TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција не попушта: преговори со С. Македонија „некаде во 2020“

Deutsche Welle - 10.10.2019

Француските дипломати им порачале на своите колеги од другите земји-членки на ЕУ дека Париз е против почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, јавува агенцијата Ројтерс Дипломатските извори на агенцијата велат дека Франција ...

Франција против отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Кумановски м. - 11.10.2019

Франција ги извести другите земји од ЕУ дека е против започнувањето на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија, изјавија дипломатски извори за Ројтерс. Повеќе од половина од 28-те земји членки на ЕУ, како и високи официјални ...

Франција против преговори со Северна Македонија и Албанија?

Р.С.Европа - 10.10.2019

Франција ја информирала ЕУ дека е против отпочнувањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, според дипломатски извори на Ројтерс. „Тие се уште не се таму. Бараме од нив да направат дополнителни напори.

Франција против старт на преговори поради реформата на СЈО

+инфо - 10.10.2019

Дури и да се реши прашањето за СЈО до идниот вторник кога ќе се одржи состанокот на министрите во Луксембург, Франција ќе одбие преговори со Македонија и Албанија, но ќе одбие и одвојување на двете земји, објаснува дипломатот.

Дали повторно ќе извисиме? Франција против почеток на преговори со Македонија

Точка - 10.10.2019

„Французите им кажале на своите партнери од Европската унија дека засега се против почетокот на преговори со Македонија и Албанија“, пренесува „Ројтерс“ повикувајќи се на неименувани дипломатски извори.

Франција бара нов пристап за ЕУ преговорите, можно одложување на одлуката за Северна Македонија

Независен - 10.10.2019

Франција сака да поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ идната недела на министерскиот состанок во Луксембург, со што би можело по трет пат да се одложи одлуката за отворање преговори за Албанија и Северна ...

Франција непопустлива: И натаму против одлука за почеток на преговори со Македонија

Алфа - 10.10.2019

Франција е против одлука за почеток на преговорите со Македонија и Албанија. Ова, според Ројтерс, им го соопштиле француските дипломати на своите европски колеги, фрлјаќи мрачно светло врз амбициите на двете балкански земји за интеграција во ...

На Хан не му се допаѓаат условите на Бугарија кон Македонија

Фактор - 10.10.2019

На Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан не му се допаѓа идејата Бугарија да и наметнува услови на Македонија во текот на преговорите за зачленување на земјата во ЕУ, според последните изјави што ги даде за МИА: Според Хан, преговорите и ...

Ројтерс: Франција се спротивставува на разговорите за членство во ЕУ со Северна Македонија и Албанија

Фактор - 10.10.2019

Франција им дала сигнал на останатите земји-членки на Европската унија оваа недела дека засега е против започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, изјавија дипломатски извори за Ројтерс, фрлајќи сенка врз амбицијата на ...

Хан: Бугарија да не го злоупотребува пристапниот процес за билатерални спорови

Либертас - 10.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан е „уверен“ дека Софија нема да го блокира почетокот на преговори за членство на Северна Македонија во ЕУ, но ја повика да не го користи пристапниот процес за билатерални проблеми.

Џабе Северна – Франција останува против датум за преговори

Република - 10.10.2019

Француски дипломатски извори денес во Брисел информирале дека Париз останува против отворањето на преговори со Македонија и со Албанија. Француските власти сметаат дека двете земји не се подготвени за преговори за членство во Европската Унија, но и ...

Франција е против датум за преговори, велат ќе мора да ја преиспитаме состојбата некаде во 2020

Скопје1 - 10.10.2019

Франција ја информирала ЕУ дека е против отпочнувањето на преговори со Северна Македонија и Албанија, според дипломатски извори на Ројтерс. „Тие се уште не се таму. Бараме од нив да направат дополнителни напори.

„Поздрав“ од Париз: Франција не дава датум во октомври

PressingTV - 10.10.2019

Франција ги извести оваа седмица останатите држави на Европската унија дека засега се противи за отпочнување на преговорите за членство за Македонија и Албанија, велат дипломатски извори за Ројтерс.

Франција останува главна пречка за македонските евроинтеграции

CivilMedia - 10.10.2019

Франција го претстави предлогот за отворање на преговорите за членството на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, јавува дописиничка од Брисел за ТВ Клан Македонија за KDP. Според Франција, процесот на проширување треба да биде поконтролиран, и да ја ...

РТС: Франција ќе побара одложување на одлуката за Македонија до март

Фактор - 10.10.2019

Франција и некои други земји-членки сè уште не се согласни да започнат преговори со Северна Македонија и Албанија, предлагајќи да се одложи одлуката до март 2020 година, како и „промена на методологијата“ за проширување, што треба да се донесе ...

Франција засега не ги сака Македонија и Албанија во ЕУ, блокот има други проблеми!?

Expres - 10.10.2019

Франција ги информирала членките на ЕУ дека, засееа, е против почетокот на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, коментираат дипломатски извори за Ројтерс. Повеќе од половина од 28-те земји-членки на ЕУ, како и нејзините високи ...

Сè погласни ставовите дека на Македонија треба да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите, Софија со поддршка, но ...

Слободен Печат - 10.10.2019

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи Катерина Захариева вчера рече дека Софија е за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија во пакет, бидејќи смета оти нивното раздвојување би било грешка и може да доведе до нестабилност ...

Нема напредок во француската позиција за преговори со Македонија

Независен - 10.10.2019

Белгија – Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори.

Сè погласни ставовите дека на Северна Македонија треба да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите, Софија со ...

А1 On - 10.10.2019

Сè погласни се ставовите дека на Северна Македонија треба да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите за членство во Европската Унија и да биде одвоена од Албанија. Холандија вчера побара Албанија и С.

Сѐ поголема поддршката за да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите на нашата земја

+инфо - 10.10.2019

И министерот за одбрана Красимир Каракачанов по владината седница вчера изјави дека Бугарија го поддржува членството на С. Македонија во ЕУ, но не безусловно. Според него, од Скопје зависи колку време ќе трае пристапувањето во Унијата.

За земјава безусловен почеток на преговорите со ЕУ

Локално - 10.10.2019

Сè погласни се ставовите дека на Северна Македонија треба да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите за членство во Европската Унија и да биде одвоена од Албанија. Холандија вчера побара Албанија и С.

Франција сѐ уште не ја менува позицијата за преговори со Македонија, Макрон ќе пресече во Луксембург

МКД - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

А1 On - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

24 Вести - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори.

Северна Македонија на чекор до ЕУ

iPortal - 10.10.2019

Сè погласни се ставовите дека на Северна Македонија треба да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите за членство во Европската Унија и да биде одвоена од Албанија. Холандија вчера побара Албанија и С.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

Сител - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Франција не мрда од позицијата за преговори на Македонија, Макрон ќе пресече

+инфо - 10.10.2019

Преговорите помеѓу земјите членки на ЕУ сѐ повеќе се фокусирани на одвојување на Албанија и Северна Македонија, посебно по ставот на холандската Влада и условите поставени од страна на Германија.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Македонија

Press24 - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

Локално - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

24Инфо - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

Либертас - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Франција не отстапува од позицијата за преговори на Македонија

Нетпрес - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок на позицијата на Франција за преговори со Северна Македонија

4NEWS - 10.10.2019

– Не очекуваме да има поместување најрано до самиот министерски состанок во вторник во Луксембург, ништо не е сменето во однос на минатата недела, одлуката треба да ја донесе претседателот Емануел Макрон, објаснуваат за МИА дипломати присутни на ...

Нема напредок во француската позиција за преговори со Македонија

Слободен Печат - 10.10.2019

Според високи владини извори од земја членка на ЕУ кои биле во контакт со француската влада, „на Макрон не му пречи да биде изолиран по ова прашање во ЕУ". Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата ...

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

CivilMedia - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА .

Нема промена во француската позиција за преговори со Северна Македонија

Нова ТВ - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Доколку Франција побара раздвојување на Македонија и Албанија, ЕУ најверојатно ќе прифати

Фокус - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

iPortal - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Македонија

ММС - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Македонија и Албанија – велат француски дипломатски извори за Медиумската информативна агенција.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Македонија

Канал5 - 10.10.2019

Не очекуваме да има поместување најрано до самиот министерски состанок во вторник во Луксембург. Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Македонија и ...

Нема напредок во француската позиција за преговори со Македонија

Телма - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за преговори со Северна Македонија

Вечер - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Франција бара раздвојување на Македонија и Албанија, ЕУ најверојатно ќе прифати

Курир - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Сè погласни ставовите дека на Северна Македонија треба да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите, Софија со ...

CivilMedia - 10.10.2019

Сè погласни се ставовите дека на Северна Македонија треба да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите за членство во Европската Унија и да биде одвоена од Албанија. Холандија вчера побара Албанија и С.

Македонија добива поддршка за членството во ЕУ, Бугарија ги условува јазикот и историјата

MakPress - 10.10.2019

Сè погласни се ставовите дека на Македонија треба да ѝ се одобри безусловен почеток на преговорите за членство во Европската Унија и да биде одвоена од Албанија. Холандија вчера побара Албанија и Македонија да бидат третирани одвоено во однос на ...

Нема напредок во француската позиција за преговори со Македонија

Република - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок на позицијата на Франција за преговори со Северна Македонија

ТВ21 - 10.10.2019

– Не очекуваме да има поместување најрано до самиот министерски состанок во вторник во Луксембург, ништо не е сменето во однос на минатата недела, одлуката треба да ја донесе претседателот Емануел Макрон, објаснуваат за МИА дипломати присутни на ...

Нема напредок во француската позиција за преговори со Македонија

еМагазин - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

БЕЗ ОПТИМИЗАМ ОД ФРАНЦИЈА: За датум на С. Македонија од ЕУ Макрон ќе пресече на самитот

Денешен - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.

Нема напредок во француската позиција за стартот на преговорите со ЕУ

MakPress - 10.10.2019

Вчерашниот состанок на амбасадорите на земјите членки на ЕУ не донесе напредок во позицијата на Франција за почеток на преговори со Македонија и Албанија, велат француски дипломатски извори за МИА.