TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се намалува процентот на позитивни случаи на ковид-19, се зголемува процентот на оздравени лица

МКД - 14.01.2021

Ивермектинот станува достапен за македонските граѓани и веќе го има во аптеките иако не е на позитивната листа на лекови кои потпаѓаат на товар на Фондот за здравствено осигурување. Исто така, стручниот колегиум на Универзитетската клиника за ...

Се намалува бројот на заразени и починати од Ковид-19, матичните лекари добија протокол за лекување со Ивермектин

Frontline

Ивермектинот станува достапен, се намалува бројот на новозаразени и починати

Слободен Печат

Се намалува бројот на заразени и починати од Ковид-19, матичните лекари добија протокол за лекување со Ивермектин

24Инфо

Се намалува бројот на заразени и починати од Ковид-19, матичните лекари добија протокол за лекување со Ивермектин

Независен

Се намалува бројот на заразени и починати од ковид-19, се зголемува процентот на оздравени лица

Пулс24

Се намалува бројот на заразени и починати од Ковид-19, матичните лекари добија протокол за лекување со Ивермектин

Опсервер

Press24 Кајгана 24 Вести Либертас Сител Скопје инфо Нова ТВ Денешен

„Магичниот лек“ против ковид пациентите го бараат, а лекарите велат вакцинацијата е решение

Локално - 14.01.2021

Ивермектин предизвика фама во јавноста. Откако доби зелено светло лекот против ковид 19 пристигна и во нашите аптеки. Министерот Филипче информираше дека овој лек ќе се издава на розев рецепт, која матичните лекари ќе ја издаваат.Воедно тој ...

Младите лекари и специјализанти: Ивермектинот е приказна за занимација на јавноста, а вакцинацијата е решение

А1 On

Пулмологија: Стоиме зад упатството за Ивермектинот испратено до матичните лекари

Телма

Филипче: Ивермектин само со препорака од лекар

Алсат-М

Ивермектинот достапен за пациентите, протокол за лекување доставен до матичните лекари

Сител

Навистина ли постои безбеден, ефективен и евтин лек за COVID-19?

Нетпрес

Хаос со лекот „Ивермектин“ – го има во поголемите аптеки, во помалите се чува само за познаници

Алфа

360 степени Фактор Слободен Печат Курир Локално Нова ТВ Press24 4NEWS

Матичните лекари добиле протокол за лекување со ивермектин

24 Вести - 13.01.2021

Mатичните лекари добиле протокол за лекување со ивермектин велат од министерството за здравство. Стручниот колегиум за универзитетската клиника за пулмологија и алергологија и центрите од интернистичкиот блок, изготвиле мислење за употребата на ...

Лекарите добија протокол за употреба на лекот „ивермектин“, граѓаните да не го земаат на своја рака, вели Филипче

Сакам да кажам

„Аџибадем Систина“ располага со лекот „ивермектин“

+инфо

„Ивермектинот“ да се зема само по препорака на матичен лекар, апелира Министерството за здравство

Мета

Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин

Сител

МЗ: Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин

Опсервер

МЗ: Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин

Frontline

Макфакс PressingTV Канал5 Скопје1 Вечер Тера Press24 МКД

Филипче: Лекот „Ивермектин“ да не се зема по сопствено убедување

Канал5 - 13.01.2021

Колкава доза „Ивермектин“ треба да се даде на пациент кој имал контакт со заразен, а колку таблети треба да земе оној што веќе има симптоми. Ова е протоколот за лекување што матичните лекари го добија од Лекарската комора.

Филипче советува: „Ивермектин“ да се зема по препорака на матичен лекар

Фокус

Лекот „Ивермектин“ да се зема само со препорака на матичен лекар, порача Филипче

Макфакс

Филипче: Вчера пристигна лекот „Ивермектин“, да се зема само со препорака од матичен лекар

ТВ21

Филипче советува „Ивермектин“ да се зема исклучиво по препорака на матичен лекар

Н.Македонија

Филипче: „Ивермектинот“ да се зема ислучиво по препорака на матичен лекар

Локално

Лекот „Ивермектин“ да се зема само со препорака на матичен лекар, порача Филипче

Вечер

24Инфо MTM iPortal Точка Фокус Денар Либертас Република

Копи – пејст здравство, протоколот за „Ивермектин“ целосно препишан од шест месеци стара колумна

Алфа - 13.01.2021

„Копи – пејст“ протокол за лекување на ковид пациенти со евтиниот лек Ивермектин“ . Матични доктори обвинуваат дека од Лекарската комора добиле скандалозно и сомнително упатство за употреба на лекот Ивермектин кое било украдено од научно, ...

Лекарска комора ги посоветува матичните да препишуваат „ивермектин“ со препишан текст од сајтот Емитер

Слободен Печат

Лазаров: Текстот кој лекарската комора го прати на матичните лекари за употреба на ивермектин е плагијат, автор на оригиналниот текст е Марјан Божиновски

Курир

Лазаров: Лекарската комора ги советува матичните да препишуваат „ивермектин“ со текст кој е плагијат

Локално

Лазаров: Текстот кој лекарската комора го прати на матичните лекари за употреба на ивермектин е плагијат, автор на оригиналниот текст е Марјан Божиновски

Нетпрес

Д-р Лазаров: Текстот испратен од лекарската комора за употреба на ивермектин е плагијат

Сител

Филипче: “Ивермектинот“ од денеска е достапен во аптеките

Телма - 13.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска, при отворањето на модуларната болница во Кичево, истакна дека вчера пристигнал лекот „Ивермектин“ и истиот е достапен низ аптеките. „Овој лек е ефикасен за Ковид-19 и треба да се зема ислучиво по ...

Филипче: Лекот Ивермектин е достапен низ аптеките

Press24

Филипче: Ивермектин е достапен низ аптеките

Вечер Прес

Филипче: Ивермектинот од денеска е достапен во аптеките

Бриф

Филипче: „Ивермектин“ има во аптеките, се издава на рецепт

Независен

Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Точка - 13.01.2021

„Ивермектин е навистина евтин за лек, за 5 евра се зема два и пол пати поголема количина од онаа која се снабдуваше во Грција. Водено тој е поефективен од Ремдесивир“, вели доктор Никола Пановски во вестите на Сител.

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Press24

Д-р Никола Пановски: Непотребно е „Ивермектин“ да се дава превентивно, со тоа ќе се прават дома залихи

PressingTV

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Скопје инфо

Д-р Пановски: Непотребно е дома да се прават залихи со ивермектин

Вечер Прес

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните лица и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Локално