TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кучињата скитници ќе нè касаат уште само неколку години?

Алсат-М - 11.02.2019

Кучињата скитници постојано предизвикуваат страв кај граѓаните во централните делови на главниот град. Само вчера, две лица, 14 – годишно дете и 29 – годишен човек беа каснати од кучиња скитници.

Шилегов наместо да се погрижи за кучињата скитници, ја префрла вината на минатата власт

Курир - 11.02.2019

Во вчерашната емисија на Сител, „Детектор“ гостуваше градоначалникот на Град Скопје кој говореше за проблемот кучиња скитници и како да се реши. Последните бројки кажуваат дека ги имаме некаде до 6.000 кучиња скитници на територија на град Скопје.

Жена и дете каснати од кучиња скитници во Скопје

Сител - 11.02.2019

Вчера во 11.00 часот во Полициската станица Центар, А.Г.(29) од Скопје пријавила дека истиот ден 09.30 часот на ул. „Кеј 13-ти Ноември“ била касната од куче скитник во пределот на левата потколеница.

Куче-скитник искаса 80-годишна жена

Н.Македонија - 11.02.2019

Проблемот со кучињата-скитници не е мал, како што на прв поглед изгледа. Во Тетово за овој проблем се разговараше на советот на градот и се најави програма за можни решенија. По многуте поплаки на граѓаните, советниците едногласно ја изгласаа ...

Дете и девојка искасани во Центар

Република - 11.02.2019

Две лица се нападнати од кучиња скитници во изминатите два дена во Центар. Околу 9:30 часот вчера на ул. „Кеј 13-ти Ноември“ А.Г.(29) од Скопје била касната од куче скитник во пределот на левата потколеница.

Скопјанка и 14-годишник каснати од кучиња-скитници

24Инфо - 11.02.2019

Скопјанка и 14-годишно дете биле каснати од кучиња-скитници, вчера и завчера во Скопје. Според полицијата, А.Г.(29) вчера пријавила во ПС Центар дека истиот ден околу 9.30 часот на улицата Кеј 13-Ноември била касната од куче-скитник во левата ...

Жена и дете каснати од куче скитник

Слободен Печат - 11.02.2019

Дваесет и деветгодишната А.Г. од Скопје вчера во МВР пријавила дека дента околу 9.30 часот на улицата „Кеј 13 Ноември“ била касната од куче скитник за левата потколеница. Истиот ден во 14 часот Ј.Н.

Дали би посвоиле куче скитник?!

Friday.mk - 11.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија сметаат дека не би посвоиле куче скитник, дури (65 ,2 %). Што е висок процент. Само 26,7% изјавиле дека би посвоиле. Дали вие би посвоиле куче скитник? Во Европа овој тренд на посвојување е на едно високо ...

„Детектор“: Што мислат граѓаните за уличните кучиња?

Сител - 10.02.2019

Кучињата скитници за граѓаните се огромен проблем. Анкетата на Институтот за политички истражувања Скопје за Детектор покажува дека 60% од граѓаните се со став дека државата треба да обезбеди прифатилишта за кучиња во кои ќе бидат сместени без да им ...

Потребно е прифатилиште за кучињата-скитници, тврдат граѓаните за најновата анкета на „Детектор“

Нетпрес - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60,1%) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, потврдува второто истражување на јавно мислење спроведено ...

Куче скитник искаса 80 годишна жена

МКД - 10.02.2019

Осумдесетгодишна жена од село Сопотница била касната од куче скитник. Случајот во Полициската станица во Демир Хисар го пријавиле лекарите од Итната медицинска помош, кој биле повикани на интервенција по настанот. Според пријавата, А.М.

Баба касната од куче скитник

Курир - 10.02.2019

На 09.02.2019 година во 14:10 часот во Полициската станица Демир Хисар од страна на лекар од Итна медицинска помош-Демир Хисар било пријавено дека кај нив лекарска помош побарало лицето А.М.

Кучиња искасаа дете и девојка среде најраздвижениот дел од Скопје

Press24 - 11.02.2019

Во 11.00 часот во Полициската станица Центар, 29-годишната А.Г. од Скопје пријавила дека истиот ден 09.30 часот на улицата „Кеј 13-ти Ноември“ била касната од куче скитник во пределот на левата потколеница.

Скопјанец каснат од куче скитник

Скопје1 - 10.06.2019

На 10.06.2019 година во 01.00 часот во Полициската станица Гази Баба, Д.В.(48) од Скопје пријавил дека на улица „Јани Лукровски“ бил каснат од куче скитник во пределот на левата ...

Дете и девојка искасани од кучиња во Центар

Курир - 11.02.2019

Две лица се нападнати од кучиња скитници во изминатите два дена во Центар. Околу 9:30 часот вчера на ул. „Кеј 13-ти Ноември“ А.Г.(29) од Скопје била касната од куче скитник во пределот на левата потколеница.

Шилегов: Затворениците во Идризово ќе се грижат за уличните кучиња! (видео)

Скопје инфо - 11.02.2019

Кучињата скитници за граѓаните се огромен проблем. Анкетата на Институтот за политички истражувања Скопје за Детектор покажува дека 60% од граѓаните се со став дека државата треба да обезбеди прифатилишта за кучиња во кои ќе бидат сместени без да им ...

Повеќето Македонци во анкета сметаат дека имаат проблем со кучињата-скитници

Фактор - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60 ,1 %) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, потврдува второто истражување на јавно мислење спроведено ...

Баба касната од куче скитник

Сител - 10.02.2019

На 09.02.2019 година во 14:10 часот во Полициската станица Демир Хисар од страна на лекар од Итна медицинска помош-Демир Хисар било пријавено дека кај нив лекарска помош побарало лицето А.М.

Девојка и дете каснати од куче

МКД - 11.02.2019

Вчера во 11.00 часот во Полициската станица Центар, А.Г.(29) од Скопје пријавила дека истиот ден 09.30 часот на ул. „Кеј 13-ти Ноември" била касната од куче скитник во пределот на левата потколеница.

Дете и девојка искасани од кучиња во Центар

Скопје инфо - 11.02.2019

Две лица се нападнати од кучиња скитници во изминатите два дена во Центар. Околу 9:30 часот вчера на ул. „Кеј 13-ти Ноември“ А.Г.(29) од Скопје била касната од куче скитник во пределот на левата потколеница.

Истражување: Мнозинството од граѓаните во Македонија имаат проблем со кучињата скитници

Денар - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60 ,1 %) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, потврдува второто истражување на јавно мислење спроведено ...

80-годишна жена касната од куче скитник

Скопје1 - 10.02.2019

На 09.02.2019 година во 14,10 часот во Полициската станица Демир Хисар од страна на лекар од Итна медицинска помош-Демир Хисар било пријавено дека кај нив лекарска помош побарало лицето А.М.

Дете и девојка искасани од кучиња во Центар

Нетпрес - 11.02.2019

Две лица се нападнати од кучиња скитници во изминатите два дена во Центар. Околу 9:30 часот вчера на ул. „Кеј 13-ти Ноември“ А.Г.(29) од Скопје била касната од куче скитник во пределот на левата потколеница.

Детектор: Кучињата скитници и можни решенија

Локално - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60,1%) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, потврдува второто истражување на јавно мислење спроведено ...

Нападната жена од куче скитник во Демир Хисар

24Инфо - 10.02.2019

На 09.02.2019 година во 14,10 часот во Полициската станица Демир Хисар од страна на лекар од Итна медицинска помош-Демир Хисар било пријавено дека кај нив лекарска помош побарало лицето А.М.

Истражување на ИПИС: Решение за кучињата скитници со прифатилиште за неограничено сместување

1tv - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60,1 процент) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното ...

Куче касна жена во Демир Хисар

Слободен Печат - 10.02.2019

Во МВР од лекар од Итна медицинска помош во Демир Хисар било пријавено дека кај нив лекарска помош побарало лицето А.М.(80) од село Сопотница која била касната од куче-скитник за десната ...

Истражување на ИПИС: Решение за куќињата скитници со прифатилиште за неограничено сместување

24Инфо - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60,1 процент) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното ...

Баба касната од куче скитник

Република - 10.02.2019

На 09.02.2019 година во 14:10 часот во Полициската станица Демир Хисар од страна на лекар од Итна медицинска помош-Демир Хисар било пријавено дека кај нив лекарска помош побарало лицето А.М.

Прифатилиште за неограничено сместување на кучиња скитници е најсоодветно решение за проблемот според истражувањето на ...

MTM - 10.02.2019

Според истражувањето на јавното мислење спроведено за емисијата „Детектор„ за тоа кое е најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници, мнозинството граѓани односно 60,1 процент сметаат дека треба да се обезбеди прифатилиште за кучиња ...

80-годишна баба од Сопотница касната од куче-скитник

+инфо - 10.02.2019

На 09.02.2019 година во 14,10 часот во Полициската станица Демир Хисар од страна на лекар од Итна медицинска помош-Демир Хисар било пријавено дека кај нив лекарска помош побарало лицето А.М.

Истражување на ИПИС: Решение за кучињата скитници со прифатилиште за неограничено сместување

Курир - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60,1 процент) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното ...

80-годишна жена касната од куче скитник

ТВ21 - 10.02.2019

Од Итна медицинска помош – Демир Хисар пријавиле во Полициската станица дека кај нив лекарска помош побарала 80-годишна жена од с.Сопотница која била касната од куче-скитник во пределот на десната нога.

Куче искаса баба - итно пренесена во болница

Press24 - 10.02.2019

Во 14:10 часот во Полициската станица Демир Хисар од страна на лекар од Итна медицинска помош-Демир Хисар било пријавено дека кај нив лекарска помош побарала 80-годишната А.М. од селото Сопотница.

Анкета: Трајни прифатилишта - решение за кучињата скитници

Независен - 10.02.2019

Најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбедат прифатилишта во кое ќе бидат сместени неограничено, сметаат мнозинството граѓаните - над 60 проценти опфатени со истражување објавено во емисија на ТВ Сител, во која гостуваа ...

80-годишна жена касната од куче скитник

4NEWS - 10.02.2019

Од Итна медицинска помош – Демир Хисар пријавиле во Полициската станица дека кај нив лекарска помош побарала 80-годишна жена од с.Сопотница која била касната од куче-скитник во пределот на десната нога.

Истражување на ИПИС: Решение за куќињата скитници со прифатилиште за неограничено сместување

Вечер - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60,1 процент) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното ...

Истражување на ИПИС: Решение за кучињата скитници со прифатилиште за неограничено сместување

Press24 - 10.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60,1 процент) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното ...

Решение за кучињата скитници е прифатилиште со неограничен престој

Окно - 12.02.2019

Мнозинството од граѓаните во Македонија (60,1%) сметаат дека најсоодветно решение за проблемот со кучињата скитници е да се обезбеди прифатилиште во кое ќе бидат сместени неограничено, потврдува второто истражување на јавно мислење спроведено ...