TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МОЖЕ ЛИ ПАЛЕСТИНА ДА УПРАВУВА СО ГАЗА БЕЗ ХАМАС? По војната Абас го чека смена, а многу работи ќе треба да се ...

+инфо - 29.11.2023

Единственото решение, велат многу Палестинци, е да се најде начин да се внесе Хамас во Палестинската ослободителна организација и во Палестинската управа, и двете раководени од г-дин Абас и Фатах.

Хамас: Израел го прекршува примирјето во Газа

А1 On

ИДФ: Хамас пукаше и рани израелски војници

А1 On

Израел обвинува, Хамас вперува прст во израелските сили – двете страни тврдат за прекршување на примирјето во Газа

Телма

ИДФ нападнати во северниот дел на Газа – обвинуваат за прекршување на примирјето

Курир

Либански медиуми: Израелска граната погоди предградие во јужен Либан

Либертас

Израел подготвен да ја продолжи војната, ќе ја испитува разузнавачката служба за пропустите

Zoom

Локално Локално еМагазин 24Инфо Во Центар Вечер Прес Канал5 Курир

Директорот на ЦИА е во Катар да разговара за Израел и Хамас и заложниците

Глас на Америка - 29.11.2023

Американскиот претседател Џо Бајден испрати еден од своите најдоверливи и потенцијално влијателни функционери на Блискиот Исток со надеж дека слабото примирје меѓу Израел и Хамас ќе го претвори во нешто повеќе.

Нетанјаху инсистира на уништување на Хамас по истекот на примирјето

Бизнис Вести

Ослободени уште 10 израелски заложници и двајца Тајланѓани – петти ден од примирјето меѓу Израел и Хамас

Телма

На петтиот ден од примирјето, Израел ослободи 30 Палестинци, Хамас 12 заложници

Либертас

Девет жени и еден малолетник меѓу новите ослободени заложници, рече Катар

Глас на Америка

Израел и Хамас се судрија во северниот дел на Газа, прекршено е кревкото примирје

Канал5

Дел од заложниците се во рацете на помалите исламистички групи – вратените деца од Хамас сведочат за ужасите

Телма

Независен Нетпрес Во Центар Н.Македонија Кумановски м. Локално Телма Глас на Америка

Израел ослободи 15 Палестинки и 15 тинејџери

А1 On - 28.11.2023

Хамас денеска ослободи уште 12 заложници, а Израел 30 палестински затвореници, на петтиот ден од продолженото шестдневно примирје меѓу милитантната палестинска група Хамас и Израел. Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) соопшти дека 12 ...

Нетанјаху: Решени сме да ја завршиме мисијата во Газа

Канал5

Црвениот крст потврди дека од Газа се ослободени 12 заложници/фото

Вечер Прес

Израел одобри ослободување на 50 Палестинки доколку Хамас ослободи уште заробеници

Во Центар

10 израелски и 2 тајландски заложници ослободени од Хамас, на враќање во Израел

24Инфо

Израелците тврдат дека уште 12 заложници се ослободени, од затвор излегуваат 30 Палестинци

Канал5

Хамас ослободи уште 12 заложници

А1 On

Макфакс Глас на Америка Вечер Прес Независен 360 степени Нетпрес Фокус Нетпрес

Средба на директорите на ЦИА и Мосад со премиерот на Катар посветена на примирјето во Газа

Бизнис Вести - 29.11.2023

Шефовите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и на израелската Мосад вчера во Доха се сретнаа со катарскиот премиер за да разговараат за понатамошните чекори по дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и палестинската ...

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас

Вечер Прес

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар разговараат за продолжување на прекинот на огнот и ново ослободување на заложниците

Макфакс

Шефовите на ЦИА и на Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето

24Инфо

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Бизнис Вести

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Слободен Печат

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Канал5

Опсервер Скопје1 Точка

Бен Гвир се заканува дека ќе ја распушти израелската влада ако не продолжи војната против Хамас

МКД - 28.11.2023

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир денеска изјави дека ќе ја распушти Владата доколку Израел не ја продолжи војната против палестинската милитантна група Хамас. „Запирањето на војната е еднакво на разбивање на владата“, ...

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Курир

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

Канал5

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Нетпрес

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Локално

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Во Центар

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

MakPress

Рацин Слободен Печат MakPress

Хамас одбива да го ослободи најмладиот заложник- деветмесечниот Кфир останува жив штит

Канал5 - 28.11.2023

Израел тврдеше дека Хамас го префрлил својот најмлад заложник преку линијата на огнот на ИДФ, неколку часа откако синоќа ја прими четвртата група заложници од терористичката група. Хамас го предаде десетмесечниот Кфир Бибас на посебна палестинска ...

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

Фактор

Се појави снимка, заложници во комбиња патуваат низ Газа, објавија израелските медиуми

Макфакс

Тетката на 12-годишен израелски заложник: Му пуштале снимки од крвавите напади на 7 октомври

Макфакс

Десетмесечно бебе е најмалиот заложник на Хамас

Макфакс

Хамас ги држи жените и деца заложници во кафези? Се шират морничави тврдења, но и едно писмо

Локално

Лидер на Хамас се сретнал со израелски заложници во тунелите во Газа: Зборувал на хебрејски и ги охрабрувал

Бизнис Вести

Канал5 Макфакс Во Центар Скопје1 Опсервер Точка Слободен Печат 24Инфо

Израелскиот министер Галант тврди дека по хуманитарната пауза нападите на Појасот Газа ќе бидат уште пожестоки

Во Центар - 28.11.2023

– Израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант, изјави дека по завршувањето на хуманитарната пауза нападите врз Појасот Газа ќе бидат „уште пожестоки“, пренесува Анадолу. Израелскиот весник „Хаарец“ објави дека министерот Галант ги посетил војниците ...

„Целта на оваа војна е да се уништи Газа и нејзиниот народ“

Во Центар

Околу 1.000 израелски војници се повредени од почетокот на војната во Газа

Во Центар

Ослободени уште 33 палестински деца и жени од израелските затвори

Во Центар

СЗО предупредува: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Макфакс

Иран го повика МКС да ја запре израелската агресија врз Газа

Слободен Печат

ФОТО\ВИДЕО | ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ПОЈАСОТ ГАЗА ПРЕД ВОЈНАТА – Палестински новинар објави снимка која сега изгледа речиси нереална

Во Центар

Нетпрес Centar Кумановски м. Слободен Печат Бизнис Вести Во Центар Вечер Прес Во Центар

Ердоган му рекол на Гутереш дека Израел мора да одговара за злосторствата во Газа

Глас на Америка - 28.11.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес му рекол на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш дека Израел мора да одговара пред меѓународните судови за, како што ги нарече, воените злосторства што ги извршил во Газа, соопшти ...

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

24Инфо

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Локално

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Либертас

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Курир

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Во Центар

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Слободен Печат

Нетпрес Канал5 365 Press24 MakPress

Официјален претставник на Хамас го покани Илон Маск да ја посети Газа

Вечер Прес - 28.11.2023

Висок функционер на Хамас во вторникот го покани американскиот милијардер Илон Маск да го посети палестинскиот Појас Газа за да се увери во степенот на уништувањето предизвикано од израелските бомбардирања, пренесе Ројтерс.

Хамас го покани Илон Маск да го посети Појасот Газа

24Инфо

Маск и Нетанјаху посетија кибуц нападнат од Хамас

Р.С.Европа

Маск по разговорот со Нетанјаху: Хамас мора да биде уништен, подготвен сум да учествувам во обновата на Газа

Вечер Прес

Маск: Нема избор освен да се уништи терористичката група Хамас

Курир

Маск на средба со Нетанјаху: „Мора да се запре пропагандата што создава убијци“

Макфакс

Илон Маск во Израел: Нетанјаху му го покажа уништениот кибуц, се зборувало и за „Старлинк“ (ВИДЕО)

Во Центар

Нетпрес Кумановски м. Локално Локално +инфо Локално Денар Канал5

🎥 „ВО КОСКИТЕ ЧУВСТВУВАМ ДЕКА МОЈОТ СИН Е ЖИВ“ Мајка на момче со српско потекло, киднапирано од Хамас моли за помош

+инфо - 28.11.2023

Алон Охел, 22-годишно момче кое има израелско и српско државјанство, беше земен како заложник од Хамас во нападот на Израел на 7 октомври. Повеќе од 50 заложници киднапирани од Хамас за време на нападот на 7 октомври беа ослободени во претходните ...

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Макфакс

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Опсервер

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Скопје1

[ВИДЕО] „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Точка

„Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

24Инфо

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

MTM

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

OhridNews - 28.11.2023

Портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис изјави дека во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање ако здравствениот систем не се подобри.

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Независен

Страшно предвидување на СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат од болести отколку од бомбардирање

Вечер Прес

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Канал5

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

365

СЗО: Во Газа повеќе луѓе се изложени на ризик од болести отколку од бомбардирање

А1 On

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

MakPress

Рацин

Гутереш повика на долгорочно примирје во Газа и ослободување на сите заложници

Бизнис Вести - 28.11.2023

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го повтори својот повик за долгорочен прекин на огнот и ослободување на сите заложници кои ги држат палестинските екстремисти во Газа. Во изјавата објавена пред Меѓународниот ден на солидарноста со ...

Блинкен прво на Балканот, па оди во Израел

Кумановски м.

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

Столтенберг повика на продолжување на хуманитарната пауза меѓу Хамас и Израел

Centar

Гутереш повика на целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

Локално

Гутереш: Потребно е целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

24Инфо

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

24 Вести

Слободен Печат Нова ТВ Канал5 Курир Zoom Република 24Инфо Рацин

Путин го објави клучниот услов за решавање на конфликтот на Блискиот Исток

Локално - 28.11.2023

Создавањето палестинска држава во границите од 1967 година е клучен услов за решавање на палестинско-израелскиот конфликт, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пораката до палестинскиот лидер Махмуд Абас по повод Меѓународниот ден на ...

Путин верува дека палестинска држава во границите од 1967 година е решение на палестинско-израерлскиот судир

Слободен Печат

ВИДЕО: Израел ослободи 30 малолетници и три жени

А1 On - 28.11.2023

Триесет и тројца Палестинци, 30 деца и три жени, се ослободени од израелските затвори по ослободувањето на 11 израелски заложници од Газа. Израелската затворска служба соопшти дека затворениците биле ослободени од израелскиот затвор Офер на ...

Меѓу ослободените Палестинци има и еден куп тинејџери: Ја нападнав војската, фрлав бомби…

Независен

Меѓу ослободените Палестинци има многу тинејџери: Ја напаѓале војската, фрлале бомби

Локално

Голем број тинејџери меѓу ослободените Палестинци: „Имам вртоглавица од среќа што се враќам дома“

Макфакс

Голем број тинејџери меѓу ослободените Палестинци: „Имам вртоглавица од среќа што се враќам дома“

Опсервер

Меѓу ослободените Палестинци има и многу тинејџери

Кумановски м.

Голем број тинејџери меѓу ослободените Палестинци: „Имам вртоглавица од среќа што се враќам дома“

Скопје1

24Инфо Centar