TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште построги мерки по протестот, во Австрија ќе смее да се носи само оваа маска

Независен - 18.01.2021

Австрија воведе построги правила за социјално растојание и носење маски, а заклучувањето е продолжено до 7 февруари. Канцеларот Себастијан Курц рече дека се надева оти ситуацијата ќе се нормализира до летото.

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Кајгана - 18.01.2021

Австрија воведе построги правила за социјално дистанцирање и носење маски, а локдаунот е продолжен до 7 февруари. Себастијан Курц рече дека се надева дека ситуацијата ќе се врати во нормала до летото.

Австрија го продолжува „заклучувањето“ до 7. февруари

ММС - 17.01.2021

Австриската влада ја продолжи мерката за „заклучување“ на целата територија на земјата до 7. февруари, со цел да го намали големиот број на заразени со коронавирусот и поради опасноста од новиот сој на вирусот.