TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФРАНЦУСКИОТ ПРЕМИЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА Макрон побара од Атал да остане на функцијата

+инфо - 08.07.2024

Актуелниот француски премиер Габриел Атал дошол во резиденцијата на францускиот претседател за да му понуди оставка по вчерашниот пораз на центристите во вториот круг од парламентарните избори.

Макрон ја одби оставката на премиерот Атал, левичарската коалиција вели дека наскоро ќе избере свој кандидат

Сакам да кажам

Атал останува премиер на Франција

А1 On

Францускиот премиер поднесе оставка, Макрон побарал да остане на функцијата

Фокус

Макрон побара од Атал засега да остане на функцијата премиер на Франција

Макфакс

Шокантни резултати од изборите во Франција: Кои се победниците и губитниците?

Во Центар

Францускиот премиер Атал во понеделник ќе поднесе оставка

Р.С.Европа

Сакам да кажам Вечер Прес Нетпрес Макфакс ТВ21 Опсервер 4NEWS Независен

Изборите завршија: Зошто во Франција сега ќе биде комплицирано

Deutsche Welle - 08.07.2024

По изборите, Франција мора да состави нова влада. Но, соодносот на силите по изненадувачката победа на обединетата Левица е комплициран. Анализираме што тоа ќе значи тоа за Макрон, Франција и Европа.

Избори во Франција: RN е запрен, но следи период на политичка нестабилност

Нетпрес

(АНАЛИЗА) Левицата победи во Франција, но без апсолутно мнозинство: На што се должи пресвртот на изборите?

Lider

Апелот на Мбапе ги смени резултатите на вториот круг од изборите во Франција

МакФудбал

Политичка неизвесност во Франција по изборите на кои победи левичарската коалиција

Алфа

ФРАНЦУЗИТЕ ЈА СПРЕЧИЈА ЕКСТРЕМНАТА ДЕСНИЦА ДА ДОЈДЕ НА ВЛАСТ, НИКОЈ НЕМА МНОЗИНСТВО: Што е следно?

Фактор

Левицата слави победа на изборите во Франција, Макрон вели дека ќе ја почитува одлуката на гласачите

Слободен Печат

360 степени Вечер Прес Макфакс Канал5 Мета Lider Телма Опсервер

Макрон ја одби оставката на премиерот Атал

Независен - 08.07.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон ја одби оставката на премиерот на земјата, барајќи од него во понеделникот привремено да остане на чело на владата, откако хаотичните изборни резултати ја оставија владата во неизвесност.

Екстремните десничари поразени на француските избори, но Франција останува поларизирана

Р.С.Европа

ВИДЕО| Немири низ Франција по изборните резултати

Нетпрес

Дебакл на десницата на изборите во Франција, доаѓаат реакции

Скопје1

Избори во Франција: левицата во водство, екстремната десница ограничена

Р.С.Европа

Избори во Франција: Објавени се последните прогнози за изборните резултати

МКД

Француската левица победи на изборите, покажуваат излезните анкети, Националниот фронт од фаворит паѓа на трето место

Телма

А1 On Макфакс А1 On Фактор ТВ21 Телма Слободен Печат Опсервер

ШТО ЌЕ СЕ „ИЗРОДИ“ ПО ХАОТИЧНИТЕ ИЗБОРИ ВО ФРАНЦИЈА? Марин Ле Пен беше поразена, но не е излезена од игра

Фактор - 08.07.2024

По првиот круг на гласање на 30 јуни, Националното собрание и Марин Ле Пен беа на пат до својата прва победа во историјата. Тој сон се распадна синоќа, бидејќи соработката меѓу либералите на Макрон и левицата ја спречи екстремната десница да победи.

Политичка неизвесност во Франција по победата на левиот блок

Рацин

Меланшон: Макрон мора да го признае поразот

Телма

Франција пред политичка неизвесност откако ниту една политичка опција не доби апсолутно мнозинство

CivilMedia

Францускиот премиер Габриел Атал понуди оставка

Слободен Печат

„Ја спасивме Републиката“: новиот лидер на Народниот фронт вели дека се подготвени да владеат

Макфакс

„Ја спасивме Републиката“: новиот лидер на Народниот фронт вели дека се подготвени да владеат

Опсервер

Либертас Денешен Слободен Печат +инфо Денешен Канал5 Вечер Прес Нетпрес

Прекрасниот ум на Емануел Макрон

Независен - 08.07.2024

Лежејќи со Емануел Макрон во раскошната соба на францускиот Air Force One, го прашав францускиот претседател кому му се доверува. Со кого ги споделува своите најдлабоки чувства кога товарот на функцијата го оптоварува? На почетокот изгледаше дека не ...

Ле Пен контра Макрон: Национален собир ќе го спречи Киев да ги користи ракетите со долг дострел на руска територија

Либертас

Ле Пен: Нема да дозволиме Украина да го користи нашето оружје

ТВ21

Ле Пен контра Макрон: Национален собир ќе го спречи Киев да ги користи ракетите со долг дострел на руска територија

Бриф

Ле Пен контра Макрон: Национален собир ќе го спречи Киев да ги користи ракетите со долг дострел

Канал5

Ле Пен контра Макрон: Национален собир ќе го спречи Киев да ги користи ракетите со долг дострел на руска територија

Слободен Печат

Ле Пен контра Макрон: Национален собир ќе го спречи Киев да ги користи ракетите со долг дострел на руска територија

MakPress

Нетпрес МКД Рацин Н.Македонија

Шолц задоволен од резултатите на изборите во Франција

Макфакс - 08.07.2024

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска го изрази своето задоволство од резултатите од вториот круг од парламентарните избори во Франција, каде што левичарската коалиција Нов народен фронт (ЛФИ) освои најмногу гласови и 182 места во националното ...

Шолц задоволен од изборите во Франција

Слободен Печат

Шолц задоволен од резултатите на изборите во Франција

Канал5

Ле Пен: Нашата победа е само одложена

Макфакс - 08.07.2024

Лидерката на француската екстремна десница, Марин Ле Пен, по парламентарните избори на кои нејзиниот табор се најде на третото место, оцени дека нејзината победа „само е одложена“, и додаде дека Национален фронт е „првата“ партија во Франција.

Ле Пен: Нашата победа е само одложена

Опсервер

Ле Пен: Нашата победа е само одложена

MTM

Ле Пен: Нашата победа е само одложена

Точка

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

Бизнис Вести - 08.07.2024

Францускиот лидер Емануел Макрон нема да се обрати до нацијата по објавувањето на првите резултати од вториот круг парламентарни избори, пренесува „Фигаро“ повикувајќи се на Елисејската палата.

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

Независен

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

24Инфо

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

Сител

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

Либертас

Макрон одби да и се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

24 Вести

Макрон нема да ѝ се обрати на нацијата по вториот круг од парламентарните избори

Слободен Печат

Бриф Телма Frontline Канал5 Во Центар 365 Денешен Пулс24

Избори во Франција: Шокантен камбек на левицата, партијата на Ле Пен трета

Рацин - 07.07.2024

Излезните анкети во Франција по вториот круг на изборите покажуваат шокантна победа за лево-зелената алијанса бидејќи крајната десница падна на третото место. Така, новиот Народен фронт се предвидува да добие 172-192 места, а екстремно десничарскиот ...

ИЗБОРИ ВО ФРАНЦИЈА: Излегоа првите изборни анкети, полицијата се подготвува за нереди

ТВ21

Избори во Франција: Полицијата се подготвува за нереди

4NEWS

Шокантен пресврт во вториот круг на изборите во Франција, победа за левицата, партијата на Ле Пен трета

Фокус