TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата нема да се повлече од екстерното за студентите

Алсат-М - 21.11.2014

Наскоро ќе биде претставен конечниот предлог за екстерното тестирање за студентите- најави министерот за образование Абдулаќим Адеми. Тоа ќе важи само за новите студенти и тие ќе полагаат се додека не добијат преодна оценка.

Студентски пленум: Не омаловажувајте - ние сме политизирани, но не партизирани

+инфо - 21.11.2014

После обидите кои изобилно се правеа во изминативе три дена да се придадат инакви мотиви на студентскиот протест во Скопје, со обид, по добро испробаниот рецепт, тој да се прогласи за „дело на ѓаволот“, се огласи организаторот на протестот.

Студентите не прифаќаат „модифицирано“ екстерно

24 Вести - 21.11.2014

Екстерното оценување на факултетите од идеја стана предлог верзија. Иако првично надлежните најавија дека доколку не се положат двата државни испити во втора и четврта година студентот ќе го изгуби правото на студирање, сега излегоа со поблага ...

Студентскиот пленум реагира на изјавата на Премиерот

Р.С.Европа - 21.11.2014

Од Студентскиот пленум денеска преку соопштение реагираат на вчерашната изјава на премирот Никола Груевски. Од таму велат дека може да се забележи омекнување во ставот на премиерот, но сепак и понатаму се инсистира на екстерното оценување.

Студентите очекуваат власта да се повлече од екстерното

Р.С.Европа - 21.11.2014

Зошто мнозинството професори, иако се засегнати од законот, на студентите кои протестираа, им даваат само „задкулисна подршка? Од Студентскиот пленум очекуваат министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми да донесе одлука за повлекување на ...

Студентите го подбраа Груевски: Дали се надевате на сервилноста на идните студенти?

+инфо - 21.11.2014

Сосема неприфатливо за Студентскиот пленум е она што вчера го најави премиерот Никола Груевски, дека ќе има екстерно тестирање, но не за студентите што протестираат, туку за идните, и дека тестирањето ќе се спроведува неограничен број пати, додека ...

Студентски пленум: Екстерното за нас е неприфатливо

Н.Македонија - 21.11.2014

Иако има омекнување на реториката на премиерот и на министерот Адеми, сепак понатаму се инсистира на спроведување на дадената мерка. Тие се цврсти во ставот дека екстерно ќе има, што за нас е сосема неприфатливо, реагираат со соопштение од движењето ...

Идеи за Студентски пленум

Окно - 21.11.2014

Обичај е по секое поголемо случување сите да напишеме по нешто за тоа, па така и овој пат за студентските протести против екстерното тестирање. Сакам да ги ставам во втор план дебатите за тоа дали протестот е политички и дали студентите си го следат ...

Студентски пленум до премиерот: Со екстерното тестирање се прекршува Уставот

Макфакс - 21.11.2014

Со екстерното тестирање, во каков и да е модел, сепак се прекршува Уставот во делот автономија на Универзитетот, се вели во изјавата на студентскиот пленум, по повод изјавата на премиерот Никола Груевски во врска со екстерното тестирање на ...

Студентски пленум: Исполитизирани и испартизирани не е исто

Либертас - 21.11.2014

Студентскиот пленум изреагира против тврдењата дека студентките протести се со партиска позадина: Бидејќи веќе имаше неколку обиди (од страна на медиуми, структури и индивидуи) да се дискредитира активноста на Студентскиот пленум преку повикување на ...

„Студентски пленум“: Груевски омекна за екстерното, но не се премисли

Sky - 21.11.2014

„Студентски пленум“ го потсетува Груевски дека каков и да е моделот на спроведување на екстерното оценување, тоа сепак ја крши автономијата на Универзитетот, реагираат оттаму на вчерашната изјава на премирот Никола Груевски.

Студентски пленум: Владата ја крши автономијата на Универзитетот

Нова ТВ - 22.11.2014

Од Студентскиот пленум денеска преку соопштение реагираат на вчерашната изјава на премирот Никола Груевски. Од таму велат дека може да се забележи омекнување во ставот на премиерот, но сепак и понатаму се инсистира на екстерното оценување.

Студентски пленум: Премиерот јавно не помилува нас, надевајќи се на сервилноста на идните генерации?!

Либертас - 21.11.2014

Студентски пленум реагираше на вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски за најавите за воведување екстерно тестирање. Нивната реакција ви ја пренесуваме во целост: Иако е неизбежно да забележиме омекнување на реториката на премиерот (истото ...

Студентски пленум до премиерот: Со екстерното тестирање се прекршува Уставот

Кајгана - 21.11.2014

Со екстерното тестирање, во каков и да е модел, сепак се прекршува Уставот во делот автономија на Универзитетот, се вели во изјавата на студентскиот пленум, по повод изјавата на премиерот Никола Груевски во врска со екстерното тестирање на ...

Пленумот до Иванов: зошто молчевте кога протестиравме?

Телма - 19.11.2014

Еден ден по протестите, и речиси два месеца по обелоденувањето на идејата за екстерното оценување за студентите, се огласи и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. Неговиот став го искажа во струмичкото Ново село, од позиција на претседател, но и ...

Иванов бара да се чуе гласот на студентите, тие повторно му пишаа на министерот

24 Вести - 19.11.2014

Треба да се слушнат студентите, но потребен е дијалог за предизвиците во високото образование, истакна претседателот Ѓорѓе Иванов, коментирајќи ги студентските протести. Тој вели дека како претседател, но и како универзитетски професор, секогаш ...

Не баравме оставка од министерот, туку дебата

Вест - 19.11.2014

Студентскиот пленум реагираше на изјавата од министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми во која тој ги обвини дека во писмото што му го доставија од него побарале да си поднесе оставка и за тоа дека тој секогаш е достапен за разговор со ...

Кога ќе помислиш дека можеш да живееш подобро, на пленумот си!

Либертас - 20.11.2014

Десен клик → New → Microsoft Office Word Document. Rename → Студентски Пленум. Треба да напишам текст. Како да напишам текст за Студентски пленум? Како да ставам на хартија енергија, мисла, сила, настан, сплет и склоп на луѓе, знајни и незнајни, ...

Студентскиот пленум со ново писмо до МОН

24 Вести - 19.11.2014

Студентскиот пленум упати уште едно писмо до Министерството за образование и наука повикувајќи го ресорниот министер јавно да го објави неговиот одговор. Студентите велат дека писмата упатени до надлежните се јавно достапни на страната на ...

Студентите подготвени повторно да излезат на протест!

+инфо - 19.11.2014

Наместо Министерството за образование да дискутира како да го спроведе екстерниот испит, треба да ја преиспита потребата за него, смета активистот на движењето Студентски пленум, Дарко Малиновски.

[Видео] Од студентски протести до општествени промени

Радио МОФ - 19.11.2014

Дали последниот студентски марш ќе биде вовед во поголеми општествени промени, зошто студентите не го сакаат предлогот за воведување екстерно тестирање на универзитетите, кои се следните чекори на „Студентскиот пленум“, се само дел од прашањата на ...

Студентски пленум до Адеми - не побаравме оставка од вас

Р.С.Европа - 19.11.2014

Од Студентскиот пленум денеска реагираат на изјавата на министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми во однос на нивното писмо до него доставено на 17 овој месец. Тие му забележуваат на министерот дека има недоследности во неговата изјава.

Студентскиот пленум отфрла политичка позадина на протестот

Алсат-М - 19.11.2014

Студентскиот пленум кој го организираше протестот против екстерното тестирање, ја отфрла изјавата на министерот за образование Абдилаќим Адеми дека собирот и барањето за негова оставка имаат политичка позадина.

[Дебата] Од студентски протести до општествени промени

Радио МОФ - 19.11.2014

Пред два дена на Македонија и се случи голем студентски марш на кој неколку илјади студенти му кажаа „НЕ“ на предлогот за воведување екстерни тестови на универзитетите и побараа Владата и Министерството за образование да се повлечат од оваа идеја.

Какви бунтовници, бе, студентите се обични опортунисти!

Окно - 19.11.2014

Имам впечаток дека општеството побрза својата нечиста совест да ја пикне во веш-машината на студентските протести! Но, се ми се чини дека капацитетите на пералницата не се соодветни на количеството тврдокорни дамки врз самоизвалканото самочувството ...

Малиновски: Студентите се подготвени за нови протести

Локално - 20.11.2014

Студентите се подготвени за нови протести доколку Министерството за образование не се откаже од идејата да воведе екстерно тестирање. „Министерството треба да ја преиспита потребата за ваков испит, а не да дискутира за начините како тој да се воведе.

Студентски пленум: Министре Адеми, никој од Вас не побарал оставка, немојте да манипулирате!

МКД - 19.11.2014

Во писмото што за време на завчерашните студенстки протести му било предадено на министерот за образование Абдилаќим Адеми, никој никаде од него не бара оставка, реагираат денеска од неформалната организација Студентски пленум, организатор на ...

Студентите контра министерот: Никој не Ви побара оставка!

Фактор - 19.11.2014

Студентите испратија уште едно писмо до министерот за образование Абдилаќим Адеми, во кое тврдат дека од него не бараат оставка, туку откажување од проектот за екстерно тестирање. Организацијата „Студентски пленум“, која ги организира студентските ...

Студентски пленум: Министре Адеми, дојди ни на пленум!

+инфо - 19.11.2014

Студентскиот пленум во јавно обраќање до министерот за образование Абдилаќим Адеми, информира дека никаде во нивниот допис не побарал оставка на министерот, како што тој тврдеше вчера во изјава за медиумите.

Студентски пленум: Министерот манипулира, не сме побарале да даде оставка!

+инфо - 19.11.2014

Министерот за образование Абдилаќим Адеми или не го прочитал писмото што му го достави студентскиот пленум за екстерното оценување или свесно манипулира, зашто ние никаде не побаравме оставка од него, тврди за „Плусинфо“ Стефан Видиков, дел од ...

Фотографии од студентскиот протестен марш во Скопје

Окно - 18.11.2014

Студентите во Македонија на 17 ноември напладне излегоа на улиците, одбележувајќи го Меѓународниот ден на студентите со протестен марш против најавеното екстерно тестирање во високото образование.

ВИДЕО: Студентите кои излегоа на протест – гости во 24 Анализа на 24 Вести

Либертас - 19.11.2014

Ви го пренесуваме вчерашното издание на 24 Анализа на 24 Вести каде гостуваа тројца студенти од Студентски пленум кои учестуваа на завчерашниот протест низ скопските улици каде во фокусот беше најавеното екстерно тестирање во високото образование.

Студентски пленум: Дали изјавата на премиерот значи дека тој се надева на сервилноста на идните генерации

Локално - 21.11.2014

Неприфатливо за Студентскиот пленум е она што вчера го најави премиерот Никола Груевски, дека ќе има екстерно тестирање, но не за студентите што протестираат, туку за идните, и дека тестирањето ќе се спроведува неограничен број пати, додека ...

Студентски пленум: Нема да се откажеме од барањата и во името на идните генерации

МКД - 21.11.2014

И премиерот Никола Груевски и министерот за образование Абдулаќим Адеми ја омекнаа малку реториката кон студентите, но тие и понатаму се цврсти во ставот дека екстерно ќе има, што за нас е сосема неприфатливо, реагира Студентскиот пленум на ...

Студентите до Иванов: Зошто молчевте кога протестиравме?

Либертас - 19.11.2014

Еден ден по протестите, и речиси два месеца по обелоденувањето на идејата за екстерното оценување за студентите, се огласи и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. Неговиот став го искажа во струмичкото Ново село, од позиција на претседател, но и ...

Студентите најавија нови протести

Sky - 20.11.2014

Студентите се подготвени за нови протести доколку Министерството за образование не се откаже од идејата да воведе екстерно тестирање, вели Дарко Малиновски, активист на движењето „Студентски пленум“.

Студентите до Адеми: Кога се најавува прекршување на правата, граѓаните имаат должност да реагираат

Либертас - 19.11.2014

Студентскиот пленум испрати одговор до министерот за образование, Абдилаќим Адеми, кој во целост ви го пренесуваме во продолжение: Почитуван Министер Адеми, Ви се обраќаме со цел одговор на вашата изјава во медиумите во однос на писмото доставено до ...

Студентски пленум: Адеми манипулира, не сме побарале да даде оставка

Локално - 19.11.2014

Министерот за образование Абдулаќим Адеми или не го прочитал писмото што му го достави студентскиот пленум за екстерното оценување или свесно манипулира, зашто ние никаде не побаравме оставка од него, тврди за „Плусинфо“ Стефан Видиков, дел од ...

Рекација на студентите по повод изјавата на Премиерот, Никола Груевски

Факултети - 21.11.2014

Изјава на студентскиот пленум по повод изјавата на Премиерот на Република Македонија ви ја пренесуваме во целост. Иако е неизбежно е да забележиме омекнување на реториката на премиерот (истото беше случај и со министерот Адеми), сепак понатаму се ...

Студентски пленум до Иванов: Зошто молчевте кога протестиравме?

+инфо - 19.11.2014

Еден ден по студентските протести во Скопје и речиси два месеца по обелоденувањето на идејата за екстерното оценување за студентите, се о гласи и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов. Неговиот став го искажа во струмичкото Ново село, од позиција ...

Студентите до Адеми: Кога се најавува прекршување на правата, граѓаните имаат должност да реагираат

Бриф - 19.11.2014

Студентскиот пленум испрати одговор до министерот за образование, Абдилаќим Адеми, кој вчера изрази сомнение дека студентите се организатори на завчерашниот протест. Почитуван Министер Адеми, Ви се обраќаме со цел одговор на вашата изјава во ...

Студентски пленум: Не побаравме оставка од министерот Адеми

А1 On - 19.11.2014

Министерот за образование Абдилаќим Адеми или не го прочитал писмото што му го достави „Студентски пленум“ за екстерното оценување или свесно манипулира, зашто ние никаде не побаравме оставка од него, се вели во соопштението од „Студентски пленум“.

Студентски пленум до премиерот: Екстерното тестирање е неприфатливо!

Радио МОФ - 21.11.2014

Студентскиот пленум преку соопштение реагираше на изјава на премирот Никола Груевски кој вчера соопшти дека екстерното ќе важи само за идните студенти и ќе се полага повеќепати. Студентите забележуваат омекнување во ставот на премиерот, но ...

Студентски пленум до Иванов: Зошто молчевте кога протестиравме?

Локално - 19.11.2014

Изјавата на Иванов не беше она што го очекуваа студентите. Ова, велат, е уште еден вид манипулација слична на вчерашното обраќање на министерот Адеми – Таа изјава требаше да ја даде кога ги изнесовме нашите барања и проблеми, а не денеска, од некое ...

Студентски Пленум: Не бараме оставка од министерот

Макфакс - 19.11.2014

Студентската иницијатива Студентски Пленум, која во понеделник го организираше протестот против екстерното тестирање во високото образование, во среда испрати писмо до министерот за образование и наука, Абдилаким Адеми, како реакција на неговата ...

Студентски пленум: Адеми манипулира и дезинформира

Телма - 19.11.2014

Студентскиот пленум, во чија организација завчера се одржа масовниот протест на студентите, на синоќешниот состанок донесе заклучоци за натамошното дејствување и издаде писмена реакција во врска со коментарите кои за протестот и причините за ...

Студентски пленум му реплицира на премиерот Груевски

Телма - 21.11.2014

-Иакo е неизбежно да забележиме омекнување на реториката на премиерот Никола Груевски, (а истиот беше случај и со министерот Адеми), сепак понатаму се инсистира на спроведување на дадената мерка.

„Студентски пленум“: Во писмото не сме побарале оставка од министерот

Радио МОФ - 19.11.2014

„Студентскиот пленум“ реагира на изјавата на министерот за образование Абдулаќим Адеми дека во писмото испратено до него за време на студентскиот марш во понеделникот ја побарале негова оставка.

Студентски пленум: Дали премиерот јавно не помилува нас и се надева на сервилноста на идните генерации?

Бриф - 21.11.2014

Студентскиот пленум реагира на вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски за најавите за воведување екстерно тестирање. Нивната реакција ви ја пренесуваме во целост: Иако е неизбежно да забележиме омекнување на реториката на премиерот (истото ...

Реакција на Студентски пленум по повод изјавата на Министерот за образование

Факултети - 19.11.2014

До Абдулаќим Адеми Министер за образование, наука и спорт Почитуван Министер Адеми, Ви се обраќаме со цел одговор на вашата изјава во медиумите во однос на писмото доставено до МОН на 17.10.201 4.