TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Компир салата на мој начин

Мои рецепти - 17.05.2018

Еве еден предлог од мене како промена на класичната компир салата. Вметнав малку свежи состојки и добив одличен краен резултат. Најпрвин ставете ги компирите да се варат. Сварете го и цвеклото. Сварените компири излупете ги и грубо испасирајте ги.

Повкусна од шопска и мешана: Салата со краставици во крем варијанта

Gotvi.mk - 17.05.2018

Вкусна салата со краставица, повкусна од шопска. Ова е рецептот: Состојки: 500 гр. краставици 1 морков 300 гр. фета 5 чешни лук 400 гр. павлака 100 гр. кисело млеко сол Начин на подготовка: Краставиците се лупат и се сечат на коцки, морковот се ...

Тортелини во геновезе песто

Мои рецепти - 17.05.2018

Пињолите запржете ги без масло. Во нутрибулетот ставете ги листовите босилек, а потоа и пињолите. Додавајте ги другите состојки постепено. Измиксирајте, па на крај додадете го пармезанот. Зачинете со сол и црн бибер.

Пилешко со шампињони и кикиритки – ќе замириса цел дом

Gotvi.mk - 17.05.2018

Направете вкусно пилешко со кикиритки. Ова е рецептот: Состојки: 1 парче пилешко месо 1 главица кромид 500 гр. шампињони 50 гр. кикиритки 1 мала павлака оригано кари вегета сол Начин на подготовка: Пилешкото месо заедно со кромидот се сече ситно, се ...

Полнети ќофтиња од кои тече кашкавал на сите страни – деликатесен ручек

Gotvi.mk - 17.05.2018

Вкусен ручек со месо и кашкавал кој тече на сите страни кога ќе пресечете парче. Направете домашни полнети ќофтиња. Состојки: 500 гр. мелено месо 3 парчиња тост леб 1 дл. млеко 1 јајце 1 главица кромид магдонос кашкавал зачини Начин на подготовка: ...

Подгответе уштипци со мелено месо

Орбис - 17.05.2018

Потребно: 600 гр. мелено месо 4 јајца 100 мл газирана вода 4 лажици брашно 2 лажици масло 1/2 кесичка прашок за печиво Половина главица кромид 2 чешниња лук Сол,бибер и мешан сув зачин по вкус Масло за јадење Подготовка: Сите состојки стваете ги во ...

Француски омлет: Најубав и најлесен начин за подготовка на јајца (Видео)

Gotvi.mk - 16.05.2018

Воздушесто јадење со одличен вкус, најдобар избор за доручек! Состојки: 3 јајца сол 1/2 лажица студена вода 2 лажици путер бибер по вкус Начин на подготовка: Разматете ги јајцата во сад, додајте сол и бибер и половина лажица студена вода.

Пилешка салата со кикирики

Кајгана - 16.05.2018

Подгответе вкусна пилешка салата со кикирики. Состојки: 350 грама пилешки стек 200 грама кисела павлака 150 грама мајонез 1 лажица сенф 4 кисели краставички 100 грама печени кикирики 100 грама сусам Подготовка: Пилешкиот стек сварете го и исечете го ...

Сос за тестенини

Мои рецепти - 16.05.2018

На висока температура го топиме путерот. Додаваме пасиран лук па запржуваме кратко. Ги додаваме пасираните домати и благо промешуваме. Оставете да прокрчка, па зачинете ја со сол и шеќер. Додајте го сувиот магдонос, сувиот зеленчук, босилекот и ...

Мора да внесуваме супа и во пролет и лето: Рецепт со тиквички, деликатесно

Gotvi.mk - 16.05.2018

Иако е пролет и веќе не сакаме да седиме до шпорет, потребно е да јадеме супи за здравје и имунитет. Направете вкусна супа од тиквички. Состојки: 3-4 тиквички пола шолја ориз 2 компири маслиново масло сол бибер бујон по вкус Подготовка: Се пржи ...

Рецепт на денот: Половина час, 3 состојки и највкусниот ручек е готов

Скопје24 - 16.05.2018

Ви досадија комплицираните ручеци кои ви земаат по најмалку 2 часа во кујната? Ова потпечено пилешко веројатно ќе биде супер замена за која сите ќе мислат дека сте потрошиле часови подготвувајќи го.

Евтин, а врвен рецепт: Запечени макарони со шунка, павлака и пармезан

Gotvi.mk - 16.05.2018

Направете едноставни запечени макарони со богат фил.Ова е рецептот за денешниот деликатес. Состојки: 125 гр. макарони 40 гр. шунка 1 лажица маргарин 200 гр. павлака за готвење 2 јајца 20 гр. рендан пармезан 40 гр.

Тестенини со сланина и кашкавал печени во рерна: Вашето ново омилено јадење!

Убавина и Здравје - 16.05.2018

Пробајте го овој лесен рецепт во кој сите ќе уживаат Ако немате време за варење тестенини, можете да ги потпечете во сад премачкан со масло додека не потемнат малку, па да ги прелиете со сос и да ги довршите како ризото, во рерна или на шпорет.

Салата од краставици и црн грав

Убавина и Здравје - 16.05.2018

Ќе ви требаат само 20 минути за да ја подготвите оваа вкусна салата Оваа едноставна салата може да ви послужи како одлично предјадење, но и како самостоен ручек. Црниот грав можете да го замените со леблебии или обичен грав.

Вкусни лазањи со мелено месо

Орбис - 16.05.2018

Подгответе оригинални италијански лазањи. Добра идеја за ручек, нели? СОСТОЈКИ 1 пакетче лазањи 500g мелено месо 200g рендан кашкавал 1 глава кромид 1‑2 с.л. масло 3 чешниња лук 3 с.л. доматен сос оригано магдонос црн пипер вегета 1 с.л.

Сезонски зеленчук: Пролетно рижото

Gotvi.mk - 15.05.2018

Подгответе рижото со сезонски зеленчук. Вкусот е одличен, а лесно се прави… Состојки: 1 лажица путер 2 лажици маслиново масло 5 парчиња млад кромид кора од 1 лимон 200 гр ориз 600 мл супа од зеленчук падано сирење сол бибер Начин на подготовка: ...

Едноставни лазањи: Совршен рецепт за брз ручек

Gotvi.mk - 15.05.2018

Ви предлагаме постапка за лесна подготовка на лазањи – брзо и лесно направете го овој италијански специјалитет. Состојки: 200 гр тестенини 1 главица кромид 250 гр мелено месо 400 мл доматен сок 150 гр кашкавал оригано сув зачин бибер масло Начин на ...

Гибаница од јогурт и млад кромид

Gotvi.mk - 15.05.2018

Вкусно јадење кое едноставно се прави… Состојки: кори за пита 1 веза млад кромид 4 чаши јогурт од по 2 дл 4 јајца 1/2 чаша масло сол Начин на подготовка: Исечкајте кромид, додајте 4 јајца, јогурт, половина чаша масло и сол по желба па измешајте сè ...

Потпечени макарони со шунка, павлака и пармезан

Репортер - 16.05.2018

Потребни состојки: 125 гр. макарони 40 гр. шунка 1 лажица маргарин 200 гр. павлака за готвење 2 јајца 20 гр. рендан пармезан 40 гр. рендан кашкавал сол и бибер Начин на подготовка: Се варат макароните во солена вода, па се цедат.

Лазањи по оригинален италијански рецепт

Репортер - 16.05.2018

Потребни состојки: 1 пакетче лазањи 500гр мелено месо 200гр рендан кашкавал 1 главица кромид 1‑2 лажици масло 3 чешниња лук 3 лажици доматен сос оригано магдонос црн бибер вегета сос бешамел Начин на подготовка: Исечкајте го кромидот и ставете го да ...