TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Канал5 - 23.09.2019

По две недели од пропадната лидерска средба, нов обид за поместување од позициите меѓу власта и опозицијата за законот за јавно обвинителство. Средбата во собранието ја следи Јулијана Николовска.

Уште едни неуспешни преговори за Законот за ЈО

ТВ21 - 23.09.2019

По само 15-20 минути средба, преговарачките тимови од власта и од опозицијата излегоа од салата каде што повторно се обидоа да најдат заеднички јазик околу Законото за ЈО. Меѓутоа тоа се покажа како неуспешно, и натаму има суштински разлики, јавува ...

Работните групи денеска на нова средба за законот за ЈО

Алсат-М - 23.09.2019

По лидерската средба на која партиските лидери, Мицкоски и Заев се обидоа да најдат решение за Законот за ЈО, денеска во Собранието ќе се состанат работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, на која се очекува да продолжат преговорите околу разликите ...

Средба на преговарачките тимови за Законот за Јавното обвинителство

Фокус - 23.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како што е најавено, на денешната средба во Собранието ќе ги продолжат разговорите за законот за Јавно обвинителство. Ова е прва средба на преговарачките тимови за Законот за ЈО по лидерската средба, на ...

Работните групи на нова рунда преговори за Законот за ЈО

ТВ21 - 23.09.2019

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, денеска на нова средба ќе се обидат да најдат решение за Законот за ЈО. Ова ќе биде прва работна средба после лидерската, која се покажа како неуспешна, со оглед дека не беше најдено решение, а после неа ...

Продолжуваат разговорите за новиот Закон за јавното обвинителство

Академик - 23.09.2019

Работните групи од СДСМ и од ВМРО – ДПМНЕ денеска, според најавите, треба да ги продолжат разговорите за новиот Закон за јавното обвинителство. Власта и опозицијата во поглед на одредени законски решенија имаат различни ставови и гледишта, меѓу кои ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Н.Македонија - 23.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се одржи во Собранието е прва по лидерската средба на претседателите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и ...

Нова средба меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Р.С.Европа - 23.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како што е најавено, на денешната средба во Собранието во ќе ги продолжат разговорите за законот за Јавно обвинителство. Ова е прва средба на преговарачките тимови за Законот за ЈО по лидерската средба, на ...

Денеска нова шанса за договор за законот за ЈО

PressingTV - 23.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство.Според најавите од двете партии малите се шанси за договор ако се знаат позициите на двете страни.

Работните групи утре ги продолжуваат преговорите за законот за Jавно обвинителство

Алсат-М - 22.09.2019

Работните групи на власта и на опозицијата утре ги продолжуваат преговорите за законот за јавно обвинителство. Социјалдемократите велат дека ќе се постигне договор само ако ВМРО-ДПМНЕ покаже подготвеност за владеење на правото.

Утре средба на работните групи – За што уште треба да се договорат власта и опозицијата?

ТВ21 - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре на нова средба во Собранието, во обид да ги доближат ставовите за предлог законот за Јавно обвинителството. Ова е прва нивна средба по неуспешната лидерска на премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Утре нова средба на работните групи за законот за ЈО

24 Вести - 22.09.2019

Работните групи согласни да продолжат со дијалог - законот за ЈО излегува од фиокиоте на преговарачите - лидерите чекаат знак, нова лидерска е можна кога преговарачките тимови на власта и опозицијата ќе постигнат напредок во разговорите.

Нови преговори за Законот за јавно обвинителство

Сител - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе направат нов обид за усогласување на ставовите околу измените на Законот за јавното обвинителство. Средбата е закажана во Собранието во попладневните часови. Во редовите на власта владее оптимизам.

Политичкиот дијалог продолжува утре

Телма - 22.09.2019

Шестмесечниот дијалог за новиот текст на Законот за обвинителство се уште не дава конкретни резултати. По двонеделна пауза, за утре е закажан нов термин за средба на работните групи. Во двете партии има оптимизам дека се блиску до договор, но се ...

Утре во 14 часот средба на работните групи за ЈО

Канал5 - 22.09.2019

По низа најавени, па одложени средби, утре преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе се обидат да ги поместат од мртва точка преговорите за Законот за јавно обвинителство. Иако според најавите, ниту од власта, ниту од опозицијата не даваат ...

Утре во Собранието нова средба меѓу тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Канал5 - 22.09.2019

Власта и опозицијата во понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во ...

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Макфакс - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по лидерската средба на претседателите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ утре повторно на маса за Законот за ЈО

+инфо - 22.09.2019

Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во понеделник со почеток во 14 часот., Ова е прва средба на преговарачките тимови за Законот за ЈО по лидерската средба, на која Заев и ...

Работните групи согласни да продолжат со дијалог, лидерите чекаат знак

PressingTV - 22.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ утре најверојатно ќе ги продложат преговорите за Законот за јавно обвинителство. Доколку има напредок, не се исклучува можност на нова лидерска средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Курир - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Утре нова средба меѓу работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Фактор - 22.09.2019

По лидерската средба на Заев и Мицковски, за законот за новото Јавно обвинителство, која што средба беше без договор, утре работните тимови од двете најголеми партии во земјава повторно ќе седнат на иста маса за Законот на ЈО.

Застој во преговорите за ЈО

Телма - 21.09.2019

Уште еден ден на најавени или очекувани, но неодржани преговори за идниот Закон за обвинителство. Од Министерството за правда велат дека постојано има некакви контакти, а средба ќе биде закажана веднаш штом ќе се усогласат термините.

Лидерска средба за законот за обвинителство ќе има кога ќе се создаде напредок во разговорите на групите

24 Вести - 21.09.2019

Нова лидерска средба е можна ако работните групи ги приближат ставовите или постигнат договор за Законот за јавно обвинителство, велат и од власта и од опозицијата. Од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека на власта не и одговара да се донесе Законот ...

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

1tv - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Утре продолжуваат преговорите за законот за ЈО

Expres - 22.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ ги продлжуваат утре преговорите за новиот закон за Јавното обвинителство, на прва средба по лидерската на која Заев и Мицкоски не успеаја да изнајдат решение.

По дебаклот на лидерската, утре нова средба за обвинителскиот закон

Слободен Печат - 22.09.2019

Власта и опозицијата утре во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во понеделник со ...

Работните групи ќе продолжат со дијалог, можна е и нова лидерска

Република - 22.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ утре најверојатно ќе ги продложат преговорите за Законот за јавно обвинителство. Доколку има напредок, не се исклучува можност на нова лидерска средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Власта и опозицијата се враќаат на преговарачка маса

24Инфо - 22.09.2019

Власта и опозицијата в понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието утре со почеток во 14 ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ утре повторно на маса за Законот за ЈО

Вечер - 22.09.2019

Власта и опозицијата во понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во ...

Нова средба на работните групи за Законот за јавно обвинителство

24 Вести - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за Законот за Јавно обвинителство

ММС - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

А1 On - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Локално - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Утре повторно средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Независен - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Сител - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Утре нова средба на работните групи за законот за Јавно обвинителство

4NEWS - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Нова средба на работните групи за Законот за јавно обвинителство

Press24 - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за Законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Опсервер - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Р.С.Европа - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Утре нова средба на работните групи за законот за Jавното обвинителство

Алсат-М - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по лидерската средба на претседателите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и ...

НОВА СРЕДБА: Утре повторно обид власта и опозицијата да се усогласат за законот за ЈО

Денешен - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Нов обид за договор меѓу партиите околу законот за ЈО

Н.Македонија - 22.09.2019

Работните групи на власта и на опозицијата денеска ќе одржат нова средба за законот за Јавното обвинителство. Според најавите, средбата што ќе се случува во Собранието е прва по лидерската средба на претседателите на двете најголеми политички ...

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Точка - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по лидерската средба на претседателите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и ...

Утре нова средба на работните групи за Законот за јавно обвинителство

CivilMedia - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Новиот Закон за ЈО пак тема на преговорите на работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за Законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Либертас - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Работните групи за законот за јавно обвинителство денес ќе одржат нова средба

MakPress - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Дескоска: Подобро да не донесеме закон отколку да донесеме лош закон

Нетпрес - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Законот за Јавно обвинителство не е услов за ЕУ, ама би било идеално ако се донесе

Вечер - 22.09.2019

Според најавите на средбата ќе се разговара и за судбината на предистражните постапки и на предметите кои се покренати по рокот од 18 месеци предвиден за поднесување на обвиненија од страна на СЈО.

Потврдено: Утре во Собрание средба на работните групи за законот за ЈО

PressingTV - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...