TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: На последната лидерска средба Ковачевски читаше од четиво напишано на хартија пред Ахмети, нам таква нова ...

Курир - 02.06.2023

-Моето искуство за лидерските средби со Димитар Ковачевски се темели на два настана, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостување во емисијата 360 Степени на телевизија АЛСАТ М кој ја коментираше најавената лидерска средба за ...

Лидерска средба: Мицкоски е за разговор во четири очи со Ковачевски

360 степени

Тимска наместо лидерска средба? Еве што вели Мицкоски

Алсат-М

ЕКСКЛУЗИВНО: Лидерска средба најверојатно во среда

4NEWS

Вечерва во 360°: Мицкоски прифаќа само тет-а-тет средба со Ковачевски

360 степени

Лидерска средбата најавена за деновиве, партиите со однапред подготвени пораки

Мета

Лидерската потврдена, се чека датум и формат - темите различни за двајцата лидери

Сител

Опсервер Канал5 Слободен Печат Курир Zoom Lider Вечер Прес Независен

Мицкоски е за влада на широко македонско национално единство

360 степени - 02.06.2023

Прашан дали тоа значи влада на „ВМРО-ДПМНЕ плус СДСМ минус ДУИ“, Мицкоски рече дека тоа ќе го одредат граѓаните на изборите, но доколку се прашува ВМРО-ДПМНЕ, редно време е по 20 години ДУИ да помине одреден период во опозиција На прашањето „дали е ...

Мицкоски: Јас сум за влада со широко македонско национално единство

Алсат-М

Мицкоски: Јас сум за влада за широко македонско национално единство, сега имаме власт потчинета на ДУИ

MakPress

Мицкоски е за влада на широко македонско национално единство

Курир

Мицкоски се залага за влада на македонско национално единство

Нетпрес

Мицкоски е за влада на широко македонско единство: Редно е ДУИ да замине во опозиција

Фокус

МИЦКОСКИ: Прво избори, а потоа да разговараме за влада, јас сум таа да биде за широко македонско национално единство

Денешен

Либертас Вечер Прес

Зошто ВМРО-ДПМНЕ не се ангажира сега да се сменат околностите за уставни измени – одговара лидерот Мицкоски

360 степени - 02.06.2023

Во интервју за емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ одговара на серија прашања поврзани со неговите изјави дека не поддржуваат уставни измени под овие околности 360° : Што се околностите за коишто зборувате дека сега се ...

Гласно ДА од СДСМ и категорично НЕ од ВМРО-ДПМНЕ – партиските ставови за уставните измени се јасни и кончени

Телма

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Aко нема уставни измени, државата ќе влезе во изолација

Фактор

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени ќе имаме изолација како таа од 2006 до 2016 година

360 степени

Ковачевски: Ако не се случат уставните измени, ќе имаме изолација

А1 On

Ковачевски - Ако не се случат уставните измени ќе имаме изолација како таа од 2006 до 2016 та- година

Р.С.Европа

Ковачевски: Без уставните измени, Македонија ќе добие изолација наместо интеграција

Телма

Република Deutsche Welle Бизнис Вести 24 Вести Телма Алсат-М PressingTV Frontline

Мицковски преферира тет-а-тет средба со Ковачевски

Бизнис Вести - 02.06.2023

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски преферира да има тет-а-тет средба со премиерот Димитар Ковачевски бидејќи, како што вели, според неговото досегашно искуство од тимските средби никогаш не произлегуваат заклучоци.

Преферирам тет-а-тет средба со Ковачевски, лидерските средби во широк формат завршуваат без заклучоци

MakPress

Мицкоски преферира тет-а-тет средба со Ковачевски

Независен

Мицковски наместо лидерска, преферира тет-а-тет средба со Ковачевски

ТВ21

Каевски: Пред Мицкоски е одлуката, да ја поддржи европската иднина или да го следи патот на Груевски

24 Вести - 02.06.2023

Пред Мицкоски е одлуката, да ја поддржи европската иднина или да го следи патот на Груевски, велат од СДСМ. Според партијата, одговорност пред граѓаните и иднината на земјата имаат сите 120 пратеници и политичките партии, вклучително и ...

Каевски: На лидерската ќе стане јасно дали Мицкоски е за ЕУ блокот или антиевропскиот блок

24Инфо

Каевски: Лидерската ќе покаже дали Мицкоски е за ЕУ или ќе го следи патот на Груевски

А1 On

Каевски: На лидерската ќе стане јасно дали Мицкоски е за ЕУ блокот или антиевропскиот блок

Frontline

Каевски: Пред Мицкоски е одлуката, да ја поддржи европската иднина или да го следи патот на Груевски

Телма

Каевски: Изборот е интеграција во ЕУ или изолација, нема друга опција

Локално

Каевски: На лидерската ќе стане јасно дали Мицкоски е за ЕУ блокот или антиевропскиот блок

Опсервер

Press24 Канал5 Н.Македонија 360 степени Сител Макфакс Нетпрес Фокус

На лидерската ќе стане јасно дали Мицкоски е за ЕУ блокот или антиевропскиот блок, велат од СДСМ

CivilMedia - 02.06.2023

Христијан Мицкоски нема одговор дали е за блокот за ЕУ или е за антиевропскиот блок на проруската Левица. Со денови Мицкоски бега и не носи одлука дали е за ЕУ или е за останување под заложништво на Левица, Тој нема јасен и конкретен став, туку ги ...

Колева: Следната недела ќе стане јасно дали Мицкоски е дел од ЕУ блокот

Канал5

Следната недела ќе стане јасно дали Мицкоски е дел од блокот на ЕУ или од антиевропскиот на Левица, порачаа од СДСМ

Локално

(Видео) Колева: Следната недела ќе стане јасно дали Мицкоски е дел од ЕУ-блокот или од антиевропскиот блок

Макфакс

Колева: Следната недела ќе стане јасно дали Мицкоски е дел од ЕУ блокот или од антиевропскиот блок

24Инфо

Колева: Следната недела ќе стане јасно дали Мицкоски е дел од ЕУ блокот или од антиевропскиот блок

Опсервер

СДСМ: На лидерската ќе стане јасно дали Мицкоски е за ЕУ блокот или антиевропскиот блок

Нова ТВ

Мицкоски вечерва гостин на ТВ Алсат

Курир - 02.06.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечера гостува на Алсат телевизија. Следете го моето гостување вечерва во 22:15 часот на ТВ Алсат, објави Мицкоски на ...

Мицкоски вечерва гостин на ТВ Алсат

Lider

Мицкоски вечерва гостин на ТВ Алсат

Република

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската, ако ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

24Инфо - 02.06.2023

Соопштение до јавноста, реакција На лидерската доколку СДС престане со детските игри и воопшто ја има, ќе стане појасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не. Ако СДС мисли дека некој во земјава верува дека Артан и Талат се европјани и за европски ...

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерска СДС ќе престане со детските игри, па ќе стане појасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

Н.Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

Опсервер

Лидерската без датум и формат - За партиите тема за препукувања како предигра

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: На лидерската средба доколку ја има, ќе стане јасно дали Ковачевски е полтрон на ДУИ или не

Zoom

MakPress ТВ21 Lider

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

Сител - 02.06.2023

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа стратешка цел на државата, неопходни се потребните структурни реформи што започнуваат со уставните ...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

24Инфо

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

А1 On

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

МКД

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски?

Press24

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

Lider

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

Centar

Frontline

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да каже,  дали како што ја договори Левица за коалиција во Битола и Скопје , ќе ја договори да ги гласа ...

24Инфо - 02.06.2023

Коалицијата на СДС и Левица во општина Битола само ја потврди нивната соработка која почна во Градот Скопје. Дали како што СДС ја договори Левица за коалиција во Битола и Скопје, ќе ја договори да ги гласа и уставните измени? Дали СДС и ДУИ се ...

Милевски: СДСМ, ДУИ, ДОМ, ЛЕВИЦА и ПОИНАКУ си играа совет

Тера

СДСМ ја договори Левица да ги гласа уставните измени?

Република

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да каже, дали како што ја договори Левица за коалиција во Битола и Скопје, ќе ја договори да ги гласа и уставните измени?

Курир

ВМРО-ДПМНЕ прашува: Дали СДСМ ја договори Левица да ги гласа уставните измени?

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да каже, дали како што ја договори Левица за коалиција во Битола и Скопје , ќе ја договори да ги гласа и уставните измени?

MakPress

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Курир - 01.06.2023

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е повеќе пати јасно кажуван, тоа е дека уставни измени под овие услови не може да се случат и ВМРО-ДПМНЕ останува на тој став, а тој став го кажа и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека на таа лидерска средба која ...

Попов за ТВ 24: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

24 Вести

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Lider

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

Република

Попов: СДСМ се однесуваат како да имаат 80 пратеници, уставни измени под вакви услови нема да има

PressingTV

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Press24

Попов: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, уставни измени под вакви услови со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да има

Нетпрес

Маричиќ: Доколку опозицијата доаѓа со намера да се изнајде решение, има начини за тоа

Канал5 - 01.06.2023

Доколку нема уставни измени, влегуваме во изолација за наредни десет години, рече во емисијата „Само интервју“ вицепремиерот Бојан Маричиќ. Во врска со најавената лидерска средба Маричиќ оцени дека доколку опозицијата доаѓа со намера да се изнајде ...

Маричиќ: Голема ЕУ членка наскоро ќе направи потег за поддршка на македонскиот јазик и идентитет, ако се донесат уставните измени Бугарија нема веќе да блокира

365

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Локално

МАРИЧИЌ ЗА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ: Во наредните 10 години влегуваме во изолација од ЕУ ако не направиме уставни измени

Денешен

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Во Центар

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Zoom

Маричиќ: Многу е едноставно, интеграција или изолација

Опсервер

МКД

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Бриф - 01.06.2023

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, jас сум рационален оптимист, верувам во целта и работам таа цел да се оствари, изјави претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, ...

Ковачевски: На С. Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Локално

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

Макфакс

Ковачевски: Потребна ни е интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Frontline

(Видео) Ковачевски: На Македонија ѝ е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација

Точка

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Centar

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

Вести плус

Нова ТВ CivilMedia

Мицкоски: Редно време е ДУИ по 20 години власт да помине во опозиција и да се реформира

А1 On - 01.06.2023

Она што го гледаме денеска и на кое сме сведоци како јавност во Македонија е брутално заложништво на СДСМ од страна на ДУИ. ДУИ ја има комплетно заробено, би рекол киднапирано оваа политичка партија и тука морам да направам едно оградување.

Мицкоски одговори дали ВМРО-ДПМНЕ би коалицирала со ДУИ

Локално

Мицкоски: Редно време е ДУИ по 20 години власт да помине во опозиција

4NEWS

Мицкоски: Редно време е ДУИ по 20 години власт да помине во опозиција, и да се реформира, потребна е мобилизација на народ кој ќе гласа за коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо

„ПОСЛЕ 20 ГОДИНИ НА ВЛАСТ, РЕДНО Е ДА ЈА ИСПРАТИМЕ ДУИ ВО ОПОЗИЦИЈА“ Мицкоски повикува на мобилизација на изборите

+инфо

Мицкоски: Редно време е ДУИ по 20 години власт да помине во опозиција, и да се реформира, потребна е мобилизација на народ кој ќе гласа за коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Lider

Мицкоски: Редно е ДУИ по 20 години власт да помине во опозиција, потребна е мобилизација на народ кој ќе гласа за коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ

MakPress

Канал5 Нетпрес PressingTV Zoom Алфа Курир

Маричиќ: Зошто внесот на заедници во Уставот за Мицкоски е причина за блокада кон ЕУ?

CivilMedia - 01.06.2023

Добро е што скринингот тече по планираната динамика и дава добри резултати, кажа вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето во Канал 5 телевизија. Според него, скринингот е длабинска анализа на нашето законодавство којашто ни ...

Маричиќ: Зошто внесот на заедници во Уставот за Мицкоски е причина за блокада кон ЕУ?

Zoom

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана за лидерска средба

Zoom - 01.06.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од теренските активности за увид на градежни активности, од новинарите беше запрашан во однос на лидерската која што преку изјави за медиумите ја најави премиерот Димитар Ковачевски, при што посочи ...

Освен изјави на Ковачевски, уште нема официјална покана за евентуалната лидерска, вели Мицкоски

Макфакс

Мицкоски: До овој момент нема официјална покана, на евентуалната лидерска треба да се разговара што по неуспехот на уставните измени

Бизнис Вести

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана за средба

Нетпрес

Mицкоски уште чека на покана од Ковачевски за лидерската средба

Република

Mицкоски уште чека покана за лидерската средба

PressingTV

Мицкоски: Освен изјави на Ковачевски, до овој момент уште нема официјална покана

Канал5

Фокус МКД Курир Во Центар Либертас MakPress Lider