TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скратен празничен карантин

Deutsche Welle - 22.05.2020

Наместо во сабота, како што предложи Комисијата за заразни болести, полицискиот час за празниците Рамазан Бајрам и Денот на сесловенските просветители ќе почне во недела во 19 а ќе трае до вторник во 5 часот.

ВМРО-ДПМНЕ: Полицискиот час за Рамазан Бајрам требаше да важи и за Велигден

Република - 22.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ смета дека слична мерка како оваа за претстојниот викенд Владата требаше да донесе и за Велигденските празници. Тргнувајќи од фактот дека викендов е Рамазан Бајрам, ВМРО-ДПМНЕ смета дека беше грешка што Владата спречи прославување на ...

Владата во последен момент одлучува за полицискиот час

Канал5 - 22.05.2020

Владата во последен момент одлучува по препораката на Комисијата за заштита од заразни болести, дали ќе има празничен викенд карантин за граѓаните. Пред Владата е Андријана Лазова, седницата на владата е започната пред еден час.

ВМРО-ДПМНЕ: Полицискиот час требаше да биде ваков и за Велигден!

Магазин - 22.05.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ ја поздравуваат одлуката викендов да нема целосен полициски час, како што беше случајот викендот на Велигден кога граѓаните мораа да останат затворени во своите домови 85-часови.

Владата во последен момент ќе одлучува за полицискиот час, седницата закажана за во 17:00 часот

Канал5 - 22.05.2020

Владата во последен момент ќе одлучува по препораката на Комисијата за заштита од заразни болести, дали ќе има празничен викенд карантин за граѓаните. Пред Владата е Андријана Лазова, седницата на владата е закажана за 17 часот, дали има информација ...

ОДЛУКА НА ВЛАДАТА: Полициски час од недела од 11 часот до вторник на 05 часот

Денешен - 22.05.2020

На седницата на Владата која е во тек, била донесена одлука полицискиот час за викендот и неработниот понеделник да трае од недела од 11 часот до вторник наутро во 05 часот. ИВЗ и многу верници од муслиманска вероисповед веќе се изјаснија дека нема ...

Денеска ќе се одлучува за полицискиот час за викендот

Фокус - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести за полицискиот час за претстојниот продолжен викенд. Предлогот на надлежните е истиот да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Денеска одлука за полицискиот час

360 степени - 22.05.2020

Владата денеска треба да донесе одлука за тоа каков ќе биде полицискиот час за време на продолжениот празничен викенд. Препораката на Комисијата за заразни болести е позната од средата и таа е тој да започне утре (сабота) во 19 часот и да трае до ...

09: Колку ќе трае викенд полицискиот час, трите сета економски мерки вредат половина од „Скопје 2014“, две белешки за ...

Frontline - 22.05.2020

Прв блок утрински вести. Денеска владина одлука за времетраење на полицискиот час. Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на вчерашното гостувањето на ТВ 24, спроти одлуката на Владата каков полициски час ќе има ...

Владата ќе решава за полицискиот час за викендот

Р.С.Европа - 22.05.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски вчера најави дека во текот на денешниот ден ќе има одлука на Владата каков полициски час ќе има викендов. “Сметам дека тоа што ќе произлезе од Кризниот штаб, од Комисијата за ...

Владата закажа седница – Колку ќе трае полицискиот час за време на продолжениот викенд?

Centar - 22.05.2020

Полицискиот час за време на викендов кој поради двојниот празник ќе биде продолжен стана топ тема на интересирање во јавноста, а истиот ќе биде ставен на дневен ред и на петочната владина седница.

Комисијата за заразни болести предлага 58-часовен карантин за викендов

Алсат-М - 21.05.2020

Полицискиот час за претстојниот викенд кој е продолжен со два празника, според предлогот на Комисијата за заразни болести треба да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник. Овој предлог Комисијата го достави вчера до Владата.

Во последен час ќе се одлучува за полицискиот час за време на продолжениот викенд

360 степени - 21.05.2020

Најавите за враќање можно „враќање“ на карантинот, откако пред извесно време беше скратен полицискиот час, наидоа на различни реакции во јавноста Дали македонските граѓани ќе останат во 58-часовен карантин за време на продолжениот викенд, како што ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нелогично е рестораните да работат од вторник, а да има целосен полициски час за продолжениот викенд

А1 On - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

Со владата на СДСМ и тоа го има: До понеделник 58 часа затворени, од вторник отворени кафани

Република - 21.05.2020

Комисијата за заразни болести вчера предложи дека за престојниот продолжен викенд, полицискиот час треба да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник. Причината, според министерот за здравство Венко Филипче, се должи на ...

Владата утре ќе донесе одлука дали ќе има продолжен полициски час за време на викендот

ТВ21 - 21.05.2020

Владата утре ќе донесе одлука за тоа дали ќе има продолжен полициски час за време на викендот каде се поклопуваат два празника – Денот на светите просветители св. Кирил и Методиј и муслиманскиот верски празник Бајрам.

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд

Курир - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Интегрален текст од соопштение на ...

12: ВМРО-ДПМНЕ и ИВЗ против целосен карантин за време на продолжениот викенд, Угостителите во Скопје се подготвуваат за ...

Frontline - 21.05.2020

Преглед на настаните на пладне ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предлогот од Комисијата за заразни болести на Владата за целосен полициски час за време на продолжениот викенд, а Исламската верска заедница пред неколку дена ја информирала Владата и ...

Наместо целосен карантин, поблага варијанта од 14 до 05 часот?

Скопје инфо - 21.05.2020

Полициски час, но не како што објавија повеќето медиуми, да биде со целосен карантин, туку од 14 или 15 часот па се до 5 часот наутро, неофицијално дознава Centar.mk. Ваквиот полициски час би бил во сабота, недела и понеделник, поради празникот ...

ВМРО-ДПМНЕ е против предложениот карантин за време на продолжениот викенд

24Инфо - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ: Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време ...

Канал5 - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ е против целосен полициски час за претстојниот викенд

+инфо - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ против целосен полициски час за време на викендот

Макфакс - 21.05.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека не се согласуваат со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не се согласуваме со предложениот полициски час, престрог е

360 степени - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд, соопштија од партијата. Според нив, нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за ...

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд

Локално - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ против целосен полициски час за време на продолжениот викенд

Фокус - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. -Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд

iPortal - 21.05.2020

„ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ е против целосен полициски час за продолжениот викенд

Нетпрес - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ сака и да нема заразени, и да нема полициски час

Независен - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд, соопштија од партијата.Според нив, нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време ...

ВМРО-ДПМНЕ против целосен полициски час за време на викендот

MTM - 21.05.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека не се согласуваат со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот ...

Како реагираше ВМРО-ДПМНЕ со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд?!

Бизнис Вести - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ: Нелогично е рестораните да работат од вторник, а да има продолжен полициски час

Сител - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ против целосен полициски час за време на викендот

Мак. Весник - 21.05.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека не се согласуваат со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не се согласува со предложената мерка за полициски час за викендов

МКД - 21.05.2020

Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд. Со други зборови недела и понеделник за Владата на СДСМ е опасно, а вторникот не е.

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд

Либертас - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд

Скопје1 - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ против целосен полициски час за време на продолжениот викенд

OhridNews - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Според ВМРО-ДПМНЕ со ваквите мерки СДСМ свесно влегува во провоцирање на тензии и конфликти меѓу населението и ја изложува полицијата во ...

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд

Тера - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд, стои во партиското соопштение. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на ...

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд

MakPress - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

ВМРО-ДПМНЕ против целосен полициски час за време на викендот

Скопје инфо - 21.05.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека не се согласуваат со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Од карантин и полициски час право во ресторан – која е логиката?

365 - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предложената мерка за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. „Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително седење дома за време на целиот продолжен викенд.

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ и ИВЗ со спинови ја минираат борбата против епидемијата

Мета - 21.05.2020

Без оглед на одлуката на Владата за продолжениот викенд, факт е дека ВМРО-ДПМНЕ и ИВЗ, со сличен речник во кој доминира збоорот „нелогично“, де факто ја подриваат борбата на државните органи и здравствените власти со епидемијата со корона вирусот.

Владата денеска ќе решава за полицискиот час за викендот

Фокус - 22.05.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски вчера најави дека во текот на денешниот ден ќе има одлука на Владата каков полициски час ќе има викендов. -Сметам дека тоа што ќе произлезе од Кризниот штаб, од Комисијата за ...

Времето за носење одлука на Владата тече, по двата продолжени карантини во најава трет

Локално - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Се чека владината одлука за полицискиот час

Алсат-М - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Денеска ќе се знае колку ќе трае полицискиот час за време на викендот

iPortal - 22.05.2020

Владата денеска треба да донесе одлука за тоа каков ќе биде полицискиот час за време на продолжениот празничен викенд. Препораката на Комисијата за заразни болести е позната од средата и таа е тој да започне од сабота во 19 часот и да трае до ...

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ и ИВЗ со спинови ја минираат борбата против епидемијата

Frontline - 22.05.2020

Без оглед на одлуката на Владата за продолжениот викенд, факт е дека ВМРО-ДПМНЕ и ИВЗ, со сличен речник во кој доминира збоорот „нелогично“, де факто ја подриваат борбата на државните органи и здраствените власти со епидемијата со корона вирусот.

Владата денес ќе одлучува за полицискиот час за викендот

Телма - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Владата ќе решава за полицискиот час за викендот

Тера - 22.05.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски вчера најави дека во текот на денешниот ден ќе има одлука на Владата каков полициски час ќе има викендов. “Сметам дека тоа што ќе произлезе од Кризниот штаб, од Комисијата за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Слична мерка требаше да биде донесена и за Велигденските празници

Канал5 - 22.05.2020

ВМРО ДПМНЕ во однос на одлуката за полициски час смета дека ваква слична мерка Владата требаше да донесе и за Велигденските празници. ВМРО ДПМНЕ смета дека беше грешка што Владата спречи прославување на Велгден.