TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако пристигне нова верзија на францускиот предлог – ќе ја разгледаме, вели Османи

Слободен Печат - 24.06.2022

Француското претседателство истекува за неколку дена, а Владата е отворена да ја разгледа новата верзија на францускиот предлог доколку таа пристигне, изјави вечерва за „360 Степени“ на ТВ Алсат министерот за надворешни работи, Бујар Османи ...

Османи се надева дека корекциите во одлуката на бугарскиот парламент „даваат основа за разбирање на нашите позиции“

360 степени

Османи кажа до кога би можело да се очекува нов предлог од француското претседателство

Алсат-М

Македонија со три, Бугарија со четири црвени линии за конечен француски предлог

Р.С.Европа

Османи по гласањето во бугарскиот парламент: Останува да видиме дали Франција ќе има конечен предлог

360 степени

Бујар Османи откри – ни пречат ДВА збора во францускиот предлог

Алсат-М

Османи: Останува наредните денови дали ќе има конечен француски предлог

Р.С.Европа

Нова ТВ Алсат-М Алсат-М Мета Република Скопје1 Фокус Вечер Прес

Oсмани призна дека забрзано се работи на нов француски предлог

Република - 24.06.2022

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека според актуелниот предлог, македонскиот јазик е еден од 25-те јазици на ЕУ и како таков станува дел од преговарачката рамка. Во гостување во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат, Османи вечерва ...

Што навистина се случувало со францускиот предлог

Призма

Одбивме француски предлог, сега чекаме француски предлог!

Вечер Прес

Ден за отрезнување, што по одбивањето на францускиот предлог?

Нова ТВ

Македонската Влада со конкретни услови чека нов предлог од Брисел

Сител

Османи: Договор со Бугарија е можен ако во францускиот предлог бидат вградени две клучни барања

Глас на Америка

Бугарски парламент: Корекција во последен момент на одлуката за францускиот предлог – што значи таа?

360 степени

Слободен Печат Сакам да кажам Канал5 Независен +инфо Press24 МКД +инфо

Османи: Имаше обиди за хибридни напади со цел да се наруши државната стратегија за францускиот предлог

360 степени - 24.06.2022

„Имаше луѓе од овде што се обидуваа, се јавуваа кај министри, кај политички партии, со лажни информации за да се обидат да ја нарушат оваа државна стратегија. Доколку се докаже дека тоа е дел од некоја поорганизирана шема за да се наруши државната ...

Османи: Имаше обиди за хибридни напади со цел да се наруши државната стратегија за францускиот предлог

Нова ТВ

Османи: Луѓе се јавуваа кај министри со лажни информации за да ја нарушат државната стратегија

Локално

ЛУЃЕ СЕ ЈАВУВАА ПО МИНИСТРИ ЗА ДА ЈА НАРУШАТ ДРЖАВНАТА СТРАТЕГИЈА Молкот за францускиот предлог беше наша обврска

+инфо

Османи: Имаше обиди за хибридни напади со цел да се наруши државната стратегија за францускиот предлог

Во Центар

Османи: Имаше обиди за хибридни напади со цел да се наруши државната стратегија за францускиот предлог

24Инфо

Османи: Имаше обиди за хибридни напади со цел да се наруши државната стратегија за францускиот предлог

Слободен Печат

Вечер Прес Press24 Либертас Денешен MakPress

Маричиќ-Османи: Нашата цел е членство на ЕУ, но во исто време и заштита на нашите интереси

Канал5 - 24.06.2022

– Во преговарачката рамка нема прашања и формулации во загради. Тоа значи дека тоа се неусогласени формулации, појасни Османи. Прашањето за македонскиот јазик и историските прашања да не бидат дел од преговарачката рамка и секвенционирањето на ...

Молчењето во јавноста за францускиот предлог било стратегија – Османи и Маричиќ пред новинарите

ММС

Османи: Франција го нема доставено конечниот предлог, досега беше работна верзија

Локално

Три прашања се клучни дали Северна Македонија ќе каже „да“ или „не“ за францускиот предлог

Deutsche Welle

Нашата цел е членство на ЕУ, но во исто време и заштита на нашите интереси, порачаа Маричиќ и Османи

Бриф

Нашата цел е членство на ЕУ, но во исто време и заштита на нашите интереси, порачаа Маричиќ и Османи

Frontline

Нашата цел е членство на ЕУ, но во исто време и заштита на нашите интереси, порачаа Маричиќ и Османи

Сител

MakPress Опсервер Н.Македонија 24Инфо Либертас ТВ21 Во Центар 4NEWS