TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чудо во Пјонгчанг: Олимпискиот турнир во хокеј почна со две огромни изненадувања!

Sport 1 - 14.02.2018

Турнир во хокеј на мраз во машка конкуренција на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг почнаа со две огромни изненадувања, односно со порази на двете најголеми велесили – САД и Русија. Американците загубија во пресметката со Словенија со 2-3 и тоа ...

Хокеарите на Словенија ги изненадија САД во Пјонгчанг

+инфо - 14.02.2018

На другиот натпревар од оваа група Словачка по пресврт ја победи Русија исто така со резултат од 3:2. Хокеарската репрезентација на Словенија направи изненадување на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако по продолжение ги совладаа САД со 3:2 ...

Во Пјонгчанг започна машкиот турнир во хокеј без најдобрите, причината е едноставна – ПАРИ

МКД - 14.02.2018

Денеска на програмата на Зимските Олимписки игри се првите натпревари од машкиот турнир во хокеј, во Пјонгчанг сепак ќе ги нема најдобрите откако НХЛ издаде забрана За прв пат по Олимпијадата во Лилехамер во 1994 на машкиот турнир во хокеј ќе ги ...

Боди Милер: Хиршер се бореше со новинарите и сите притисоци да биде доминантен

Спортклуб - 14.02.2018

Широкото интервју со Боди Милер кое ги разгледува достигнувањата на Марсел Хиршер, неговите лични искуства на Олимпијадата и просперитетот за германските спортисти Што мислите за трката и перформансот на Хиршер? Тоа беше одлична трка.

Зимски олимписки игри за роботи - скијачи!

Точка - 14.02.2018

Зимските олимписки игри кои што се одржуваат во Јужна Кореја можеби се досега најнапредните кога станува збор за употребувањето на технологијата. Досега беа претставени бројни технологии и иновации кои што им помагаат на спортистите, гледачите на ТВ ...

Половина дузина ЗОИ за Иван Лесевски...

Н.Македонија - 14.02.2018

Генерално, сами по себе, сите ЗОИ се исти или многу слични. Од искуство, многу поубаво и порелаксирано е кога сте само гледач отколку непосреден учесник, вели за своите олимписки искуства Лесевски, кој првиот допир со ЗОИ го има од 1984 година во ...

ИОК објави загуба од 95 милиони евра

Алфа - 14.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет го објави финансискиот извештај за 2017 година според кој е забележана загуба од 95 милиони евра. O вој податок не ги загрижува челниците и тоа го објаснуваат со фактот дека минатата година не беше олимписка и ...

Ристевски: Чест и задоволство е да се носат македонските бои

Exclusive.mk - 14.02.2018

Чест и задоволство е да се претставува Македонија на ЗОИ, како и да се носат и бранат државните бои, вели во интервју за Ексклузив.мк македонскиот апски скијач, Антонио Ристевски. Ристевски, на кој ова му е трета Oлимпијада, додава дека е потготвен ...

ИOK: Игрите во Пјонгчанг нема да бидат продолжени...

Н.Македонија - 14.02.2018

ИOK: Игрите во Пјонгчанг нема да бидат продолжени Портпаролот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Марк Адамс, истакна дека ЗОИ во Пјонгчанг нема да бидат продолжени. Поради лошите временски услови, а пред сѐ силниот ветар, организаторите ...

Злато за Хиршер во алпска комбинација...

Н.Македонија - 14.02.2018

Злато за Хиршер во алпска комбинација Австрискиот скијач Марсел Хиршер се закити со златен медал во алпска комбинација на ЗОИ во Пјонгчанг. Во трките во спуст и слалом, Хиршер оствари вкупно време од 2:06,52 минути, што беше доволно да го освои ...

Северно-корејките пејат за некој Игор?

Panika.be - 14.02.2018

На зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја, на трибините најголем впечаток оставија Северно-корејките и нивното навивање. Може да се слушне како пејат за некој Игор, е сега кој е Игор, само они си знаат, ама напред Игора, ...

ЗОИ 2018: Ветрот прави проблеми, евакуирана и публиката

Локално - 14.02.2018

Натпреварот во биатлон за жени, што требаше да се одржи на Зимските олимписки игри во Пјонгченг, откажан е поради ветар. Одложувањето беше неопходно бидејќи силниот ветар им оневозможување на натпреварувачките да пукаат.

Во Пјонгчанг се одржуваат Зимски олимписки игри на - духови!

Sport 1 - 14.02.2018

Светската спортска јавност е разочарана од досегашниот тек на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и тоа не само поради големиот број одложени настани поради лошото време туку и поради празните трибини речиси на сите борилишта.

ЗОИ 2018: Ветерот го одложи и женскиот слалом

Sport M - 14.02.2018

По машкиот спуст и женскиот велеслалом, на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг не се одржа според планираното ниту женскиот слалом. Причина за тоа е силниот ветар. Почетокот на првата трка беше закажана за 10:15 часот по локално време, потоа беше ...

ЗОИ: Поради силен ветер слаломот одложен за петок

Сител - 14.02.2018

Една од најактрактивните дисциплини на ЗОИ, слаломската трка во женска конкуренција е одложена за во петок иако требаше да се вози денеска поради силен ветер. Ова е нов проблем за организаторот откако претходно имаше одложување на трките во спуст и ...

На Зимските олимписки игри во Кореја се натпреваруваат и роботи

Иновативност - 14.02.2018

Зимските олимписки игри, кои годинава се одржуваат во Јужна Кореја, ги обележаа ниските температури и силниот ветар, но овие игри се посебни по уште нешто – секојдневно се користи секаква нова технологија и постојано се претставува некоја нова.

Трето одложување на алпските дисциплини: Женскиот слалом ќе се вози во петок

Sport 1 - 14.02.2018

Трката во слалом во женска конкуренција на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг е одложена за во петок, поради ужасните временски услови. Силниот ветер и густата магла ги примораа организаторите да ја поместат трката од денеска за во петок.

РАСИПАН Е „ВОЗНИОТ РЕД": Возат кога и како сакааат, не биле платени!?

SportMedia - 14.02.2018

Возачите на автобусите, оние службените, на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг, одбиле да го следат утврдениот ред на возење посебно во вечерните часови. Проблем е, според неофицијални извори, исплатата на заработувачката, но и техничката ...

Зимски Олимписки игри за роботи

КадеВечер - 14.02.2018

Овогодинешните зимски олимписки игри во Пјонгјанг, покрај спортските случувања, нудат и увид во сето она што се постигнува во областа на Јужнокорејскитa роботикa, така што веќе пишуваше дека механичките помошници чистат стази за скијање, чуваат ...

Се нема среќа на ЗОИ: Одложен и слаломот за жени

Екипа - 14.02.2018

Поради безбедносни причини, како за гледачите така и за самите натпреварувачи, организаторите на ЗОИ 2018 мораа да го откажат и слаломот во женска конкуренција кој беше закажан на денешната програма во Пјонгчанг.

Поради лошите временски услови, затворен Олимпискиот парк

Локално - 14.02.2018

Олимпискиот парк во Канон беше затворен во средата поради силните ветришта, велат организаторите на Олимпијадата во Пјонгчанг. Пристапот до паркот беше ограничен за остатокот од денот, а гледачите беа советувани да останат во затворен простор.

ЗОИ Пјонгчанг: Одложен женскиот слалом

TopSport - 14.02.2018

Организаторите на трките во алпско скијање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг имаат големи проблеми со организацијата на натпреварите. Откако ги одложија машкиот спуст и женскиот велеслалом, во средата ја одложија и слаломската трка во женска ...

Швајцарски скијач постави нови стандарди во Пјонгчанг: Ова е најлудиот начин за искачување по ескалатор (Видео)

Дерби - 13.02.2018

Зимската олимпијада во Пјонгчанг ќе донесе многу интересни моменти на борилиштата, но ќе има и настани кои нема да бидат директно поврзани со натпреварите, а ќе се изборат за место во медиумите.

На Швајцарецот Беш му е досадно во Пјонгчанг па измисли нов начин за качување по ескалатор (ВИДЕО)

МКД - 13.02.2018

Лидерот на швајцарскиот тим во слободен стил скијање, Фабиан Беш стана хит на социјалните мрежи откако измисли нов начин за качување по ескалатор додека чека да му почнат обврските на Зимските Олимписки игри Фабиан Беш дури во недела ќе го има ...

МОК нема да ги санкционира Американките поради „Статуата на слободата“ на шлемовите

+инфо - 13.02.2018

Портпаролот на американскиот комитет сепак потврди дека МОК дал дозвола и нема да бидат казнети Американките поради „Статуата на слободата“. Меѓународниот олимписки комитет нема да бара од голманките на националниот хокеарски тим на САД да ги ...

Јужна Кореја ќе загуби десет милијарди долари од ЗОИ во Пјонгчанг

Sport 1 - 13.02.2018

Домаќинот на 23-те зимски игри инвестираше десетина милијарди долари на изградба на инфраструктура, а само стадионот на кој ќе се одржат отварањата и затворањата на Олимписките и Параолимписките игри чини над 100 милиони долари и потоа стадионот ќе ...

Речиси 100 милиони долари се загубите за МОК во 2017 година

Стандард - 13.02.2018

Меѓународниот олимписки комитет објави вкупно загуба од 99 милиони долари за финансиската година 2017 година. Приходот на организацијата изнесува 523,4 милиони долари, со 493,2 милиони од нив генерирани од програмата за партнерска спогодба на МОК, а ...

„Немањето на доказ за допинг, не значи дека натпреварувачите се невини!“

Sport 1 - 13.02.2018

Генералниот секретар на Арбитражниот суд за спорт, Матју Риб им кажал на новинарите дека не гледа ништо нелегално или чудно во одбивањето на влез на атлетичар од страна на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), па дури и ако нема доволно докази за ...

(ВИДЕО) Каков лудак: Екстремните спортисти и на ескалатор наоѓаат забава

Спортклуб - 13.02.2018

Швајцарскиот олимпиец Фабијан Беш уште не излегол на борилиштата во Пјонгчанг, а веќе е една од ѕвездите на Игрите. Причина за тоа е видеото што се појави на Инстаграм на кое се гледа на кој начин го користи ескалаторот.

ЗОИ: На скијачот Бош навистина му е досадно (видео)

TopSport - 13.02.2018

Олимпијците во Пјонгчанг имаат две опции – или го чекаат своето натпреварување или се натпреваруваат. Швајцарскиот фристајл-скијач, Фабијан Бош реши да ги „размрда работите“. Бош реши да го искористи ескалаторот во олимпиското село на уникатен ...

Паралелно со олимпијадата, во Јужна Кореја скијаа И роботи

Сакам да кажам - 13.02.2018

Среде Зимските олимписки игри, Јужна Кореја организираше едно сосема поинакво скијачко натпреварување – за роботи. Необичната трка се одржа во зимскиот центар Вели Хили во Хонсонг, на еден час возење од Пјонгчанг, и осумте тимови од универзитети, ...

Во март се бореше за живот, 11 месеци подоцна со медал на градите...

Н.Македонија - 13.02.2018

Во март се бореше за живот, 11 месеци подоцна со медал на градите Канадскиот сноубордист Марк Мекморис е вистински спортски херој на ЗОИ во Пјонгчанг. Пред 11 месеци тој се бореше за својот живот по стравотниот пад што го доживеал на снежните ...

Бах: ИОК ја испрати пораката, политичарите се на потег...

Н.Македонија - 13.02.2018

Бах: ИОК ја испрати пораката, политичарите се на потег Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Томас Бах, изјави дека ИОК го завршил својот дел од работата, односно ги споил Северна и Јужна Кореја на Зимските олимписки игри во ...

[Видео] И роботите се скијаа на Олимписки предизвик во Јужна Кореја

Радио МОФ - 13.02.2018

„Побрзо, повисоко, посилно“ не е олимпиското мото само за учесниците на Олимписките игри во Јужна Кореја. Покрај Зимската олимпијада во Пјонгчанг, земјата е домаќин и на многу поинакво натпреварување во скијање. За роботи.

ИОК пријави 100 милиони долари загуба за 2017 година

Канал5 - 13.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) пријави загуба од речиси 100 милиони долари за календарската 2017 година. Според финансиските извештаи, во ИОК минатата година влегле 523.4 милиони долари, најголем дел од нив, 493.2 милиони се генерирани од ...

Натпревар во спуст за роботи

Deutsche Welle - 13.02.2018

Додека многу натпревари во алпско скијање на ЗОИ во Пјонгчанг страдаат поради силните ветришта, такви проблеми немаше за група роботи кои возеа спуст во блиското место Дунае. Роботи во сите форми и големини тргнуваа од стартот на патеката за спуст ...

Во комшилук на Олимпијадата: Првата трка во роботско скијање (видео)

365 - 13.02.2018

Зимска Олимпијада, учесници од цел свет и сé тоа… фино е, ама малку е досадно ко за 2018-та. Затоа во неделата во Јужна Кореја, во Хонгсонг во близина на Пјонгчанг, се одржа „Edge of Robot“ – трка во ски слалом за роботи.

Норвежаните направија урнебесна пародија - Пјонгчангнам стајл! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Еден од најпрепознатливите амбасадори на Јужна Кореја е песната „Гангнам стајл“, која стана светски хит број еден и своевремено беше најгледаниот видео-клуп на Јутјуб. Беше интонирана и на свеченото отворање на ЗОИ во Пјонгчанг, а норвешкиот ...

Турнирот во хокеј почна со изненадувања и пресврти...

Н.Македонија - 14.02.2018

Турнирот во хокеј почна со изненадувања и пресврти Хокеарската репрезентација на Словенија направи изненадување на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако ги совладаа САД со 3-2 по продолжениja, во првото коло од групата Б.

Хиршер слави: Конечно го тргнав овој глупав прашалник од мојата кариера!

Sport 1 - 13.02.2018

Алпската програма, конечно, почна на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, со трките во комбинацијата, а највисоко на пиедесталот стигна Марсел Хришер. Најдобриот скијач на денешницава го освои своето прво злато на Олимписките игри и ја збогати ...

Јужна Кореа ќе зијани 10 милијарди долари со организацијата на ЗОИ

SportMedia - 13.02.2018

Јужна Кореа ќе потроши неверојатни 13 милијарди долари за комплетната организација на Зимските Олимписки Игри, а според американскиот експерт Ендрју Зимбалист ќе врати само 2,5 милијарди и ако не успее да привлече туристи во Пјонгчанг загубата ќе ...

Роботите имаат свои Зимски олимписки игри

Кајгана - 13.02.2018

Овогодинешната Зимска олимпијада во Пјонгчанг е преполна со роботи кои работат прекувремено за да ја направат организацијата комплетна, помагаат во чистењето, ги насочуваат гостите и се натпреваруваат во скијачки турнири.

Технологијата која ќе ја одбележи Зимската олимпијада

USB - 13.02.2018

Овие Зимски олимписки игри би можеле да се запишат во историјата како едни од најстудените, па затоа и не зачудува тоа што некои производители на спортска опрема ја користат технологијата за да ги загреат спортистите.

Северно Корејките посебна атракција за светските медиуми на ЗОИ

Канал5 - 13.02.2018

Посебна атракција на годинашниве Зимски олимписки игри во Јужна Кореја се убавиците од Северна Кореја, јавуваат светските медиуми. Ким Јонг-Ун ги испрати да ги бодрат своите спортски натпреварувачи на овие зимски олимписки игри во Пјонгчанг но ...

Австриецот Хиршер до златото во алпска комбинација

Екипа - 13.02.2018

Конечно, по двете претходни одложувања на натпреварите во алпско скијање, Австриецот Марсел Хиршер стигна до првото злато во алпските дисциплини. Неверојатно звучи податокот дека шесткратниот освојувач на Големиот кристален глобус стигна до првото ...

ЗОИ 2018: Хиршер победник во алпска комбинација

Сител - 13.02.2018

Австрискиот скијач Марсел Хиршер го освои првиот олимписки медал во Пјонгчанг во алпските дисциплини. Воедно ова за него е и прв златен медал на Олимписките игри. Очекувано Хиршер беше најдобар во слаломот откако по првата трка во спуст беше ...

Олимписките фаворити на Античка Македонија

Окно - 13.02.2018

Нашата екипа во боб санкање на ЗОИ Александар Дојранлиев на својот Фејсбук профил објави духовити монтажи и илустрации на кои ги прикажува спортистите-фаворити од Античка Македонија кои учествуваат на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја.

Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 13.02.2018

Хиршер победник во првата алпска дисциплина во Пјонгчанг Австриецот Марсел Хиршер го освои златниот медал во првата алпска дисциплина од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг - алпска комбинација.

Кореја оди 10 милијарди во минус заради Олимпијадата

Фактор - 13.02.2018

Република Кореја или повеќе позната како Јужна Кореја ќе забележи загуба од околу 10 милијарди американски долари поради големите трошења за организирање на Зимските олимписки игри во северниот ресорт Пјонгченг кој и по бројните инвестиции во ...

ЗОИ Пјонгчанг: Хиршер „златен“ во комбинација

TopSport - 13.02.2018

Австриецот Марсел Хиршер се закити со златниот медал во алпска комбинација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и на тој начин дојде до својата прва олимписка титула во кариерата. Еден од најдобрите скијачи во историјата до златото дојде со време ...