TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илон Маск има седум сина: Колку знаеме за човекот кој стана најбогат на светот?

Хаштаг - 06.05.2021

Сега секој го знае неговото име, имињата на компаниите со кои управува, колку пари има во банка. Да, со скоро 190 милијарди долари тоа е Илон Маск,но колку знаеме за него? Веруваше во електронските возила кога малкумина мислеа дека овој тип на ...

За првпат успешно слета прототип на „Старшип“ – ракетата што треба да превезува луѓе на Марс и на Месечината

Мета - 06.05.2021

Компанијата „СпејсЕкс“ за првпат успешно лансираше и приземји прототип на ракетата „Старшип“ на голема надморска височина, надминувајќи го клучниот предизвик во потрагата на Илон Маск по изградба на ракета наменета за лет до Марс што ќе може да се ...

Вселенско истражување: Ракетата Starship успешно слета по четири пробни лансирања

Порта - 06.05.2021

Чекор по чекор, SpaceX напредува во градењето на новата ракета Starship. Најновиот прототип на ракетата под сериски број 15 (SN15) успешно го заврши тест-полетувањето до голема висина, а потоа успешно слета.

Илон Маск: Многумина ќе настрадаат обидувајќи се да го посетат Марс

Хаштаг - 06.05.2021

Илон Маск, еден од најбогатите луѓе на светот и поборник за населување на Марс, верува дека голем број луѓе ќе загинат во обид да ја посетат оваа планета. Ова го изјави во интервјуто со Питер Дијамандис, основачот на непрофитната организација Икс ...

Новата ракета на Илон Маск првпат се спушти без да експлодира

Сакам да кажам - 06.05.2021

„СпејсЕкс“ ја лансираше и за првпат успешно приземји својата футуристичка ракета „старшип“, со која Илон Маск во иднина планира да праќа луѓе на Месечината и Марс. Ова следува откако претходните четири обиди завршуваа со експлозија во најразлични ...

СПЕКТАКУЛАРНО: Ракетата на Space X успешно слета (ВИДЕО)

Кумановски м. - 06.05.2021

Прототип на ракетата на Спејс Екс на американскиот милијардер Илон Маск, Старшип, слета успешно, по четири неуспешни обиди. Старшип полета од локацијата на компанијата во Бока Чика на југот на американската сојузна држава Тексас и достигна планирана ...

Успешно слетување на ракетата „Старшип“ на Маск (ВИДЕО)

Локално - 06.05.2021

Прототип на ракета на компанијата Спејс Екс на американскиот милијардер Елон Маск – „Старшип“, успеа да слета успешно, по четири неуспешни обиди. „Старшип“ полета од локацијата на компанијата во Бока Чика на југот на американската сојузна држава ...

Зголемен интересот за вселенскиот интернет Starlink на Илон Маск

Телефони.мк - 06.05.2021

SpaceX продолжува со масовното испраќање на своите сателити Starlink во вселената. Вчера симболично на Денот на Ѕвездените војни во вселената полетаа уште 60 сателити и тоа за само неколку дена откако беше лансирана последната група на сателити.

Маск: Starlink услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Точка - 05.05.2021

Компанијата SpaceX продолжува да го развива својот план кој се однесува на истражување на вселената и овозможување на интернет услуги ширум светот. Минатата седмица компанијата на Илон Маск лансираше нови 60 сателити од Starlink мрежата, а со помош ...

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен Печат - 05.05.2021

Компанијата Спејс Х продолжува да го развива својот план кој се однесува на истражување на вселената и овозможување на интернет услуги ширум светот. Минатата седмица компанијата на Илон Маск лансираше нови 60 сателити од Старлинк мрежата , а со ...