TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ дозволи 15.000 деца да бидат невакцинирани

Канал5 - 12.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ за 11 години успеа да направи таков хаос во здравството од кој денеска граѓаните мора да ги трпат последиците. Паралелен увоз на лекови, невакцинација, негрижа за колективниот имунитет и погазување на правата на пациентите се само мал дел ...

Николов: Дали има пилот во Министерство за здравство и во Министерство за образование?

Курир - 12.02.2019

Период кога имаме епидемија на морбили, владее грип насекаде, умираат деца, ресорното министерство и министерот молчат. Бројот на заболени секојдневно расте, а мерки не се преземаат, туку министерот најавува дека „се надева“ дека епидемијата на ...

Епидемијата од морбили ги зема и првите жртви

CivilMedia - 12.02.2019

За само неколку дена починаа три деца поради компликации од морбили. Пред некој ден 13-месечно дете од тетовско, почина на детската државна клиника. Тоа немало хронично заболување и не било вакцинирано.

Најдобар начин за превенција од морбили или од грип е вакцината

Н.Македонија - 12.02.2019

Епидемијата од морбили до вчера напладне ја зеде и третата жртва. Невакцинирано тринаесетмесечно бебе од тетовскиот регион почина завчеравечер на Клиниката за детски болести како компликација од малите сипаници, соопштија од Министерството за ...

Досега 19 починати од грип во Србија

Алсат-М - 12.02.2019

Во Србија досега од грип починале 19 лица, а бројот на заболени секој ден расте. Според последниот извештај на националниот Институт за јавно здравје досега се заразени 85.000 лица. Властите очекуваат зголемување на бројот заболени бидејќи оценуваат ...

Бебето било здраво пред да почине од морбили

Независен - 12.02.2019

За само три дена, трет смртен случај од морбили. Тринаесетмесечно дете од Тетовско починало во вечерните часови во неделата од компликации предизвикани од мали сипаници на Клиниката за детски болести. Претходно не било вакцинирано.

Морбилите нема да поминат толку лесно, виновни ли се родителите што не ги вакцинираат децата

Женски магазин - 12.02.2019

Епидемијата со морбили нема да пројде туку така, предупредуваат епидемиолозите. Три жртви од мали сипаници за неколку дена и неколкумина нови заразени. Каде лежи вината? Дали кај родителите? Лекарите постојано апелираат на вакцинирање на децата но ...

Вакцинацијата не е на задоволително ниво, 15.000 деца треба да се вакцинираат

MTM - 12.02.2019

Вакцинацијата во Република Македонија не е на задоволително ниво за да се одржуваат 95 отсто заштитен имунитет кај населението. За да запре епидемијата 15.000 деца кои не се вакцинирани треба да се вакцинираат, изјави епидемиологот Жарко Караџовски ...

Морбилите нема да поминат толку лесно, виновни ли се родителите што не ги вакцинираат децата

Фактор - 12.02.2019

Епидемијата со морбили нема да пројде туку така, предупредуваат епидемиолозите. Три жртви од мали сипаници за неколку дена и неколкумина нови заразени. Каде лежи вината? Дали кај родителите? Лекарите постојано апелираат на вакцинирање на децата но ...

Психијатри со шестчасовна обука за педијатри прегледувале деца – министерот Филипче не знае

1tv - 11.02.2019

Министерството за здравство ќе ги повикуква родителите – во Скопје, вакцина против мали сипаници да добијат бебињата со наполнети шест месеци, вели за 1ТВ министерот Венко Филипче. Низ Македонија, ќе понудат итна вакцинација за бебињата над 12 ...

За три дена 3 деца починаа од морбили, епидемиологот Караџоски ги обвинува родителите

ТВ21 - 11.02.2019

За три дена, од морбили починаа три деца. Третата жртва е 13 месечно бебе од тетовско. Тоа не било вакцинирано, а починало вчера во доцните вечерни часови, известуваат од Институтот за јавно здравје.

Згасна трет детски живот поради морбилите

24 Вести - 11.02.2019

Тринаесет месечно бебе од тетовскиот регион синоќа почина на клиниката за детски болести, поради компликации од мали сипаници. Според надлежните детето немало претходни хронични заболувања и не било вакцинирано.

Во Србија 19 луѓе починаа од грип – епидемија во три градови

А1 On - 11.02.2019

Во Србија досега од грип починаа 19 лица, бројот на заболени секој ден расте, а според последниот извештај на националниот Институт за јавно здравје „Др. Милан Јовановиќ Батут“, постои сомнеж дека 85.000 лица се заразени со еден до два изолирани ...

Уште едно бебе почина од морбили – трет смртен случај за три дена

Алфа - 11.02.2019

За три дена – три жртви. Уште едно дете, на 13-месеци, по потекло од тетовско, почина на детската државна клиника. Тоа немало хронично заболување и не било вакцинирано. Со мали сипаници најверојатно се заразило на детската клиника каде пред три ...

Три смртни случаи од морбили за 3 дена - почина 13-месечно дете невакцинирано од мали сипаници

Сител - 11.02.2019

Уште едно тринаесетмесечно дете синоќа починало на детската клиника од компликации од морбили. За три дена ова е трет смртен случај. Детето од тетовско не било вакцинирано и немало хронични заболувања.

Видео обраќање на Мицкоски: Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш

Курир - 11.02.2019

Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш, вели во видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. -За жал, деновиве сме сведоци на масовна појава на загуба на човечки животи поради ...

Дете без хронични болести почина од морбили – ова е трета жртва досега

Телма - 11.02.2019

Морбилите ја земаа третата жртва – 13 месечно дете од тетовско кое три недели се борело со сипаниците. Не било вакцинирано, а поради тоа му била тешка клиничката слика. Не може да се утврди каде се заразило.

Мицкоски: Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш

Република - 11.02.2019

Неспособноста на Зоран Заев, претседателот на Владата и Венко Филипче, министерост за здравство се плаќа со животите на граѓаните, и поради тоа тие треба веднаш да поднесат оставка, смета Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Мицкоски побара оставка од Филипче: Неспособноста од власта одзема животи

Скопје1 - 11.02.2019

Неспособноста на Заев и Филипче се плаќа со животите на граѓаните, оставка веднаш, вели лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој преку видео порака ја критикува состојбата во здравството во ...

Антиваксери каде сте: По третата жртва од морбили, подобро е смрт или недокажан аутизам?

еМагазин - 11.02.2019

По третата жртва од морбили во Македонија неизбежно се поставува прашањето каде води кампањата против вакцинација на децата со образложение дека процесот на заштита на населението со вакцини е заговор на фармацевтската мафија.

Морбили, вакцинација, заразени: Епидемијата низ бројки и факти

Мета - 11.02.2019

Не стивнува епидемијата на морбили. Бројот на лица со симптоми на морбили секојдневно се прегледуваат и хоспитализираат во болниците, а најкомплицираните случаи се на Клиниката за инфективни болести.

Филипче за жртвите од морбили: До тука не доведоа погубните политики на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 11.02.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, ја обвини претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ за тоа што денеска епидемијата на мали сипаници ја зема третата жртва, откако почина 13-месечно детенце. -За жал веќе има три смртни случаи, морам да кажам дека ми е ...

Трета жртва од морбили, почина 13 месечно дете од тетовско

24 Вести - 11.02.2019

Уште едно бебе почина од морбили. Станува збор за тринаесет месечно бебе од тетовскиот регион кое синоќа починало на клиниката за детски болести, поради компликации од мали сипаници. Детето не било вакцинирано.

(Видео) Караџовски: 220 заразени од морбили, вакцинирајте, не правете геноцид врз децата

Макфакс - 11.02.2019

Расте бројот на деца , но и возрасни кои се заразиле од малите сипаници. Според последните информации од здравствените власти има пет нови случаи на заболени со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред месец и половина.

Во Србија 19 луѓе починаа од грип, епидемија во три града

Нетпрес - 11.02.2019

Во Србија досега од грип починале 19 лица, а бројот на заболените расте секојдневно и според последниот извештај на националниот Институт за јавно здравје „Др Милован Јовановиќ Балут“, има сомневања дека околу 85.000 лица се заразени со еден од ...

Вакцинирајте се, епидемијата на мали сипаници ќе трае, апелираат Епидемиолозите, Седум новозаболени

Сакам да кажам - 11.02.2019

Седум новозаболени од мали сипаници се регистрирани во текот на последното деноноќие на Клиниката за инфективни болести, од кои тројца се примени на лекување, велат од Министерство за здравство.

Во Црна Гора од грип заболени 237 лица, починаа шест

Макфакс - 11.02.2019

Во Црна Гора од почетокот на епидемијата на грип починаа шест лица, додека вкупниот број на лабораториски потврдени случаи на грип изнесува 237 и речиси сите се инфицирани со вирус на грип од типот А, покажуваат податоците на Институтот за јавно ...

13 месечно дете почина од морбили на детската клиника

Канал5 - 11.02.2019

За неполни четири дена три деца починаа од морибили. Денеска уште едно дете на Клиниката за детски болести почина. Детето имало 13 месеци по потекло од тетовско, во овој случај детото немало хронични заболувања, тоа пред три недели било на клиниката ...

Грипот со растечки тренд

Р.С.Европа - 11.02.2019

Грипот во Македонија засега е со средна активност. Но, во наредните две до три недели се очекува поголем број на случаи на заболени. Според извештајот на Институтот за јавно здравје во земјава е регистриран среден праг на интензитет на активноста на ...

Трета жртва како последица на компликации од морбили

Алсат-М - 11.02.2019

Бебе на возраст од 13 месеци почина синоќа на клиниката за детски болести во Скопје. Како што наведуваат од министерството за здравство, причина за смртта биле компликации на здравствената состојба како последица на морбили.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ дозволи 15.000 деца да бидат невакцинирани, а денес злоупотребува човечки трагедии во днeвнополитички ...

ТВ21 - 12.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ за 11 години успеа да направи таков хаос во здравството од кој денеска граѓаните мора да ги трпат последиците. Паралелен увоз на лекови, невакцинација, негрижа за колективниот имунитет и погазување на правата на пациентите се само мал дел ...

Почина 13 месечно бебе од компликации предизвикани од морбили

Канал5 - 11.02.2019

13 месечно бебе од тетовскиот регион синоќа починало на Клиниката за детски болести ова е трета жртва од морбили. Детето имало претходни заболувања и било невакцинирано, во моментов 5 месечно бебе заболено од морбили лежи на Клиниката за детски ...

Уште едно бебе почина од морбили, седум новозаболени

Р.С.Европа - 11.02.2019

Уште едно бебе на 13 месечна возраст почина од мали сипаници (морбили) соопшти министерството за здравство. Според информациите бебето е од тетовскиот регион и претходно не било вакцинирано.

Починати 100 деца; Еболата зема замав во делови на Африка

Алсат-М - 11.02.2019

Речиси сто деца починале минатата година во Демократска Република Конго, поради епидемијата на ебола, а ситуацијата е се полоша бидејќи бројот на нови случаи на заразени се удвои во текот на минатиот месец, соопштија од организацијата Save the ...

Алармантна состојбата со морбилите

Н.Македонија - 11.02.2019

Нови случаи на заразени со морбили се регистрирани викендов, со што вкупната бројка на заразени од прогласувањето на епидемијата се искачи на речиси 200. Епидемијата на морбили деновиве ја зеде и својата прва жртва, шестмесечно бебе од Куманово.

Уште едно бебе почина од морбили, трет случај за три дена

Макфакс - 11.02.2019

Министерството за здравство јави за уште една жртва на мали сипаници, со што во период од неколку дена починаа три бебиња. Синоќа починало 13-месечно бебе од тетовскиот регион, кое претходно не било вакцинирано.

Трета жртва од компликации од мали сипаници, почина 13-месечно бебе од тетовско, Филипче „мува не го лази“

Република - 11.02.2019

Морбилите ја земаа третата жртва, синоќа на Клиниката за детски болести почина 13 месечно бебе, потврдија од Министерството за здравство за „Република“. Завчера почина 13-месечно бебе од Свети Николе кое се заразило од својот татко.

Страшна епидемија на ебола во Конго – умреа речиси 100 деца

Макфакс - 11.02.2019

Речиси сто деца починале минатата година во Демократска Република Конго, поради епидемијата на ебола, а ситуацијата е се полоша бидејќи бројот на нови случаи на заразени се удвои во текот на минатиот месец, соопштија од организацијата Save the ...

Морбилите покосија и трето дете, Филипче не мрда од фотелјата

Нетпрес - 11.02.2019

Четиринаесетмесечно бебе од тетовско почина пред неколку часа на скопските клиники. Детето починало на Детската клиника. Ова е третото дете жртва на морбилите. Состојбата станува алармантна.

ТРАГЕДИЈА: Морбилите ја земаа и третата жртва, почина 14-месечно бебе

Курир - 11.02.2019

14-месечно бебе од тетовското село Палатице почина пред неколку часа на скопските клиники, дознава КУРИР. Детето починало на Детската клиника. Ова е третото дете жртва на морбилите. Состојбата станува алармантна.

СИПАНИЦИТЕ ГО ОСИПАА ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО: Морбилите косат и животи носат

Фактор - 11.02.2019

Каде лежи вината што морбилите буквално во овој момент косат и животи носат? Јавното здравство е „осипано“ од мали сипаници а денеска оваа болест ја однесе третата жртва. Дали Министерството за здравство недоволно се обиде да ја едуцира јавноста од ...

13-месечно бебе трета жртва од морбили

Мета - 11.02.2019

Синоќа 13-месечно бебе на Клиниката за детски болести починало од компликации предизвикани од морбили, соопшти Министерството за здравство. Детето, кое е од тетовскиот регион претходно не било вакцинирано.

ТРЕТА ЖРТВА ОД МОРБИЛИ! На инфективна уште седум нови случаи

MTM - 11.02.2019

Министерството за здравство соопшти дека синоќа на Клиниката за детски болести починало 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници), кое претходно не било вакцинирано.

Трета жртва од морбили, уште неколку деца критични

Фактор - 11.02.2019

Нова, трета жртва од морбили. Во Скопје починало 15месечно дете со белодробни компликации откако претходно се заразило со мали сипаници. Информацијата ја потврдуваат од детската клиника. Вчера Министерството за здравство информираше дека починало ...

Паника кај граѓаните: Морбилите се шират

Фактор - 11.02.2019

Се зголемува бројот на заболени од морбили, досега потврдени два смртни случаи, но уште неколку деца се со компликации. Има ли опасност за поголемa епидемија со лош исход. Граѓаните, дури и тие кои ги вакцинирале децата се во паника, останатите се ...

Втора жртва на морбили, почина 13 месечно бебе од Свети Николе

Телма - 10.02.2019

Морбилите ја зедоа и втората жртва. На клиниката за детски болести вчера вечерта почина 13 месечно бебе од Свети Николе, како последица на компликации од морбили. Бебето имало и претходно заболување, хронична пнеумопатија, заради што примало кортико ...

Морбилите ја зедоа и втората жртва

Алсат-М - 10.02.2019

Регистрирана е и втората жртва од мали сипаници. Се работи за 13 месечно бебе од Свети Николе кое се заразило од својот татко пред неколку недели. Бебето починало вчера попладне на Детската клиника во Скопје.

Почина и 13-месечно бебе од морбили, за два дена два смртни случаи, на Детска клиника уште еден критичен случај

Сител - 10.02.2019

Тринаесетмесечно дете од Свети Николе почина од компликации од морбили на Клиниката за детски болести. По шестмесечното бебе од Куманово за два дена ова е втор смртен случај од мали сипаници во Македонија.

Починатото дете со мали сипаници се заразило од таткото

Сакам да кажам - 10.02.2019

Тринаесетмесечното дете од Свети Николе, кое вчера попладне почина од компликации предизвикани од мали сипаници на Клиниката за детски болести, претходно подолго време било лекувано од белодробни заболувања и на Клиниката за детски болести и во ...

13-месечно бебе почина од морбили на Клиниката за детски болести

24 Вести - 10.02.2019

Втора жртва од морбили. Тринаесет месечно бебе од Свети Николе вчеравечер почина на Клиниката за детски болести. Не било вакцинирано поради тешко белодробно заболување од својата шестмесечна возраст, а се заразило од својот татко, за кој засега е ...