TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија официјално доби покана за членство во НАТО

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Лидерите на НАТО формално на самитот во Брисел ја повикаа Македонија да ги отпочне преговорите за членство во Алијансата, со предупредување дека процесот на придружување не може да заврши се додека до крај не се реши прашањето со името.

Сефер Тахири и Ристо Никовски во „Само Вистина“

Канал5 - 11.07.2018

Поканата за пристапните преговори со НАТО е добра вест за иднината на граѓаните и Македонија. Членството во НАТО ја зголемува безбедноста и носи други придобивки за понатамошниот развој на земјата.

Пендаровски: Со 10 отсто водат граѓаните кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија

Фокус - 11.07.2018

Координаторот за НАТО на Македонија, Стево Пендаровски во вечерашното вклучување во Топ тема на Телма откри дека според најновите анкети кои не се правени од Владата, разликата меѓу оние кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија и ...

Столтенберг: Македонија доби покана за почеток на пристапните преговори во НАТО

Сител - 11.07.2018

Не можете да бидете дел од НАТО без промена на уставното име, порача првиот човек на Алијансата само неколку минути откако соопшто дека Македонија ја доби долгоочекуваната покана. Земјава ќе стане 30-та членка на Алијансата под новото име, откако ...

Брисел: Потврдена поканата за членство на Македонија во НАТО

Deutsche Welle - 11.07.2018

Завршната декларација од самитот на НАТО во Брисел ја потврди најавата дека Македонија ќе добие покана за почеток на преговори за членство. Без промена на името нема НАТО, порача Столтенберг.

Заев: Македонија станува дел од семејството, во куќа во која припаѓаме ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, првиот ден на НАТО Самитот, на шефови на држави и влади, го започна со учество на панелот „НАТО ангажмани: Дијалози на Самитот во Брисел“.

НАТО ја покани Македонија, но за полноправно членство ќе мора да се смени името

ТВ21 - 11.07.2018

На Самитот на НАТО во Брисел, 29-те земји членки едногласно одлучија Македонија да добие покана за старт на преговорите за членство во Северо-атланскиот сојуз. Тоа значи дека 30-то место е резервирано за Македонија.

Прирачник од НАТО за Македонија

ТВ21 - 11.07.2018

Државниот врв упати честитки до граѓаните на Македонија, по повод добивањето покана за почеток на преговори за членство на земјата во НАТО. Претставниците на македонската делегација од Брисел истакнаа дека местото во Алијансата, на Македонија ќе ѝ ...

Македонија поканета да стане 30-та членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Македонија доби поканата за почнување на преговорите за зачленување во НАТО а ќе стане членка откако ќе се завршат сите процедури предвидени со договорот за името со Грција. Ова накратко е веста што стигна од самитот на Алијансата во Брисел а ја ...

По самитот на НАТО, средба на министрите на Јадранската повелба во Загреб

А1 On - 11.07.2018

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис најави дека по самитот на НАТО во Брисел ќе ја посети Хрватска, каде ќе учествува на средба на министрите за одбрана на членките на Јадранската повелба во која влегуваат и Македонија, Албанија, Босна и ...

Ружин: Покана значи членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Поранешниот амбасадор на Македонија во НАТО, Нано Ружин вели дека поканата која се очекува да ја добие Македонија од земјите членки на Алијансата, подразбира членство во НАТО. Ружин не очекува пречки за референдумот или за потребните уставни измени, ...

Македонија со полноправно членство во НАТО по завршување на обврските од договорот со Грција

Канал5 - 11.07.2018

Состанок на врвот на НАТО во Брисел.Македонија ќе биде поканета да ги почне пристапните преговори за членство во Северноатлантската алијанса. Ова стои во заклучокот од комуникето на НАТО во кое стои дека зачленувањето ќе се случи по целосно ...

Самит на НАТО, Македонија доби покана за членство

Алсат-М - 11.07.2018

Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО. 29 членки на Северноатлантската алијанса одлучија да ја поканат Македонија да започне претпристапни преговори. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека одлуката доаѓа по историскиот ...

Анализа: Како до полноправно членство во НАТО?

Канал5 - 11.07.2018

Што всушност се случи денеска на Самитот на НАТО? Дали можеме да сметаме дека веќе сме 30-та членка на Алијансата, а денешниот ден е историски Македонија никогаш не била поблиску до членство во НАТО – можеби оваа формулација најмногу одговора на ...

НАТО посветен на договорот за издвојување за одбраната

Вечер - 11.07.2018

Лидерите на НАТО ја потенцираа „непоколебливата посветеност“ на договорените цели за издвојување за одбраната и изразија загриженост поради, како што наведуваат, заканите што ги претставува Русија, Иран и Северна Кореја.

Пендаровски: Наша задача за НАТО е да го имплементираме Договорот за името ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Македонија 25 години го оди патот до НАТО

Телма - 11.07.2018

На 23 декември 1993 година македонското Собрание донело одлука за стапување на земјата во членство во НАТО. Со оваа одлука на Собранието започна 25 годишниот пат на Македонија кон НАТО, во кои од земја членка на Партнерството за мир во 1995, преку ...

Граѓаните поделени околу претпристапните преговори за членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Граѓаните со поделени мислења во однос на претпристапните преговори за членство во НАТО. Дел од оние со кои денеска зборувавме ни одговорија дека НАТО требало да ни упати безусловна покана, а други ги поздравуваат заклучоците од Самитот.

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

Локално - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Почна Самитот на НАТО во Брисел-Македонија ќе биде поканета да почне преговори за членство

Канал5 - 11.07.2018

Почна дводневниот Самит на НАТО во Брисел на кој Македонија ќе добие покана да и се приклучи на алијансата. Заклучокот за Македонија кој претпоставува покана за старт на преговорите а зачленувањето да се случи по целосно заокружување на обврските од ...

Ружин: Членството во НАТО не е само привилегија туку и огромна обврска

Канал5 - 11.07.2018

Поранешниот амбасадор во НАТО, Нано Ружин потсетува дека членството во Алијанската не значи само привилегија туку и обврска. Со професорот Ружин разговара Гоце Герасимовски . Во видеото погледнете го целиот ...

Шекеринска: Македонија ја заслужи поканата

Локално - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

(ВИДЕО) Македонската делегација се подготвува за прослава

Независен - 11.07.2018

На почетокот на НАТО Самитот во Брисел македонската делегација го оцени овој ден како историски за нашата држава. - Овој ден го очекувавме сите. И мојата генерација и генерациите пред мене.

Преговорите со НАТО се стандардна процедура и траат кратко

+инфо - 11.07.2018

Преговорите со НАТО се стандардна процедура, поврзана со одлуката земјата кандидат да се покани за членство во Алијансата, објаснува за Плусинфо извор од Владата. – Преговорите се претежно за прашања од техничка природа и траат кратко меѓу два и ...

Шекеринска: Го поправаме пропуштеното во 2008

Deutsche Welle - 11.07.2018

Македонската министерка за одбрана од самитот на НАТО во Брисел порача дека одлуката да ѝ се додели покана за членство на Македонија ќе биде најпозитивната на големиот собир. Поканата за Македонија може да биде еден од ретките позитивни сигнали кои ...

Бачев: Лага е дека добиваме покана за членство во НАТО

Фокус - 11.07.2018

Единствена Македонија ја осудува бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел добива покана за членство во НАТО, велат од ...

„Единствена Македонија“: Власта лаже, нема покана од НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Партија „Единствена Македонија“, која се залага за сојуз со Русија место со НАТО, ја обвини Владата дека „го лаже македонскиот народ и дека Македонија нема да добие покана за членство во Алијансата“.

Не е НАТО сè што сјае

Оff.net - 11.07.2018

Членките не уплаќаат членарина, Турција купува руски С-400 а некои овдешни будалетинки ја убедуваат својата лумпен публика дека ние сме биле главна ѕвезда на самиот на НАТО. Тејк ит изи. Стабилноста во Сирија и Ирак, борбата против тероризмот и ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО

Сител - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Североатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за членство.

Македонија добива покана, а Северна Македонија ќе стане членка на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Под силни безбедносни мерки денеска во Брисел почнува дводневниот самит на НАТО. Иако седиштето на Алијансата каде што се одржува состанокот на шефовите на држави и влади на 29 земји членки е подалеку од центарот на Брисел, засилено полициско ...

Започна НАТО самитот во Брисел, Македонија ја очекува поканата за членство во НАТО

Канал5 - 11.07.2018

На самитот на НАТО попладнево во Брисел се очекува Македонија да ја добие долгоочекуваната покана за членство во НАТО. Земјава е кандидатка за членство веќе 19 години, а зад себе има рекордни 17 акциски планови за членство.

Подчасов: членството на Македонија во НАТО е важно за имиџот на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

„Македонското евентуално влегување во НАТО не повлекува сериозни одбранбени или воени предности за Алијансата, туку ќе има позитивен импакт врз имиџот на НАТО“, вели Николај Подчасов, од рускиот Институт за стратегиски студии за руската новинска ...

Заев со владина делегација на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО во Брисел

Стандард - 11.07.2018

Македонска владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, денеска и утре, ќе учествува во работата на Самитот на шефови на држави и влади на НАТО во Брисел. Во состав на делегацијата се и заменик-претседателката на Владата и министер за ...

Македонија во очекување на поканата за НАТО, но како ќе не наречат во формулацијата?!

Радар - 11.07.2018

На денешниот самит на НАТО во Брисел се очекува одлуката за поканаа за членство на Македонија во НАТО. Одлуката најверојатно ќе биде донесена во попладневните часови, а утре и формално Генералниот секретар на НАТО ќе му ја соопшти на премиерот Заев.

Македонија денеска добива покана за преговори за членство во НАТО

Сакам да кажам - 11.07.2018

Извесно е дека Македонија на Самитот на НАТО во Брисел денес ќе добие покана за пристапни преговори со Алијансата, во процедура иста како и за приемот на Црна Гора, Хрватска и Албанија. Тоа го најави и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ...

Македонија на самитот во Брисел ја очекува поканата за НАТО, Трамп е главна ѕвезда

24Инфо - 11.07.2018

Дваесет и деветте лидери од Северноатланскиот совет денеска, на првиот ден од Самитот на НАТО во Брисел, ќе постигнат согласност да и испратат на Македонија покана за почеток на преговори за ...

Готемолер за Алсат-М: Македонија, важна улога за зачувување на стабилноста на Балканот

Алсат-М - 10.07.2018

Заменик генералниот секретар на НАТО, Рос Готемолер, во ексклузивно интервју за Алсат М, зборува за придобивките што ќе ги има Македонија откако ќе стане членка на НАТО. Готемолер рече дека членството на Македонија во НАТО ќе помогне во зачувување ...

Часови пред самитот на НАТО, Македонија добива покана за членство

ТВ21 - 10.07.2018

Два дена, политичкиот врв на Република Македонија ќе престојува во Брисел каде треба да ја добие поканата за почеток на преговорите за членство во НАТО. Пред самитот, Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг изјави дека има согласност ...

Готемолер: Може да се случи на почетокот на 2019 година да бидете повикани на масата на НАТО

Телма - 10.07.2018

Роуз Готемолер, заменик генерален секретар на НАТО, ја објаснува динамиката која ја очекува Македонија за влез во НАТО Алијансата, откако би добиле покана за старт на преговори. „Веќе се подготвуваат драфт документите за да може да се почнат ...

Самит на НАТО – Покана за старт на преговори утре, членство по финализирање на Договорот

Алсат-М - 10.07.2018

Македонија на самитот од 11 и 12 јули во Брисел ќе добие покана за НАТО. Земјите членки на Северноатланската Алијанса на првиот ден од Самитот во текот на утрешниот ден, ќе препорачаат Македонија да ги почне претпристапните преговори за членство.

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

А1 On - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

Референдумот е тест за способноста на власта

Независен - 10.07.2018

Ѓорѓи Спасов Влaдата и парламентaрното мнозинство се наоѓаат пред една од најтешките задачи во својот мандат. По потпишаниот договор со Грција, слоганот „Зборот е збор“ нив ги обврзува да демонстрираат способност во релативно кус рок да се добие ...

Вратата на НАТО останува отворена - за Скопје

Глас на Америка - 10.07.2018

Прес-конференција пред Самитот на Алијансата во Брисел „По минатомесечниот историски договор за името, се согласивме да го поканиме Скопје да започне со пристапните преговори. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ние ќе можеме да ја ...

Амбасадорката на САД во НАТО за 1ТВ: Само успешен референдум ја дели Македонија од членство во НАТО

1tv - 10.07.2018

Доколку народот на Македонија го прифати името Република Северна Македонија на референдумот, ќе започнеме преговори со Македонија за да стане полноправна, 30-та членка на НАТО Аалијансата, вели амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон, во ...

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

Канал5 - 10.07.2018

Македонија ќе стане 30-тата членка на НАТО откако ќе биде спроведен договорот со Грција за промена на името, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Тој очекува Македонија да и се придружи на алијансата, но под новото име.

Колумна, Петар Богојески: НАТО

Вечер - 10.07.2018

“На следниот Самит на НАТО, Македонија ќе добие покана за членство во Алијансата, со што ќе започне условена процедура за прием, после успешен референдум…” – јавуваат домашни и странски медиуми.

Тахири во „Само вистина“: Секоја членка на НАТО бележи развој и раст на стандардот

+инфо - 11.07.2018

Наместо иднина, ќе има небиднина за Македонија. Секој одговорен Македонец треба да направи сè овој договор со Грција, кој е капитулатски, да не успее. Тоа треба да го направи и опозицијата, дали преку бојкот на референдумот или на друг начин, оцени ...

На Самитот сме ФИРОМ, за некои медиуми веќе Република Северна Македонија

Вечер - 10.07.2018

Република Македонија на Самитот на НАТО во Брисел е заведена под референцата Поранешна Југословенска република Македонија (ФИРОМ) , стои на официјалниот сајт на НАТО. Самитот , на кој се очекува земјава да ја добие поканата, е во центарот на ...

Пендаровски: Со 10 отсто водат граѓаните кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија

Локално - 11.07.2018

Координаторот за НАТО на Македонија, Стево Пендаровски во вечерашното вклучување во Топ тема на Телма откри дека според најновите анкети кои не се правени од Владата, разликата меѓу оние кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија и ...

Безбедносен тунел за лидерите во НАТО

Независен - 10.07.2018

Засилени безбедносни мерки се преземаат во Брисел во очекување на почетокот на самитот на НАТО, на кој ќе присуствуваат шефови на држави и влади на 29. земји-членки на алијансата. Дводневниот самит ќе се одржува во новиот објект на НАТО, кој е со ...