TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија ќе одговори на протерувањето на нејзини дипломати од Грција

Р.С.Европа - 12.07.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека протерувањето на двајца руски дипломати од Грција нема добро да се одрази на односите меѓу двете земји. Таа најави и дека Русија ќе одговори на таквата одлука.

Русија најави одговор на грчкото протерување на дипломати, САД го поздравија грчкиот потег

А1 On - 12.07.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека протерувањето на двајца руски дипломати од Грција нема добро да се одрази на односите меѓу Москва и Атина, јави руската новинска агенција ТАСС.

Православното братство има граници

Deutsche Welle - 12.07.2018

Препирки меѓу Атина и Москва поради Македонија. Ова е само еден од насловите во медиумите на германски јазик кои детално известуваат за одлуката на грчката влада за протерување на руски дипломати од Грција.

Атина сака добри односи со Русија, но не прифаќа кршење на меѓународното право

А1 On - 12.07.2018

Грција е посветена на добрите односи со Русија, но не може да толертира прекршување на меѓународното право, сметаат алтернативниот министер за надворешни работи и алтернативниот министер за одбрана на Грција.

Македонија нема да дозволи „црногорско сценарио“

Deutsche Welle - 12.07.2018

Тоа е доказ дека Грција се грижи за својата и регионалната безбедност, оценува амбасадорот Денко Малески, откако Атина реши да протера руски дипломати. Премиерот Заев дециден: Нема да дозволиме да се преминат границите! Постои ли опасност Македонија ...

Грција протера двајца руски дипломати

Глас на Америка - 11.07.2018

Според медиумските извештаи, Москва наводно се вмешала во преговорите со Македонија за името Грција протера двајца руски дипломати, заради наводите дека Москва се вмешала во преговорите со Македонија за името.

Грција протера руски дипломати поради Македонија

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Грција протерува двајца руски дипломати, а Москва порача дека на тоа ќе одговори со протерување на двајца грчки дипломати, наведува агенцијата РИА. Грција соопшти дека ќе протера двајца руски дипломати од земјата, додека рускиот пратеник ...

Грција протера руски дипломати, Москва враќа со иста мера

Телма - 11.07.2018

Грчките власти протераа двајца руски дипломати а на двајца други им забранија влез во државата поради наводно поткопување на државната безбедност. Според грчките медиуми, дипломатите работеле на прибирање материјали со кои подоцна сакале да ...

Грција протера руски дипломати поради мешање во договорот за името

Алсат-М - 11.07.2018

Грција протера двајца руски дипломати од земјата поради наводно мешање во постигнувањето договор меѓу Атина и Скопје околу новото име на Македонија. Како што пренесе Катимерини, Грција ќе забрани влез во земјата за дипломатите за кои се вели дека ...

Грција протера тројца руски дипломати кои „ работеле“ против договорот со Македонија

Канал5 - 11.07.2018

Разгори ли Договорот за името дипломатска криза меѓу Грција и Русија? Атина протера двајца руски дипломати и забрани влез за уште двајца, Москва возврати со иста мерка, како вовед во најстудената фаза во односите меѓу двете земји.

Карл Билт за спорот меѓу Грција и Русија за Македонија: „Интересно...“

МКД - 11.07.2018

„Интересно. Грција протерува руски дипломати зашто им се мешале во домашните работи, наводно и за проблемот со името Македонија“, напиша на Твитер Карл Билт, копретседавач на институтот Европски совет за надворешни односи, реагирајќи на текст на ...

Русија замешала прсти и во протестите во Грција против Договорот од Преспа

Фокус - 11.07.2018

Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности поврзани со митинзите против договорот со Македонија, изјави грчки дипломатски извор.

И Москва ќе избрка двајца грчки дипломати

МКД - 11.07.2018

Москва ќе одговори на протерувањето на руските дипломати од Грција со протерување двајца грчки дипломати од земјата, соопшти руското министерство за надворешни работи, јави Интерфакс. Цитирајќи го рускиот пратеник од горниот дом Андреј Климов, и ...

„Ројтерс“: Руските дипломати во Грција вршеле „многу нелегални активности“ на протестите против Македонија

Мета - 11.07.2018

Руските дипломати кои Грција ќе ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат Договорот за името со Македонија, биле инволвирани и во „многу незаконски активности“ поврзани со протестите во Грција против ...

Русија и Грција во дипломатска војна – имало обид за руско влијание врз Договорот со Македонија

1tv - 11.07.2018

Скандал во најава – Русите се мешаат околу името на Македонија. Вакви наслови се појавија во медиумите од регионов, по веста дека Грција одлучила да протера двајца руски дипломати, поради наводно мешање во постигнатиот договор со Македонија.

Атина протерува руски дипломати-имало и обиди за влијание на Договорот

Нова ТВ - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да забрани влез во Грција за уште двајца, обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи и незаконски дејства против националната безбедност на Грција, објавува весникот Катимерини , ...

Грција протера руски дипломати – наводно се мешале околу името за Македонија?

Канал5 - 11.07.2018

Грција протерала двајца руски дипломати, а уште двајца добиле забрана за влез во земјата поради “нелегални активност“ и “мешање“ која ја загрозува “националната безбедност“, пишува весникот „Катимерини“ повикувајќи се на дипломатски извори.

Грција протера двајца руски дипломати поради обид да го поткопаат договорот со Македонија

Сакам да кажам - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на уште двајца други руски дипломати, обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи и за нелегални активности против грчката национална безбедност, објави ...

Русија враќа со иста мерка, протерува двајца грчки дипломати

Канал5 - 11.07.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ќе врати со иста мерка на одлуката на Грција да протера двајца руски дипломати , пренесува агенцијата Интерфакс. Претходно грчките медиуми пренесоа дека Атина одлучила да протера двајца ...

„Катимерини“: Грција протерува руски дипломати што се мешале во договорот за името

Макфакс - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати од земјата за наводно мешање во постигнувањето на договорот меѓу Атина и Скопје за новото име на Македонија. Според грчкиот весник „Кaтимерини“ , Грција исто така ќе го забрани и влезот во земјата на двајца ...

Руски дипломати работеле на спречување на договор меѓу Македонија и Грција

Стандард - 11.07.2018

Да се поништи во пракса патот кон договорот за името, била една од намерите на активностите на руските дипломати во Грција, вели, повикувајќи се на свои извори, новинарот на весникот „Катимерини“,Василис Недос во разговор со дописничката на МИА од ...

Грција протера двајца руски дипломати, Русија возврати со истa мера

365 - 11.07.2018

Под сомнение дека интервенирале во спорот со името со Македонија, Грција протера двајца руски дипломати. Весникот „Катимерини“ наведува дека двајца дипломати се протерани, а на уште двајца им е забранет влез во Грција, поради мешање во внатрешните ...

Захарова: Протерувањето на нашите дипломати нема добро да се одрази на односите Москва-Атина

Фокус - 12.07.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека протерувањето на двајца руски дипломати од Грција нема добро да се одрази на односите меѓу Москва и Атина, јави руската новинска агенција ТАСС.

Грција протерува руски дипломати, го попречувале и договорот од Преспа

+инфо - 11.07.2018

Изворите на Катимерини укажуваат и на напорите на Русија да се вмеша во чувствителното внатрешно прашање, како што е договорот меѓу Грција и БЈРМ околу името, и со тоа негативно да влијае на улогата на Грција на Балканот.

Грција протера руски дипломати поради мешање во договорот за името

Фокус - 11.07.2018

Грчките власти соопштија дека двајца руски дипломати добиле статус persona non grata, како и дека уште на двајца им се забранет влез во земјата поради обид да влијаат на одлуките на власта по прашањето за новото име на Македонија, пишува англиското ...

Москва ќе одговори соодветно на протерувањето руски дипломати од Атина

AKO - 11.07.2018

По протерувањето на двајца руски дипломати од Атина, за кои се верува дека работела на подривање на Договорот за името меѓу Грција и Македонија, Москва одговори дека ќе врати со реципроцитет.

Грција протерува двајца дипломати поради мешање во Договорот Атина-Скопје

Стандард - 11.07.2018

Грчките власти одлучија да протераат двајца руски дипломати од државата поради наводно мешање во постигнувањето на Договорот меѓу Атина и Скопје за новото има на Македонија. Москва одговори дека ќе прогласи персона-нон-грата двајца грчки дипломати ...

Атина сака добри односи со Русија, но не прифаќа кршење на меѓународното право

+инфо - 12.07.2018

Алтернативниот министер за одбрана, говорејќи за радиото „247” рече дека иако добрите односи на Грција со Русија се цврста одлука на грчката надворешна политика, сепак протерувањето и забраната за влез за руските дипломати било обврска на Атина.

Москва ќе реагира на протерувањето руски дипломати од Грција

Р.С.Европа - 11.07.2018

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека ќе реагира на протерувањето на двајца руски дипломати од Грција, објави руската новинска агенција Интерфакс. Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца ...

Грција ќе протера двајца руски дипломати поради обиди да се поткопа Договорот за името

Мета - 11.07.2018

Грчката влада донела одлука да протера двајца руски дипломати и да забрани влез на двајца други, обвинувајќи ги за обиди да се вмешаат во внатрешните работи на Грција, како и да го поткопаат Договорот за името со Македонија, известува грчкиот весник ...

Грција протерува руски дипломати

Стандард - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на земјата и активности против националната безбедност на Грција, информира весникот „Катимерини“.

Договорот за името, причина за протерување двајца руски дипломати од Грција

Р.С.Европа - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца за активности што не се во согласност со нивниот статус, објави денеска грчкиот весник Катимерини. Засега нема официјaлeн коментар од грчките власти, како и од руската ...

Македонија нема да дозволи „црногорско сценарио“

Либертас - 12.07.2018

Постои ли опасност Македонија да се соочи со т.н. „црногорско сценарио“, кое според искуството на таа земја стана синоним за опасни руски обиди со цел попречување на проширувањето на НАТО во Западен Балкан? Стравувањaтa дека Москва ќе се обиде да го ...

НЕОЧЕКУВАН ЗАПЛЕТ: Руски дипломати се мешале во спорот со името па протерани

Скопје24 - 11.07.2018

Грција протера двајца руски дипломати од земјата поради наводно мешање во постигнувањето договор меѓу Атина и Скопје околу новото име на Македонија. Како што пренесе Катимерини, Грција ќе забрани влез во земјата за дипломатите за кои се вели дека ...

Поради вмешаност во митинзите против договорот со Македонија Грција и претходно ја предупредувала Русија

+инфо - 11.07.2018

Обвинувањата се однесуваат на вмешаност во митинзите против договорот со Македонија и обиди да им понудат пари на државни службеници. Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности ...

„Ројтерс“: Руските дипломати во Грција вршеле „многу нелегални активности“ на протестите против Македонија

iPortal - 12.07.2018

Руските дипломати кои Грција ќе ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат Договорот за името со Македонија, биле инволвирани и во „многу незаконски активности“ поврзани со протестите во Грција против ...

Русија враќа со иста мерка, протерува двајца грчки дипломати

Република - 11.07.2018

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека ќе врати со иста мерка на одлуката на Грција да протера двајца руски дипломати, пренесува агенцијата Интерфакс. Претходно грчките медиуми пренесоа дека Атина одлучила да протера двајца ...

Катимерини: Грција протерува руски дипломати кои се мешале во договорот за името

Точка - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати од земјата за наводно мешање во постигнувањето на договорот меѓу Атина и Скопје, околу новото име на Македонија. Според грчкиот весник „Кaтимерини“, Грција, исто така, ќе го забрани и влезот во земјата на ...

Руски дипломати работеле на поништување на договорот за името во пракса

Либертас - 11.07.2018

Да се поништи во пракса патот кон договорот за името, била една од намерите на активностите на руските дипломати во Грција, вели, повикувајќи се на свои извори, новинарот на весникот „Катимерини“,Василис Недос во разговор со дописничката на МИА од ...

Русија најави одговор на грчкото протерување на дипломати

Стандард - 12.07.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека протерувањето на двајца руски дипломати од Грција нема добро да се одрази на односите меѓу Москва и Атина, јави руската новинска агенција ТАСС.

Грција протерува двајца дипломати поради мешање во Договорот Атина-Скопје

А1 On - 11.07.2018

Грчките власти одлучија да протераат двајца руски дипломати од државата поради наводно мешање во постигнувањето на Договорот меѓу Атина и Скопје за новото има на Македонија. Москва одговори дека ќе прогласи персона-нон-грата двајца грчки дипломати ...

Грција сака добри односи со Русија и по протерувањето на двајца дипломати

Р.С.Европа - 12.07.2018

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Јоргос Катругалос изјави дека неговата земја е посветена на добрите односи со Русија, но не може да толерира прекршување на меѓународното право.

Грција ќе протера двајца руски дипломати поради обиди да се поткопа Договорот за името

iPortal - 11.07.2018

Грчката влада донела одлука да протера двајца руски дипломати и да забрани влез на двајца други, обвинувајќи ги за обиди да се вмешаат во внатрешните работи на Грција, како и да го поткопаат Договорот за името со Македонија, известува грчкиот весник ...

Грција протерува руски дипломати

Вечер - 11.07.2018

Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на земјата и активности против националната безбедност на Грција, информира весникот „Катимерини“.

ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА: Грција протерува руски аташеа кои сакале да го урнат договорот со Македонија

Фактор - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати и ќе забрани влез на уште двајца за активности затоа што имало индиции дека тие сакале преку свои контакти да го „урнат“ реализирањето на договорот од Преспа со Македонија, објави денеска грчкиот весник ...

Македонија нема да дозволи „црногорско сценарио“

iPortal - 12.07.2018

Постои ли опасност Македонија да се соочи со т.н. „црногорско сценарио“, кое според искуството на таа земја стана синоним за опасни руски обиди со цел попречување на проширувањето на НАТО во Западен Балкан? Стравувањaтa дека Москва ќе се обиде да го ...

Грција и претходно ја предупредувала Русија дека ќе протера нејзини дипломати

А1 On - 11.07.2018

Грција ја информирала Русија на 6 јули дека планира да протера руски дипломати од земјата за нелегални активности поврзани со митинзите против договорот со Македонија, изјави грчки дипломатски извор.

Ројтерс: Протераните руски димпломати од Грција поврзани со протестите против договорот за името

еМагазин - 12.07.2018

Според новинската агенција Ројтерс руските дипломати кои Грција ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат договорот за името со Македонија биле вмешани и во „многу незаконски активности“ поврзани со ...

„Катимерини“: Грција протерува руски дипломати што се мешале во договорот за името

Правдико - 11.07.2018

Грција ќе протера двајца руски дипломати од земјата за наводно мешање во постигнувањето на договорот меѓу Атина и Скопје за новото име на Македонија. Според грчкиот весник „Кaтимерини“, Грција исто така ќе го забрани и влезот во земјата на двајца ...

Руски дипломати работеле на спречување на договорот за името меѓу Македонија и Грција

1tv - 11.07.2018

Да се поништи во пракса патот кон договорот за името, била една од намерите на активностите на руските дипломати во Грција, вели, повикувајќи се на свои извори, новинарот на весникот „Катимерини“, Василис Недос.