TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Францускиот предлог за ЕУ нема да биде и единствен

Deutsche Welle - 20.11.2019

По министерската расправа за проширувањето, јасни се три работи: ЕУ не му го врти грбот на Западен Балкан, има место за подобрување на процесот на пристапување, а францускиот предлог нема да биде и единствен .

По францускиот нон-пејпер: Се засилува судирот во ЕУ за проширувањето

Deutsche Welle - 19.11.2019

Франција останува изолирана, особено поради Северна Македонија, велат ЕУ дипломати по денешниот состанок на министрите во Брисел. Париз тврди дека не сака да го блокира проширувањето Земјите-членки на ЕУ се расправаа за во вторникот, откако Франција ...

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

24 Вести - 19.11.2019

Францускиот нон пејпер не е прифатлив за сите земји членки на Унијата, порача финското претседателство на ЕУ. Документот не беше тема на денешниот министерски состанок во Брисел, но беше невозможно да се избегне ова прашање кое изминатите денови ...

Германско МНР: Реформите во ЕУ да не одложуваат стартот на преговорите за Македонија и Албанија

Алсат-М - 19.11.2019

Финскиот министер за надворешни работи, Тупураинен, рече дека Европа нема да му сврти грб на Западен Балкан. По расправата во Советот на ЕУ, тој наведе дека земјите-членки можат да постигнат договор за новата методологија за проширување на ЕУ ...

Одобрување и загриженост кај членките на ЕУ за францускиот нон-пејпер

Телма - 19.11.2019

Франција денеска го презентирала нон-пејперот за новата методологија пред Советот за општи работи на ЕУ, но без конкретна дебата за документот, туку фокусот на земјите-членки бил ставен на тоа како да продолжи политиката на проширување на ЕУ.

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Макфакс - 19.11.2019

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани за идеите на Париз. Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, изјавила ...

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

А1 On - 19.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...

Членките на ЕУ поделени околу францускиот предлог

Независен - 19.11.2019

Некои земји членки ја изразија својата поддршка, а другите се воздржани кон идеите на Париз, велат во Советот на ЕУ. Претседавачот со Советот на ЕУ, Тити Тупураинен, изјави дека министрите на Унијата на состанокот во Брисел разговарале за општата ...

ЕУ денеска нема да дискуира за францускиот предлог

Алсат-М - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Макфакс - 19.11.2019

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за надворешни работи, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок во Брисел ќе испратат силна позитивна порака до Западен Балкан, кога се работи за европската перспектива ...

ЕУ денеска нема да дискутира за францускиот нон-пејпер

Фокус - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Канал5 - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Локално - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

Тупураинен: ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Press24 - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

+инфо - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

А1 On - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Опсервер - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог за внатрешни реформи

Слободен Печат - 19.11.2019

Министрите ќе разговараат за состојбата со проширувањето откако одлуката за почеток на преговорите со Северна Македонија беше блокирана од страна на Франција во октомври, но нови предлози не може да има сѐ додека не стапи на сила новиот состав на ...

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Телма - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Република - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Нова ТВ - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

24Инфо - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Независен - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

За францускиот нон-пејпр, друг пат

Expres - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска., пренесе МИА.

Тупураинен: Нема да зборуваме за францускиот предлог, но ќе има порака дека ЕУ нема да сврти грб

МКД - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на денешната дебата.

Финската министерка за ЕУ: Реформата за проширување нема да биде тема на министерскиот состанок

MakPress - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска нема да дискутира за францускиот предлог

Р.С.Европа - 19.11.2019

Францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на денешниот состанок на Советот за општи работи на Европската унија, рече финската министерка за европски прашања и претседавач со ЕУ, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Сител - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

CivilMedia - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

еМагазин - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

Либертас - 19.11.2019

– Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

ЕУ денеска ќе дискутира за проширувањето, но не и за францускиот предлог

4NEWS - 19.11.2019

Финската министерка за европски прашања, и ЕУ претседавач, Тити Тупураинен, пред почетокот на Советот за општи работи утрово изјави дека францускиот предлог за реформа на проширувањето нема да биде тема на дебатата денеска.

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Вечер Прес - 19.11.2019

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок во Брисел ќе испратат силна позитивна порака до Западен Балкан, кога се работи за европската перспектива ...

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Centar - 19.11.2019

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок во Брисел ќе испратат силна позитивна порака до Западен Балкан, кога се работи за европската перспектива ...

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Точка - 19.11.2019

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок во Брисел ќе испратат силна позитивна порака до Западен Балкан, кога се работи за европската перспектива ...

Тупураинен: Не се сите земји членки задоволни со францускиот предлог за проширувањето

iPortal - 19.11.2019

Не се сите земји членки на ЕУ задоволни од ставот на Франција за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, рече денеска финската министерска за европски прашања, Тити Тупураинен.

Тупураинен: Не се сите земји членки на ЕУ задоволни од ставот на Франција за реформата на преговарачкиот процес

Локално - 19.11.2019

Не се сите земји членки на ЕУ задоволни од ставот на Франција за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, рече денеска финската министерска за европски прашања, Тити Тупураинен.

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

24Инфо - 19.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

Либертас - 19.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...

Францускиот предлог за проширување на ЕУ ќе чека нова Европска комисија

Р.С.Европа - 19.11.2019

Можната измена на методологијата во пристапниот процес во ЕУ останува „на чекање“ до 1 декември, кога новиот состав на Европската комисија ќе го преземе мандатот, изјави денеска финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, на крајот од ...

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

Вечер Прес - 19.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

Нова ТВ - 19.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

Press24 - 19.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...

Европската унија поделена околу предлогот на Франција

Н.Македонија - 19.11.2019

Земјите-членки на Европската Унија се поделени околу предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани околу идеите на Париз. Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, ...

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

Опсервер - 19.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Точка - 19.11.2019

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани за идеите на Париз. Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, изјавила ...

Францускиот предлог не е прифатлив за сите земји членки на ЕУ

Нетпрес - 19.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...

За прв пат по блокадата од Франција – Советот на ЕУ дебатира за Македонија и Албанија

ТВ21 - 19.11.2019

Советот за општи работи на ЕУ кој се одржува денеска не предвидува никакви конкретни заклучоци. Ќе има само размена на мислења помеѓу земјите членки и обид да се излезе од ќор-сокакот откако Париз ги блокираше преговорите со Северна Македонија и ...

За прв пат по блокадата од Франција – Советот на ЕУ дебатира за Македонија и Албанија

4NEWS - 19.11.2019

Советот за општи работи на ЕУ кој се одржува денеска не предвидува никакви конкретни заклучоци. Ќе има само размена на мислења помеѓу земјите членки и обид да се излезе од ќор-сокакот откако Париз ги блокираше преговорите со Северна Македонија и ...

Не сите земји членки се задоволни со француските предлози за проширување

MakPress - 20.11.2019

Франција го искажала својот став за реформата на преговарачкиот процес на денешниот министерски состанок во Брисел, но не сите земји членки на ЕУ се задоволни со француските предлози, порача денеска финската министерска за европски прашања, Тити ...