TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски инсистира на лице в лице средба со Ковачевски

Алсат-М - 02.06.2023

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, инсистира на средба лице в лице со премиерот Димитар Ковачевски, без да ги вклучи останатите тимови и лидери. Шефот на македонската опозиција инсистира на средбата да се разговара за чекорите што треба да ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Лидерска средба најверојатно во среда

4NEWS

Ковачевски и Мицкоски не можат да се договорат за лидерска, не пак, за уставни измени

Слободен Печат

Лидерска средба - Ковачавески со приоритет до уставни измени, Мицкоски со план што по неуспехот

Канал5

Мицкоски од Кавадарци: Ковачевски договара задоцнета лидерска средба бидејќи уставните измени веќе патуваат кон Собрание

Алфа

МИЦКОСКИ: Не е коректно од Ковачевски што повикува на лидерска, а уставните измени веќе се стокмени по бугарски терк

Денешен

Ковачевски: Средбата со Мицкоски треба да се одржи наредните денови

Република

PressingTV ТВ21 360 степени еМагазин Zoom

Гласно ДА од СДСМ и категорично НЕ од ВМРО-ДПМНЕ – партиските ставови за уставните измени се јасни и кончени

Телма - 02.06.2023

Датум и место за средбата нема, ставовите се веќе познати, резултатот извесен, но партиските тимови упорно калкулираат со тоа што јавноста ќе го дознае откако Ковачевски и Мицкоски ќе испијат заедно кафе.

Без конкретен датум, следните денови лидерска средба

24 Вести

Мицкоски нема да разговара со Ковачевски за уставни измени, туку за избори?!

Телма

Ковачевски ќе му го каже на ВМРО планот за промена на Уставот

Алсат-М

Испратена покана за средба со Мицкоски, исходот однапред познат

Deutsche Welle

Ако не успеат уставните измени ќе ни се случи изолација како од 2006 до 2016, вели Ковачевски

Фокус

МИСАЈЛОВСКИ: Уставни измени нема да има, повикувам да одиме на избори

Денешен

24Инфо Press24 Нетпрес 360 степени Бизнис Вести МКД Либертас Слободен Печат

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Курир - 01.06.2023

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е повеќе пати јасно кажуван, тоа е дека уставни измени под овие услови не може да се случат и ВМРО-ДПМНЕ останува на тој став, а тој став го кажа и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека на таа лидерска средба која ...

Попов за ТВ 24: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

24 Вести

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Lider

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

Република

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

PressingTV

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Press24

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Нетпрес

Анализа - Каде се движи Македонија кон уставни измени или предвремени избори?

Сител - 01.06.2023

Дали уставните измени стануваат извесни бидејки се нужни за преговори со ЕУ или пак, откако агендата на власта и опозицијата за најавената лидерска средба не се поклопува, избори се насоката во која ќе се движи државата на есен? За власта дилема ...

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, ќе имаме изолација

А1 On

Мицкоски: Не е коректно што премиерот бара лидерска, а уставните измени патуваат кон Собранието

360 степени

Мицкоски: На лидерска средба ќе отидам и на Ковачевски ќе му речам дека уставни измени нема да има

МКД

Уставни измени под бугарски диктат нема, тоа ќе го кажам и на лидерска, вели Мицкоски

Фокус

Победата на ВМРО-ДПМНЕ мора да биде историски најголема, побара Мицкоски од Кавадарци

Локално

Ковачевски: Изборот е интеграција или изолација, а тоа сме го виделе од 2006 до 2016

24Инфо

365 Либертас Бизнис Вести МКД Во Центар Република 24Инфо Слободен Печат

Маричиќ: Голема ЕУ членка наскоро ќе направи потег за поддршка на македонскиот јазик и идентитет, ако се донесат ...

365 - 01.06.2023

До крајот месецов барем една голема држава – членка на ЕУ, ќе направи политички потег со кој јавно ќе го поддржи македонскиот јазик и идентитет, што ќе биде еден вид гаранција и порака дека не може да се загрозува ниту еден јазик и идентитет, ...

Маричиќ: Доколку опозицијата доаѓа со намера да се изнајде решение, има начини за тоа

Канал5

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Локално

МАРИЧИЌ ЗА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ: Во наредните 10 години влегуваме во изолација од ЕУ ако не направиме уставни измени

Денешен

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Во Центар

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Zoom

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Опсервер

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја донесе изолацијата со прифаќањето на бугарските диктати

Република - 01.06.2023

Проблемот на Владата е, тоа што Ковачевски наместо за граѓаните, работи за агендата и приватните интереси на ДУИ. Така изгледа уценет премиер кој по принципот купи ден помини се задржува на функција, реагираат преку соопштение од најголемата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ја донесе изолацијата со прифаќање на бугарските диктати

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски наместо за граѓаните, работи за агендата и приватните интереси на ДУИ

Слободен Печат

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Бриф - 01.06.2023

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта и работам таа цел да се оствари, изјави претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, ...

Ковачевски: На С. Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Локално

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

Макфакс

Ковачевски: Потребна ни е интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Frontline

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

Точка

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Centar

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Вести плус

Нова ТВ CivilMedia

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана за лидерска средба

Zoom - 01.06.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од теренските активности за увид на градежни активности, од новинарите беше запрашан во однос на лидерската која што преку изјави за медиумите ја најави премиерот Димитар Ковачевски, при што посочи ...

Освен изјави на Ковачевски, уште нема официјална покана за евентуалната лидерска, вели Мицкоски

Макфакс

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана за средба

Нетпрес

Mицкоски уште чека на покана од Ковачевски за лидерската средба

Република

Mицкоски уште чека покана за лидерската средба

PressingTV

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана

Канал5

Мицковски: Не може да ја заклучиме државата, на лидерската треба да зборуваме што по неуспехот за измена на Уставот

Фокус

Курир Либертас MakPress Lider

Милевски: СДСМ, ДУИ, ДОМ, ЛЕВИЦА и ПОИНАКУ си играа совет

Тера - 01.06.2023

По синоќешните случувања во Советот на општина Битола, кога ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата, а СДСМ, Поинаку и Левица разрешија управни и надзорни одбори во шест јавни претпријатија, на својот Фејзбук профил се огласи претседателот на ОК на ВМРО ...

(ФОТО+ВИДЕО) Мисајловски за Сител ТВ: Оваа есен реални се предвремени избори

Press24 - 31.05.2023

Ние сме на една страна на страната на Македонија и сите граѓани, се друго треба да го кажат македонските граѓани на каде ќе се движиме и дали тоа ќе биде Европската унија. И затоа овој блок кој го најавуваме е за сите оние што и мислат добро на ...

Мисајловски: Македонија е заглавена во секој еден сектор, оваа есен реални се предвремени избори – не може власта да оди против волјата на народот!

Lider

Iваа есен реални се предвремени избори – не може власта да оди против волјата на народот!

Република

Мицкоски: Уставни измени под овие околности нема да има, овие работи ќе ги кажам и на лидерската средба

Опсервер - 31.05.2023

Не сум човек што во ракавици говори, туку отворено, и ги кажувам работите онакви какви што се. Имаме власт која е во распаѓање, тотална анархија во институциите, рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во Кавадарци ...

Мицкоски: Уставни измени под овие околности нема да има, овие работи ќе ги кажам и на лидерската средба

Zoom

Мицкоски: Уставни измени под овие околности нема да има, овие работи ќе ги кажам и на лидерската средба

Во Центар