TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„ВО РЕЗОЛУЦИЈАТА НЕМА НИТУ ЗБОР ЗА СРБИТЕ“ Утре ќе им пречи и облачен ден, коментираше хрватскиот претседател

+инфо - 24.05.2024

Ако тоа им пречи или пак сметаат дека е газење, искоренување и трауматизирање на Србите, тогаш утре ќе им пречи облачен ден, рече Милановиќ во Света Недеља, коментирајќи ја вчера усвоената резолуција на Обединетите нации за геноцидот во Сребреница.

Шефот на хрватската дипломатија: Реакцијата на раководството на Србија покажува дека се далеку од соочување со минатото

Макфакс

САД: Прогласување на независност ќе означи крај на Република Српска

24 Вести

Сребреница: На Вучиќ му одговара „изгубеното гласање“

Deutsche Welle

Српскиот национален совет на Црна Гора се извини за гласањето на Подгорица за Резолуцијата за Сребреница

Фокус

По усвојувањето на срамната резолуција за Сребреница: „Извинувајќи и се на Србија, сенката на предавството паѓа и на нашето лице – Српска куќа “

Во Центар

Реакции во Србија по усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа

Канал5 +инфо Н.Македонија ТВ21 Локално Бриф Алсат-М Локално

Резолуцијата за геноцид во Сребреница мета на реакции меѓу политичарите на домашна и светска сцена

Телма - 24.05.2024

Спомен обележјето над 8 илјади жртви на злосторот во Сребреница и денеска беше посетуван од оние кои сакаат да им оддадат почит. Од оваа година ќе имаат и посебен ден за сеќавање, откако Генералното Собрание на Обединети Нации ја усвои Резолуцијата ...

Партиите на Бошњаците и Србите во Македонија со поделени мислења за усвоената Резолуција за геноцидот во Сребреница

Сител

Република Српска се заканува со отцепување откако беше изгласана Резолуцијата за Сребреница

Алфа

Брнабиќ за Резулуцијата за Сребреница: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на резолуцијата

Вечер Прес

Брнабиќ: Ќе ми биде тешко да соработувам со земјите коспонзори на резолуцијата за Сребреница

Р.С.Европа

Брнабиќ: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа Резолуција

24 Вести

Брнабиќ: Ќе биде тешко да соработуваме со земјите коспонзори на Резолуцијата за Сребреница

ТВ21

360 степени МКД Локално Нетпрес 24 Вести Слободен Печат еМагазин ТВ21

Продолжуваат реакции по усвојувањето на резолуцијата за геноцид во Сребреница – Додик повика на мирно отцепување, САД ...

Lider - 24.05.2024

Усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница предизвика интензивни реакции, при што српските и босанските власти изразија спротивставени ставови за нејзините импликации. Додека Ана Брнабиќ, претседател на српскиот парламент, предупредува ...

Конго, Руанда, Јасеновац: Oва се најпознатите геноциди за кои немаше резолуции

PressingTV

Белград: Колона од автомобили со српски знамиња во знак на протест против резолуцијата

МКД

Вучиќ по гласањето на резолуцијата за Сребреница: „Се гордеам со Србија“

Слободен Печат

Сараевчани со аплауз го дочекаа гласањето на резолуцијата за Сребреница

Слободен Печат

Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница со 84 гласа за, 19 против, а 68 земји членки беа воздржани

Глас на Америка

Изгласана резолуцијата со која 11 јули се прогласува за ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Сакам да кажам

Вечер Прес А1 On Lider +инфо ТВ21 Макфакс Фокус Канал5

Небензја: Усвојувањето на резолуцијата за Сребреница не придонесува за помирување, туку за поделби

А1 On - 24.05.2024

Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации Василиј Небензја денеска изјави дека усвојувањето на резолуцијата за Сребреница доведе до поделби во Генералното собрание на ОН и оцени дека резултатите од гласањето се срамни за спонзорите на ...

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Макфакс

Вучиќ: Оваа резолуција ќе отвори стари рани и ќе донесе нови поделби, не само во регионот

Слободен Печат

Вучиќ за резолуцијата за Сребреница: Тоа е политизирана резолуција, повикувам земјите членки да не ја изгласаат

Курир

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Точка

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Опсервер

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби – не само во нашиот регион, туку и во ОН

Фокус

24Инфо

„Геноцидот во Сребреница“ поставен на официјалниот календар на ОН

Канал5 - 24.05.2024

Ден по вчерашното гласање во Генералното собрание на Обединетите нации, со што беше усвоена резолуцијата за воспоставување на Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница, следуваат бројни реакции.

„Геноцидот во Сребреница“ поставен на официјалниот календар на ОН

Фактор

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Кајгана

Генералното собрание на Обединетите нации ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Радио МОФ

Сребреница – патоказ за новата светска политика

Deutsche Welle

Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа

Генералното Собрание на Обединетите нации ја усвои резолуцијата за Сребреница

24 Вести

Канал5 360 степени Слободен Печат Во Центар Zoom 24Инфо МКД Deutsche Welle

Захарова: Резолуцијата за Сребреница е опасност за Балканот

Нетпрес - 24.05.2024

Руското МНР денеска го објави писмениот Коментар на својата официјална претставничка Марија Захарова во врска со усвојувањето на резолуцијата на Генералното собрание на ОН за Меѓународниот ден на сеќавање на „геноцидот“ во Сребреница.

Брнабиќ за усвојувањето на Резолуцијата за Сребреница: Србија покажа како се бори за своите интереси

А1 On

Одлуката на ОН за Сребреница, Таравари: Да не потсети дека ничија слобода не треба да се нарушува

Во Центар

Амбасадата на САД во БиХ го поздрави усвојувањето на резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Бошњачкиот демократски сојуз го поздравува усвојувањето на Резолуцијата за Сребреница

Zoom

Претставничката на Германија во ОН: Прифатени се сите амандмани на текстот на резолуцијата за Сребреница

MakPress

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

MakPress

Пулс24 Фокус MakPress Сител Локално Zoom Zoom 4NEWS

Русија: Резолуцијата за Сребреница е опасна за мировниот процес во Босна и Херцеговина

Макфакс - 24.05.2024

Високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит го поздрави усвојувањето на резолуцијата со која Генералното собрание на ОН го прогласи 11 јули за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот извршен во Сребреница, додека руската амбасада во ...

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Во Центар

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Пулс24

Шмит ја поздрави Резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Слободен Печат

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

Канал5

БиХ: Шмит ја поздрави резолуцијата за Сребреница, за Русите тоа е закана за помирувањето

24 Вести

Русија: Резолуцијата за Сребреница е опасна за мировниот процес во Босна и Херцеговина

Опсервер

Денешен

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Бриф - 24.05.2024

Портпаролот на Европската унија (ЕУ) Петер Стано изјави дека ЕУ не е членка на Обединетите нации, поради што не може да го коментира поединечното гласање на земјите-членки на ОН за резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

CivilMedia

Стано: ЕУ не е членка на ОН, но отфрламе и осудуваме секаков вид на фрлање сомнеж на фактот дека се случи геноцид во Сребреница

Слободен Печат

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Курир

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Frontline

Стано: Не можеме да коментираме за поединечно гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Канал5

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Макфакс - 24.05.2024

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ оцени дека Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за Сребреница претставува „пирова победа и фаул на големите западни сили“. Во ОН членуваат 193 земји, а Резолуцијата за Меѓународниот ден на ...

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Фокус

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Опсервер

Брнабиќ: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори на Резолуцијата за Сребреница

Независен

Брнабиќ за Резулуцијата за Сребреница: Пирова победа, ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа резолуција

Либертас

Брнабиќ за Резoлуцијата: Ќе ми биде исклучително тешко да продолжам да работам со земјите кои беа спонзори и коспонзори на таа резолуција

Локално

Брнабиќ за усвојувањето на резолуцијата: „Пирова победа и фаул на големите западни елити“

Press24

+инфо Република Точка Денешен Канал5 Слободен Печат

МНР Конаковиќ во Советот на министри на БиХ најави протестни ноти до земјите што беа против резолуцијата за Сребреница

CivilMedia - 24.05.2024

Министерот за надворешни работи во Советот на министри на БиХ, Елмедин Конаковиќ најави дека ќе испрати протестна нота до земјите членки на Генералното собрание на ОН што гласаа против резолуцијата за Сребреница.

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Либертас

Конаковиќ: БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Локално

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата

Курир

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Канал5

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои гласаа против резолуцијата за Сребреница

24Инфо

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Република

Слободен Печат MakPress Либертас Сител Слободен Печат Денешен Канал5

„А КОЛКУ Е ПЛАТЕНО ЗА ЈАСЕНОВАЦ?“ Карлеуша влезе во костец со Северина за изјава за Сребреница

+инфо - 23.05.2024

Не е сè до пари драга Северина, не е до плаќање, туку до зборот „геноцид“, бидејќи геноцид не може да се изврши од поединци кои одамна се осудени за тоа. Цел народ е обвинет за геноцидот. Кој ви вели дека Србија не е спомната во таа резолуција, па ...

Карлеуша ја нападна Северина поради Сребреница: Колку ѝ плати Хрватска на Србија за Јасеновац?

Канал5

Карлеуша ја нападна Северина за Сребреница: „Кукло, употреби ја главата за размислување, не само за ботокс

А1 On

Се огласи Карлеуша за време на презентацијата на Вучиќ во Њујорк: „Одбранете го благородниот српски народ од историска злоупотреба“ (фото)

Во Центар

„КУКЛО УПОТРЕБИЈА ГЛАВАТА ЗА РАЗМИСЛУВАЊЕ, НЕ САМО ЗА…“: Карлеуша удри по Северина по изјавата за Сребреница

Курир

Се огласи Карлеуша за време на презентацијата на Вучиќ во Њујорк: „Одбранете го благородниот српски народ од историска злоупотреба“ (фото)

Пулс24

Комшиќ од ОН: Босна и Херцеговина од сето ова излегува посилна

Слободен Печат - 23.05.2024

И покрај нервозата и некохерентното однесување на некои функционери од РС, Босна и Херцеговина од сето ова излегува посилна – порача од Генералното собрание на ОН, каде се усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, Жељко Комшиќ, член на ...

Претседателот на Република Српска бара „отцепување“ од Босна

Слободен Печат

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Макфакс

Додик: БиХ дојде до својот крај

MakPress

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Опсервер

Пред гласањето во ОН, Додик повторно отфрли дека злосторството во Сребреница е геноцид

Нетпрес

Додик: Западниот свет направи заговор со Бошњаците да ги прогласат неродените деца за геноцидни

Точка

Локално Фактор

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Макфакс - 23.05.2024

Претставникот на Унгарија денеска соопшти дека таа земја гласала против резолуцијата за Сребреница и му се заблагодари на претседателот на Србија Александар Вучиќ за тоа што унгарската заедница секогаш може да смета на него.

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Точка

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Опсервер

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

MTM

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

24Инфо

УНГАРИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Денешен

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Република

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Макфакс - 23.05.2024

Алжир и Оман беа воздржани за резолуцијата за Сребреница, а по гласањето на седницата на Генералното собрание на ОН, претставникот на Алжир рече дека земјата е убедена дека политичките актери во Босна и Херцеговина и во регионот воопшто би морале да ...

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Опсервер

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Точка

Еве што пишува во усвоената резолуција за Сребреница: Еве што се бара, а што е забрането

Во Центар - 23.05.2024

Генералното собрание на Обединетите нации денеска усвои резолуција за Сребреница со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање и сеќавање на „геноцидот“ во Сребреница во 1995 година , кој треба да се слави секоја година.

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Н.Македонија

Ова е комплетниот финален текст на Резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Frontline

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Денешен

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Слободен Печат

Еве што пишува во усвоената резолуција за Сребреница: Еве што се бара, а што е забрането

Пулс24

PressingTV Lider