TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груби и Ангелов на лице место ја следат ситуацијата со пожарите во Кумановско

Фактор - 05.08.2021

Првиот Вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите. „Правиме максимални напори да им помогнеме на граѓаните, пожарникарите, ...

Груби: Максималните капацитети на сите наши институции се ставени на располагање за справување со пожарите

Локално

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

24 Вести

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во кумановско

Канал5

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

Слободен Печат

ВИДЕО: Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

ТВ21

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

24Инфо

Кумановски м. Нова ТВ Вечер Прес Точка

Осум нови пожари во Куманово

Kumanovo News - 05.08.2021

Нови осум пожари се регистрирани во поширокиот кумановкси регион соопштија од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Активирани се пожари во селата Зубовце, Сопот, Четирце, Зебрњак, Лојане, Орашац, Довезенце, Бељаковце.

Осум нови пожари во Куманово

Сител

Осум нови пожари во Куманово

Слободен Печат

Осум нови пожари во Куманово

Press24

Осум нови пожари во Куманово

24 Вести

Осум нови пожари во кумановскиот регион

Вечер Прес

Осум нови пожари во Куманово

ТВ21

Кумановски м. Република Кумановски м. Lider

Ангелов: Сомнително е како се палат пожарите

24 Вести - 05.08.2021

Додека пожарите дивеат низ македонија, првиот човек на цук со драматична порака - сСтојанче Ангелов - сомнително е како се палат пожарите, одеднаш на повеќе локации. Засилено ги бараме ...

Утрово спиеја на земја – пожарникарите цела ноќ се бореа со пожарот во Пехчево

ТВ21

Појава на нови жаришта, состојбата со пожарите се менува од минута во минута

360 степени

Состојбата секоја минута се менува со нови пожари, најкритично е во пехчевско, во Скопје има 18, велат од ЦУК

Сакам да кажам

Ангелов: Сомнително е како пожарите избувнуваат на повеќе локации одеднаш

Фокус

ЦУК ја објави состојбата со пожарите до 19:00 часот

Локално

Во Скопје гори на 18 локации, состојбата се менува од минута во минута

Фактор

Република Република ТВ21 Фокус МКД Р.С.Европа Република Локално

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Слободен Печат - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Двете најнови жаришта се Богословец во Светиниколско и Лешани, Охридско

Frontline

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Опсервер

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

24Инфо

ДВА НОВИ ПОЖАРИ: Во Богословец, cветиниколско и во Лешани, охридско

Курир

Четири куќи изгореа во Светиниколско и село Лешани

МКД

Два нови пожара: Во Богословец во светиниколско и во Лешани, охридско

Кајгана

Нова ТВ Либертас Вечер Прес Lider 24 Вести +инфо Нетпрес MakPress

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Курир - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Опсервер

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

CivilMedia

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Frontline

Главниот штаб за управување со кризи ќе ја координира борбата против пожарите

Канал5

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Lider

Главниот штаб за управување со кризи ќе координира во борбата со пожарите

Нова ТВ

Нетпрес МКД 24Инфо 24 Вести Република +инфо Скопје инфо ТВ21

Србија, Бугарија и Словенија на помош – испратени хеликоптери, пожарникари и возила за гасење на пожарите

ТВ21 - 05.08.2021

Хеликоптери од Србија, противпожарни возила и од Бугарија и Словенија е помошта која досега стигна од другите земји од регионов. Слабата опременост и слабиот капацитет за справување со огнената стихија на земјава ги алармира другите земји да ...

Пожари: Најдраматично во делчевско - пехчевскиот регион

24 Вести

Нема точна бројка на пожари, едни се гаснат, други избувнуваат – Податоци од ЦУК за состојбата во државата

ММС

ЦУК: Бројот на пожари се менува од минута во минута

Сител

ЦУК: Бројот на пожари се менува од минута во минута, во Скопје има 18

Нетпрес

Пехчево нема противпожарна служба, шумското има- дупнати канистри

Deutsche Welle

(Фото) Словенечките пожарникари веќе гаснат кај Пехчево

24Инфо

Либертас Zoom Frontline Expres Глас на Америка Денешен Мета MakPress

Ангелов: Сомнително е како се палат пожари одеднаш на повеќе локации

360 степени - 05.08.2021

„Бегајте, евакуирајте се, човечкиот живот е бесценет“, апелираше директорот на ЦУК до граѓаните во загрозените подрачја Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, на денешната прес-конференција рече дека необјасниви се ...

Ангелов со апел до граѓаните: Бегајте, евакуирајте се, нов дом ќе се направи, но нов живот нема да се врати

Press24

Ангелов ја потврди првата жртва на пожарите: Му изразувам сочуство на човекот кој ја изгуби сопругата во Челопек

Фокус

Aнгелов изрази сочувство за првата жртва од пожарите

Бриф

Ангелов ја потврди првата жртва во пожарите, загина жена во Челопек

Канал5

Ангелов ја потврди првата жртва на пожарите: Му изразувам сочуство на човекот кој ја изгуби сопругата во Челопек

Либертас

Aнгелов изрази сочувство за првата жртва од пожарите

ТВ21

+инфо Точка Кумановски м. Кумановски м. Независен Слободен Печат Press24 Вечер Прес

Пожарот што го зафати домот на семејството Димковски во селото Челопек, Старо Нагоричане го одзеде животот на ...

Алсат-М - 05.08.2021

Пожарот што го зафати домот на семејството Димковски во селото Челопек, Старо Нагоричане го одзеде животот на домаќинката. Но, дури и по 24 часа откако три куќи од ова село се претворија во пепел, не беше пронајдена трага од 59 – годишната жена.

Во селото Челопек се трага по наводната прва жртва на пожарите во Македонија

еМагазин

Прва жртва од пожарите, загина 60-годишна жена од селото Челопек, Старо Нагоричане

Сакам да кажам

Пожарите ја земаа првата жртва, жена настрада во Челопек

Алсат-М

Прва жртва од пожарите во Македонија: Пронајдено пеплосаното тело на 59-годишната жена

Фактор

ФОТО: Ова е куќата Челопек во која во пожар изгоре жена - се уште се трага по телото

Press24

Од МВР постапуваат по пријава за жртва во пожарот во Челопек

Фокус

Граѓани со кофи со вода ги штитат куќите од пламените јазици во Кумановско ФОТО

+инфо - 05.08.2021

Според информации кои се споделуваат на социјалните мрежи пожар има во селата Четирце, Клечовце, Зубовце, Зебрњак, Горно Јачинце, Довезенце, Градиште, Сопот, Лојане, Шупљи Камен и Орашац. На Фејсбук граѓани апелираат за помош до поединци и компании ...

(ФОТО) Со кофи со вода си ги штитат куќите од пламените јазици во Кумановско

Нетпрес

Велешки пожарникари на помош во гаснење на пожарите во кумановско

Сител - 05.08.2021

Шест пожарникари со едно противпожарно возило-цистерна со вода од Територијалната Противпожарна Единица од Велес попладнево околу 16:30 часот се упатија на помош на колегите и месното население во гаснење на пожарите во кумановско, информираат за ...

Велешки пожарникари на помош во гаснење на пожарите во кумановско

ТВ21

Велешки пожарникари на помош во гаснење на пожарите во кумановско

Вечер Прес

Македонија во пламен, функционерите ги снема- каде исчезнаа Заев, Шекеринска, Спасовски…?

Алфа

Македонија во пламен, функционерите ги снема- каде исчезнаа Заев, Шекеринска, Спасовски…?

Курир

Се бараат под дрво и камен: Ги виде ли некој Заев, Спасовски, Шекеринска…?

Република

Катастрофалните последици на (не)промислените човечки потези

Н.Македонија

Кумановски м. ММС Кумановски м. Gostivarpress.mk Скопје24

Активни пожари во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион

Алсат-М - 05.08.2021

Центарот за управување со кризи (ЦУК) соопшти дека активни пожари има во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион. Во нивното гаснење од раните утрински часови учествуваат пожарникарите, припадници на Армијата, а на одредени места ...

ЦУК: Се уште има активни пожари во прилепско, струмичко, штипско…

Локално

На територија на Прилеп активни два пожари

Тера