TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Осум најлоши работи кои оваа есен можете да ги направите за вашето здравје!

Слободен Печат - 21.09.2020

Есента е идеално време од годината за релаксација. Но, лекарите предупредуваат дека не треба да претерувате, па затоа издвоија неколку работи што не треба да ги правите оваа есен: 1. Игнорирај го стресот Во летните месеци, можете да се борите против ...

Колку е важно што пиеме наутро и кој пијалок е поздрав – кафе или чај?

Локално - 21.09.2020

Утринската рутина и малите навики кои ги имаме се многу поважни за остатокот од денот отколку што многумина мислат. Честопати слушаме дека би било добро да се стане малку порано, а потоа да се одвои време за себе и да се ужива во здрав и хранлив ...

Што е подобро да пиеме наутро – кафе или чај? Експертите имаат конечен одговор

Точка - 21.09.2020

Иако поборниците на кето диетата ја практикуваат оваа навика, д-р Руш вели дека тоа дефинитивно не е здраво. Утринската рутина и малите навики кои што ги имаме сите ние се многу поважни за останатиот дел од денот отколку што многумина мислат.

Што е подобро да пиеме наутро, кафе или чај?

Независен - 21.09.2020

Утринската рутина и малите навики што ги имаме се многу поважни за остатокот од денот отколку што многумина мислат. Честопати слушаме дека би било добро да станете малку порано, а потоа да одвоите време за себе и да уживате во здрав и хранлив ...

Како газираните пијалоци влијаат врз здравјето?

Скопје инфо - 21.09.2020

Истражувањето кое опфати повеќе од 400 илјади луѓе во Европа, утврди дека ризикот од рана смрт е зголемен кај луѓе кои консумираат две или повеќе чаши газирани пијалоци засладени со шеќер.

Зошто треба да пиете кафе со лимон, посебно наутро?

Фактор - 21.09.2020

Сварете една шолја домашно кафе без шеќер и во неа исцедете половина лимон. Испијте го додека е топло и за само неколку минути ќе почувствувате олеснување во вашата глава. Покрај кафето добро е и да пиете многу течности, особено вода и да излезете ...

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Курир - 21.09.2020

Не можете без вашето утринско кафе? Ви треба за да ве разбуди? Тоа е само едно кафе? Но, дали по него пиете уште неколку и тие ви се премногу? Многу научни студии го испитувале односот меѓу пиењето кафе и низа медицински состојби.

Мрачната страна на кафето: Поминува низ различни процеси на преработка кои се штетни по здравјето

ММС - 20.09.2020

Што го прави богатото кафе? Содржи целулоза, масти, вода, шеќери, киселини, кофеин и есенцијални масла. Калиум и магнезиум се присутни од минерални материи, и ниацин (Б3) од витамини. Богато е со антиоксиданти.

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Кајгана - 20.09.2020

Не можете без вашето утринско кафе? Ви треба за да ве разбуди? Тоа е само едно кафе? Но, дали по него пиете уште неколку и тие ви се премногу? Многу научни студии го испитувале односот меѓу пиењето кафе и низа медицински состојби.

Што да се јаде по 40-тата година и да се слабее?

Денар - 20.09.2020

Четириесет годишната возраст е една од најважните граници во животот кога процесите во телото се менуваат, па затоа се препорачуваат неколку совети за намалување на килограмите. Доколку сте наполниле 40 години и сметате дека е време за слабеење, ...