TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

12 работи за Чернобил кои НВО во серијата ги измени од стварната приказна

Таратур - 13.06.2019

Новата мини-серија на НВО, „Чернобил“, направи вистински бум во светски рамки и експресно стана најдобро оценетата серија во историјата на IMDB. Описот на приказната за нуклеарната експлозија и катастрофа во Украина во 1986 година, пренесена во пет ...

Ќе направат сѐ за лајкови: Разголени манекенки позираат во Чернобил, авторот на серијата удри по нив! (ФОТО)

Курир - 13.06.2019

Големата популарност на серијата „Чернобил“ повторно фрли светло на најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Голем број туристи почнаа да го посетуваат местото, а помеѓу нив се најдоа и неколку полуголи манекенки кои позираа во околината на ...

Слоновото стапало некогаш убивало за 3, а сега за 300 секунди: Ова е најопасниот дел од Чернобил и вистински симбол на ...

Точка - 13.06.2019

Во срцето на озлогласената Зона на исклучување во Чернобил лежи смртоносен радиоактивен објект кој некогаш можел да убие човек за само три секунди. И денес "Слоновото стапало" е синоним за смртна казна.

Чернобил и инфлуенсерското право на селфи

Оff.net - 13.06.2019

Лоша вест: Инстаграм инфлуенсери одат во Чернобил за да се сликаат. Добра вест: Инстаграм инфлуенсери одат во Чернобил за да се сликаат. ХБО имаше крајно успешна и изнафалена мини-серија „Чернобил“ по која популарноста на локацијата на нуклеарната ...

Пет политички опсервации за Чернобил (HBO)

Smartportal - 13.06.2019

Многу веројатно веќе сте ја гледале или сте слушнале за новата мини-серија на HBO, Чернобил. Во пет епизоди авторот Крег Мацин и режисерот Џона Ренк ја прикажуваат нуклеарната катастрофа која се случи во Чернобил во 1986, неколку години пред ...

Разголени манекенки позираат во Чернобил, а сега една од нив се огласи и објасни зошто го направила тоа

Press24 - 13.06.2019

Поради големата популарност на серијата „Чернобил“ повторно фрли светло на најголемата нуклеарна катастрофа во историјата, па почнаа и голем број туристи да го посетуваат местото. Помеѓу бројните туристои се најдоа и неколку полуголи манекенки кои ...

Разголените манекенки го разбеснија светот со фотографиите од најрадиоактивното место на светот, а потоа се јавила и ...

Точка - 13.06.2019

Откако серијата “Chernobyl” стекна огромна популарност и повторно фрли светло на најголемата нуклеарна катастрофа во историјата, туристите во сè поголем број доаѓаат во украинскиот Припјат.

Смртоносната „Нога на слонот“ во Чернобил може да предизвика нова експлозија?

Локално - 13.06.2019

Во срцето на забранетото подрачје во Чернобил се уште постои радиоактивен објект наречен „Нога на слон“ што е смртоносна и може да убие човек ако се осмели да се доближи за неколку секунди, објави Сан.

Фотографии од Чернобил ГИ НАВРЕДУВААТ жртвите и преживеаните: Луѓе умираа, а тие „креваат нозе“ за лајкови

Слободен Печат - 13.06.2019

Тие сметаат дека е бизарно и навредливо да се користи страшната катастрофа за собирање „лајкови“, особено што вниманието кон Припијат и Чернобил се појави поради популарната серија. Серијата „Чернобил“ предизвика напуштениот град Припијат и ...

Шета низ озрачената зона во Чернобил и јаде локално озрачено овошје (видео)

Таратур - 13.06.2019

Млада девојка чие име и презиме не се познати, на YouTube некое време објавува снимки од чернобилската зона. Bionerd23 корисничката снима интересни содржини шетајќи се низ забранетата озрачена зона во Чернобил и Припјат, јадејќи храна за која вели ...

Горбачов открива голема невистина во серијата на HBO „Чернобил“

Репортер - 12.06.2019

Поранешниот советски претседател Михаил Горбачов изјавил дека настаните претставени во мини серијата „Чернобил“ проект на HBO, не одговараат на целосната реалност. Горбачов ваквата изјава ја дал во интервју за радио станицата „Говори Москва“.

МУТИРАНИ ВОЛЦИ ОД ЧЕРНОБИЛ: Еве какви ѕверки направила радијацијата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 12.06.2019

Гласините за волците од Чернобил се многу, но има малку факти. Минаа три децении од нуклеарната катастрофа која го погоди Чернобил , но последиците се уште се чувствуваат. Многу земји се изложени на радијација, но Украина најлошо помина.

Чернобил: Сценаристот од серијата за нуклеарната катастрофа ги повика туристите да ги почитуваат жртвите

Точка - 12.06.2019

Откако една од туристките се фотографирала гола во текот на посетата на Чернобил, сценаристот на популарната HBO серија ги критикувал туристите. „Туристите кои го посетуваат Чернобил треба да покажат почит кон жртвите на нуклеарната катастрофа“ - ...

Полугола во Чернобил: Инфлуенсерка го разгневи интернетот

Кајгана - 12.06.2019

Иако уште не е јасно каква реакција очекувала Instagram моделката кога се фотографирала разголена во напуштениот озрачен град, едно е сигурно – сите едногласно се згрозени од нејзиниот невкус и неукост.

Таа е единственото дете родено и израснато во Чернобил (ФОТО)

Кумановски м. - 12.06.2019

Единственото дете родено во виско контаминираната чернобилска зона по катастрофата од 1986 година пораснало во здрава млада жена. Чернобил повторно е топ тема, благодарение на мини серијата на HBO за нуклеарната катастрофа, но маријка во неа не се ...

Ова е вистинскиот херој од Чернобил: Пожарникарот Василиј бил радиоктивен и по смртта, па го затвориле во метален ...

Магазин - 12.06.2019

Во моментот најгледанатата серија која предизвика низа позитивни коментари а е базирана на вистинска приказна за катастрофата која го погоди Чернобил, а го носи токму тоа име „Чернобил“ ги извади на виделина вистинските херои кои први отишле да се ...

„Преку серијата открив дека мајка ми била на одмор во Чернобил три месеци по хаваријата!“

365 - 12.06.2019

„Ољга Козлова, 57-годишна блондинка со средна височина и недопустливо тенка половина (за своја возраст) седи во мал двособен стан на дрвена маса со бел чаршав. На другиот крај од масата има мал телевизор. Секогаш е вклучен.

Имајте почит кон жртвите – Авторот на серијата „Чернобил“ реагира на фотографиите на социјалните мрежи

Сакам да кажам - 12.06.2019

Авторот на популарната ТВ-серија „Чернобил“ јавно реагираше на несоодветните фотографии што туристите ги објавуваат на социјалните мрежи од посетата на напуштената област во Украина. Откако минисеријата за катастрофата во нуклеарната централа во ...

(ФОТО) Игралиштето во Охридско Рача како во Чернобил

Скопје1 - 12.06.2019

Змијарник обраснат со трева и реквизити кои се распаѓаат. Ова е глетката на детското игралиште во Рача. На фотографиите кои ни ги испратија жители од оваа населба детското игралиште изгледа слично како оние на фотографиите кои сега се прават во ...

Тука со децении нема стапнато човечка нога: Ова се седумте најстрашни напуштени градови на светот

Точка - 12.06.2019

Популарната ТВ серија на „ХБО“ која во центарот на вниманието ја стави чернобилската катастрофа – „Чернобил“, а беше прикажан и животот во сегашниот „град на духови“, Припјат. Во украинскиот град Припјат додека била активна нуклеарната централа ...

Првото бебе родено илегално во Чернобил по катастрофата: Нејзината судбина е ужасна и среќна во исто време

А1 On - 12.06.2019

Чернобил e повторно тема која го интригира светот, сето тоа благодарение на многу популарната HBO серија за нуклеарната катастрофа во 1986 година. Публиката тврди дека оваа изведба е една од „најдобрите на сите времиња”, но некои од интересните ...

Пожарникарот Василиј доживеал пострашна судбина од ликот во серијата „Чернобил“, сведочи неговата сопруга

Репортер - 12.06.2019

Реалниот лик од серијата на NBO „Чернобил“ Василиј Игнатенко е еден од пожарникарите кои први го гаселе пожарот во нуклеарната централа, во близина на оштетениот реактор. Тој умира подоцна во болница во Москва.

Инфлуенсерите на Инстаграм под силни критики поради несериозните фотографии во Чернобил

Радио МОФ - 12.06.2019

Со големи критики се соочуваат корисниците на социјалната мрежа Инстаграм кои го посетуваат Чернобил со цел да се фотографираат на местото на историски најголемата нуклеарна несреќа. По огромниот успех на тв-серијата на ХБО за несреќата во Чернобил, ...

Сценаристот на „Чернобил“ апелира за почит кон жртвите

Н.Македонија - 12.06.2019

Авторот на американската телевизиска мини-серија во продукција на ХБО, чија тема е најголемата светска нуклеарна катастрофа во Чернобил, проговори за непристојните фотографии и самослици на туристите кои го посетуваат местото на несреќата во ...

Инстаграм фотки од туристите што ги посетуваат Чернобил и Припјат

Црнобело - 12.06.2019

Град на духови и пустош... Кои локации им се омилени на туристите за позирање на местото на ужасната нуклеарна катастрофа? По успехот на серијата Чернобил светската јавност се заинтересира за местото на најголемата нуклеарна катастрофа на сите ...

7 причини зошто да ја гледате хит мини серијата Чернобил

Црнобело - 12.06.2019

Серијата прави да ви се смрзне крвта во вените, да не можете да спиете и со денови да читате на интернет за оваа нуклеарна катастрофа. Серијата „Чернобил“ има одличен рејтинг на IMDb и со неа инстантно се опседнаа луѓето ширум светот.

Руска серија за Чернобил ја обвинува ЦИА за нуклеарната катастрофа

Глас на Америка - 11.06.2019

Руската серија следи по високо оценетата серија на ХБО за Чернобил, која приврзаниците на Кремљ ја пречекаа како обид за оцрнување на сликата за Русија како голема нуклеарна сила Руска телевизиска мрежа планира да емитува мини серија за Чернобил, ...

Глумците од „Чернобил“ и вистинските актери на катастрофата (ФОТОГРАФИИ)

Руска реч - 11.06.2019

Многу руски гледачи се изненадени колку глумците на телевизиската серија на Ејџ-Би-Оу личат на стварните учесници во трагичните настани од 1986 година. Серијата „Чернобил“ на телевизијата Ејџ-Би-Оу е пречекана со голем интерес во Русија и во другите ...

Неверојатна приказна за девојчето родено во контаминирана зона

Точка - 11.06.2019

Маријка има 20 години, здрава и е успешна студентка. Се родила во опасната евакуациска зона на Чернобил, јадела озрачена храна и се капела во езерото во близина. За многумина е симбол на "ренесансата на Чернобил".

Мислите дека немало црнци во Чернобил?: Имало еден кој до денес е жив

Точка - 11.06.2019

Британската актерка и сценаристка Карла Мари Свит на почетокот на месецот на Твитер се пожалила дека е разочарана од серијата „Чернобил“ затоа што во неа нема актери кои не се од белата раса.

Чернобил и ЦИА: Русија прави своја серија за учеството на американски агенти во експлозијата

MakPress - 11.06.2019

Руската државна телевизија работи на своја верзија на серијата Чернобил најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Драмата на НТВ ќе отстапува од истоимената серија на HBO и историски факти – тврдејќи дека ЦИА била вмешана во несреќата.

Опасен радиоактивен отпад во сред центар на Скопје

Скопје1 - 11.06.2019

Опасен радиоактивен отпад со години стои во подрумските простории на Клиниката за онкологија и преставува темпирана бомба од безбедносен аспект, дознава НОВА од извори запознаени со оваа проблематика.