TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американски генерал ја откажа посетата на Косово заради таксите

Алсат-М - 11.02.2019

Амбасадата на САД во Приштина денеска потврди дека командантот на Националната гарда на Ајова, генерал-мајор Тимоти Ор, ја откажал посетата на Косово заради таксите кон производи од Србија и БиХ.

Политичката криза го турка Косово кон непосакувана разврска?

Н.Македонија - 11.02.2019

Косово се наоѓа заплеткано во незапаметена политичка криза, откако можната разврска од дијалогот со Србија предизвика дополнителна поделба во тамошните политички кругови, пренесува порталот „Еурактив“.

Русија “скокна” врз Запад за создавањето косовска армија

Локално - 11.02.2019

Обединетото Кралство и другите западни земји ја игнорираат опасноста од формирањето на армијата во самопрогласеното Косово што се создава за српското население на територијата. Ова се наведува во соопштението на руската амбасада во Лондон, објави ...