TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Награда за животно дело на Бајруш Мјаку

Тера - 12.06.2019

На 54. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп на самото отворање со награда за животно дело се закити и актерот и режисерот Бајруш Мјаку. „Оваа награда која што се доделува вечерва има една посебна тежина, затоа што таа доаѓа од колегите.

Актерството не познава јазични бариери – разговор со Бајруш Мјаку

1tv - 11.06.2019

Бајруш Мјаку беше годинешниот добитник на наградата за животно дело на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“. Тој е актер, режисер и продуцент, а за улогите кои ја одбележале неговата кариера и идејата за театар за деца на албански јазик, Мјаку ...

Актерството не познава јазични бариери – разговор со Бајруш Мјаку

Либертас - 11.06.2019

Бајруш Мјаку беше годинешниот добитник на наградата за животно дело на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“. Тој е актер, режисер и продуцент, а за улогите кои ја одбележале неговата кариера и идејата за театар за деца на албански јазик, Мјаку ...