TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анџелина Џоли ги поддржа храбрите жени од Иран: Не им треба контрола над моралот и нивните тела

Кајгана - 29.09.2022

Холивудската ѕвезда и хуманитарец Анџелина Џоли укажа на тековните протести во Иран по смртта на 22-годишната Махса Амини. Да потсетиме, Амини почина на 16 септември во Иран откако беше приведена од Државната полиција за морал поради наводно ...

Иран и протестите: Сечење коса како знак на поддршка за демонстрантите

Нетпрес

Вака изгледале жените во Иран пред 50 години

Факултети

Која е озлогласената полиција за морал во Иран што ги поттикна едни од најмасовните протести во земјата?

360 степени

Маск доби одобрение да го активира Старлинк во Иран

Кумановски м.

(Вознемирувачко видео) Како ги тепаат жените во Иран, светот шокиран од бруталноста на полицијата

ММС

Ирански пратеник ги нарече „проститутки“ демонстрантките кои ги симнаа шамиите

Вечер Прес

Канал5 MakPress Опсервер Кајгана

ОН го повикаа Иран да не користи „прекумерна сила“ против демонстрантите

Р.С.Европа - 28.09.2022

Обединетите нации денеска го повикаа Иран да не користи „непотребна или прекумерна сила“ против демонстрантите кои се борат за правата на жените во земјата. „Сè повеќе сме загрижени од извештаите за зголемен број смртни случаи поврзани со протести, ...

ОН повикаа Иран да не употребува „премногу сила“ врз демонстрантите

А1 On

Гутереш: Иран да се воздржи од сила и да спроведе истрага

Кумановски м.

ОН повикаа Иран да не употребува „беспотребна или премногу сила“ врз демонстрантите

MakPress

ОН повикаа Иран да не употребува „беспотребна или премногу сила“ врз демонстрантите

Опсервер

ОН повикаа Иран да не употребува „беспотребна или премногу сила“ врз демонстрантите

Сител

ОН повикаа Иран да не употребува „беспотребна или премногу сила” врз демонстрантите

24Инфо

Канал5 Алсат-М Zoom Макфакс Точка

12-та ноќ на протести во Иран поради смртта на жената уапсена за неносење на хиџабот

Р.С.Европа - 28.09.2022

Иранците веќе 12 последователни ноќи се на протести поради смртта на Махса Амини и покрај зголемениот број жртви и жестоката акција на безбедносните сили. Протестите продолжија во различни градови, вклучително и Техеран, Табриз, Карај, Ком, Јазд ...

Судири помеѓу полицијата и демонстрантите во повеќе ирански градови

Опсервер

12-та ноќ на протести во Иран поради смртта на жената уапсена за кршење на хиџабот

Слободен Печат

Судири помеѓу полицијата и демонстрантите во повеќе ирански градови

А1 On

Судири помеѓу полицијата и демонстрантите во повеќе ирански градови

MakPress

Судири помеѓу полицијата и демонстрантите во повеќе ирански градови

Канал5

Протести и насилство во Иран: Судири помеѓу полицијата и демонстрантите во повеќе градови

Вечер Прес

Либертас Во Центар