TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделници - СЈО од сите страни сардисано

Р.С.Европа - 19.07.2019

Неделникот Фокус пишува за сандалот со рекетот и вмешаноста на специјалната обвинитела Катица Јанева. Онлајн магазинот Глобус пишува дека Заев во рингот е со двата противника на СЈО – Мицкоски и ДУИ.

Без усогласени ставови, Владата ќе го предложи законот за СЈО – Русковска го зема местото на Катица Јанева

1tv - 19.07.2019

Без лидерска средба и без усогласени ставови со опозицијата, Владата идната недела ќе го поднесе предлог Законот за Јавно обвинителство во кој треба да биде инкорпорирано и специјалното. Премиерот нагласи дека не се прифатливи ултиматумите на ...

ВМРО-ДПМНЕ и достави чанта „Луј Витон“ и лажни пари, за четири години Јанева земала плата од 150 илјади евра

ТВ21 - 19.07.2019

Симболично со чанта од Луј Витон и пари со ликот на Боки 13, Валентин Манасиевски од ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Специјалното јавно Обвинителство. Тој додаде дека Јанева за неполни четири години од раководењето со СЈО има земено околу 150 илјади евра ...

„Рекет“ е шанса да завладее правда и Заев да освои нов мандат

Deutsche Welle - 19.07.2019

Најхеројска е онаа власт која дозволува правдата и вистината да се истераат до крај. Без селективности и без штетни странски влијанија. Ако правдата се истера, Зоран Заев може да ја чекира картата за нов мандат.

И СЈО крена раце од Јанева – Еве што ќе читате во најновиот неделник „Фокус“

iPortal - 19.07.2019

Во најновиот број на неделникот Фокус ќе читате: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Заев околу себе знае да собере сомнителни типчиња кои се синоним за лошо друштво кoe деновиве, кога сме сведоци на мега-скандалот со рекетот врз Камчев, му се удира од ...

СЈО помеѓу судскиот и партискиoт сатар

Н.Македонија - 19.07.2019

Иако специјалното јавно обвинителство, според повеќето оценки, е компромитирано со истрагата за аферата „Рекет“, односно за наводната уцена и перење пари од страна на лица кои се повикувале токму на блискоста со главната специјална јавна обвинителка ...

Катица е слободна ко птица

Република - 19.07.2019

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилнма Рускоска во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба „Ѕ“ – стоп на граничните премини и за нејзино приведување, поради ...

Ексклузивно: Се стеснува кругот околу Катица Јанева, од службите добила статус ,,S”

Expres - 19.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од денеска ќе биде запрена на македонските гранични премини и вратена назад доколку се обиде да ја напушти државата, дознава expres.mk од високи извори во државната администрација.

За СЈО, пописот и изборнот закон Заев ќе бара поддршка во Собрание

Expres - 19.07.2019

„-Откако Катица Јанева ја депонираше оставката не гледаме некаков изговор од опозицијата да избегнува договор. Време е да ги заокружиме реформските процеси за добивање на ветениот датум за старт на преговорите.

Скандалот со рекетарско-политичко-судско-медиумскиот октопод добива нови димензии, a Јанева бега од соочување со ...

24Инфо - 19.07.2019

Претседател на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ , Благица Ласовска обвини дека скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе се заплеткуваат.

ВМРО-ДПМНЕ: Апсењето само на Боки 13 и Зоки Кичеец значи заштита на главата на октоподот

Фокус - 19.07.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара надлежните органи да испитаат дали специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го фалсификувала или злоупотребува боледувањето, кое го отвори по обелоденувањето на аферата „Рекет“, во чии рамки и беше одземен телефонот ...

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој ѝ го припишуваат на Катица Јанева

Женски магазин - 19.07.2019

Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева, освен што се најде во фокусот на скандалот со рекетирањето на бизнисмен, таа деновиве е топ-тема во медиумите и со нејзиниот животен стил, откако повеќе портали објавија дека направила операција ...

По шпекулациите дека Катица Јанева имала „подврзан желудник“ – како изгледа тоа

Expres - 19.07.2019

Ефикасното слабеење со силиконски прстен на желудникот е оперативен зафат кој последните години е светски тренд. На овој зафат – gastric banding – кој ефикасно отранува килограми се решиле многу познати личности како Марадона, Шерон Озборн и Мараја ...

Манасиевски: Катица Јанева за неполни четири години од раководењето со СЈО има земено околу 150.000 евра од парите на ...

Скопје1 - 19.07.2019

Катица Јанева за неполни четири години од раководењето со СЈО има земено околу 150.000 евра од парите на граѓаните како плата. Најголем дел од граѓаните толку пари немаат видено за целиот свој живот, но и тоа е малку за ликови како Јанева, па истите ...

Катица Јанева не напрвила операција за слабеење

Press24 - 19.07.2019

Шпекулации биле натписите дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева правела операција за слабеење со вградување прстен за подврзување на желудникот, јавува Либертас. Според порталот, специјалната обвинителка која деновиве е на мета на ...

ФОТО: Катица Јанева е на боледување - Твитер „врие" од шеги за специјалната обвинителка

Press24 - 19.07.2019

Катица Јанева ја депонираше оставката, а истата ќе важи кога ќе и се најде наследник, а истиот ден беше уапсен Боки 13. Оваа тема сеуште е најактуелна, а Твитер гори од реакции, особено по информацијата дека веднаш по најавената оставка, ...

Катица Јанева се разболе и ја снема – никој не ја следи

Независен - 19.07.2019

Фото: Б.Грданоски Никој не знае каде е специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а ниту една институција не го следи нејзиното движење. Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција не побарало никакви мерки за Јанева бидејќи сè ...

Катица не направила операција за слабеење!

Либертас - 19.07.2019

Шпекулации се написите во медиумите дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред неколку денови направила операција за слабеење со вградување прстен за подврзување на желудникот, дознава Либертас од лекарски извори.

Катица видена во слаткарница

Expres - 19.07.2019

Во недостиг на официјална информација од што боледува Катица Јанева, каде е и дали е во земјата, дали некоја инситуција е запознаена со „движењето“ на јавната обвинителка по скандалот „Рекет“ и нејзината „оставка“, конечно една трага: Била видена во ...

Катица Јанева забележана во Палма, „боледувала“ со тулумба или шампита

Република - 19.07.2019

Катица Јанева, вечерва, забележана е у ,,Палма” со две другарки – плавуша и црна. Облечена во црно, со наочари на глава. Од неофицијални извори кои оттаму поминувале. ,,Боледувала” со тулумба или ,,шампита”, сеедно…, пишува новинарката Јорданка ...

Презумпција на сомнежот

Окно - 19.07.2019

Никој ништо не знае, и сите знаеме сѐ! Или барем мислиме дека е така. Случајот кој по кулоарите се врти веќе со месеци, ја доби само својата прва епизода со објавата на Јавното обвинителство за отворената истрага. Клопчето допрва ќе се одмотува.

ФОТО: 11 верзии за местата каде може да биде Катица

Скопје1 - 19.07.2019

На социјалната мрежа „Твитер“ е отворен хаштаг „Кај е Катица“, каде корисниците се шегуваат на сметка на обвинителката, Катица Јанева. Единствена информација која е официјална е дека Јанева отворила боледување.

Вчера Јанева е видена во позната слаткарница со две другарки

Скопје1 - 19.07.2019

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци на својот фејсбук профил објави дека вчера, обвинителката Катица Јанева е видена во слаткарницата „Палма“ со две другарки. Според Јоци, специјалната обвинителка била заедно со две другарки.

„Ќе идела на боловање. А личеше дека е арна“: Твитер реакции за боледувањето на Катица Јанева

еМагазин - 19.07.2019

Специјалната обвинителка, Катица Јанева отишла на боледување од 16 јули, односно ден откако поднесе оставка од челната позиција во Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Информацијата разбирливо предизвика реакции во јавноста и на социјалните ...

Катица Јанева боледува од паричен притисок, на социјалните мрежи се бара дијагнозата

Скопје1 - 18.07.2019

Откако денес искочи веста дека Катица Јанева од 16 јули има отворено боледување, истата предизвика лавина реакции на социјалните мрежи. Ова се дел од реакциите на ...

По четири години на чело на СЈО Катица Јанева нема никаква промена во имотната состојба

IRL - 18.07.2019

Речиси четири години колку што е на чело на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева нема пријавено никаква промена во имотната состојба. Гевгелиската обвинителка која во 2015 година се пресели во Скопје, а сега е дел од милионската афера ...

Боки 13 и Катица Јанева – главна тема во дневниот печат

Р.С.Европа - 18.07.2019

Апсењето на неформалниот сопственик на 1ТВ Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и неговиот соработник Зоран Милески во случајот „Рекет“, како и оставката на специјалната обвинителка Катица Јанева се главни теми во сите медиуми.

Повеќе лица врз кои е направен обид за рекет сами ги пријавуаат случаите

Канал5 - 18.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева трет ден ја нема во јавноста да ја објасни својата улогата во случајот Рекет. Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која и беше одземен ...

Јанева на боледување, Пендаровски апелира СЈО да продолжи со работа

24 Вести - 18.07.2019

Катица Јанева е на боледување. Ден по најавената оставка, на 16-ти јули го отворила боледувањето, кое денеска пристигнало на Рузвелтова 34. Какви здравствени проблеми има шефицата во оставка е тајна и не откриваат од СЈО.

Ден по оставката Катица Јанева заминала на боледување

Глас на Америка - 18.07.2019

Опозицијата со обвинувања до премиерот Заев дека ја штити Јанева. Русковска потврди дека информации за рекетирање на бизнисмени добила и од премиерот. Претседателот Пендаровски бара што побрзо да се заврши истрагата СКОПЈЕ –Еден ден по оставката ...

Катица Јанева заминала на боледување по оставката

Deutsche Welle - 18.07.2019

Специјалната обвинителка која се најде во фокусот на скандалот со рекетирањето на бизнисмен, пријавила боледување на 16 јули, еден откако најави дека ќе поднесе оставка на функцијата во СЈО.

Јанева на Боледување ВМРО ДПМНЕ обвинува дека Заев ја штити

Телма - 18.07.2019

Сепак од понеделникот Јанева најави оставка без да ги извести колегите а ден потоа тие се собраа и испратија порака преку медиумните дека и СЈО не го чинат поедниците. Од тогаш и се губи траг до денеска .

Катица Јанева на боледување – „СЈО да не се поврзува со скандалот“, бара Пендаровски

ТВ21 - 18.07.2019

Катица Јанева дури денеска известила дека од 16 јули има отворено боледување, но не се јавила на обвинителите на кои практично се уште им е шефица, туку само до службите испратила писмено известување.

Кој ќе седне во фотелјата на Јанева? „Специјалниот обвинител да биде од ЕУ“, бара Села

ТВ21 - 18.07.2019

Првиот човек на Алијанса за Албанците бара на чело на СЈО да дојде кадар од некоја земја членка на ЕУ. Според него, треба да има орган како СЈО во рамките на правосудството, но како што вели, луѓето кои биле во ова обвинителство го изгубиле ...

Катица Јанева пред два дена отворила боледување

Канал5 - 18.07.2019

Еден ден откако си поднесе оставка Катица Јанева отворила боледување, потврдија денеска од Специјалното обвинителство. Каква е здравствената состојба на Јанева засега е непознато. Во меѓувреме и обвинителката Русковска потврди дека прв премиерот ...

ВМРО-ДПМНЕ: поминаа три дена, а Катица Јанева ја нема

24 Вести - 18.07.2019

Специјалната обвинителка, Катица Јанева со плата тешка илјадиници евра веќе три дена се крие од јавноста и нега од одговорност по скандалот со случајот „Рекет“ – реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Бараат и одговори зошто на Јанева и е одземен телефонот а ...

Катица Јанева е на боледување од 16 јули

Сакам да кажам - 18.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева е на боледување од 16 јули, потврдија од Специјалното јавно обвинителство за државната агенција МИА. Таа отворила боледување еден ден од откако соопшти дека депонира оставка.

Падот на Катица: Само уште една банална случка

Независен - 18.07.2019

ИЛО ТРАЈКОВСКИ Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева си даде оставка. Тоа е веста со која деновиве се пополнуваат ударни термини и страници во медиумите и социјалните мрежи. Тој нејзин чин може да биде промислуван како настан пар екселанс, ...

„Алсат“: Во рок од три месеци Боки 13 и Катица Јанева направиле иста опepaција

365 - 18.07.2019

Пријателство толку блиско што си верувале дури и на тема здpaвје, чиста коинциденција, или обична невистинита шпекулација? Како што објави „Алсат“ , пред неколку недели специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која од пред два дена е на ...

Неодамна Катица Јанева се оперирала за да почне да слабее!

Алсат-М - 18.07.2019

Стилот и животот на специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, се имаат променето по запознавањето со Боки 13. Како што дознаваме, пред неколку недели врз неа се спровела хируршка интервенција во една од болниците во Македонија во ...

Каде е Катица?

Вечер - 18.07.2019

Еден ден по оставката, Катица Јанева од вторникот отворила боледување, информираат од Специјалното јавно обвинителство. Известувањето стигнало вчера попладнето, откако медиумите секојдневно пренесуваа информации дека Јанева не доаѓа на работа и дека ...

Српски медиум со куп дезинформации за и околу Катица Јанева

Мета - 18.07.2019

Српскиот портал „Информер“ излезе со текст со кој уште во насловот ја дезинформира јавноста. Во гломазната насловна конструкција: „Аферата „Рекет” ја тресе Северна Македонија! “Падна” Боки 13, главниот обвинител под истрага, а сега се огласи и ...

ИРЛ: По цел мандат, нема промена во имотната состојба на Јанева

Expres - 18.07.2019

Катица Јанева нема ни заштеда, ниту пак се подновила со нешто и по речиси години колку што е на чело на СЈО. Единствената промена во имотната состојба која ја пријавила во Антикорупциската комисија била минатиот месец кога пријавила промена на ...

„Катица е на боледување јер боли кога ќе секне чешмичето“

365 - 18.07.2019

Како што беше објавено денес, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева веќе трет ден не се појавила на работа во СЈО. Како што соопштија од СЈО, таа пред два дена отворила боледување , ден по оставката која ќе биде активирана кога ќе се избере ...

По Боки 13 и Кочишки – и Катица Јанева го смалува желудникот – трендот на друштвото мора да се следи

Магазин - 18.07.2019

Специјалното јавно обвнителство денеска ја информираше јавноста дека нивната шефица од 16. јули е на боледување. Таа на 15 јули даде неотповиклива оставка, но во оставката се вели дека таа ќе биде шеф на СЈО се додека не се најде нејзин наследник.

Алсат: Катица Јанева го смалила желудникот за да слабее

+инфо - 18.07.2019

Пред неколку недели врз Катица Јанева се спровела хируршка интервенција во една од болниците во Македонија во која ѝ било поставен прстен за намалување на желудникот за да почне процедура за слабеење, објави Алсат ТВ.

Кој е статусот на Катица Јанева – осомничена, без службен телефон или обвинителка во оставка на боледување?

PressingTV - 18.07.2019

Јавноста не доби одговор ни четири дена од обелоденувањето на аферата „Рекет“ – што се случува со Катица Јанева, специјалната јавна обвинителка. Кој е нејзиниот статус во моментов? Што се очекува од органите на прогонот? Да кажат јавно – кој е ...

Како македонската Моника Маковеј од симбол на правдата стана „случај“ во афера за милионски рекет

Мета - 18.07.2019

Специјална обвинителка на Северна Македонија Катица Јанева, од персонификација на борбата против деценискиот режим на Никола Груевски изразена во крикот „нема правда нема мир“, преку еден буквално неверојатен сплет на случувања, се трансформираше во ...

Сите ја бараат Јанева, а таа на боледување

Н.Македонија - 18.07.2019

Според информациите на Медиумската информативна агенција (МИА), специјалната обвинителка Катица Јанева од 16 јули е на боледување. Таа боледувањето го отворила еден ден откако ја најави оставката од функцијата, кој ќе биде активирана ведаш по ...

Јанева ги известила колегите дека е на боледување

Нова ТВ - 18.07.2019

Денеска во Специјалното јавно обвинителство пристигнало известување дека шефицата на оваа институција Катица Јанева отворила боледување во вторникот, велат за НОВА од СЈО. Ваквото известување им пристигнало попладнево, откако голем дел на медиуми ...