TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хорор во болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои десет минути (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Иако се трудат да ја сочуваат смиреноста, лекарите, медицинските сестри, респираторните терапевти и болничкиот персонал кои се борат да ги спасат пациентите, не се навикнати на вакви искуства, на толку голем број на луѓе кои се гушат, честите итни ...

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Ова не е „Вовед во анатомија“ – ова е живот

Независен - 09.04.2020

Во рок од 10 минути шест пациенти имаа срцев застој, а четворица умреа, известува Си-ен-ен за ситуацијата од една њујоршка болница. Болничкиот „Код 99“, сигнал кој известува дека на пациентот му е потребна реанимација, се огласи петпати за помлку од ...

72 здравствени работници во Македонија позитивни на коронавирусот

еМагазин - 09.04.2020

Продолжува да расте бројот на здравствени работници во Македонија кои се позитивни на коронавирусот. Според податоците на Институтот за јавно здравје , регистрирани се 72 случаи на заболување меѓу здравствени работници, заклучно со податоци до ...

Регионална болница за лекување на пациенти  позитивни на КОВИД-19 во Битола

Телма - 08.04.2020

На стотина метри од Клиничката болница во Битола, се наоѓа Инфективното одделение. Овој објект кој е физички оддвоен од главната болнича зграда уште при самата изградба пред половина век, сега станува Регионална болница за лекување на пациенти ...

Двајца новозаболени битолчани од коронавирусот

Н.Македонија - 08.04.2020

Во Битола од коронавирусот се заболени уште двајца битолчани, со што бројката се искачи на вкупно осум лица. Од нив вкупно 4 заболени лица се сместени на болничко лекување во Инфективното одделение на Клиничката болница во Битола, додека останатите ...

Министерот Филипче и владини функционери не се тестирани на ковид -19, засега нема потреба

Вечер - 08.04.2020

Како што појаснува министерот за здравство Венко Филипче, тој досега немал потреба да се тестира за коронавирус. Според него во моментов не се размислува за 14-дневен карантин во целата држава, оти засега мерките се доволни, но поригорозни мерки ...

Во Прилеп уште четворица, а во Крушево уште еден новозаразен од корона вирусот

Фокус - 08.04.2020

Четири нови лица се заразени со корона вирусот, со што вкупниот број на инфицирани со КОВИД-19 изнесува 38, соопштија од општината во Прилеп. Од Центарот за јавно здравје во Прилеп потврдија дека еден нов случај, трет по ред, е регистриран и во ...

Четири нови случаи со корона вирус на територија на општина Прилеп

Frontline - 08.04.2020

Од Центарот за јавно здравје во Прилеп потврдија дека еден нов случај, трет по ред, е регистриран и во општина Крушево. На територијата на општина Прилеп денеска се регистрирани 4 нови лица заразени со корона вирусот, со што вкупниот број на ...

Во светот 1,4 милиони заразени со коронавирус, кај нас досега 599

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – Во светот досега се регистрирани 1,4 милиони лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се околу 80 илјади, а оздравеле 300 илјади. Кај нас, со вчерашните 29 новозаболени пациенти, вкупната бројка достигна 599.

Може ли да се тестирам дома за коронавирус? Лажат ли луѓето на епидемиолошките анкети? Има ли доволно кревети за сите ...

Panacea.mk - 08.04.2020

На адресата на Министерството за здравство секојдневно пристигнуваат најразлични прашање поврзани во КОВИД-19, но еве кои се најчесто поставуваните. Г раѓаните преку медиумите се информираат за сите новини, мерки, превенција и лекување на новиот ...

Влошена состојбата на родилката – околу 30 пациенти со тешка клиничка слика

Нова ТВ - 07.04.2020

Влошена е состојбата на родилката од Куманово која беше донесена со коронавирус на Клиниката за гинекологија, а потоа префрлена на Инфективна клиника. Таа роди здраво машко дете кое не било заразено од мајката.

45-Годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болницата „8 Септември“

Сакам да кажам - 07.04.2020

Четириесет и петгодишен скопјанец почина доцна попладнево од коронавирус, соопшти Владата. Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата во 17 часот денес кажа дека во последните 24 часа починати се петмина пациенти.

Филипче: Починаа 5 лица од коронавирус во земјава, а уште 29 се заразени - влошена состојбата на родилката од Куманово

Press24 - 07.04.2020

Имаме 5 починати пациенти, четворица на Клиниката за инфективни болести. На клиниката во изминативе 24 часа се примени 4 пациенти, 6 се механичка вентилација, има влошување на состојбата на родилката од Куманово.

Пациентите со КОВИД-19 кои примаат антибиотик и анитималарик имаат стабилна клиничка слика, рече Филипче

Сакам да кажам - 07.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје се хоспитализирани 67 пациенти, шест се на механичка вентилација, а 12 се со потешка клиничка слика. Има влошување на состојбата на родилката од Куманово.

Сите заразени со корона во Србија ќе мора да бидат хоспитализирани

Макфакс - 07.04.2020

Пациентите во Србија кај кои е потврдено дека се позитивни на Ковид-19 веќе нема да можат да се лечат во домашна изолација, пренесува „Вечерње новости“. Според новите инструкции што локалните самоуправи ги добија од владата, заболените треба од ...

Позитивен на коронавирус уште еден лекар, вкупно заразени 19 здравствени работници во Кумановската болница

Сакам да кажам - 07.04.2020

Доктор специјалист од Одделението за урологија во Општата болница Куманово е позитивен на коронавирус, потврдија од Центарот за јавно здравје во Куманово. Со тоа, во Кумановската болница досега се заболени 19 здравствени работници, од кои четворица ...

ВИДЕО: Се влошува состојбата на родилката од Куманово заболена од коронавирус

А1 On - 07.04.2020

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека се на Инфективната клиника во последниве 24 часа се примени ...

Влошена состојбата на родилката од Куманово, направени вкупно 5.879 теста

Нова ТВ - 07.04.2020

На Инфективната клиника примени се четири нови пациенти, вкупно сега се хоспитализирани 67. Шест од нив се приклучени на респиратор, а 12 имаат потешка клиничка слика. Забележено е и влошување на здравствената сотојба на родилката од Куманово.

Вкупно 91 инспекциски надзор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, во јавни и приватни здравствени установи

ТВ21 - 07.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната редовна прес-конференција информираше за состојбата со коронавирусот во земјава. „Имаме пет починати пациенти, четворица на Клиниката за инфективни болести (од нив еден од Куманово, од ...

Влошена состојбата на родилката од Куманово

Фокус - 07.04.2020

За жал има влошување на клиничката слика на трудницата од Куманово, соопшти попладнево министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес конференција. Засега жената самостојно дише, но како што рече Филипче, нејзината клиничка слика е полоша, ...

Влошена состојбата на родилката од Куманово заразена со Ковид 19

Р.С.Европа - 07.04.2020

Влошена е состојбата на родилката од Куманово заразена со Ковид 19, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција. „Таа се уште е респираторно самостојна, меѓутоа е со значително полоша клиничка слика“, рече министерот за ...

Пациентите кои примаат комбинирана терапија на антибиотик и антималарик имаат стабилна слика

Press24 - 07.04.2020

Пациентите на кои им се дава комбинирана терапија на антибиотик и антималарик покажуваат континуирано стабилна клиничка слика, инфомираше на денешната прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Дваесетина пациенти се со потешка клиничка слика

МКД - 07.04.2020

На Инфективната клиника во Скопје има вкупно 67 пациенти од кои шестмина се на механички респиратори, 12 се со потешка клиничка слика. Во Градската општиа болница „8 Септември“ во Скопје има 19 пациенти, од кои 3 се на респираторни машини, а 9 се со ...

Вработен на дигестивна клиника се сомнева дека има заболен во семејството, дел од вработените во изолација

Фокус - 07.04.2020

Вработен од средно техничкиот кадар на Клиниката за дигестивна хирургија кажал дека се сомнева дека има заболени од корона вирус во семејството, па дел од вработените на клиниката се во самоизолација.

Дел од персоналот на Дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Утре дел од персоналот на Клиниката за дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус, најави министерот Венко Филипче. Тоа следува откако вработен кажал дека има заболени членови на неговото семејство, кои сè уште не се потврдени дека имаат ...

Пет починати од коронавирус, влошена состојбата на родилката од Куманово

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Пет пациенти заболени од коронавирусот починаа, четворица од нив на Инфективната клиника во Скопје – еден од Куманово, пациентка од Лабуништа, од Челопек, една пациентка од Штип и уште еден починат во Куманово.

Филипче : Петмина починати и 29 новозаболени од коронавирус, родилката од Куманово е со влошена состојба (ВИДЕО)

Канал5 - 07.04.2020

Министерот за здравство , Венко Филипче со најнови информации за состојбата со коронавирусот. Од петмината починати , четворица починале на Инфективната клиника во Скопје и еден во Куманово.

Филипче: Се влоши состојбата на родилката од Куманово (ВИДЕО)

Слободен Печат - 07.04.2020

Во Скопје на клиниката за дигестивна хирургија, едно лице од техничкиот персонал, кажал дека има заболени во неговото семејство, не потврдени за коронавирусот. Утре сите ќе бидат тестирани и неговите колеги- рече Филипче.

Во Србија сите заразени во болници, нема веќе лекување во домашни услови

+инфо - 07.04.2020

Српското Министерството за здравство и институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“ проследија до локалните самоуправи инструкции, со кои се наложува дека сите заразени лица со коронавирус мора да се да се лекуваат во ковид болниците или во ...

Додека Филипче во емисија тврди како пациентите се со лесна слика, еден пациент почина по пат накај болница

Курир - 07.04.2020

Вечерва додека министерот за здравство, Венко Филипче гостуваше на „Топ Тема“ и тврдеше како пациентите заболени од коронавирусот во Македонија се со лесна слика, стигна вест како еден пациент на 45 години патувајќи накај болницата „8-ми Септември“ ...

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

+инфо - 07.04.2020

На Инфективната клиника денеска се примени 4 пациенти , вкупно се хоспитализирани 67 пациенти од кои 6 се на механичка вентилација, 12 се со потешка клиничка слика. За жал има влошување на состојбата на родилката од Куманово, таа е респираторно ...

Универзитетската клиника за хематологија работи со полн капацитет

Нетпрес - 07.04.2020

ЈЗУ Универзитетска клиника за хематологија – Скопје соопшти дека во периодот на вонредна состојба предизвикана од ширењето на Ковид-19, работи со полн капацитет согласно препораките за работа на Министерство за здравство.

Лекари отишле на журка, па се заразиле со коронавирус: Директорот на болницата бесен

+инфо - 07.04.2020

Една од најпрестижните болници во Јапонија упатила извинување поради тоа што 40 лекари, кои во неа стажираат, биле заедно на прослава, после што 18 од нив биле позитивни на тестот за коронавирус, пренесува „Ројтерс“.

Филипче: Вработени на Дигестивна хирургија ќе се тестираат на коронавирус

Вечер - 07.04.2020

Вработен на Клиниката за Дигестивна хирургија рекол дека има заболени во семејството, се уште непотврдени за корона вирусот. Утре ќе се тестираат сите кои биле во изминативе два-три дена со него на работно место, сите тие се автоизолација.

Филипче: Влошена состојбата на родилката од Куманово

ТВ21 - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека на инфективната клиника се примени четири пациенти, а во моментот 67 се вкупно хоспирализирани. „Шест лица се на механичка вентилација, а 12 со потешка клиничка слика.

Лице од техничкиот персонал од Дигестивна сомнителен на коронавирусот, ќе се тестираат вработените

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција информира дека лице техничкиот персонал од Дигестивната хирургија во Скопје пријавил дека дома има заболен, но дека се уште нема податоци дали болниот е позитивен на коронавирусот.

Влошена состојбата на родилката од Куманово заразена со Ковид-19

Вечер - 07.04.2020

На Инфективната клиника во изминавие 24 часа се примени 4 пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 67 пациенти, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција.

Србија: Нема повеќе лечење дома, сите заразени со коронавирус мораат во болница

ТВ21 - 07.04.2020

Сите заразени со коронавирусот во Србија, ќе мора да бидат на болничко лекување, без разлика каква е нивната клиничка слика, соопштија од министерството за здравство на оваа земја. Овие инструкции министерството ги даде на локалните самоуправи.

Доктори отишле на прослава, па се заразиле со коронавирус: Директорот на болницата збесна...

Точка - 07.04.2020

Една од најпрестижните јапонски болници упати извинување поради тоа што 40 доктори кои стажираат биле заедно на прослава, по што во болницата најмалку 18 биле позитивни на тестот за коронавирус.

Филипче: Влошување во состојбата на родилката од Куманово, пациентите од Охрид префрлени во болницата во Битола

Локално - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека во изминатите 24 часа имаме 5 починати пациенти, од кои 4 на Инфективната клиника. „Вкупниот број на пациенти хоспитализирани на Инфективната клиника е 67, од кои 6 се ...

Филипче: Влошена здравствената состојба на родилката со Ковид-19

iPortal - 07.04.2020

Од петмината починати, четворица починале на Инфективната клиника во Скопје и еден во Куманово. Има влошување на состојбата на родилката од Куманово , рече Филипче. Во болницата 8- септември се хоспитализирани 19 пациенти.

Влошена е состојбата на родилката од Куманово која има Ковид-19

Кумановски м. - 07.04.2020

Влошена е состојбата на родилката од Куманово која е заразена со коронавирусот, ова на прес конференција го соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Таа се уште е респираторно независна, но има значајно потешка клиничка слика.

На Универзитетската клиника за хематологија се работи со полн капацитет согласно препораките

MakPress - 07.04.2020

ЈЗУ Универзитетска клиника за хематологија – Скопје соопшти дека во периодот на вонредна состојба предизвикана од ширењето на Ковид-19, работи со полн капацитет согласно препораките за работа на Министерство за здравство.

Сите заразени со коронавирус во Србија ќе мора да бидат хоспитализирани

Н.Македонија - 07.04.2020

Пациентите во Србија кај кои е потврдено дека се позитивни на ковид-19 веќе нема да можат да се лечат во домашна изолација, пренесува „Вечерње новости“. Според новите инструкции што локалните самоуправи ги добија од владата, заболените треба од ...

Во Србија сите заразени мораат во болници, нема веќе лекување во домашни услови

Сител - 07.04.2020

Српското Министерството за здравство и институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“ проследија до локалните самоуправи инструкции, со кои се наложува дека сите заразени лица со коронавирус мора да се да се лекуваат во ковид болниците или во ...

Во Србија веќе нема лекување по дома, сите заразени мора во болница

Слободен Печат - 07.04.2020

Со одлука на Владата на Србија, сите позитивни пациенти на Ковид-19 ќе бидат лекувани во болници, оние без симптоми или со блага клиничка слика во привремените болници, а тие со потешка клиничка слика во Ковид-болниците.

Во Србија сите заразени мораат во болници, нема веќе лекување во домашни услови

Алсат-М - 07.04.2020

Српското Министерството за здравство и институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“ проследија до локалните самоуправи инструкции, со кои се наложува дека сите заразени лица со коронавирус мора да се да се лекуваат во ковид болниците или во ...

Во Србија сите заразени мораат во болници, нема веќе лекување во домашни услови

Курир - 07.04.2020

Српското Министерството за здравство и институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“ проследија до локалните самоуправи инструкции, со кои се наложува дека сите заразени лица со коронавирус мора да се да се лекуваат во ковид болниците или во ...

Сите позитивни на ковид-19 во Србија ќе се лекуваат во болница

Република - 07.04.2020

Сите позитивни пациенти на Ковид-19 ќе бидат лекувани во болници, оние без симптоми или со блага клиничка слика во привремените болници, а тие со потешка клиничка слика во Ковид-болниците, одлучи српската Влада.

Српската влада донесе одлука: Сите пациенти со ковид-19 мора да одат во болница, нема веќе лекување во домашни услови

360 степени - 07.04.2020

Српското Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“ до локалните самоуправи испратија инструкции со кои им се наложува на сите заразени лица со коронавирус да се да се лекуваат во болниците или во ...