TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бели корнфлекс корпиња

Мои рецепти - 20.03.2019

Чоколадото искршено на коцки, путерот, медот и шеќерот се загреваат на ниска температура додека се растопат и соединат. Потоа тенџерето се трга од рингла и се остава да подизлади 5 минути со повремено мешање да не фаќа кора.

Се топат во уста: Брускети со путер и лук

Gotvi.mk - 20.03.2019

Овој пикантен оброк можете да го јадете за доручек или вечера, на вас е да бирате кога. Состојки: малку путер ситно сечкан лук ситно сечкан магдонос сол пармезан леб Начин на подготовка: Растопете путер, додајте лук, магдонос и сол.

Мека торта готова за 5 минути

Gotvi.mk - 20.03.2019

Мека и неодолива торта готова за неколку минути! Состојки: 3 свежи јајца 110 гр шеќер 1 ванилин шеќер 130 гр брашно 1 прашок за печиво 210 мл слатка павлака павлака Начин на подготовка: Загрејте рерна на 180 степени.

Чоколадни мафини

Мои рецепти - 20.03.2019

Од оваа мера излегуваат 12 мафини. Постапката е следна Прво со миксер се матат путерот, шеќерот и ванилиниот шеќер. Едно по едно се додаваат јајцата и се продолжува со матење. Потоа се додава млекото и на крај сувите состојки и ренданото чоколадо.

Како од слаткарница: Шампита спремна за половина час

Gotvi.mk - 20.03.2019

Ако сте љубител на шампита, тогаш ова е идеален рецепт за вас! Состојки: 5 белки 100 гр шеќер 1 ванилин шеќер сок од 1/4 лимон Состојки за сируп: 150 гр шеќер 1 дл вода шеќер во прав за посипување Начин на подготовка: Лиснатото тесто испечете го по ...

Вкусен и едноставен за подготовка: Компир на бугарски начин (Видео)

Gotvi.mk - 20.03.2019

Одличен прилог со секое јадење! Состојки: 1 кг компири 100 гр путер 30 гр брашно 3 јајца 100 гр кашкавал 200 гр кисело млеко бибер сол Начин на подготовка: Измијте ги компирите и ставете ги да се готват во посолена вода.

Брокула со пиво

Gotvi.mk - 20.03.2019

Кој вели дека зеленчук и пиво не одат заедно? Состојки: 800 гр брокула 2 шолји пченкарно брашно 2 јајца 1 шолја маслиново масло сол прстофат бибер прстофат црвена пипер 1 шолја пиво Начин на подготовка: Измијте ги брокулите, исечкајте иг на цветови, ...

Вкусен посен сутлијаш со цимет и ореви! (РЕЦЕПТ)

Среќа.mk - 20.03.2019

Посниот сулијаш може да ве расположи и да ве заслади за време на постот, особено поради тоа што се приготвува на потполно различен начин од класичниот. Состојки: 2 шолји ориз 800-900 мл кокосово или соино млеко 200 мл вода шолја кафеав шеќер цимет ...

Шубара торта

Пулс24 - 20.03.2019

ЗА ПАНДИШПАН 8 јајца 8 лажици шеќер 8 лажици брашно 100 мл масло 100 мл млеко 3 лажици какао 1 прашок за печиво 200 мл млеко ЗА ФИЛ 1 литар млеко 8 лажици брашно 6 лажици шеќер 2 кесички ванилин шеќер 100 г бело чоколадо 125 г маргарин 150 г шеќер ...

Посни чоколадни мафини

Репортер - 20.03.2019

Потребни состојки : 150 г брашно 150 г мелени овесни снегулки 300 мл вода 3 лажици гриз 1 кесичка прашок за печиво 1/2 кесичка сода бикарбона 50 г какао 50 г шеќер 1 кесичка ванилин шеќер цимет 2 рендани јаболка 2 пасирани банани рендана кора од ...

Шеќер паре

Канал5 - 20.03.2019

РЕЦЕПТ НА: Ѓулсефа Пашиќ Потребни состојки: 250 гр. путер, 3 јајца, 500 гр.брашно, 450 гр. шеќер и 300 мл. вода. Постапка: Во тенџере со растопен путер се става: околу 500 гр. брашно, 2 жолчки и 1 цело јајце и се замесува тесто.

Домашен шлаг од белки – Точни мерки и брза подготовка

Gotvi.mk - 20.03.2019

Шлагот од белки со шеќер има супер вкус и се разликува од оној купен во продавница. Ова е рецептот со точни мерки. ...

Посни мафини без масло: Совршени колачи за секој ден

Gotvi.mk - 19.03.2019

Одличен рецепт за деновите на пост… Состојки: 150 гр брашно 150 гр мелени овесни снегулки 300 мл вода 3 лажици гриз 1 кесичка прашок за печиво 1/2 кесичка сода бикарбона 50 гр какао 50 гр шеќер 1 кесичка ванилин шеќер цимет 2 изрендани јаболка 2 ...

Запечен зеленчук со сирење и тестенини

Gotvi.mk - 19.03.2019

Едноставно и вкусно јадење без месо… Состојки: 1 домат 6 брокули 2 лажици маслиново масло 3 лажици путер 3 лажици бело брашно 4 мали шолји топло млеко 1/3 шолја рендано сирење 2 лажици сенф 1/2 лажичка сол 2 лажички црн бибер 2 мали шолји тестенини ...

Егзотични палачинки со кокос готови за половина час

Gotvi.mk - 19.03.2019

Рецепт кој ќе го правите постојано… Состојки: 4 јајца 330 гр рикота сирење 2 лажици шеќер кора и сок од лимета 70 гр брашно 25 гр кокосово брашно 2 лажици путер 1/4 лажичка сол Начин на подготовка: Измешајте жолчки, сирење, кокосово брашно, шеќер и ...

Сутлијач со цимет и ореви

Репортер - 21.03.2019

Потребни состојки: 2 шолји ориз 800-900 мл кокосово или соино млеко 200 мл вода шолја кафеав шеќер цимет мелени ореви Начин на подготовка : Оризот измијте го добро и ставете го во сад. Ставете вода колку да го прекриете и оставете да отстои 30 ...

Посни мафини без масло, наш предлог за десерт за Велигденскиот пост

MTM - 19.03.2019

Доколку постите без масло, ова е одличен рецепт за вас. Потребни состојки за овој десерт: 2 изрендани јаболка 2 испасирани банани кора од портокал или лимон суво грозје мелени ореви 150 гр брашно 150 гр мелени овесни снегулки 300 мл вода 3 лажици ...

Егзотични палачинки со кокос готови за половина час

Локално - 19.03.2019

Рецепт кој ќе го правите постојано… СОСТОЈКИ: 4 јајца 330 гр рикота сирење 2 лажици шеќер кора и сок од лимета 70 гр брашно 25 гр кокосово брашно 2 лажици путер 1/4 лажичка сол НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Измешајте жолчки, сирење, кокосово брашно, шеќер и ...