TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српска листа: ЗСО е институција неопходна за опстанок на српскиот народ

Слободен Печат - 31.01.2023

Делегацијата на Српската листа денеска присуствуваше на дебатата за Заедницата на српските општини, нејзиното формирање, надлежностите, функционирањето и предизвиците, што се одржа во Амбасадата на САД во Приштина, објави Косова онлајн.

„Еуроњуз“: САД го блокираат влезот на Косово во СЕ до промена на ставот за ЗСО

Курир

„Еуроњуз“: САД го блокираат влезот на Косово во СЕ до промена на ставот за ЗСО

24 Вести

„Еуроњуз“: САД го блокираат влезот на Косово во СЕ до промена на ставот за ЗСО

Нетпрес

„Еуроњуз“: САД го блокираат влезот на Косово во СЕ до промена на ставот за ЗСО

Опсервер

„Еуроњуз”: САД го блокираат влезот на Косово во СЕ до промена на ставот за ЗСО

Либертас

САД го блокираат влезот на Косово во Совет на Европа до промена на ставот за ЗСО

Фокус

Независен Вечер Прес Во Центар MakPress

САД организираат во Приштина дискусија за Заедницата на општините со српско мнозинство

Р.С.Европа - 31.01.2023

На иницијатива на амбасадата на Соединетите држави денеска во Приштина претставници на Владата и Претседателството на Косово, како и опозициските политички партии и граѓанското општество, разговараат за формирање на Заедница на општини со српско ...

САД организираат во Приштина дискусија за Заедницата на општините со српско мнозинство

Алсат-М

Ховениер по средбата за формирање на ЗСО: Повикуваме на спроведување на сите обврски од дијалогот

Опсервер - 31.01.2023

Амбасадорот на САД во Приштина, Џеф Ховениер, на својот официјален профил на Твитер се огласи по средбата одржана во Амбасадата во врска со формирањето на Заедницата на српските општини, на која присуствуваа претставници на српската и албанската ...

Американскиот амбасадор во Приштина повика двете страни да ги спроведат сите обврски од дијалогот

Слободен Печат

Ховениер по средбата за формирање на ЗСО: Повикуваме на спроведување на сите обврски од дијалогот

MakPress

Дали САД му врти грб на Албин Курти?

Фактор - 31.01.2023

Според косовски аналитичари, Вашингтон го игнорира косовскиот премиер Албин Курти. Амбасадата на САД во Приштина организира дискусија за Заедницата на српски општини, а на овој настан не е повикан косовскиот премиер Курти.

Кусари: Косовската Влада нема конфликт со САД за ЗСО

MakPress