TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Суомалајнен - Ако почнете сега, има време за избирачкиот список

Р.С.Европа - 04.10.2015

Со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати итн. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време ...

ОБСЕ: Постои можност за подобрување на избирачкиот список

Фокус - 04.10.2015

Или, пак, да се направи целосно нов, смета амбсадорската на ОБСЕ во земјава Суомалајнен. Постои можност за подобрување на избирачкиот список или да се направи целосно нов пред изборите, вели во интервју за Радио Слободна Европа амбасадорката на ОБСЕ ...

Суомалајнен: Ако почнете сега, има време за избирачкиот список

Нова ТВ - 04.10.2015

Со помош на експерти, добро реорганизирање и ревизија на Избирачкиот список каков што е сега, можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време пред ...

Нема поместувања во преговорите меѓу работните групи

24 Вести - 03.10.2015

Нема големи поместувања во приближувањето на ставовите на работните групи на политичките партии кои преговараат околу изборното законодавство. Извори од преговарачките тимови велат дека и денеска на маса се отворени прашањата околу Државната изборна ...

Суомалајнен, амбасадорка на ОБСЕ: Има време да се среди избирачкиот список

+инфо - 04.10.2015

Со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време пред ...

(ВИДЕО) Суомалајнен: Ако почнете сега, има време за избирачкиот список

А1 On - 04.10.2015

Со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати итн. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време ...

Суомалаинен: Ако почнете сега, има време за избирачкиот список

24 Вести - 04.10.2015

Со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати и слично, вели амбасадорката на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен во ...

Нема да има активна регистрација на гласачите

Телма - 02.10.2015

СДСМ се откажува од барањето за активна регистрација на гласачите, соопшти ВМРО ДПМНЕ за време на повеќечасовните меѓупартиски разговори. Ова, според власта, го менува текот на разговорите.

(ВИДЕО) Манчевски: Власта во заминување се плаши од соочување со граѓаните на фер избори

А1 On - 02.10.2015

За фер и демократски избори во Македонија мора да има нов избирачки список. Прашање е на техника како ќе се стаса до него. Ние уште од пред неколку години бараме целосна теренска проверка на избирачкиот список, а втора варијанта е на пример ...

Активната регистрација излегува од игра

+инфо - 02.10.2015

Активната регистрација како начин за прочистување на избирачкиот список излегува од игра, а прочистувањето на списокот на гласачи најверојатно ќе се прави со теренски проверки. До ваков заклучок дошле партиските претставници на денешниот состанок на ...

РСЕ: Кратко време за прочистување на избирачкиот список

Репортер - 02.10.2015

Само со добра организираност може да се стигне да се прочисти избирачкиот список до претстојните избори во април, но треба да се земе предвид дека ќе има и пречки, така што роковите се прекратки, анализира Радио Слободна Европа.

РСЕ: Суомалајнен – Ако почнете сега, има време за избирачкиот список

Репортер - 04.10.2015

Со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати итн. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време ...

Нема да има активна регистрација на гласачите за прочистување на Избирачниот список.

Фактор - 02.10.2015

СДСМ се откажува од барањето за активна регистрација на гласачите, соопшти ВМРО ДПМНЕ по денешните меѓупартиски разговори. „Партијата која беше најголем поборник за активна регистрација како метод за прочистување на Избирачкиот список, што е оспорен ...

ДПМНЕ вели дека СДСМ се откажала од активна регистрација, СДСМ негира

Фокус - 02.10.2015

Во текот на денешните преговори на работната група за спороведување на договорот од Пржино, Антонио Милошовски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека СДСМ се откажала од активна регистрација на гласачите за прочистување на Избирачниот список.

(ВИДЕО) Дамјан Манчевски: Власта не е спремна се соочи со граѓаните на фер и демократски избори

Репортер - 02.10.2015

За фер и демократски избори во Македонија мора да има нов избирачки список. Прашање е на техника како ќе се стаса до него. Ние уште од пред неколку години бараме целосна теренска проверка на избирачкиот список, а втора варијанта е на пример ...

Кратко време за прочистување на избирачкиот список

Правдико - 02.10.2015

Само со добра организираност може да се стигне да се прочисти избирачкиот список до претстојните избори во април, но треба да се земе предвид дека ќе има и пречки, така што роковите се прекратки.

(ВИДЕО) Суомалајнен – Ако почнете сега, има време за избирачкиот список

Локално - 04.10.2015

Со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати итн. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време ...

Милошоски vs. Манчевски за активната регистрација на гласачите

Нова ТВ - 02.10.2015

Антонио Милошовски, како преговарач во работната група за изборните регулативи од ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека опозициската СДСМ се откажала од активна регистрација на гласачите за прочистување на Избирачниот список, претставникот на СДСМ, Дамјан ...

СДСМ: За фер и демократски избори во Македонија мора да има нов избирачки список

Макфакс - 02.10.2015

За фер и демократски избори во Македонија мора да има нов избирачки список. Прашање е на техника како ќе се стаса до него, рече во петок потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски. „Ние уште од пред неколку години бараме целосна теренска проверка на ...

Амбасадорката на ОБСЕ, Суомалајнен: Ако почнете сега, има време за избирачкиот список

Либертас - 04.10.2015

Со добро реорганизирање и ревизија на избирачкиот список каков што е сега и со помош на експерти можно е да се подобри списокот, да се отстранат грешките, да нема дупликати итн. Ако подготовките започнат сега, многу е можно да се заврши на време ...

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека СДСМ се откажала од активна регистрација – СДСМ негира

Либертас - 02.10.2015

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека СДСМ се откажала од активна регистрација на гласачите за прочистување на Избирачниот список. – Партијата која беше најголем поборник за активна регистрација како метод за прочистување на ...

(ВИДЕО) Манчевски: Власта во заминување се плаши од фер избори и затоа одолговлекува

Либертас - 02.10.2015

Изјава на Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ: За фер и демократски избори во Македонија мора да има нов избирачки список. Прашање е на техника како ќе се стаса до него. Ние уште од пред неколку години бараме целосна теренска проверка на ...

СУОМАЛАЈНЕН: Избирачкиот список може да се заврши пред избори, но ако се почне веднаш

Телеграф - 04.10.2015

Ако подготовките за реорганизирање и ревизија на избирачкиот список започне сега, можно е тој да се заврши пред изборите, смета амбасадорката на ОБСЕ во Македонија Нина Суомалајнен Ако подготовките за реорганизирање и ревизија на избирачкиот список, ...

Толку блиску, а толку далеку: Партиите се раскараа за активната регистрација на гласачи

МКД - 02.10.2015

Само до пред неколку денови се чинеше дека активната регистрација на гласачи е една од најмалите и најсовладливи пречки во преговорите за изборните правила. Ваквото решение за претходно регистрирање на гласачи, а не теренско чистење на избирачкиот ...

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека СДСМ се откажала од активна регистрација – СДСМ негира

Репортер - 02.10.2015

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека СДСМ се откажала од активна регистрација на гласачите за прочистување на Избирачниот список. – Партијата која беше најголем поборник за активна регистрација како метод за прочистување на ...

По информацијата од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ негира дека се откажале од активната регистрација и од проверката на Избирачкиот ...

Локално - 03.10.2015

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ денеска изјави дека СДСМ се откажала од активна регистрација на гласачите за прочистување на Избирачниот список. – Партијата која беше најголем поборник за активна регистрација како метод за прочистување на ...