TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Појава на нови жаришта, состојбата со пожарите се менува од минута во минута

360 степени - 05.08.2021

Предмалку до Центарот за управување со кризи имало пријава за пожар во Дебрца, Охридско. На лице место интервенираат од Шумското стопанство и противпожарни единици од Дебар и Охрид Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, информираше и за нов пожар во ...

Состојбата секоја минута се менува со нови пожари, најкритично е во пехчевско, во Скопје има 18, велат од ЦУК

Сакам да кажам

Утрово спиеја на земја – пожарникарите цела ноќ се бореа со пожарот во Пехчево

ТВ21

ЦУК: Состојбата е алармантна, се менува од минута во минута, а пожарите се шират

Фокус

ЦУК: Бројот на пожари се менува од минута во минута

Сител

Се мобилизира војската: Скопје гори на 18 локации, Сопиште бара 50 војници, Куманово на 8 и бара 80 војници

МКД

Во Скопје гори на 18 локации, состојбата се менува од минута во минута

Фактор

Р.С.Европа Нетпрес Република Република Република МКД Локално Нова ТВ

Ангелов: Сомнително е како се палат пожари одеднаш на повеќе локации

360 степени - 05.08.2021

„Бегајте, евакуирајте се, човечкиот живот е бесценет“, апелираше директорот на ЦУК до граѓаните во загрозените подрачја Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, на денешната прес-конференција рече дека необјасниви се ...

Ангелов: Сомнително е како се палат пожарите

24 Вести

Ангелов: Сомнително е како пожарите избувнуваат на повеќе локации одеднаш

Фокус

Милкова: Не се знае колку пожари има, ќе се гаси по приоритет

ТВ21

Дел од пожарите изгаснати, но гори и на нови локации

Фактор

Ангелов со апел до граѓаните: Бегајте, евакуирајте се, нов дом ќе се направи, но нов живот нема да се врати

Press24

Активни пожари во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион

Алсат-М

Н.Македонија Кумановски м. Независен Слободен Печат Press24 Вечер Прес Република Локално

Осум нови пожари во Куманово

Сител - 05.08.2021

Нови осум пожари се регистрирани во поширокиот кумановкси регион соопштија денеска од ЦУК. Пожари има во Зубовце, Сопот, Четирце, Зебрњак, Лојане, Орашац, Довезенце, Бељаковце. Зафатени се куќи и објекти во Сопот и Четирце.

Осум нови пожари во Куманово

Слободен Печат

Осум нови пожари во Куманово

Press24

Осум нови пожари во Куманово

24 Вести

Осум нови пожари во кумановскиот регион

Вечер Прес

Осум нови пожари во Куманово

ТВ21

Осум нови пожари во Куманово

Kumanovo News

Кумановски м. Кумановски м. Република Lider Кумановски м.

Ангелов ја потврди првата жртва на пожарите: Му изразувам сочуство на човекот кој ја изгуби сопругата во Челопек

Фокус - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја земаа и првата жртва, односно дека жената по која се трагаше во кумановско Челопек настрадала во пожарот кој ја зафатил нејзината куќа.

Aнгелов изрази сочувство за првата жртва од пожарите

Бриф

Ангелов ја потврди првата жртва во пожарите, загина жена во Челопек

Канал5

Ангелов ја потврди првата жртва на пожарите: Му изразувам сочуство на човекот кој ја изгуби сопругата во Челопек

Либертас

Aнгелов изрази сочувство за првата жртва од пожарите

ТВ21

Потврдена првата жртва на пожарите, загина жена од село Челопек

+инфо

(Видео) Ангелов ја потврди првата жртва од пожарите кои ја зафатија Македонија – загина жената од кумановско Челопек по која се трагаше

Точка

Кумановски м. Zoom Lider Нетпрес

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Слободен Печат - 05.08.2021

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

Двете најнови жаришта се Богословец во Светиниколско и Лешани, Охридско

Frontline

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Опсервер

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

24Инфо

ДВА НОВИ ПОЖАРИ: Во Богословец, cветиниколско и во Лешани, охридско

Курир

Четири куќи изгореа во Светиниколско и село Лешани

МКД

Два нови пожара: Во Богословец во светиниколско и во Лешани, охридско

Кајгана

Нова ТВ Либертас Вечер Прес Lider 24 Вести +инфо Нетпрес MakPress

Прва жртва од пожарите, загина 60-годишна жена од селото Челопек, Старо Нагоричане

Сакам да кажам - 05.08.2021

Шеесетгодишна жена од селото Челопек, Старо Нагоричане е првата жртва во пожарите кои ја зафатија земјава. Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Стојанов на денешната прес-конференција потврди дека синоќа во пожарот кој ги зафати ...

Македонија во пламен, функционерите ги снема- каде исчезнаа Заев, Шекеринска, Спасовски…?

Алфа

Македонија во пламен, функционерите ги снема- каде исчезнаа Заев, Шекеринска, Спасовски…?

Курир

Во селото Челопек се трага по наводната прва жртва на пожарите во Македонија

еМагазин

Пожарите ја земаа првата жртва, жена настрада во Челопек

Алсат-М

Прва жртва од пожарите во Македонија: Пронајдено пеплосаното тело на 59-годишната жена

Фактор

ФОТО: Ова е куќата Челопек во која во пожар изгоре жена - се уште се трага по телото

Press24

Република Кумановски м. ММС

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Курир - 05.08.2021

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите. Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Опсервер

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

CivilMedia

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Frontline

Главниот штаб за управување со кризи ќе ја координира борбата против пожарите

Канал5

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Lider

Главниот штаб за управување со кризи ќе координира во борбата со пожарите

Нова ТВ

Нетпрес МКД 24Инфо 24 Вести Република +инфо Скопје инфо ТВ21

Србија, Бугарија и Словенија на помош – испратени хеликоптери, пожарникари и возила за гасење на пожарите

ТВ21 - 05.08.2021

Хеликоптери од Србија, противпожарни возила и од Бугарија и Словенија е помошта која досега стигна од другите земји од регионов. Слабата опременост и слабиот капацитет за справување со огнената стихија на земјава ги алармира другите земји да ...

Пожари: Најдраматично во делчевско - пехчевскиот регион

24 Вести

Нема точна бројка на пожари, едни се гаснат, други избувнуваат – Податоци од ЦУК за состојбата во државата

ММС

Пехчево нема противпожарна служба, шумското има- дупнати канистри

Deutsche Welle

Пехчево нема противпожарна служба, шумското има- дупнати канистри

Либертас

(Фото) Словенечките пожарникари веќе гаснат кај Пехчево

24Инфо

ВИДЕО: Хеликоптерите од Србија полнат вода и ги гасат пожарите во делчевскиот и пехчевскиот регион

Zoom

Frontline MakPress Република

Груби и Ангелов на лице место ја следат ситуацијата со пожарите во Кумановско

Фактор - 05.08.2021

Првиот Вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби попладнево го посети кумановскиот регион за да ја следи ситуацијата со пожарите. „Правиме максимални напори да им помогнеме на граѓаните, пожарникарите, ...

Груби: Максималните капацитети на сите наши институции се ставени на располагање за справување со пожарите

Локално

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

24 Вести

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во кумановско

Канал5

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

Слободен Печат

ВИДЕО: Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

ТВ21

Груби и Ангелов на терен ја следеа состојбата со пожарите во Кумановско

24Инфо

Кумановски м. Нова ТВ Вечер Прес Точка

Велешки пожарникари на помош во гаснење на пожарите во кумановско

Сител - 05.08.2021

Шест пожарникари со едно противпожарно возило-цистерна со вода од Територијалната Противпожарна Единица од Велес попладнево околу 16:30 часот се упатија на помош на колегите и месното население во гаснење на пожарите во кумановско, информираат за ...

Велешки пожарникари на помош во гаснење на пожарите во кумановско

ТВ21

Велешки пожарникари на помош во гаснење на пожарите во кумановско

Вечер Прес

Граѓани со кофи со вода ги штитат куќите од пламените јазици во Кумановско ФОТО

+инфо - 05.08.2021

Според информации кои се споделуваат на социјалните мрежи пожар има во селата Четирце, Клечовце, Зубовце, Зебрњак, Горно Јачинце, Довезенце, Градиште, Сопот, Лојане, Шупљи Камен и Орашац. На Фејсбук граѓани апелираат за помош до поединци и компании ...

(ФОТО) Со кофи со вода си ги штитат куќите од пламените јазици во Кумановско

Нетпрес