TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најголемите заблуди поврзани со родителството: „Моето дете никогаш нема да…“

Деца - 04.06.2023

Сигурно сте се запрашале зошто луѓето имаат деца ако толку често едвај чекаат да ги однесат кај баба и дедо на чување или да одат во градинка/училиште. Пред да имате деца, сигурно сте се нашле во ситуација кога сте им суделе на родителите кога се ...

20 ПРАВИЛА НА ВОСПИТУВАЊЕ НА ГОЛЕМИОТ ПЕДАГОГ – МАРИЈА МОНТЕСОРИ: Еве како да го одгледате најдоброто и најспособното ...

Екран - 03.06.2023

Големиот педагог Марија Монтесори знаела како да го воспита најдоброто дете на светот, со само 20 правила. Воспитувањето деца е многу чувствителна тема и неспорно е дека треба многу да се работи на образованието на децата и родителите.

Ако вие се откажете од дисциплинирањето на вашите деца, животот нема

Деца - 03.06.2023

Како да креирате објава за родителство што добива илјадници лајкови? Само напишете нешто за тоа како сите ограничувања кои им се наметнуваат на децата се штетни и дека само треба да дозволиме нивната совршена природа да се изрази.

Медицинска сестра на педијатрија: Работи што би им ги кажала на родителите на нашите пациенти, но не можам

Деца - 03.06.2023

Се разбира, болеста на детето е нешто што секој, апсолутно секој родител едноставно би ја прескокнал или избришал. Никој не сака да однесе дете на ургентно или да остане со детето во болница.

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Макфакс - 02.06.2023

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар.

Се одложувало колку што може: Време е за уште еден битен сведок да биде сослушан в полиција

Република - 02.06.2023

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со 13-годишникот кој во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград уби девет врсници и училишен чувар, и тешко рани уште шест ...

Само вака можете да доведете во ред бесно и разгалено дете: Открива д-р Рајовиќ, експерт за интелигенција на најмладите

Женски магазин - 02.06.2023

Д-р Ранко Рајовиќ целата своја професионална кариера ја посвети на проучувањето на развојот на децата и предупредува дека денешните родители прават сериозни грешки, а како најголема ја издвојува преголемата заштитата.

Зошто родителите никогаш не треба да ги решаваат конфликтите меѓу децата

Деца - 02.06.2023

Пред многу години имав ситуација кога мирно и воздржано четиригодишно девојче преку ноќ се претвори во агресивно девојче кое ги удираше сите нејзини другарки. Набљудуваното однесување на девојчето ѝ го соопштив на нејзината мајка, која ми одговори ...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2. до 3. година, а кои способности ги има од 5. до ...

Pedijatar.mk - 02.06.2023

Што треба да знае детето според возраста - еве кои животни вештини може да ги научи од 2 до 11 години. П окрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, ...

Полицијата има нов клучен сведок за масакрот во Белград: Можела да знае се!

4NEWS - 02.06.2023

Пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со убиецот на момчето биле слушнати претходниот месец, колку поминало од масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, кога 13-годишниот Коста К.

Сестрата на Коста следен сведок во истрагата, делеле заедничка соба и биле заедно цел ден пред масакарот

Фокус - 02.06.2023

Последниот месец беа сослушани пет членови на семејството на Коста Кецмановиќ и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар.

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

24Инфо - 02.06.2023

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар.

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Centar - 02.06.2023

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар.

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Точка - 02.06.2023

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар.

ЌЕ ГИ ОТКРИЕ ЛИ СЕСТРА МУ ТАЈНИТЕ НА КОСТА?! 10-годишно девојче делеше соба со својот брат

Фактор - 02.06.2023

Во претходниот месец се слушнаа пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар уби девет врсници и училишен чувар, а рани уште шестмина.

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Скопје1 - 02.06.2023

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар.

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: Имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Press24 - 02.06.2023

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар.