TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел соопшти дека обвинувањата на Јужна Африка за геноцид се неосновани

Р.С.Европа - 17.05.2024

Израел ја бранеше воената неопходност од својата офанзива во Газа пред Меѓународниот суд на правдата (МПС) на 17 мај, откако Јужна Африка побара од судиите да му наредат да ги прекине операциите во Рафа и целосно да се повлече од палестинските ...

Почнува рочиштето на Меѓународниот суд на правдата за постапките на Израел во Рафах

Deutsche Welle

Започна испораката на помош за Газа преку понтонскиот мост што го изградија САД

Р.С.Европа

Околу 600.000 Палестинци избегаа од Рафа, Хамас тврди дека останува во Газа

МКД

Пловечкото пристаниште во близина на Газа веќе е готово и ќе почне да функционира, соопштија американските вооружени сили

Телма

Црвената полумесечина: Повеќе од 15.000 деца се убиени во израелските напади на Газа

МКД

Египет го отфрли израелскиот предлог за заедничка гранична контрола во Рафа

24Инфо

Во Центар А1 On Бизнис Вести Глас на Америка Слободен Печат Телма Слободен Печат Точка

САД го ставија во функција пловечкото пристаниште кај брегот на Газа – тргнаа првите камиони со хуманитарна помош

360 степени - 17.05.2024

Неговата цел е да ја олесни испораката на помош за цивилното население во Газа, додека Израел ја продолжува својата воена кампања против Хамас во Појасот Американската војска денеска потврди дека првите пратки со хуманитарна помош стигнале на брегот ...

Американската војска изгради пристаниште за помош на Газа: „Ниеден војник не стапна на копното“

Макфакс

Пентагон: Проектот за пристаништето Газа е завршен, помошта наскоро ќе дојде

Телма

Израелски тенк гаѓал бегалски камп во Газа и убил пет свои војници

МКД

Јеменските Хути ќе ги таргетираат сите бродови што пловат кон Израел

Р.С.Европа

Израелците со тенк убија пет свои војници во Газа

Макфакс

Израел мора да увезе повеќе од 300.000 странски работници поради војната во Газа

А1 On

Окно Нетпрес Опсервер Кајгана Точка Либертас Опсервер Точка

Тринаесет земји испратија предупредувачко писмо до Израел

360 степени - 17.05.2024

Во писмото до израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац, министрите го истакнале правото на Израел на самоодбрана и ги осудиле терористичките напади на Хамас и другите исламистички групи на 7 октомври.

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата врз Рафа

Слободен Печат

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата врз Рафа

Бизнис Вести

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата врз Рафа

Либертас

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата врз Рафа

CivilMedia

13 земји испратија предупредувачко писмо до Израел

Макфакс

13 земји испратија предупредувачко писмо до Израел

Опсервер

Скопје1 Локално +инфо Алсат-М Кајгана Нова ТВ 24 Вести Frontline

Aнализа: Дали Нетанјаху има план за „ден по“ војната во Газа?

Слободен Печат - 16.05.2024

Што покажуваат доказите – дали израелскиот премиер има или нема план – се поставува прашањето во анализата „Ал Џезира“. Министерот за одбрана на Израел Јоав Галант ја изрази својата фрустрација и го повика Бенјамин Нетанјаху да „донесе одлука“, ...

Израелскиот министер Галант изјави дека нападите врз Рафах ќе се интензивираат со дополнителни трупи

Centar

Шефот на одбраната на Израел ги оспорува плановите на Нетанјаху за повоена Газа

Слободен Печат

Галант контра Нетанјаху: Нема да прифатам Израел да ја контролира Газа по војната

365

Израелскиот министер за одбрана се противи на идејата поствоена контрола на Израел врз Газа

Zoom

Галант не прифаќа поствоена контрола врз Газа

Слободен Печат

Нема да прифатам Израел да ја контролира Газа по војната

Пулс24

Н.Македонија 24 Вести Канал5 MakPress

Дали Ердоган ги штити терористите- над 1.000 припадници на Хамас се лекуваат во турски болници

Канал5 - 16.05.2024

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган (70) изјави дека повеќе од 1.000 членови на милитантната палестинска организација Хамас, која многу земји ја сметаат за терористичка група, се лекуваат во болниците низ Турција.

Ердоган: Ќе го поддржиме Хамас, на крајот и Анадолија ќе биде мета на Израел

Алсат-М

,,Изрсел ќе нанишани и кон Анадолија!” Турскиот претседател Ердоган рече дека ќе продолжи да го поддржува Хамас

Во Центар

Ердоган: Ќе го поддржиме Хамас, на крајот и Анадолија би можела да биде мета

Локално

Ердоган порача дека ќе го поддржат Хамас: „Анадолија на крајот ќе биде цел на Израел, кои мислат дека се тие?“

Фокус

,,Изрсел ќе нанишани и кон Анадолија!” Турскиот претседател Ердоган рече дека ќе продолжи да го поддржува Хамас

Пулс24

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Курир - 16.05.2024

Арапската лига денеска повика на распоредување мировна мисија на ОН во Појасот Газа и на Западниот Брег, јави ДПА. Арапската лига денеска повика на распоредување мировна мисија на ОН во Појасот Газа и на Западниот Брег, јави ДПА.

Израелската армија објави снимка од вооружени мажи во комплексот на ОН во Рафах

А1 On

ОН: 450.000 луѓе кои избегале од Рафах немаат засолниште, вода и тоалети

Frontline

Израел ја отфрла одлуката на Генералното собрание на ОН за палестинска државност

Р.С.Европа

Се бара распоредување на мировна мисија на ОН во Појасот Газа

Слободен Печат

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Нетпрес

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Вечер Прес

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Телма - 16.05.2024

Водачот на јеменската бунтовничка група Хути, Абдулмалик ал-Хути, денеска изјави дека членовите на групата ќе го гаѓаат секој брод, од која било компанија, кој се движи кон израелските пристаништа, во која било област до која ќе стигнат.

Водачот на Хутите: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Слободен Печат

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Нетпрес

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

MakPress

Најмалку пет загинати и седум повредени – израелски тенкисти по грешка гаѓале израелски падобранци

Телма - 16.05.2024

Пет израелски војници се убиени, а седум се повредени во инцидент во Џабалија, на северот на Појасот Газа, потврдија израелските одбранбени сили (ИДФ). Како што се наведува во соопштението, војници во тенк истрелале два проектила врз зграда во ...

Израелците со гранати убиле петмина свои војници во Газа

Скопје1

ИДФ: Петмина израелски војници загинаа, седум се ранети во „пријателски оган“

Макфакс

Џабалија: Петмина израелски војници се убиени, седумина ранети по грешка на посадата на израелски тенк кој испукал граната врз нив.

Нова ТВ

Најмалку пет израелски војници загинаа во „пријателски оган“ во Џабалија

Бизнис Вести

Најмалку пет израелски војници загинаа во „пријателски оган“ во Џабалија

Курир

ИДФ: Петмина израелски војници загинаа, седум се ранети во „пријателски оган“

Опсервер

Слободен Печат MTM Точка 24Инфо Локално Република Centar А1 On

Нетанјаху до Бајден: Израел не е држава вазал, во Рафа „ќе се случи тоа што е потребно“

МКД - 16.05.2024

Откако американскиот претседател Џо Бајден го предупреди Израел дека голем напад на милионскиот палестински град Рафа, каде бегалците се засолнија од израелската окупација на Појасот Газа, ќе значи дека е „премината црвената линија“, премиерот на ...

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

Курир

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

Нетпрес

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

365

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

24 Вести

Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

Пулс24

Нетанјаху за предупредувањето од Бајден: Израел не е вазална држава, во Рафа ќе се случи тоа што е неопходно

Телма

Локално Слободен Печат

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Бизнис Вести - 16.05.2024

– Администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден е ангажирана во евакуацијата на американски лекари од Појасот Газа, изјави синоќа портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер. Група американски лекари од Палестинската американска медицинска ...

Американските доктори наскоро го напуштаат Појасот Газа

Канал5

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

CivilMedia

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Zoom

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

24 Вести

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Канал5

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Канал5 - 15.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека неговата Влада едногласно ја отфрлила Резолуцијата на Обединетите нации за поддршка на признавањето на палестинската држава, јавија светските агенции, повикувајќи се на соопштение на Владата ...

Нема да им дозволиме да формираат терористичка држава: Нетанјаху ја отфрли поддршката на ОН за палестинската државност

Макфакс

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Бизнис Вести

Нетанјаху за резолуцијата за Палестина: Нема да им дозволиме да создадат држава од која ќе можат да не нападнат уште посилно

365

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Рацин

„НИКОЈ НЕМА ДА НÈ СПРЕЧИ“ Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за признавање Палестинска држава

+инфо

Нетанјаху ја отфрли Резолуцијата на ОН за поддршка на признавањето на палестинската држава

Сител

Пулс24 Слободен Печат 24Инфо Опсервер Република Н.Македонија Точка 24 Вести