TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српска листа: Курти црта мета на припадниците на српската заедница во северно Косово

Р.С.Европа - 02.06.2023

Косовскиот премиер Албин Курти неосновано ги обвинува и таргетира припадниците на српската заедница на северот на Косово затоа што не се согласуваат со кршење на основните човекови права. Вака на Курти му реагираше најголемата партија на косовските ...

Курти: Белград е виновен за ескалацијата на северот на Косово

А1 On

Жестока дебата во Собранието на Косово за состојбата на северот

Алсат-М

Курти наведе список со имиња на Срби кои ги обвини за немирите на северот на Косово

Макфакс

Курти зборува за нови избори во северно Косово

Deutsche Welle

Албин Курти подготвен за нови избори на северот од Косово

4NEWS

Петковиќ: Заканите на Курти и таргетирањето луѓе се нескриен терор

Локално

Мета Локално Република Фактор МКД Фактор Во Центар Локално

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Слободен Печат - 02.06.2023

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека протестите во северно Косово се „протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник (поранешниот српски претседател, Слободан) Милошевиќ“, а не за нови избори во тие општини со мнозинско српско население.

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Либертас

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Zoom

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Канал5

Курти протестите во Митровица ги спореди со Милошевиќ

Република

Курти ги спореди лицата кои протестираа во Митровица, со оние кои го обожуваат Милошевиќ

Нетпрес

Курти: Протестите во северно Косово се протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник Милошевиќ

360 степени

24Инфо Lider PressingTV Опсервер

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Канал5 - 02.06.2023

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај побара од пратениците во косовското Собрание да го поддржат неговото барање за гласање недоверба на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Слободен Печат

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Либертас

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Frontline

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

24Инфо

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Опсервер

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Независен

Н.Македонија

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски ...

Макфакс - 02.06.2023

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било грешка. „Признавањето на Косово беше грешка, како и едностраната поддршка на Западот за Приштина“, ...

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Кајгана

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Точка

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа!

Фокус - 01.06.2023

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека нема да се откаже од градоначалниците на северот на Косово, избрани поради српскиот бојкот на изборите, да останат на функцијата и да работат од кабинет, откако српските демонстранти се судрија со ...

Вучиќ ги замолил Србите од северот на Косово на мирен начин да истраат во борбата

Слободен Печат

Вучиќ: Утрово ги молев Србите од северот на Косово да истраат во борбата – на мирен начин

Локално

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците мора да работат во општински згради

А1 On

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа

Либертас

Курти: Избраните градоначалници мора да работат од своите канцеларии, нема да отстапиме

Канал5

Курти: Избраните градоначалници мора да работат од канцеларија. Нема да се откажеме

МКД

Денешен

Пацоли го предупреди Курти: Не ги игнорирајте советите на Америка

А1 On - 01.06.2023

Лидерот на Алијансата за ново Косово, Беџет Пацоли изјави дека американските санкции не се добри, особено што се традиционални партнери. Пацоли вели дека што се однесува лично тој смета дека сега не требало да има локални избори на северот од Косово.

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

Макфакс

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

24Инфо

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

Точка

Вучиќ за Си-ен-ен: Признавањето на независноста на Косово повеќе не е тема, Србија е задоволна од ставот на САД

МКД - 01.06.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ синоќа изјави за американската телевизија Си-ен-ен дека признавањето на независноста на Косово од Белград повеќе не е тема и дека сега само се зборува за процесот на нормализација на односите на двете страни.

Вучиќ за CNN: Меѓународната заедница да преземе акција против оние кои се тврдоглави и го загрозуваат мирот

Фокус

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Макфакс

Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен:Повикувам на мир

Вечер Прес

Александар Вучиќ за CNN: Приштина имаше само една задача, да формира ЗСО, но не го направи тоа

Точка

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Скопје1

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Press24

Денешен Lider 24Инфо Centar Слободен Печат Либертас MTM Република

Утре средба Борел-Вучиќ во Кишињев

Р.С.Европа - 31.05.2023

Високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во четврток, на 1 јуни, во главниот град на Молдавија, Кишињев, ќе се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дознава Радио Слободна ...

Курти: Неправедно е исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“

Фокус

Стигнаа и првите санкции за Косово од Америка: Косово нема да учествува на вежбата „Дефендер Европа 2023“

Република

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

24Инфо

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Канал5

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

MakPress

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Вечер Прес

Lider

Рамуш Харадинај: Албин Курти и Вјоса Османи го вратија Косово како пред 10 години, денеска поднесете оставка

Република - 01.06.2023

Според претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај земјите инвестираат децении во создавање пријателства и сојузи, додека во случајот со Косово, Курти се обидува да ги уништи.

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти на север – Тој е опасност за државата

Нетпрес

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Макфакс

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Точка

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Кајгана

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Скопје1

ХАРАДИНАЈ: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Денешен

А1 On 24Инфо Centar MTM

Американскиот амбасадор во Белград: „Приштина ќе сноси последици“

МКД - 31.05.2023

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Белград Кристофер Хил изјави дека Приштина ќе сноси последици за тоа што не ги послушала советите на Вашингтон. Хил додаде дека тоа ќе се одрази на односите со Вашингтон, но дека ни тој не е запознаен ...

Гаши: Курти се однесува арогантно

А1 On - 31.05.2023

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Арбен Гаши денеска оцени дека санкциите на САД против Косово, по напнатата ситуација на северот, се „крајно опасни“ и дека однесувањето на Албин Курти е „арогантен и неразумен“.

Гаши: Однесувањето на Курти е арогантно и неразумно

Локално

Апсолутно сме против потезите на Курти, вели Хил

Нетпрес - 31.05.2023

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска во Белград изјави дека САД се „апсолутно против“ потезите на владата на косовскиот премиер Албин Курти. Хил потсети на зборовите на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Приштина ...

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

MakPress

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Во Центар

Хил: САД се против потезите на Приштина, ќе има последици

Тера

Хил: Многу јасно и ставивме до знаење на Приштина дека сме апсолутно против потезите на владата на Курти

Република