TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Redmi Note 5 Pro ќе биде многу модерен

Телефони.мк - 13.02.2018

Redmi Note 5 Pro најверојатно ќе биде смартфон кој ќе ги следи модерните трендови во мобилната индустрија ќе располага со Full Display со засек на врвот на екранот, 18:9 размер и HD+ резолуција.

Galaxy S9 со две функции плус кои iPhone X не ги поседува!

ЗаЗабава - 13.02.2018

Samsung ќе го претстави новиот премиум телефон на 25-ти февруари, а се чини дека Galaxy S9 ќе има две работи кои iPhone ги нема – барем не сè ...

Nokia 9 веќе има функционален прототип

Телефони.мк - 13.02.2018

Nokia 9 е еден од подолго очекуваните смартфони на HMD Global во премиум класата со оглед на тоа што се очекува да понуди многу моќен хардвер по цена за која сите се надеваат дека ќе биде во рамки на нормалата и нема да биде премногу скап како ...

За прв пат тестиран Samsung Galaxy S9 со Exynos 9810

Телефони.мк - 13.02.2018

Samsung Galaxy S9 за прв пат е откриено како е тестиран на бенчмарк сајтот Geekbench со новиот супер-моќен осум-јадрен Exynos 9810 кој ќе има дополнителни засилувања за специјални операции.

Asus ZenFone 5 има по две камери на задниот и предниот дел

Кајгана - 13.02.2018

Компанијата Asus се подготвува да го претстави на купувачите нивниот нов телефон, ZenFone 5, чии фотографии веќе „протекоа“ на интернет. Познатиот инсајдер и блогер, Еван Блас, на Twitter објави неколку фотографии и детали околу ZenFone 5 Lite.

Nokia продале повеќе смартфони од HTC, Sony и Google во текот на изминатите 3 месеци

Локално - 13.02.2018

Враќањето на Nokia на пазарот на паметни телефони беше еден од највозбудливите настани во мобилната индустрија во текот на изминатата година. HMD Global, која ги поседува правата на брендот, потврди дека во последниот квартал има продадено 4,4 ...

Samsung Galaxy S9 ќе има две функции кои iPhone X не ги поседува

Точка - 13.02.2018

Samsung ќе го претстави новиот премиум телефон на 25-ти февруари, а се чини дека Galaxy S9 ќе има две работи кои iPhone ги нема – барем не сè уште. Бројните гласини и објавените фотографии нѝ даваат прилично детална слика за тоа што можеме да ...

Се подготвувате за зимување, но стравувате вашиот смартфон да не се заледи? Препорачуваме Samsung Galaxy S8+

Фактор - 13.02.2018

Сезоната на зимувања се уште не е завршена, а додека вие планирате и размислувате каде да го поминете овој зимски одмор, притоа грижејќи се што да понесете, ние го имаме нашиот фаворит - САМСУНГ ГАЛАКСИ С8+! Овојмобилен уред е отпорен на вода и ...

Nokia за рекордно време надмина јаки играчи

Телефони.мк - 12.02.2018

Стратегијата на HMD Globаl од Финска да лансира поевтини Nokia смартфони со Android оперативен систем се покажа како многу успешна и за само една година стигна до 1% пазарно учество со што надмина голем број на познати и етаблирани играчи како HTC, ...

Samsung ќе лансира нов безжичен полнач со Galaxy S9

Телефони.мк - 12.02.2018

Samsung најверојатно ќе лансира нов безжичен полнач наменет за претстојниот премиум смартфон Samsung Galaxy S9 со што ќе понуди поефикасно и побрзо полнење на батеријата врз принцип на магнетна индукција со Qi стандардот.

Разлика меѓу Mate 10 Pro и Mate 10 Porsche Design

Телефони.мк - 12.02.2018

Huawei ја презентираше новата луксузна верзија на Mate 10 Porsche Design, веднаш после официјалното претставување на Mate 10 Pro . Цената на Mate 10 Pro е 800 долари, додека Mate 10 Porsche Design е 1.225 долари.

Huawei Mate 10 Pro vs. Mate 10 Porsche Design: Кои се разликите?

GSM.mk - 12.02.2018

По Mate 10 Pro, Huawei претстави нова верзија од уредот, наречена Mate 10 Porsche Design. Додека цената на Mate 10 Pro е 799.99 долари, Mate 10 Porsche Design чини 1225 долари. Па, со какви подобрувања доаѓа Porsche моделот поради кои има и повисока ...

Што се крие за Huawei Mate X ?

Телефони.мк - 12.02.2018

Huawei го патентираше името Huawei Mate X кое најверојатно ќе се користи за следната премиум смартфон серија наменета за премиум класата. Ова е прв чекор во обидите на Huawei да настапи со нешто сосема ново и свежо во својата понуда, па така се уште ...

Xiaomi ветува нов фаблет за прифатлива цена

Телефони.мк - 12.02.2018

Xiaomi Redmi Note 5 Pro ќе биде новиот фаблет на кинескиот стартап кој треба да пристигне официјално деновиве со што одлично ќе се вклопи во понудата за интернационалниот ден на вљубените.

Samsung: Промотивно видео со робот за „Our Galaxy“

Телефони.мк - 12.02.2018

SAMSUNG има одлично мото во новото видео, кое гласи: „ние обрнуваме внимание на ситните работи, за вие да може да правите големи работи“. Во видеото „Our Galaxy“ компанијата вели #ПраветеГоОнаШтоНеМожете.

Како робот го гледа производството на Samsung телефоните?

GSM.mk - 12.02.2018

Во новиот краток филм „Samsung Galaxy: Наша Галаксија“ прикажано е како изгледа процесот на проиводство на еден телефон Samsung низ очите на робот. Патувањето почнува со „будење“ на роботите кои се подготвени за работа.

Ова се најдобрите телефони кои ги очекуваме во првата половина од годината

Сваштарник - 12.02.2018

На интернет кружат многу гласини за новите модели на паметни телефони кои можеме да ги очекуваме во првата половина од годината, а тоа се некои од најдобрите модели кои ќе го одбележат мобилниот пазар.

Што да очекуваме од новите предводници на Samsung?

Локално - 12.02.2018

Повторно е она време од годината кога Samsung ќе ги објави своите новите топ паметни телефони на најголемиот мобилен настан во светот. И фановите на Android се подготвени да се радуваат. Ако се прашувате што може да очекуваме од пуштањето на новите ...

Кои се најпопуларните смартфони во светот, според дијагоналата на екранот?

Локално - 12.02.2018

Смартфоните со дијагонала на екранот од 5,5 инчи, кои во практика влегуваат во категоријата на фаблетите, веќе се најпопуларните во светот, според извештајот на аналитичарите од DeviceAtlas.

Xiaomi сака да стане број 1 во Кина во 2020 година

Стандард - 12.02.2018

Xiaomi крои планови за лидерска позиција на пазарот на паметни телефони во Кина, кој во моментов е најголем во светот, вели Digitimes.com, цитирајќи извори од компанијата. Минатата година, Xiaomi значително ја подобри својата позиција на глобалниот ...

Смартфоните на Samsung најмногу се фалсификуваат

USB - 12.02.2018

Специјалниот сајт за тест на перформансите „AnTuTu“ објави рејтинг на паметните телефони кои најчесто се фалсификувани. Се покажа дека меѓу 17,5 милиони уреди тестирани во минатата година, над 460.000 беа пронајдени како лажни.

Asus ZenFone 5 има по две задни и предни камери

USB - 14.02.2018

Компанијата Asus се подготвува да го претстави на купувачите нивниот нов телефон, ZenFone 5, чии фотографии веќе „протекоа“ на интернет. Познатиот инсајдер и блогер, Еван Блас, на Twitter објави неколку фотографии и детали околу ZenFone 5 Lite.

Samsung Galaxy S9 ќе поседува две функции кои iPhone X ги нема

USB - 14.02.2018

Samsung ќе го претстави новиот премиум телефон на 25-ти февруари, а се чини дека Galaxy S9 ќе има две работи кои iPhone ги нема – барем не сè уште. Бројните гласини и објавените фотографии нѝ даваат прилично детална слика за тоа што можеме да ...