TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лоповите го наплатија своето предавство

Република - 15.03.2019

Добар дел од револтот на јавноста по изрекувањето на пресудите за „27 април“ е насочен кон пратенците кои ги отворија вратите на Собранието на 27 април 2017 година и ѝ овозможија на толпата да влезе во законодавниот дом.

СДСМ: Силјановска, која ниту еднаш не го осуди насилството од 27 април, денеска е вознемирена од правдата

Макфакс - 15.03.2019

Кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Силјановска која ниту еднаш не го осуди насилството од 27 април, денеска соопшти дека чуствува вознемиреност од тоа што конечно профункционира правната држава и што се расчистува еден од најтрагичните ...

Силјановска-Давкова: Тој што ги отвори вратите во Собранието шета слободен

Република - 15.03.2019

Претседателскиот кандидат на опозицијата преку социјалните мрежи вели дека по денешната пресуда, останува фактот дека Македонија е поделена, со разурнати институции и без чувство на правда. – напиша Силјановска на социјалните мрежи.

Силјановска Давкова за МКД.МК: Секој народ има право на сопствена историја и може да ја пишува историјата по свое

Курир - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска: Не сум талибанка, предавам уставно право, се разбира дека немам намера да ги симнувам натписите со Северна ...

Press24 - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска Давкова: Кога ќе смениме документи, ќе треба сами да се лажеме дека сме се родиле во Северна Македонија

Курир - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска: Тој што ги отвори вратите во Собранието шета слободен

Либертас - 15.03.2019

Претседателскиот кандидат на опозицијата преку социјалните мрежи вели дека по денешната пресуда, останува фактот дека Македонија е поделена, со разурнати институции и без чувство на правда.

Сите ја осудуваат изјавата на Мицкоски и несоодветните споредби за 27 април само Силјановска го брани

24Инфо - 15.03.2019

Јавноста, граѓаните, амбасадите на пријателските држави на Република Северна Македонија ја осудуваат изјавата на Христијан Мицкоски за судскиот процес против обвинетите за насилствата од 27 април и неговите несоодветни спореди, Нирнбершкиот процес и ...

Гордана Силјановска вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка

24 Вести - 15.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување кој е сериозен проблем кој власта го занемарува и не ...

Петковски: Не е за потценување тоа што Пендаровски пред пет години донесе 100.000 гласови на контото на СДСМ

Фокус - 15.03.2019

Пендаровски ја имаше таа среќа што пред пет години, а и денес, има голема поддршка од страна на албанските гласачи, вели лидерот на НСДП, Тито Петковски, коментирајќи ги претстојните претседателски избори.

Тито Петковски ја кажа вистината: Кај Македонците води Силјановска Давкова

Курир - 15.03.2019

Кај Македонците предност има професорката Силјановска Давкова, кај Албанците поголема доверба има Пендаровски. Тито Петковски во своето гостување на ТВ21 посочи дека кај Македонците води Силјановска Давкова.

Тито Петковски смета дека Пендаровски не е фаворит кај Македонците

Фактор - 15.03.2019

Тито Петковски, претседателот на НДСП, партнерот на коалиционото мнозинство, смета дека Стево Пендаровски би можел да освои помалку гласови од Гордана Силјановска Давкова кај етничките Македонци на претседателските избори на 27 април.

Силјановска: во однос на Годишна програма на проекти од национален интерес во културата, власта останува глува и нема

Бизнис Вести - 15.03.2019

„КУЛТУРА И НЕКУЛТУРА И покрај гласните и аргументирани протести на уметниците и културните работници во однос на Годишна програма на проекти од национален интерес во културата, власта останува глува и нема.

Тито Петковски: Прошетката на Силјановска со Иванов значи дека ќе му го следи примерот

Press24 - 14.03.2019

Тито Петковски вечерва говореше на ТВ21 за Гордана Силјановска која е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за изборите за претседател. Петковски истакна дека прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот ...

Тито Петковски: Кај македонскиот електорат фаворит е Силјановска

4NEWS - 14.03.2019

Тито Петковски: Кај македонскиот електорат фаворит е Силјановска Извор: ...

Тито Петковски: Прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот пример

ТВ21 - 14.03.2019

Тито Петковски: Прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот ...

ВМРО-ДПМНЕ не ги сака гласовите на Албанците за Силјановска

CivilMedia - 14.03.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не ги сака Албанците ниту како гласачи. Во еден пост објавен на неговата Фејсбук страница, Мицкоски го повикува сите етнички заедници да гласат за професорката Гордана Силјановска, со исклучок само на ...

Силјановска непотребно го копира уличарскиот речник на Мицкоски

Фокус - 14.03.2019

Пишува: Ана ПАНОВСКА Кога ме прашаа во една неодамнешна ТВ-емисија што мислам, каков претседател треба да избереме на следниве претседателски избори, кратко си кажав дека е паметно кандидатите за претседател на државата да бидат – три-четири години ...

Николоски: Победата на Силјановска Давкова на претседателските избори значи пад на владата на Заев!

Курир - 14.03.2019

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека победата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, ќе значи ...

Мицкоски ги „заборави“ Албанците во повикот да гласаат за Силјановска

+инфо - 14.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во објава на Фејсбук во која ги повикува граѓаните да гласаат за професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателските избори ги „заборави“ Албанците.

Мицкоски не ги повика Албанците да гласаат за Силјановска

AKO - 14.03.2019

На ВМРО ДПМНЕ и на нејзиниот лидер Христијан Мицкоски,не им требаат гласовите на Албанците. Тој во повикот до сите етникуми да излезат на избори на 21 април и да гласаат за нивниот претседателски кандидат, ги испушти Албанците или во најмала рака ги ...

Силјановска-Давкова: Ромите нема да бидат заборавени од државата

Макфакс - 14.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова оствари средба со граѓаните во Општина Шуто Оризари и со претседателот на организацијата РОМ. „Благодарам за поддршката на Роми обединети од Македонија.

Силјановска Давкова: Имаме шанса во првиот круг да покажеме дека победата ќе биде наша

Press24 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

Силјановска-Давкова на средба со уметници и актери

Макфакс - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на државата, Гордана Силјановска-Давкова, денеска се сретна со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. „Се сретнав со наши уметници и актери.

Силјановска: Со мене како претседател правото ќе важи за сите (ФОТО)

Press24 - 14.03.2019

Се сретнав со наши уметници и актери. Загрижени се од сите скандали во министерството за култура. Јас ви гарантирам дека како претседател ќе воспоставам еден основен принцип владеењето на право да важи за сите, секаде.

Заев: Ако Стево загуби од Силјановска ќе организираме предвремени парламентарни избори

Република - 14.03.2019

Одговарајќи на прашање во врска со претстојните претседателски избори, Зоран Заев најави дека е можно да бидат распишани и предвремени парламентарни избори, но дури по завршувањето на претседателските Ако кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски, загуби ...

СДСМ: Силјановска која ниту еднаш не го осуди насилството од 27 април, денеска е вознемирена од правдата

24Инфо - 15.03.2019

Кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Силјановска која ниту еднаш не го осуди насилството од 27 април, денеска соопшти дека чуствува вознемиреност од тоа што конечно профункционира правната држава и што се расчистува еден од најтрагичните ...

Силјановска Давкова: Кога ќе смениме документи, ќе треба сами да се лажеме дека сме се родиле во Северна Македонија

Нетпрес - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска вознемирена од пресудите: Човекот кој ја отвори вратата на Собранието шета како слободен човек

Фокус - 15.03.2019

По селективната амнестија и инструментализиранато менување на Кривичниот Законик денешните пресуди делуваат вознемирувачки, реагираше кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на денешните пресуди за 27 април.

СДСМ: Сите ја осудуваат изјавата на Мицкоски и несоодветните споредби за 27 април само Силјановска го брани

iPortal - 15.03.2019

Јавноста, граѓаните, амбасадите на пријателските држави на Република Северна Македонија ја осудуваат изјавата на Христијан Мицкоски за судскиот процес против обвинетите за насилствата од 27 април и неговите несоодветни спореди, Нирнбершкиот процес и ...

Силјановска-Давкова: Ќе се борам за воведување соодветни мерки за чист воздух

Макфакс - 15.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување оценувајќи дека се работи за сериозен проблем што власта го занемарува и не презема ...

Тито Петковски: Силјановска нема поддршка од албанските гласачи, тоа е нејзин најголем хендикеп

Скопје1 - 15.03.2019

Тито Петковски, претседателот на НДСП, партнерот на коалиционото мнозинство, смета дека Стево Пендаровски би можел да освои помалку гласови од Гордана Силјановска Давкова кај етничките Македонци на претседателските избори на 27 април.

Силјановска за годишната програма за култура: Македонската уметност и култура никогаш не паднале на пониско ниво

еМагазин - 15.03.2019

Во врска со распределбата на проекти од Годишната програма на Министерството за култура на својот Фејсбук профил се огласи и претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова.

Тито Петковски: Прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот пример

4NEWS - 15.03.2019

Тито Петковски: Прошетка на Силјановска со Иванов во Охрид остава впечаток дека ќе го следи неговиот пример. Извор: ...

Николоски: Победата на Силјановска Давкова на претседателските избори значи пад на владата на Заев!

Нетпрес - 14.03.2019

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека победата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, ќе значи ...

ВИДЕО: Мицкоски ги изостави Албанците, не ги повика да гласаат за Силјановска

Либертас - 14.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во повик до граѓаните од различни етнички заедници да гласаат за кандидатката за претседател, Гордана Силјановска, ги изостави Албанците. „Ја користам оваа прилика да ги повикам граѓаните на Република ...

Силјановска-Давкова: Ромите нема да бидат заборавени од државата

Точка - 14.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова оствари средба со граѓаните во Општина Шуто Оризари и со претседателот на организацијата РОМ. „Благодарам за поддршката на Роми обединети од Македонија.

Силјановска: Ќе победам оти луѓе кои до сега не гласале, ми велат дека сега ќе гласаат

Скопје1 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

Силјановска: Ќе започне уривањето на заевизмот кој се повеќе им нанесува штета на граѓаните на Република Македонија

Курир - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија професорката Гордана Силјановска Давкова оствари средба со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. -Се сретнав со наши уметници и актери.

Ако Стево загуби од Силјановска ќе организираме предвремени парламентарни избори, најави Заев

Пулс24 - 14.03.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека е можно да бидат распишани и предвремени парламентарни избори, но дури по завршувањето на претседателските, одговарајќи на прашање во врска со претстојните претседателски избори.

СДСМ: Силјановска која ниту еднаш не го осуди насилството од 27 април, денеска е вознемирена од правдата

iPortal - 15.03.2019

Кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Силјановска која ниту еднаш не го осуди насилството од 27 април денеска соопшти дека чуствува вознемиреност од тоа што конечно профункционира правната држава и што се расчистува еден од најтрагичните ...

Силјановска Давкова: Јас не сум се родила во Северна Македонија

Република - 15.03.2019

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова, во ...

Силјановска: Човекот кој ја отвори вратата на Собранието шета како слободен човек

Сител - 15.03.2019

По селективната амнестија и инструментализиранато менување на Кривичниот Законик денешните пресуди делуваат вознемирувачки, реагираше кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на денешните пресуди за 27 април.

Силјановска: Ќе се борам за воведување на соодветни мерки за чист воздух

24Инфо - 15.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните во Општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување, оценувајќи дека се работи за сериозен проблем кој власта го занемарува и не презема ...

Пендаровски не е фаворит кај Македонците, смета Тито Петковски

Пулс24 - 15.03.2019

Тито Петковски, претседателот на НДСП и партнерот на коалиционото мнозинство, кој во емисијата “Клик плус“ гостуваше како поранешен кандидат за претседател на Македонија, смета дека Стево Пендаровски на претседателските избори на 27 април би можел ...

Николоски: Победата на Силјановска значи пад на владата на Заев

Press24 - 14.03.2019

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека победата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, ќе значи ...

Мицкоски со повик до етничките заедници да гласаат за Силјановска, Албанците ги „заборави“

Скопје1 - 15.03.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во еден пост објавен на неговата Фејсбук страница, Мицкоски го повикува сите етнички заедници да гласат за професорката Гордана Силјановска, со исклучок само на Албанците кои не ги набројува во својот ...

Силјановска Давкова: Ромите нема да бидат заборавени од државата

Курир - 15.03.2019

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова оствари средба со граѓаните во општина Шуто Оризари и со претседателот на организацијата РОМ. -Благодарам за поддршката на Роми обединети од Македонија.

Силјановска: Да ги добијам овие избори за да се отргне заевизмот од Македонија

А1 On - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вчера оствари средба со граѓаните од Општина Валандово, каде што разговараше со нив но исто така им посочи дека сигурно овие избори ќе ги добие за да се зачекори ...

Силјановска: Со победата на заевизмот ќе дојдат подобри времиња за граѓаните но воедно и за уметниците и актерите

Press24 - 14.03.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова оствари средба со уметници и актери со кои разговараше за актуелните случувања во областа уметноста. „Се сретнав со наши уметници и актери.