TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ го обвини Курти за инцидентот во Звечан и ја повика меѓународната заедница да го „вразуми своето чедо“

360 степени - 29.05.2023

Тој посочи дека денеска разговарал со претставниците на повеќе клучни земји и дека утре наутро во 8 часот е закажана средба со амбасадорите на земјите од Квинтата (петорката држави САД, Италија, Германија, Обединетото Кралство и Франција).

Вучиќ: Нема да дозволиме погром на српскиот народ (ВИДЕО)

МКД

Курти загрижен за нападите врз косовската полиција и КФОР

Либертас

(Видео) Вонредно обраќање на Вучиќ: Курти е единствениот виновник, сака да предизвика крвопролевање во целиот регион

Точка

Вучиќ: Не КФОР, туку припадник на РОСА со калашников пукал кон демонстрантите

Либертас

(ВИДЕО) Вучиќ: Курти од првиот ден има само една цел – крвопролевање

А1 On

Курти и Вучиќ се согласија во едно: Сакаат мир и деескалација на состојбата во Косово

CivilMedia

МКД А1 On Слободен Печат Фактор +инфо 24Инфо Република Нетпрес

Вучиќ ќе се сретне со амбасадорите на САД, Русија, Кина и ЕУ по новите судири во Косово

Глас на Америка - 30.05.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе се сретне со амбасадорите на САД, Русија, Кина, Велика Британија и со шефот на мисијата на Европската унија, соопштија од кабинетот на претседателот, откако избија нови судири во северно Косово.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски ги потпиша законите за Бехтел и Енка, на Косово над 50 луѓе се повредени

Фактор

Вучиќ: Курти има само една желба – да го доведе целиот регион до крвопролевање

Фокус

Курти сака да дојде до големи конфликти меѓу Србите и НАТО, вели Вучиќ за ситуацијата на Косово

Макфакс

Вучиќ: Албин Курти има само една желба – да предизвикува конфликти и крвопролевање

4NEWS

Вучиќ: Косовскиот премиер сонува да стане нов Зеленски

Нетпрес

Блинкен: Курти да ги прекине насилните акции на северот на Косово

Пулс24

4NEWS Сител Press24

Ескалација на Косово: Повредени десетици припадници на КФОР и над 50 Срби

Deutsche Welle - 29.05.2023

Во судири меѓу етничките Срби и косовската полиција и припадници на КФОР во три општини на северот на Косово повредени се стотина луѓе. Српскиот претседател Вучиќ им се закани на косовските власти.

Б92: Вучиќ утре со амбасадорите на Кина и Русија за ситуацијата на Косово

МКД

Лавров - Ситуацијата на Косово може да предизвика нов конфликт во Европа

Р.С.Европа

(Видео) Дачиќ: Нема да дозволиме српски жртви поради неподготвеноста на меѓународната заедница

Макфакс

Дачиќ: Задачата на КФОР не е да ги спречува вработените да влегуваат во општините на северот на Косово

Р.С.Европа

Дачиќ: Нема да дозволиме српски жртви поради неподготвеноста на меѓународната заедница

Фокус

Дачиќ: Наместо нормализација, имаме ескалација предизвикана од Курти

Макфакс

Бизнис Вести 360 степени Во Центар Zoom 4NEWS Курир Слободен Печат Опсервер

Протест во Белград поради случувањата во Косово

Фокус - 29.05.2023

Група граѓани во знак на протест за состојбата на Косово и Метохија го блокираа автопатот кај Автокоманда во Белград. Поставени се српски знамиња, се скандираат пароли за Косово и се пеат песни.

(ВИДЕО) Блокиран автопат во Белград: „Косово е срцето на Србија“

А1 On

Протест во Белград поради случувањата во Косово

Либертас

Вучиќ до НАТО: Ако албанскиот окупатор пука, тогаш ситуацијата ќе биде сосема поинаква

Фокус - 29.05.2023

Претседателот на Србија, Александат Вучиќ вечерва ги повика Србите на Косово и Метохија да не влегуваат во конфликти со НАТО. -Ги повикувам Србите на Косово, знам како се чувствуваат и колку им е тешко, да не влегуваат во конфликти со НАТО, не затоа ...

Вучиќ: Не влегувајте во конфликт со НАТО, туку ако албанскиот окупатор пука…

4NEWS

Вучиќ: Се плашам од општа несигурност, нестабилност, но и големи конфликти

Антропол

Вучиќ: Загрижен сум, доаѓа најтешката ситуација на Косово

Фокус

СЕ ПЛАШАМ ОД ГОЛЕМИ КОНФЛИКТИ НА КОСОВО Вучиќ вели дека Курти копнее да стане Зеленски

+инфо

Вучиќ: Следува најтешката ситуација на Косово, се плашам и од големи конфликти

Вечер Прес

Вучиќ до косовските Срби: Не влегувајте во конфликт со НАТО, но ако албанскиот окупатор пука, ќе биде многу поинаку

Слободен Печат

Денешен

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите ниту го спречи насилното преземање на власта

Либертас - 29.05.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави вечерва дека денеска во судирите во општина Звечан се повредени 52 Срби и 41 припадник на КФОР, а за тоа го обвини и премиерот на Косово Албин Курти.

Вучиќ ја обвини косовската полиција дека пукала во демонстрантите во Звечан

Мета

Одаловиќ: Ова се непроспиените ноќи на Србите на Косово и Метохија

Слободен Печат

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите ниту го спречи насилното преземање на власта

MakPress

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите ниту го спречи насилното преземање на власта

Сител

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите ниту го спречи насилното преземање на власта

Опсервер

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите ниту го спречи насилното преземање на власта

Н.Македонија

еМагазин Вечер Прес Во Центар 4NEWS

Брнабиќ за ситуацијата во Косово: Немам ниту еден добар збор за нашите партнери во ЕУ и КФОР, нивната реакција беше ...

360 степени - 29.05.2023

Таа потсети дека мандатот на КФОР, според резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, е да ги штити мирот и стабилноста, а пред се луѓето Реакцијата на меѓународните мировни сили КФОР на северот на Косово е задоцнета, тие денес ги штитат ...

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во Европската унија и КФОР

4NEWS

Брнабиќ: Ситуацијата на Косово е тензична и никогаш потешка, мора да го зачуваме мирот

Локално

Брнабиќ за ситуацијата во Косово: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ

Канал5

Брнабиќ разочарана од ЕУ и КФОР

Независен

Брнабиќ за ситуацијата во Косово: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР

Опсервер

Брнабиќ за ситуацијата во Косово: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР

Курир

Слободен Печат 365 Република Frontline MakPress Н.Македонија Вечер Прес Во Центар

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Бизнис Вести - 29.05.2023

– Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Приштина, Џефри Ховениер изјави дека ситуацијата во северно Косово, каде што денеска протестираат локалните Срби против новоизбраните градоначалници Албанци во општините со мнозинско српско ...

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Опсервер

Амбасадорот на САД- Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Канал5

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Frontline

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

MakPress

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

CivilMedia

Амбасадорот на САД во Приштина: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

ТВ21

Република Вечер Прес 24Инфо

Столтенберг: Белград и Приштина да се вклучат во дијалог – Приштина да ја запре дестабилизацијата

А1 On - 28.05.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Приштина и Белград треба да се вклучат во дијалог под покровителство на ЕУ, како единствен начин за мир и нормализација и истакна дека Приштина мора да престане да презема ...

Столтенберг: Приштина да престане да презема еднострани и дестабилизирачки чекори

24Инфо