TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп бара да се обрати во Конгресот на 29. јануари

Канал5 - 23.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп сака да се обрати во Конгресот и да зборува за состојбата во државата на 29 јануари. Претседателот на САД , Доналд Трамп во писмо до претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот , Демократката Ненси ...

Трамп сака да говори „За состојбата на Унијата” на 29 јануари

24Инфо - 23.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска упати писмо до претседавачката на Претсавмичкиот дом, Ненси Пелоси, во кое порачува дека би сакал традиционалното годишно претседателско обраќање пред Конгресот, познато како „За состојбата на Унијата”, ...

Трамп сака во Конгресот да зборува за состојбата на американската нација

Макфакс - 23.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска во писмо до Ненси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом, порачал дека со нетрпение очекува да зборува за состојбата на државата пред Конгресот на 29 јануари.

Белата куќа не соопшти дали Трамп ќе стави вето на законот за деблокада

Локално - 23.01.2019

Белата куќа не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот со кој ќе се одблокира работата на Владата до 8 февруари, при што би продолжиле преговорите околу неговото барање за изградба на ѕид на границата ...

Белата куќа не соопшти дали Трамп ќе стави вето

Макфакс - 23.01.2019

Белата куќа денеска не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот, со што би се деблокирала работата на владата до 8 февруари, додека се одвиваат преговорите за неговото барање за изградба на ѕид кон ...

Први знаци на меѓупартиска соработка за надминување на владината блокада во САД

Телма - 23.01.2019

Голем дел од американската администрација втор месец нема да добие плата, поради блокадата на федералната влада. Веќе 33 денови трае блокадата во која 800.000 илјади вработени во администрацијата се на неплатено отсуство или работат но не земаат ...

Сенатот ќе гласа за два предлози за ставање крај на делумното владино затворање

Глас на Америка - 23.01.2019

Неизвесно, дали спротивставените предлози од демократите и републиканците ќе добијат зелено светло Сенатот утре гласа за одделните предлози на републиканците и демократите за ставање крај на делумното владино затворање во САД, кое е веќе во петта ...

Ѕидот на Трамп никогаш нема да биде изграден

Независен - 23.01.2019

Нано Ружин Луѓето не ги сакаат ѕидовите, особено оние што си играат со судбините на семејствата и народите. Падот на Берлинскиот ѕид, продуктот на Студената војна, кој половина век ги делеше Германците од Источен и Западен Берлин, прерасна во симбол ...

Неизвесна е локацијата за годишното обраќање на Трамп до нацијата

Глас на Америка - 23.01.2019

Вообичаено обраќањето на претседателот е од американскиот Капитол, пред двата дома на Конгресот, но поради затворањето на Владата веќе се бараат алтернативи за локацијата Белата куќа продолжува со плановите за редовното годишно телевизиско обраќање ...

Трамп: „Изгради ѕид и криминалот ќе падне“ е нов слоган на републиканците

Курир - 23.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска на Твитер го претстави новиот слоган на Републиканската партија за наредните две години: „изгради ѕид и криминалот ќе се намали“, напишан со големи букви.

Конгресот ќе блокира ако Трамп реши да излезе од НАТО

Алсат-М - 23.01.2019

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му попречува на претседателот Доналд Трамп да излезе од Алијансата во случај да се реши за таков чекор. За законот гласаа 357 конгресмени, додека против беа 22.

Трамп не се однесува кавалерски, ја игнорира Меланија и ги заборава нејзините родендени

Макфакс - 23.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп (72) и првата дама на Соединетите Американски Држави Меланија Трамп (48) ја прославуваат 14-годишнината од бракот. Двојката се запознала во 1998 година на Њујоршката модна недела, а набрзо потоа почнала љубовна ...

Трамп: Работниците во јавните служби кои работат без плата се патриоти

Макфакс - 23.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече големи патриоти, стотината илјади работници во федералните јавни служби, кои работат без плата за време на делумното затворање на владата, но и натаму нема напредок во прекинувањето на рекордното ...

Конгресот му забрани на Трамп да излезе од НАТО

Макфакс - 23.01.2019

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му се забранува на американскиот претседател, Доналд Трамп да излезе од Алијансата, ако тој се одлучи на таков чекор.

Американските сенатори Меконел и Шумер ќе гласаат за граничниот ѕид

Макфакс - 23.01.2019

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, закажа гласање во четврток за целосно финансирање на пограничниот ѕид што го бара претседателот Доналд Трамп, а лидерот на малцинството на Сенатот, Чак Шумер, одговори со поднесување амандман кој ќе ...

Џон Кери го повика Трамп да поднесе оставка

Опсервер - 23.01.2019

Поранешниот американски државен секретар Џон Кери го повика претседателот на САД, Доналд Трамп да си поднесе оставка. Кери не исклучи можност да се кандидира на изборите за претседател на САД во 2020 година.

Сенатот на САД неделава ќе решава за ставање крај на делумната блокада на Владата

Канал5 - 22.01.2019

Лидерот на Републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел денеска изјави дека Сенатот оваа недела ќе се изјасни за предлогот на претседателот Доналд Трамп. Сенатот ќе треба да се изјасни за предлогот на Трамп , со кој што би се ставило крај на ...

Трамп го гледа ѕидот како споменик за него

МКД - 22.01.2019

Доналд Трамп знае како да ви каже што навистина мисли. За ѕидот, на пример, вели Си-ен-ен . Сетете се на оваа негова реченица за време на кампањата во 2015 година, кога го објаснуваше образложението за својата омилена градба: „Она што го правам ...

Меконел: Оваа недела Сенатот ќе гласа за деблокада на Владата на САД

А1 On - 22.01.2019

Лидерот на републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел изјави денеска дека Сенатот оваа недела ќе се изјасни за предлогот на претседателот Доналд Трамп, со кој треба да заврши делумната блокада на Владата на САД.

Трамп сака да говори „За состојбата на Унијата“ на 29. јануари

+инфо - 23.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска упати писмо до претседавачката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, во кое порачува дека би сакал традиционалното годишно претседателско обраќање пред Конгресот, познато како „За состојбата на ...

Републиканците ќе претстават предлог за отварање на владата во Сенатот, демократите го отфрлаат

Глас на Америка - 22.01.2019

Демократите возвраќаат дека ѕидот е скап и неефикасен начин за постигнување на целите и наместо тоа предлагаат 1, 3 милијарди долари за други мерки Републиканците во Сенатот денесна ќе го претстават предлогот за владините трошоци со кој треба да ...

Господине претседателе, не ни треба вашиот смрдлив ѕид

МКД - 22.01.2019

На 20 јануари 2019 владата на САД веќе цел месец е делумно блокирана поради инсистирањето на Трамп да добие 5,7 милијарди долари од Конгресот за финансирање на неговиот расистички и средновековен пограничен ѕид.

Трамп сака во Конгресот да зборува за состојбата на американската нација

Centar - 23.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска, во писмо до Ненси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом, порачал дека со нетрпение очекува да зборува за состојбата на државата пред Конгресот на 29 јануари.

Белата куќа не соопшти дали Трамп ќе стави вето на законот за деблокада

24Инфо - 23.01.2019

Белата куќа не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот со кој ќе се одблокира работата на Владата до 8 февруари, при што би продолжиле преговорите околу неговото барање за изградба на ѕид на границата ...

Белата куќа не соопшти дали Трамп ќе стави вето

Centar - 23.01.2019

Белата куќа денеска не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот, со што би се деблокирала работата на владата до 8 февруари додека се одвиваат преговорите за неговото барање за изградба на ѕид кон ...

Демократите бараат итно да се постигне компромис за историската блокада на владата

Макфакс - 22.01.2019

Блокадата на Трамп над буџетот која трае ввќе 31 ден, претставува најдолгата блокада на федералната влада во Америка досега, а споредтамошните медиуми, лидерот на републиканците во Сенатот има предлог за нејзино завршување.

Трамп: „Изгради ѕид и криминалот ќе падне“ е нов слоган на републиканците

Локално - 23.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска на Твитер го претстави новиот слоган на Републиканската партија за наредните две години: „изгради ѕид и криминалот ќе се намали“, напишан со големи букви.

Трамп не се однесува кавалерски, ја игнорира Меланија и ги заборава нејзините родендени

Убавина и Здравје - 23.01.2019

Иако веќе е забележливо дека Трамп нема премногу кавалерски манири, а и кружат гласови дека се разведуваат, неговата сопруга сè уште го толерира сето тоа Американскиот претседател, Доналд Трамп (72), и првата дама на Соединетите Американски Држави, ...

Трамп: Работниците во јавните служби кои работат без плата се патриоти

Centar - 23.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ги нарече големи патриоти стотината илјади работници во федералните јавни служби кои работат без плата за време на делумното затворање на владата, но и натаму нема напредок во прекинувањето на рекордното ...

Конгресот му забрани на Трамп да излезе од НАТО

24Инфо - 23.01.2019

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му се забранува на американскиот претседател, Доналд Трамп да излезе од Алијансата, ако тој се одлучи на таков чекор.

Американските сенатори Меконел и Шумер ќе гласаат за граничниот ѕид

Точка - 23.01.2019

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, закажа гласање во четврток за целосно финансирање на пограничниот ѕид што го бара претседателот Доналд Трамп, а лидерот на малцинството на Сенатот, Чак Шумер, одговори со поднесување амандман кој ќе ...

Џон Кери го повика Трамп да поднесе оставка

+инфо - 23.01.2019

Поранешниот американски државен секретар Џон Кери го повика претседателот на САД, Доналд Трамп да си поднесе оставка. Кери не исклучи можност да се кандидира на изборите за претседател на САД во 2020 година.

Меконел: Оваа недела Сенатот ќе гласа за деблокада на Владата на САД

Локално - 22.01.2019

Лидерот на републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел изјави денеска дека Сенатот оваа недела ќе се изјасни за предлогот на претседателот Доналд Трамп, со кој треба да заврши делумната блокада на Владата на САД.

Белата куќа не соопшти дали Трамп ќе стави вето на законот за деблокада

А1 On - 23.01.2019

Белата куќа не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот со кој ќе се одблокира работата на Владата до 8 февруари, при што би продолжиле преговорите околу неговото барање за изградба на ѕид на границата ...

Демократите бараат итно да се постигне компромис за историската блокада на владата

24Инфо - 22.01.2019

Блокадата на Трамп над буџетот која трае ввќе 31 ден, претставува најдолгата блокада на федералната влада во Америка досега, а споредтамошните медиуми, лидерот на републиканците во Сенатот има предлог за нејзино завршување.

Трамп: „Изгради ѕид и криминалот ќе падне“ е нов слоган на републиканците

Алфа - 23.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска на Твитер го претстави новиот слоган на Републиканската партија за наредните две години: „изгради ѕид и криминалот ќе се намали“, напишан со големи букви.

Трамп: Работниците во јавните служби кои работат без плата се патриоти

Точка - 23.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ги нарече големи патриоти стотината илјади работници во федералните јавни служби кои работат без плата за време на делумното затворање на владата, но и натаму нема напредок во прекинувањето на рекордното ...

Конгресот му забрани на Трамп да излезе од НАТО

Точка - 23.01.2019

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон за поддршка на НАТО, со кој му се забранува на американскиот претседател, Доналд Трамп да излезе од Алијансата, ако тој се одлучи на таков чекор.

Џон Кери го повика Трамп да поднесе оставка

Независен - 23.01.2019

САД – Поранешниот американски државен секретар Џон Кери го повика претседателот на САД, Доналд Трамп да си поднесе оставка. Кери не исклучи можност да се кандидира на изборите за претседател на САД во 2020 година.

Оваа недела Сенатот ќе гласа за деблокада на Владата на САД

Независен - 22.01.2019

Лидерот на републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел изјави денеска дека Сенатот оваа недела ќе се изјасни за предлогот на претседателот Доналд Трамп, со кој треба да заврши делумната блокада на Владата на САД.

Одблокирањето на работата на американската Влада под знак прашалник

Н.Македонија - 23.01.2019

Белата куќа не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот со кој ќе се одблокира работата на Владата до 8 февруари, при што би продолжиле преговорите околу неговото барање за изградба на ѕид на границата ...

Демократите бараат итно да се постигне компромис за историската блокада на владата

Точка - 22.01.2019

Блокадата на Трамп над буџетот, која трае веќе 31 ден, претставува најдолгата блокада на федералната влада во Америка досега, а според тамошните медиуми, лидерот на републиканците во Сенатот има предлог за нејзино завршување.

Трамп: „Изгради ѕид и криминалот ќе падне” е нов слоган на републиканците

24Инфо - 23.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска на Твитер го претстави новиот слоган на Републиканската партија за наредните две години: „изгради ѕид и криминалот ќе се намали”, напишан со големи букви.

Џон Кери го повика Трамп да поднесе оставка

Н.Македонија - 23.01.2019

Поранешниот американски државен секретар Џон Кери го повика претседателот на САД, Доналд Трамп да си поднесе оставка. Кери не исклучи можност да се кандидира на изборите за претседател на САД во 2020 година.

Меконел: Оваа недела Сенатот ќе гласа за деблокада на Владата на САД

Вечер - 22.01.2019

Лидерот на републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел изјави денеска дека Сенатот оваа недела ќе се изјасни за предлогот на претседателот Доналд Трамп, со кој треба да заврши делумната блокада на Владата на САД.

Белата куќа не соопшти дали Трамп ќе стави вето на законот за деблокада

Опсервер - 23.01.2019

Белата куќа не соопшти дали американскиот претседател Доналд Трамп ќе стави вето на законот во Сенатот со кој ќе се одблокира работата на Владата до 8 февруари, при што би продолжиле преговорите околу неговото барање за изградба на ѕид на границата ...

Демократите бараат итно да се постигне компромис за историската блокада на владата

Денар - 22.01.2019

Блокадата на Трамп над буџетот, која трае веќе 31 ден, претставува најдолгата блокада на федералната влада во Америка досега, а според тамошните медиуми, лидерот на републиканците во Сенатот има предлог за нејзино завршување.

Трамп: „Изгради ѕид и криминалот ќе падне“ е нов слоган на републиканците

А1 On - 23.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска на Твитер го претстави новиот слоган на Републиканската партија за наредните две години: „изгради ѕид и криминалот ќе се намали“, напишан со големи букви.

Џон Кери го повика Трамп да поднесе оставка

А1 On - 23.01.2019

Поранешниот американски државен секретар Џон Кери го повика претседателот на САД, Доналд Трамп да си поднесе оставка. Кери не исклучи можност да се кандидира на изборите за претседател на САД во 2020 година.