TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД и ОАЕ ги потврдија првите случаи на зараза со омикрон варијантата

Нетпрес - 01.12.2021

Првиот случај на зараза со омикрон варијантата на коронавирусот е потврден во Соединетите држави кај лице коешто допатувало од Јужноафриканската Република, соопштија во средата американските здравствени власти.

Во САД потврден првиот случај на варијантата омикрон

МКД

Во САД е потврден првиот случај на омикрон

Канал5

Укинувањето на летовите нема да го спречи ширењето на омикрон! Директорот на СЗО остар: "Тоа е нешто што вирусите го прават - мутираат"

Точка

Израел: Двајца лекари вакцинирани со три дози Фајзер се заразиле со новиот сој „Омикрон“

Press24

Пристигна првата проценка на СЗО за омикрон и вестите се добри: Повеќето пациент имаат благи симптоми

Точка

Во САД регистриран првиот случај на новиот сој омикрон

Слободен Печат

Н.Македонија Press24 Факултети Кајгана Скопје инфо Panacea.mk Pedijatar.mk Иновативност

Омикрон „стигна“ во Албанија, ќе се анализираат примероци во странски лаборатории

ТВ21 - 01.12.2021

Албанската министерка за здравство, Огерта Манастирлиу, рече дека како и сите други земји и Албанија е загрижена кога станува збор за ширењето на варијантата Омикрон во повеќе земји, упатувајќи апел за имунизација од Ковид-19.

Новиот сој омикрон регистриран во Албанија

Слободен Печат

Дали омикрон стигна во Албанија?

Фактор

Новиот сој Омикрон стигна во Албанија?

Фокус

Омикрон стигна во Албанија, ќе се анализираат примероци во странски лаборатории

Вечер Прес

Во последното деноноќие Данска бележи рекордни 5.120 новозаразени, 6 случаи на омикрон

Вечер Прес - 01.12.2021

Во изминатите 24 часа во Данска се регистрирани рекордни 5.120 нови случаи на коронавирус, покажуваат денешните податоци на Државниот институт за серум, кој се занимава со заразни болести.

ЗАРАЗЕН СО ОМИКРОН ОТИШОЛ НА КОНЦЕРТ СО 1.600 ЛУЃЕ За настапот на Мартин Јенсен уште долго ќе се кашла!

+инфо

Лице заразено со сојот омикрон присуствувало на концерт во Данска

Слободен Печат

Лице заразено со сојот омикрон присуствувало на концерт во Данска

Сител

Лице заразено со сојот Омикрон присуствувало на концерт во Данска

Бриф

Лице заразено со сојот Омикрон присуствувало на концерт во Данска

Вечер Прес

Лице заразено со сојот Омикрон присуствувало на концерт во Данска

MakPress

Кумановски м. 24Инфо Алсат-М Zoom Точка Press24 Centar Скопје инфо

Шахин од Бионтек смирува: Без паника и забрзајте ја примената на третата доза

Скопје инфо - 01.12.2021

Научникот Ујгур Шахин, основач на Бионтек, апелира светот да не паничи, кога веќе на располагање има поголем избор на вакцини, додека пак Фајзер е една од одобрените за бустер-доза. Шахин напомена и дека иако Омикрон веројатно ќе може да ги избегне ...

Шефот на „BioNTech“: Нема потреба од паника за Омикрон

Канал5

Угур Шахин од Бионтек за омикрон сојот: „Не паничете, планот останува ист“

Таратур

Шефот на Бајонтек: Не треба да се паничи околу омикрон

МКД

Шефот на „BioNTech“: Не треба да се паничи околу омикрон

Нова ТВ

Создавачот на вакцината Фајзер: “Само вие вакцинирајте се со третата доза и не паничете поради омикрон”

Во Центар

Создавачот на вакцината Фајзер со порака: Вакцинирајте се со третата доза и не паничете поради омикрон

Република

Lider Zoom

СЗО одлучи да започне преговори за договор за превенција и контрола на пандемијата

Нова ТВ - 01.12.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ќе почне преговори за меѓународен договор за превенција и контрола на идните пандемии додека светот се подготвува да се бори против новиот сој на коронавирусот – Омикрон.

СЗО одлучи да започне преговори за договор за превенција и контрола на пандемијата

Опсервер

СЗО одлучи да започне преговори за договор за превенција и контрола на пандемијата

Канал5

СЗО одлучи да започне преговори за договор за превенција и контрола на пандемијата

Слободен Печат

СЗО одлучи да започне преговори за договор за превенција и контрола на пандемијата

Сител

СЗО одлучи да започне преговори за договор за превенција и контрола на пандемијата

Бриф

СЗО одлучи да започне преговори за договор за превенција и контрола на пандемијата

Lider

Вечер Прес MakPress Frontline

Германски епидемиoлог контра сите: Омикрон е вистински божиќен подарок, крајот на пандемијата се гледа

Точка - 01.12.2021

Докторите од Јужна Африка известија дека новиот сој на коронавирус – омикрон, предизвикува благи симптоми, како што се главоболка и умор, и дека засега не довел до ниту една хоспитализација или пак смртен исход.

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

Скопје1

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

24Инфо

„Омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата, сметаат експертите

Република

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

Press24

„Омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата, сметаат експертите

Zoom

Eксперти: Новиот сој на коронавирус „омикрон“ може да биде најава за крај на пандемијата

Денар

Centar MTM Во Центар Вечер Прес Женски магазин Локално Вечер Прес

СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ЕКСПЕРТИ Омикрон може да го предизвика досега најголемиот бран на епидемијата

+инфо - 01.12.2021

Иако сè уште не се достапни подетални анализи за новиот вид, експертите сметаат дека новиот бран може да донесе голем број тешки случаи, а експертите не ја исклучуваат можноста тоа да биде доволно за полнење на болничките капацитети.

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

ТВ21

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

Курир

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

Република

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

Нетпрес

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината веројатно е ефикасна против Омикрон

Zoom

Директорот на Бионтек тврди дека вакцината ќе понуди силна заштита против Омикрон

Вечер Прес

Независен Либертас Frontline Опсервер Фокус MakPress

Прогноза за пандемијата: Што не очекува следната година?

Вечер Прес - 01.12.2021

Две години откако вирусот првпат се појави во Кина, земјите се уште балансираат помеѓу отворање и повторно воведување ограничувања Пандемијата со Ковид-19 би можела да почне да се намалува следната година и постепено да се претвори во ендемична ...

Ќе заврши ли пандемијата во 2022 или нѐ очекуваат полоши сценарија?

Кумановски м.

Што нѐ чека следната година со пандемијата?

Кајгана

Шефот на СЗО вели дека е загрижен поради претераната реакција на некои земји на омикрон

МКД - 30.11.2021

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изрази загриженост за претераната реакција на некои земји на појавата на варијантата омикрон, велејќи дека наметнатите ограничувања можеби не се неопходни и дека тие ...

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Centar

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Press24

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Денар

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

MTM

Шефот на СЗО вели дека е загрижен поради претераните реакции на некои земји на Омикрон

Точка

Шефот на СЗО предупредува дека некои земји претерано реагираат на омикрон

Скопје инфо

Курир Слободен Печат Опсервер ТВ21 Нова ТВ Денешен 360 степени Нетпрес