TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД издаваат дозволи на некои американски компании за соработка со Huawei?!

Иновативност - 10.10.2019

Соединетите Американски Држави наскоро ќе издадат дозволи на некои од своите компании за продажба на некои производи на кинеската компанија Huawei Technologies, објави NewYork Times. Весникот се повикува на добро упатени извори во ситуацијата меѓу ...

Google подготвува Pixel телефон со 5G

USB - 10.10.2019

Nikkei Asian Review ги цитира инсајдерите кои велат дека Google започнал со тестирање на производство на Pixel телефон со 5G технологија. Ова ќе биде посебен уред во однос на Pixel 4 моделите, кој ќе има само 4G конекција и чие претставување е ...

Се предомислија: САД им издаваат дозволи на некои компании за продажба на производи од Хуавеј

Слободен Печат - 10.10.2019

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп, минатата недела даде зелено светло за почеток на одобрување на дозволи на неколку американски компании да ја заобиколат забраната која тие му ја воведоа на Хуавеј.

Google развива нов смартфон Pixel 5G

Телефони.мк - 10.10.2019

Google веќе ги започнал тестовите за развој на својот прв 5G смартфон во фабрика во Кина. Сепак, дел од моделите поради трговската војна ќе се произведуваат во Виетнам. Новиот Google Pixel 5G нема да пристигне годинава заедно со Pixel 4 XL моделите, ...

Се предомислија: САД издаваат дозволи на некои компании за продажба на производи на Huawei

Денар - 10.10.2019

САД наскоро ќе издадат лиценци за некои од своите фирми да продаваат некои производи на кинеската компанија Huawei Technologies, објави New York Times. Администрацијата на претседателот Доналд Трамп даде зелено светло минатата недела за започнување ...

Администрацијата на Трамп сака да ги финансира ривалите на Huawei

Телефони.мк - 09.10.2019

Financial Times објави дека Америка планира да ги финансира ривалите на Huawei - Nokia и Ericsson, за емитирање на радио сигнал од мобилните телефони и мобилните кули. Причината за тоа е што кинескиот бренд е до тој степен развиен, што нуди многу ...