TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чавушоглу: Израел мора да одговара за злосторство против човештвото

Алсат-М - 17.05.2018

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, изјави дека независна комисија мора да го истражи злосторството против човештвото кое се случило во Газа и дека Израел мора да одговара пред законот.

Турција ќе им помогне на Палестинците да го тужат Израел во Меѓународниот кривичен суд

Макфакс - 17.05.2018

Турскиот министер за надворешни работи изјави во четвртокот дека на Израел треба да му се суди во Меѓународниот кривичен суд (МКС) за масакрирање на Палестинците во неодамнешните судири на границата во Појасот Газа, велејќи дека Анкара активно ѝ ...

Ердоган: Нема да дозволиме Израел да го украде Ерусалим

Алсат-М - 17.05.2018

Ќе ги поддржиме Палестинците и нема да дозволиме Израел да го украде Ерусалим, рече турскиот претседател, Реџеп Тајип Ергоган, за време на синоќешната ифтарска вечера, пренесува Ерусалимпост .

Синот на Нетанјаху со контроверзна фотографија на „Инстаграм“: „F*ck Турција“

Макфакс - 17.05.2018

Синот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Јаир, на Инстаграм, напиша “F * ck Турција”, во врска со дипломатскиот спор меѓу двете земји, за масакрот во Газа. Јеир Нетанјаху објави слика на текстот што личи на турското знаме, кое е црвено со ...

Израелците за жртвите во Газа: Се надевам дека секој истрелан куршум бил оправдан

Н.Македонија - 17.05.2018

Израелецот Даниел Рахамим (63) имал четворица пријатели Палестинци меѓу гостите на неговата свадба во 1983 година. Тој се сеќава на сончањето на плажите во Газа и на пиењето чај во тамошната антикварница на неговиот пријател.

Оплакување на Палестина

Антропол - 17.05.2018

Додека светските медиуми пренесуваат со наслови дека Израел уби десеттина Палестинци, дека Израел отвора оган на невооружено население и сл., локалните медиуми се навлезени во длабока егоцентричност и овие настани ги гледаат од центарот на светот – ...

Туција бара ОН да се изјаснат за убиството на палестински демонстранти

Р.С.Европа - 17.05.2018

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу изјави денеска дека неговата земја бара реакција од Генералното собрание на ОН за ситуацијата во Ерусалим и за убиството на палестинските демнонстранти.

Израелска војска: Воздушни удари врз екстремисти во Појасот Газа

CivilMedia - 17.05.2018

Израелската војска соопшти денеска дека во текот на ноќта извршила воздушни напади врз позиции на екстремистите во Газа, како одговор на оган од автоматско оружје од палестинска територија, при што беше погодена зграда во израелскиот град Сдерот.

Израел нападна утврдувања на Хамас во Газа

Локално - 17.05.2018

Израел изврши воздушни напади на база на Хамас во Газа, јави АФП. Операцијата е изведена откако е регистрирано пукање од Газа кон војници, соопшти Израел. Во експлозијата, наводно, оштетена е една куќа. Нема информации за жртви по воздушниот напад.

„Колапс на ОН, Турција нема да дозволи кражба на Ерусалим“

МКД - 16.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ОН „колабрирале“ пред настаните во Газа, пренесе Ројтерс . Израелските сили во понеделникот во Газа убија 60 палестински демонстранти, во моментот кога САД ја преселија својата амбасадата во Израел ...

Гватемала денес ја отвори амбасадата во Ерусалим, по потегот на САД

МКД - 16.05.2018

Нетанјаху ваквиот потег на Гватемала многу го пофали и истакна дека е само два дена подоцна откако САД ја отвориле својата амбасада во Ерусалим. Претседателот на Гватемала, Џими Моралес и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху присуствуваа на ...

И Гватемала отвори амбасада во Ерусалим

Алсат-М - 16.05.2018

Гватемала отвори амбасада во Ерусалим, два дена по одлуката на САД да ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерусалим. Ројтерс пренесува дека гватемалскиот претседател Џими Моралес и премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху присуствувале на отварањето ...

Папа Франциско: Војната раѓа војна

Алсат-М - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата меѓу Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за да преовладеат правдата и мирот на Блискиот Исток. Обраќајќи се пред десетици илјади собрани на плоштадот Свети Петар во ...

Арапските министри се состануваат поради крвопролевањето во Газа

МКД - 16.05.2018

Арапските министри за надворешни работи одржуваат итен состанок на Арапската лига поради израелско-палестинската криза, кажа извор од тоа регионално тело. Состанокот се одржува по барање на Саудиска Арабија, а негова цел е „спротивставување на ...

Израел го избрка турскиот конзул од Ерусалим

МКД - 16.05.2018

Израел вчера му наложи на генералниот конзул на Турција во Ерусалим да ја напушти земјата во екот на дипломатската криза што настана меѓу двете земји еден ден по смртта на неколку десетици Палестинци на протестот во Појасот Газа.

Ердоган: Не го признаваме Ерусалим за главен град на Израел

Макфакс - 16.05.2018

Турција никогаш нема да ја прифати одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Никогаш нема да ја прифатиме одлуката на САД да отвори своја амбасада во Ерусалим и да го ...

Ердоган и Путин разговараа за ситуацијата во Газа

Независен - 16.05.2018

Претседателите на Турција и Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин денеска во телефонски разговор разменија мислења за последните случувања меѓу Израелците и Палестинците во Газа, соопшти извор од Кабинетот на шефот на турската држава.

Израелскиот министер за одбрана ги охрабри војниците: Заштитете ги нашите граѓани, не ги слушајте зборовите на ...

Точка - 16.05.2018

Израелските власти воопшто не се осврнуваат на меѓународните критики во врска со начинот на кој што израелските вооружени сили се пресметуваат со палестинските демонстранти. Израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман изјави денес дека ...

Турција и Израел ги повлекле амбасадорите од САД

Репортер - 16.05.2018

„Израел спроведува државен терор. Израел е терористичка држава“, изјавил Ердоган пред турските студенти во Лондон во говорот што го емитувала државната телевизија. Анкара ги повикала своите амбасадори, како од Вашингтон така и од Тел Авив, на ...

Мал број на земји го поддржаа отворањето на американската амбасада во Ерусалим, но бројката сега расте? 32 земји имаа ...

Точка - 16.05.2018

Можеби поголемите европски земји не испратија свои претставници за отворањето на новата американска амбасада во Ерусалим, но јасно е дека бројката на земји кои што го поддржуваат тоа расте.

Папата со порака до светските лидери: Војната раѓа војна

Макфакс - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата на Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за правдата и мирот да преовладаат на Блискиот Исток. Обраќајки се пред десетицата илјади луѓе собрани на Плоштадот „Свети ...

Состанок на арапските министри поради немирите во Газа

Макфакс - 16.05.2018

Арапските министри за надворешни работи ќе одржат итен состанок на Арапската лига поради израелско-палестинската криза, изјави извор од тоа регионално тело. Средбата ќе се одржи на барање на Саудиска Арабија, а нејзина цел е да се изрази противење и ...

Блискиот исток врие: Нетанјаху го избрка турскиот конзул и му порача на Ердоган - ти најдобро го разбираш тероризмот!

Точка - 16.05.2018

Израел побара од турскиот генерален конзул во Ерусалим веднаш да ја напушти земјата, откако Ердоган и Нетанјаху јавно разменија опасни обвинувања. Овој потег на официјален Ерусалим следуваше откако во текот на вчерашниот ден, турското министерство ...

Палестинците ги бројат жртвите, САД против осуда на насилството

Н.Македонија - 16.05.2018

Билансот на жртвите од судирите помеѓу Палестинците и израелската војска во Газа се искачи на најмалку 58 убиени лица и над 2.700 ранети. Повеќето од ранетите палестински демонстранти имаат прострелни рани, а помеѓу жртвите има и осуммесечно бебе, ...

Фотографијата која зборува како умре мирот меѓу Израел и Палестина

Вечер - 16.05.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го одржа ветувањето од својата кампања и независно од трајната штета која со тоа веројатно им ја нанесе на последните надежи во дводржавно решение, ја пресели американската Амбасада од Тел Авив во „главниот ...

Турција побара од израелскиот конзул во Истанбул да ја напушти државата извесно време

Сител - 16.05.2018

– Турција побара денеска од генералниот конзул на Израел во Истанбул да ја напушти времено државата, ден откако ист чекор беше преземен од Израел кон турскиот генерален конзул во Ерусалим.

Турција го откажа гостопримството на израелскиот конзул поради насилството во Газа

Макфакс - 16.05.2018

Турција му го откажа гостопримството на изралескиот конзул во Анкара и ги отповика своите претставници во Вашнгтон и Тел Авив. Турското министерство за надворешни работи му порача на израелскиот конзул во Истанбул да се врати во Израел на извесен ...

Пеколот во Газа

Кајгана - 16.05.2018

Во крвавите протести во појасот Газа убиени с енајмалку 59 луѓе, а ранети се 2.700 откако израелските сили отворија оган врз демонстрантите. Во тек се нови ...

Папата Франциско: Војната предизвикува војна

Курир - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата меѓу Појасот Газа и Израел и повика на дијалог, со цел да недвладеат правдата и мирот на Блиски Исток. Тој нагласи дека „употребата на насилство нмикогаш не води кон мир“.

Отповикан палестинскиот претставник во Вашингтон

Макфакс - 16.05.2018

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон откако САД ја отвори својата нова амбасада во Ерусалим. Ова го соопштил главниот палестински преговарач, Саеб Ерекат, во изјава за една палестинска ...

Советот за безбедност на ОН не донесе одлука за масакрот во Газа

Нова ТВ - 16.05.2018

Советот за безбедност на ОН не успеа да усогласи заедничка одлука, на итната седница по повод ситуацијата на границата на Израел и палестинските територии. Седницата помина во меѓусебни обвинувања на израелскиот и палестинскиот амбасадор, кој го ...

Светот е во шок: Глобален гнев за масакрот во Газа

Независен - 16.05.2018

Меѓународната осуда за израелското насилство и убиството на 59 палестински демонстранти во Газа ескалираше кога илјадници луѓе се собраа во крајбрежната енклава за да ги закопаат мртвите од последниот круг насилства.

Турција ќе им помогне на Палестинците да го тужат Израел во Меѓународниот кривичен суд

Sky - 17.05.2018

Турскиот министер за надворешни работи изјави во четвртокот дека на Израел треба да му се суди во Меѓународниот кривичен суд (МКС) за масакрирање на Палестинците во неодамнешните судири на границата во Појасот Газа велејќи дека Анкара активно ѝ ...

MНР: Македонија не размислува да ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Локално - 16.05.2018

Македонија традиционално и конзистентно гласа во Генералното собрание на ОН, последен пат на 21 декември 2017 година и не размислува за преместување на својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим, се вели во одговорот на Министерството за надворешни ...

Македонија не ја задржа неутралноста на Блискиот Исток

Независен - 16.05.2018

Македонија не ја сели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим и не го менува курсот за неутралност во палестинско-израелскиот конфликт. Ова е официјалниот став на македонската Влада по учеството на македонскиот амбасадор на прославата на израелското ...

Синот на Нетанјаху со контроверзна фотографија на Инстаграм: “F * ck Турција”

А1 On - 17.05.2018

Синот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Јаир, на Инстаграм, напиша “F * ck Турција”, во врска со дипломатскиот спор меѓу двете земји, за масакрот во Газа. Јеир Нетанјаху објави слика на текстот што личи на турското знаме, кое е црвено со ...

Хејли: Хамас е причина за насилството во Газа, а не новата амбасада

Глас на Америка - 15.05.2018

Бројни сојузници, но и ривали на САД, ја критикуваа американската одлука да ја префрли својата амбасада во Ерусалим, со образложение дека тоа ќе ги зголеми тензиите на Блискиот Исток Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли, за време на вонредната ...

Израел нападна утврдувања на Хамас во Газа

Либертас - 17.05.2018

Израел изврши воздушни напади на база на Хамас во Газа, јави АФП. Операцијата е изведена откако е регистрирано пукање од Газа кон војници, соопшти Израел. Во експлозијата, наводно, оштетена е една куќа. Нема информации за жртви по воздушниот напад.

Трамп го разгоре Блискиот Исток – 61 мртов, 3000 ранети во Појасот Газа

Телма - 15.05.2018

По вчерашниот масакр на Блискиот Исток, каде се испреплетоа – 70 години од создавањето на израелската држава, американското отварање на амбасада во поделениот Ерусалим, како и арапската годишнина од егзодусот на палестинците, сега ризикот е немирите ...

САД ја блокираат истрагата за смртта на Палестинците во нередите во Газа

Алсат-М - 15.05.2018

САД го блокираа повикот на Советот за безбедност на ООН за спроведување на истрага за смртта на над 50 Палестинци за време на протестите во Појасот Газа истовремено пофалувајќи го Израел за воздржаноста која ја покажал за време на нередите.

Израел го протера турскиот конзул во Ерусалим

+инфо - 15.05.2018

Израел го протера турскиот генерален конзул во Ерусалим, соопшти денеска портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Емануел Нахшон. Тој инфромира дека турскиот конзул бил повикан во Министерството и било побарано од него „да се ...

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

А1 On - 15.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Анкара бара израелскиот амбасадор да ја напушти земјата

+инфо - 15.05.2018

Турција побарала од израелскиот амбасадор во Анкара да се врати во Израел, „на некое време “, изјавиле извори од турското министерство за надворешни работи. Одлуката за враќање на израелскиот амбасадор назад во Израел донесена е откако израелските ...

Ники Хејли: Израел покажа „воздржаност“ при протестите во Газа

Стандард - 15.05.2018

Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли оцени дека израелските сили покажале „воздржаност“ при реакцијата за време на вчерашните масовни протести долж границата меѓу Израел и Појасот Газа, при што загинаа околу 60 Палестинци.

Стејт департментот без коментар за повлекувањето на турскиот амбасадор од САД

Независен - 15.05.2018

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека е запознат со одлуката на Турција за повикување на нејзиниот амбасадор во Вашингтон на консултации во Анкара, но дека не го коментира таквото решение.

Уште еден Палестинец убиен на границата меѓу Газа и Израел

Независен - 15.05.2018

Израелските сили денеска убиле еден Палестинец во близина на границата со Појасот Газа, соопштија локалните медиуми повикувајќи се на медицински извори. Палестинецот (51) бил застрелан кај границата во Појасот Газа, со што смртниот биланс од ...

Ердоган: Нетанјаху има палестинска крв на своите раце

Стандард - 15.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека израелскиот премиер има палестинска крв на своите раце и не може да го сокрие тоа, со тоа што ќе ја напаѓа Турција, објави електронското издание на весникот „Хуријет“.

Гутереш повика на политичко решение за израелско-палестинскиот конфликт

Стандард - 15.05.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека убиството на повеќе од 50 Палестинци на границата меѓу Израел и Појасот Газа е индикатор дека е потребно политичко решение за да се стави крај на конфликтот.

Турција го избрка израелскиот амбасадор поради случувањата во Појасот Газа

Стандард - 15.05.2018

Турција му рече на израелскиот амбасадор „некое време“ да се врати во Израел. Ова беше во врска со судирите во кои израелските војници во понеделникот убија повеќе од 60 Палестинци во појасот Газа.

Ердоган: Не го признаваме Ерусалим за главен град на Израел

Точка - 16.05.2018

Турција никогаш нема да ја прифати одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Никогаш нема да ја прифатиме одлуката на САД да отвори своја амбасада во Ерусалим и да го ...