TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Еј ЕУ, разбуди се, ќе ве преплавам со бегалци ако ми ја критикувате офанзивата!

МКД - 10.10.2019

Ердоган се закани дека ќе ја преплави Европа со 3,6 милиони бегалци доколку ЕУ ја критикува неговата воена офанзива во северна Сирија, контролирана од курдите. Претседателот на Турција се закани дека ќе испрати милиони сириски бегалци во Европа ако ...

Ердоган до ЕУ: Не критикувајте, ќе ви пуштам 3,6 милиони сириски бегалци

Р.С.Европа - 10.10.2019

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, се закани дека ќе испрати 3,6 милиони сириски бегалци од неговата земја кон Европа, одбивајќи ги критиките на Европската унија за тековната воена офанзива во североисточна Сирија, пренесе Ројтерс.

Ердоган објави дека се ликвидирани 109 терористи од почетокот на операцијата во Сирија

Нетпрес - 10.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави во четвртокот за ливидирани „109 терористи“, од почетокот на турската воена операција во североисточна Сирија. „Вчера започна операцијата. Започна артилеријата, потоа авијацијата, доцна вечерта влегоа ...

САД тврдат дека не ја одобриле турската офанзива во северна Сирија

Телма - 10.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, негираше дека соединетите американски држави и дале на Турција “зелено светло” за воената офанзива во Сирија. Помпео ја бранеше изненадувачката одлука на Претседателот Доналд Трамп да ги повлече ...

Лавров: Русија е за разговори меѓу Анкара, Дамаск и Курдите

Независен - 10.10.2019

Русија ќе го охрабри дијалогот меѓу Дамаск и Анкара, но и со курдските организации, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој изрази уверување дека тие контакти можат да ги задоволат интересите на сите страни.

Турските сили „исчистија“ две села, Курдите возвраќаат

Макфакс - 10.10.2019

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека турските сили ги прошириле целите веќе втор ден од офанзивата против курдската милиција во северна Сирија. Според турските медиуми, две сириски села во пограничното подрачје се „исчистени од ...

Италија: Tурската офанзива врз Курдите во Сирија е неприфатлива

Макфакс - 10.10.2019

Офанзивата на Турција против курдските сили во Сирија е „неприфатлива“, изјави денеска италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо, повикувајќи на итен прекин на борбите. „Како влада, сметаме дека офанзивната иницијатива на Турција е ...

ЕУ во дилема за Сирија

Deutsche Welle - 10.10.2019

Ситуацијата во Сирија со навлегувањето на Турците станува уште покомплицирана. ЕУ стравува од нов терор, но нема единствен став и има само ограничено влијание. Од Брисел известува Бернд Ригерт.

ВИДЕО: Курдите тврдат дека ја одбиле турската копнена офанзива

А1 On - 10.10.2019

Курдските сили денеска соопштија дека ја одбиле турската копнена офанзива во североисточна Сирија. Во тек се жестоки борби меѓу турските трупи и борците на сириските демократски сили во села на границата меѓу двете земји, изјави денеска курдски ...

Ердоган до ЕУ: Ќе ги отворам „портите“ кон ЕУ за сириските бегалци ако сметате дека вршиме инвазија во Сирија

Независен - 10.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани дека ќе ги „отвори портите“ за сириските бегалци од неговата земја кон Европа, одвивајќи ги критиките на Европската унија за тековната воена офанзива во североисточна Сирија.

Сирија со три проектили ѝ возврати на Турција, се водат жестоки борби на границата

Centar - 10.10.2019

Три проектили истрелани од сириска територија паднале синоќа во турскиот пограничен град Акчакале, јави Си-ен-ен Турк. Нема информации за жртви, а предизвикана е материјална штета врз неколку куќи во градот.

Трамп: Нема гајле, борците на ИСИС ќе избегаат во Европа, не во САД (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2019

На прашањето од новинарите дали е загрижен дека борците на Исламска држава може да избегаат поради воената операција на Турција, Трамп предвиде дека милитантите нема да патуваат во САД. Претседателот очигледно го кажа ова за да го смири ...

Пазарењето околу Сирија вклучувало „навистина добар пакет“?

Н.Македонија - 10.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп наводно го советувал турскиот колега Реџеп Таип Ердоган против турската офанзива во североисточна Сирија, нудејќи му продолжување на продажбата на американските воени авиони „ф-35“, во меѓусебен телефонски ...

Трамп не е загрижен ако борци на ИД ја напуштат Сирија: Ќе избегаат во Европа

Р.С.Европа - 10.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп не е загрижен дека поради турската офанзива во северна Сирија, многу борци на Исламска држава може да избегаат од државата и да бидат закана на друго место, пренесе Ројтерс. „Па, тие ќе избегаат во Европа.

Tрамп: САД ги напуштиja Курдите затоа што не ни помогнаa во Втората светска војна

Макфакс - 10.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранеше својата одлука во врска со повлекувањето на трупите од Сирија пред офанзивата што ја започна Турција, велејќи дека САД ги напуштиле Курдите затоа што не им помогнале на САД во Втората светска војна.

Драматична ситуација по турскиот напад на Сирија: 15 загинати, луѓето ги напуштаат домовите

Точка - 10.10.2019

Голем број на цивили во Сирија ги напуштаат градовите кои се наоѓаат на границата со Турција, по вчерашната операција на турската војска. Медиумите пренесуваат дека настрадале 15 луѓе, меѓу кои 8 цивили.

Турската војска влезе во Сирија

Р.С.Европа - 10.10.2019

Претставници на турската армија и на сириската бунтовничка група која исто така учествува во офанзивата соопштија дека копнената операција почнала во средата вечер и оти војниците се движеле во правец на градот Тал Абјада кој е под контрола на ...

Помпео: САД не и даде зелено светло на Турција за акција во Сирија

Локално - 10.10.2019

САД не им дадоа „зелено светло“ на Турција за офанзивата во северна Сирија, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, пренесува BBC. Тој истакнал дека Турција е соочена со „терористичка закана на југот на земјата“, но известувањата дека ...

(Видео) Продолжува турската офанзива во Сирија, Могерини бара прекин на акцијата

Макфакс - 10.10.2019

Турското Министерство за одбрана соопшти дека копнените сили денеска продолжиле да напредуваат кон позициите на курдските борци на северот од Сирија. Во соопштението не се дадени повеќе детали, но министерството сподели снимка од командоси во ...

Копнена инвазија на Турција во Сирија: Најмалку осум загинати во првиот напад

Слободен Печат - 10.10.2019

Денеска Турција продолжи со гранатирање на локации кои се под контрола на Курдите близу турската граница. Најмалку осум луѓе се убиени, а десетина се повредени во бомбардирање за време на првиот ден на турската воена операција на север во Сирија, ...

Трамп за Курдите: „Па не дека ни помогнаа со Нормандија“ (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2019

Претседателот рече дека од „еден многу моќен напис“ дознал дека Курдите не помогнале во Нормандија. Доналд Трамп ја бранеше својата одлука да ги повлече американските трупи од Сирија и да ја овозможи турската офанзива против курдските борци што САД ...

САД ги префрлиле најопасните исламисти од Сирија

Макфакс - 10.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите Држави префрлиле некои од најопасните борци на Исламска држава, заглавени во северна Сирија, на непозната локација за да можат „да внимаваат на нив“ додека трае воениот упад на Турција ...

Турција почна воена офанзива во северна Сирија

Канал5 - 10.10.2019

Турција доцна синоќа ја почна воената офанзива во северна Сирија. Операцијата, која ја објави лично претседателот Ердоган ја почнаа турските воени авиони, кои бомбардираа повеќе цели врз курдските сили.

Втор ден напади на турската армија врз позиции на Курдите и ИД во североисточна Сирија

Сител - 10.10.2019

Турската војска повторно почна со гранатирање на сириските гранични градови, при што Рас Елејн беше прва цел во вториот ден од конфликтот, јави денеска сириската државна телевизија. Досега 15 цивили се убиени во нападите на турската армија и над 20 ...

Турското Министерство за одбрана: Продолжуваат нападите врз северниот дел од Сирија

А1 On - 10.10.2019

Турското Министерство за одбрана соопшти дека копнените сили денеска продолжиле да напредуваат кон позиции на курдските борци на север во Сирија. Во соопштението не се дадени повеќе детали.

Седница на Советот за безбедност на ОН за турската офанзива

Р.С.Европа - 10.10.2019

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи затворена седница за воената акција на Турција на североистокот на Сирија. Седницата ја побараа пет европски држави членки на Советот, Британија, Франција, Германија, Белгија и Полска.

Турција објави почеток на копнена офанзива во Сирија

Р.С.Европа - 10.10.2019

Турски војници и нивните сиријски сојузници влегле на североистокот на Сирија во рамките на офанзивата што ја покрена Анкара против курдските милиции, соопшти турското министерство за одбрана.

Почна копнена офанзива на турските сили во Сирија

ММС - 10.10.2019

Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници навлегоа на североистокот на Сирија, соопштило Министерството за одбрана на Трција. Со овој потег, Турција ја почна и копената офанзива потив борците на курдската милиција.

Ердоган: Турција има право да спроведува воена операција во Сирија

Слободен Печат - 10.10.2019

Тој забележува дека САД не се наоѓаат во Сирија на покана на режимот, а Турција е таму според договорот потпишан меѓу Анкара и Дамаск во Адана. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган рече дека Анкара има право да спроведе прекугранична операција ...

Помпео: САД не и дадоа „зелено светло” на Турција за напад врз Сирија

Слободен Печат - 10.10.2019

Турското Министерство за одбрана соопшти дека турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници навлегоа во североисточна Сирија, со што покрената копнена офанзива против припадниците на курдската милицијата.

Турските ВВС погодија затвор во кој се припадници на ИД

Опсервер - 10.10.2019

Курдски сили, што ја контролираат североисточна Сирија, соопштија дека во турски воздушен напад е погоден затвор во кој беа затворени милитанти на ИД. „Еден од затворите во кои беа затворени припадници на ИД е погоден за време на воздушните напади ...

Трамп: Преместивме неколку опасни борци на Исламската држава на безбедна локација

Слободен Печат - 10.10.2019

Како што се пренесува, Курдите исто така чуваат илјадници борци на ИД во затвори, па постоела загриженост дека тие би можеле да бидат ослободени ако курдските сили ги остават своите положби.

Турција почна копнена операција во Сирија

Слободен Печат - 10.10.2019

Претходно, турските воени авиони и артилерија пукаа врз позиции на курдските борци во прекугранична воена операција, само неколку дена откако американските трупи се повлекоа од областа. Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници навлегоа ...

Две жртви во турска воена операција „Мирна пролет“ врз Сирија

Телма - 09.10.2019

Двајца цивили се првите жртви од денешната воена офанзива на Турција во северна Сирија. 20 други цивили се повредени во пограничниот сириски град Рас ел Аии, кој беше прв на удар на турската артилерија која продолжи со пет други локации…Операцијата ...

Американскиот Конгрес ќе се потруди Ердоган скапо да ја плати офанзивата во Сирија

МКД - 09.10.2019

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузниците на Вашингтон, предупреди денес влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам.

Могерини: Турција да ја прекине воената акција во Сирија

Нова ТВ - 09.10.2019

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја повика денеска Турција да ја прекине едностраната воена акција во североисточниот дел на Сирија. – ЕУ го повторува својот став дека решението за сирискиот конфликт не може да се постигне по ...

Загинаа цивили во офанзивата на Турција во Сирија, реагираа Трамп и Столтенберг (ВИДЕО)

Канал5 - 09.10.2019

Турција почна со воена операција во Сирија со цел да формира безбедносна зона во регионот под контрола на курдската милиција , сојузници на САД. Во нападите на селото Мишараф на северот на Сирија се убиени најмалку двајца цивили , а уште неколку се ...

Турската војска започна копнена операција во Сирија

Макфакс - 09.10.2019

Турските трупи и нивните сојузници од редот на сириските бунтовници влегоа денес во североисточна Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана, со што започна и копнена офанзива против борците од курдската милиција.

Нова војна во Сирија, Турција тргна во акција - сириската власт ги повикува Курдите да ја одбранат територијата

Press24 - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган покрена операција против полицијата предводена од Курдите на североистокот од Сирија. Турските авиони почнале започнале напади во Сирија веднаш по најавата на Ердоган.

Турција ја нападна северната граница на Сирија

Телма - 09.10.2019

Почна „Операцијата мирна пролет“, со која ќе се елиминра терористичкиот коридор долж јужната граница на Турција. Вака турскиот претседател на Твитер ја најави воената офанзива во северна Сирија.

Поради турскиот напад запреа акциите на Курдите против ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Американски одбранбен функционер и курдски функционер во Сирија рекоа дека сириската милиција, која ја поддржуваат САД, а која сега е под напад од турските сили, ги прекинала операциите против групата Исламска држава.

Седница на Советот за безбедност за турската офанзива во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Турски воени авиони ги бомбардираат курдските позиции во почетокот на офанзивата во североисточна Сирија која почна денеска, а неколку силни експлозии се слушнале во сирискиот град Рас Ал Аин на границата со Турција.

Најмалку еден загинат Курд, Египет ги повика ОН да ја запрат „бесрамната агресија“ (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Египет ја осуди турската воена операција во северна Сирија, нарекувајќи ја „агресија “ врз сирискиот суверенитет. Најмалку еден борец на СДФ е убиен, а шестмина се повредени. Египетскиот министер за надворешни работи во соопштение „со најостри ...

Германија и ЕУ ја повикаа Турција да ги прекине нападите, НАТО побара „пропорционалност“ (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Висок функционер на Европската Унија ја повика Турција да ја запре воената операција во северна Сирија и предупреди дека ЕУ нема да плаќа за да ѝ помогне на Анкара таму да воспостави безбедна зона.

Трамп ја предупреди Турција дека нападот на Сирија е лоша идеја

Сакам да кажам - 09.10.2019

Доналд Трамп изјави дека САД не ја поддржуваат турската воена акција во Сирија, нарекувајќи ја „лоша идеја“. Тој се огласи неколку часа откако турските сили почнаа офанзива против курдските милиции во Сирија, со цел, како што соопшти Анкара, да се ...

Трамп: Операцијата на Турција во Сирија е лоша идеја

А1 On - 09.10.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска соопшти дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција во Сирија, потенцирајќи овој напад е лоша идеја. „Утрово, Турција, членка на НАТО, ја нападна Сирија.

Турција ја почна офанзивата во Сирија, Курдите возвраќаат (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Турските воени авиони бомбардираат делови од североисточна Сирија на почетокот на офанзивата што може да доведе до конфликт со американските сојузници предводени од Курдите. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека целта на операцијата е ...

Светските власти остро реагираат на турскиот напад врз Сирија

А1 On - 09.10.2019

Откако турскиот претседател одлучи да ја нападне Сирија, не стивнуваат острите реакции на светските лидери. Европската унија ја повика Турција да го стопира нападот врз Сирија, велејќи дека нема да плати за создадена безбедна зона, пренесува АФП.

По офанзивите од воздух, Турција започна и копнена офанзива на Сирија (ВИДЕО)

Кумановски м. - 10.10.2019

Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници влегоа во северо-источна Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана, покренувајќи копнена офанзива против борците на курдската милиција.

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Макфакс - 09.10.2019

Жители во сирискиот пограничен град Рас ал Аин се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објавија локални медиуми. Според курдски извори, во досегашните напади се убиени двајца цивили, а ...