TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најавени низа оставки во британската Влада, една веќе поднесена утрово

Макфакс - 22.07.2019

Британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан утрово поднесе оставка. Се очекува вкупно 12 министри неделава да ја напуштат британската Влада. „Алан Данкан даде оставка. Ја предаде утрово“ објави уредникот на политичката рубрика на „Тајмс“.

Британскиот министер за Европа, Алан Данкан, поднесе оставка

Вечер - 22.07.2019

Британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, поднесе оставка во знак на протест пред Борис Џонсон да го преземе премиерскиот Кабинет, пренесува Anadolu Agency (AA). Британскиот министер за финансии, Филип Хемонд, и министерот за правда, Дејвид ...

Завршува трката за наследник на Тереза Меј

Н.Македонија - 22.07.2019

Британија конечно ќе добие нов премиер по денешното внатрепартиско гласање во владејачката Конзервативна партија, која ќе го избира наследникот на Тереза Меј. Главната битка за лидерското место во партијата, но и во Владата, се води помеѓу ...

При крај е гласањето за нов лидер на британските конзервативци и иден премиер

Курир - 22.07.2019

Членовите на британската владеачката Конзервативна партија имаат рок до денеска, до 17 часот по локално време, да ги испратат своите гласачки ливчиња врз основа на кои утре ќе се прогласи победникот во трката за нов лидер на партијата и иден ...

Брисел подготвува голема финансиска помош за Ирска во случај на Брегзит без договор

Локално - 22.07.2019

Европската комисија подготвува сметка од милијарди евра за помош на Ирска во случај на Брегзит без договор, Ројтерс го цитираше британскиот весник Тајмс. Весникот пишува, повикувајќи се на висок дипломат на ЕУ, дека Брисел “ќе потроши колку што е ...

Британскиот министер за финансии најави оставка ако Џонсон стане премиер

Макфакс - 21.07.2019

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, изјави дека ќе поднесе оставка доколку Борис Џонсон да стане премиер, додавајќи дека никогаш нема да се согласи со неговата стратегија за брегзит без договор со Брисел.

Протести против Брегзит во Лондон

1tv - 21.07.2019

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Лондон во знак на протест против Брегзит, конзервативната партија и Борис Џонсон. Со пароли на кои пишува „не за Борис, да за Европа“ демонстрантите бараат да се сопре заминувањето на Обединетото кралство ...

Клучна оставка во британскиот кабинет

Локално - 21.07.2019

Британскиот министер за правда, Дејвид Гоц, ги потврди информациите дека има намера да поднесе оставка следната среда, на 24 јули, објави неделникот Сандеј Тајмс. Неговото повлекување се случува пред назначувањето на следниот премиер на земјата, кој ...

Гок: Ако Џонсон стане премиер, јас заминувам

Курир - 21.07.2019

Британскиот министер за правда Дејвид Гок изјави дека в среда ќе поднесе оставка доколку Борис Џонсон победи на внатрепартиските избори во Конзервативната партија и стане нов премиер на Велика Британија.

Најавени низа оставки во британската Влада, една веќе поднесена утрово

Точка - 22.07.2019

Британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан, утрово поднесе оставка. Се очекува вкупно 12 министри неделава да ја напуштат британската Влада. „Алан Данкан даде оставка. Ја предаде утрово“, објави уредникот на политичката рубрика на „Тајмс“.

При крај е гласањето за нов лидер на британските конзервативци и иден премиер

Локално - 22.07.2019

Членовите на британската владеачката Конзервативна партија имаат рок до денеска, до 17 часот по локално време, да ги испратат своите гласачки ливчиња врз основа на кои утре ќе се прогласи победникот во трката за нов лидер на партијата и иден ...

Протести против Брегзит во Лондон

Либертас - 21.07.2019

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Лондон во знак на протест против Брегзит, конзервативната партија и Борис Џонсон. Со пароли на кои пишува „не за Борис, да за Европа“ демонстрантите бараат да се сопре заминувањето на Обединетото кралство ...

Гок: Ако Џонсон стане премиер, јас заминувам

+инфо - 21.07.2019

Британскиот министер за правда Дејвид Гок изјави дека в среда ќе поднесе оставка доколку Борис Џонсон победи на внатрепартиските избори во Конзервативната партија и стане нов премиер на Велика Британија.

При крај е гласањето за нов лидер на британските конзервативци и иден премиер

Сител - 22.07.2019

Членовите на британската владеачката Конзервативна партија имаат рок до денеска, до 17 часот по локално време, да ги испратат своите гласачки ливчиња врз основа на кои утре ќе се прогласи победникот во трката за нов лидер на партијата и иден ...

Гок: Ако Џонсон стане премиер, јас заминувам

24Инфо - 21.07.2019

Британскиот министер за правда Дејвид Гок изјави дека в среда ќе поднесе оставка доколку Борис Џонсон победи на внатрепартиските избори во Конзервативната партија и стане нов премиер на Велика Британија.

При крај е гласањето за нов лидер на британските конзервативци и иден премиер

Опсервер - 22.07.2019

Членовите на британската владеачката Конзервативна партија имаат рок до денеска, до 17 часот по локално време, да ги испратат своите гласачки ливчиња врз основа на кои утре ќе се прогласи победникот во трката за нов лидер на партијата и иден ...

Гок: Ако Џонсон стане премиер, јас заминувам

Република - 21.07.2019

Британскиот министер за правда Дејвид Гок изјави дека в среда ќе поднесе оставка доколку Борис Џонсон победи на внатрепартиските избори во Конзервативната партија и стане нов премиер на Велика Британија.

При крај е гласањето за нов лидер на британските конзервативци и иден премиер

24Инфо - 22.07.2019

Членовите на британската владеачката Конзервативна партија имаат рок до денеска, до 17 часот по локално време, да ги испратат своите гласачки ливчиња врз основа на кои утре ќе се прогласи победникот во трката за нов лидер на партијата и иден ...

Гок: Ако Џонсон стане премиер, јас заминувам

Опсервер - 21.07.2019

Британскиот министер за правда Дејвид Гок изјави дека в среда ќе поднесе оставка доколку Борис Џонсон победи на внатрепартиските избори во Конзервативната партија и стане нов премиер на Велика Британија.

При крај е гласањето за нов лидер на британските конзервативци и иден премиер

А1 On - 22.07.2019

Членовите на британската владеачката Конзервативна партија имаат рок до денеска, до 17 часот по локално време, да ги испратат своите гласачки ливчиња врз основа на кои утре ќе се прогласи победникот во трката за нов лидер на партијата и иден ...

Гок: Ако Џонсон стане премиер, јас заминувам

MakPress - 21.07.2019

Британскиот министер за правда Дејвид Гок изјави дека в среда ќе поднесе оставка доколку Борис Џонсон победи на внатрепартиските избори во Конзервативната партија и стане нов премиер на Велика Британија.

При крај е гласањето за нов лидер на британските конзервативци и иден премиер

MakPress - 22.07.2019

Членовите на британската владеачката Конзервативна партија имаат рок до денеска, до 17 часот по локално време, да ги испратат своите гласачки ливчиња врз основа на кои утре ќе се прогласи победникот во трката за нов лидер на партијата и иден ...

Хамонд: Ќе поднесам сам оставка, не сакам Џонсон да ме отпушти

Локално - 21.07.2019

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд изјави денеска дека в среда ќе поднесе оставка пред, според очекувањата, фаворитот во трката за премиер Борис Џонсон, да му врачи отказ доколку го преземе кабинетот.

Хамонд: Ќе поднесам сам оставка, не сакам Џонсон да ме отпушти

24Инфо - 21.07.2019

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд изјави денеска дека в среда ќе поднесе оставка пред, според очекувањата, фаворитот во трката за премиер Борис Џонсон, да му врачи отказ доколку го преземе кабинетот.

Хамонд: Ќе поднесам сам оставка, не сакам Џонсон да ме отпушти

Вечер - 21.07.2019

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд изјави денеска дека в среда ќе поднесе оставка пред, според очекувањата, фаворитот во трката за премиер Борис Џонсон, да му врачи отказ доколку го преземе кабинетот.

Оставка од министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР

+инфо - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставка

24Инфо - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставка

Локално - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставка

Сител - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставка

А1 On - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставка

1tv - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставка

Опсервер - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставка

Нова ТВ - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Оставка од министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР

Либертас - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставка

MakPress - 22.07.2019

Министерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот. Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер ...