TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје повторно меѓу десетте најзагадени градови на светот

Скопје24 - 17.01.2020

Скопје ова утро повторно се најде на листата на најзагадени градови во светот. Главниот град на Македонија се најде во топ 10 најзагадени градови со Светот. Односно од 10, Скопје е на 9то место.

Постојаната магла во Тетово причина за зголемена концетрација на ПМ 10 честичките во Тетово

Сител - 17.01.2020

Уште во јануари Тетово помина 15 денови со зголемена среднодневна концентрација на отровните ПМ 10 честички, иако во една календарска година според светските здравствени стандарди не треба да има повеќе од 35 денови со загаден воздух.

Дали се поопасни ПМ10 или ПМ2.5 честичките и која е разликата меѓу нив?

Локално - 17.01.2020

Повеќе од јасно е дека и ПМ10 и ПМ2.5 честичките се погубни за човековото здравје. Најчесто загадувањето се мери со количината на ПМ10 честички на метар кубен, а усвоената мерка е микрограми на метар кубен.

Вучиќ: Да, постои паника со загадувањето, но и кампањата што се води е гротескна

А1 On - 17.01.2020

Во услови кога е големо загадувањето на воздухот во Србија и откако Енергетската заедница (ЕЗ) вчера покрена спор против Србија поради непочитување на лимитот за емисија на штетни гасови согласно Директивата за големи ложишта, српските медиуми за ...

Во Скопје утрово едвај се дише - Меѓу 10-те најзагадени градови во Светот

Press24 - 17.01.2020

Скопјани повторно се трујат. Мерните станици и утринава повторно покажуваат енормно загадување на воздухот во градот Скопје и околината. Македонскиот главен град денеска повторно се најде во топ 10 најзагадени градови во ...

Скопје на осмо место во листата на најзагадени градови во светот

Скопје инфо - 17.01.2020

Утрово Скопје се искачи на осмо место на светската листа на најзагадени градови. Податоците се од 11 часот според податоците прикажани на интернет – страницата на Air-visual. На табелата се гледа дека степенот на загаденоста со ПМ10 честичи изнесува ...

Утрово Скопје меѓу 10-те најзагадени градови во Светот

ТВ21 - 17.01.2020

Утринава повторно зголемено загадување во Скопје и околината. Главниот град на нашата земја се најде во топ 10 најзагадени градови со Светот, или поточно се најде на 9. место. Прв е Лахоре во Пакиста, а меѓу најзагадените се и Сараево и Приштина.

Скопје и Гостивар меѓу најзагадените градови во светот

Бизнис Вести - 17.01.2020

Ова утро повторно е зголемено загадувањето во Скопје и околината. Главниот град на нашата земја се најде во топ 10 најзагадени градови со Светот, или поточно на 9-то место. Најзагадено е во Центар 152ПМ 10 честички, Лисиче со 147 кај Ректорат 144 ПМ ...

Загадувањето во Гостивар 17 часа непрекинато во црвена фаза

Gostivarpress.mk - 17.01.2020

Концентрацијата на опасните ПМ10 честички во воздухот на подрачјето на Гостивар е над дозволените граници во изминатите 17 часа непрекинато. Загаденоста не се намали ни утрово. Градот се наоѓа во црвена фаза на загаденост од 16 часот вчера, кога беа ...

Скопје утрово меѓу 10-те најзагадени градови во Светот

Курир - 17.01.2020

Скопјани повторно се трујат. Мерните станици и утринава повторно покажуваат енормно загадување на воздухот во градот Скопје и околината. Македонскиот главен град денеска повторно се најде во топ 10 најзагадени градови во Светот.

Скопје пак меѓу „топ десетте“ најзагадени во Светот

Expres - 17.01.2020

Главниот град одново се најде во топ 10-те најзагадени градови со Светот, или поточно на 9-то место. Најзагадено е во Центар 152ПМ 10 честички, Лисиче со 147 кај Ректорат 144 ПМ 10 ...

Оромна загаденост утрово во земјава, Македонија се уши

Скопје1 - 17.01.2020

Огромна загаденост утрово покажуваат мерните станици ширум земјава. Во Скопје најмногу загадено е во Центар, со измерени 147 ПМ 10 честички, кај Ректорат 115 ПМ 10 честички и Лисиче 103 ПМ 10 честички.

Скопје утринава се гуши во загаден воздух и магла

Фокус - 17.01.2020

Голема загаденост утринава покажуваат мерните станици ширум земјава. Во главниот град најмногу загадено е во Центар, со измерени 147 ПМ 10 честички, а потоа следува Миладиновци, Ректорат, Лисиче и Гази Баба.

Загаден воздухот во Скопје, во Центар измерени 147 ПМ 10 честички

Сител - 17.01.2020

Мерните станици ширум земјата покажуваат дека моментално Скопје е многу загадено. Исто така и во Гостивар е многу загадено со 105 ПМ 10 честички. Најзагадено е во Центар со 147 ПМ 10 честички, кај Ректорат 115 ПМ 10 честички и Лисиче 103 ПМ 10 ...

Скопјани утрово дишат енормно загаден водух

Слободен Печат - 17.01.2020

Скопјани и ова утро дишат енормно загаден воздух, а најзагадено е во Центар со измерени 161 µg/m3. Мерните станици утринава повторно покажуваат големо загадување на воздухот во Скопје. Скопјани и ова утро дишат енормно загаден воздух, а најзагадено ...

Вучиќ за загадениот воздух: Се работи за хистерија, синот го шетам надвор најнормално, не претерувајте

Магазин - 17.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ беше гостин во утринската програма каде имаше дебата со познатата водителка Јована Јоксимовиќ на тема загадувањето во Србија. Вучиќ вели дека загадувањето и загадениот воздух се користат за политички цели и дека ...

Црна листа на болести што ги предизвикува аерозагадувањето

Факултети - 17.01.2020

Аерозагадувањето е наречено тивок убиец. Аерозагадувањето е еден од најважните променливи ризици за здравјето, воопшто. Прим. д-р Соња Петровска, педијатар во клиничката болница „Жан Митрев“, направи листа со дел од болестите што ги предизвикува.

Скопјани утрово се гушат - Ова се најзагадените населби

Press24 - 17.01.2020

Мерните станици утринава повторно покажуваат големо загадување на воздухот во Скопје. Скопјани и ова утро се гушат, а најзагадено е во Центар, Миладиновци, Ректорат. Од другите градови, најзагадено е во ...

Во центарот на Скопје висока загаденост, измерени се 147 ПМ честички

Нетпрес - 17.01.2020

Енормна загаденост на воздухот е измерена утрово во центарот на Скопје, 147 ПМ 10 честички. Мерните станици ширум земјата покажаа дека, освен Скопје, многу е загадено и во Гостивар, каде се измерени 105 ПМ 10 честички.

Што треба да знаете за ПМ10 честичките – Дали медицинските маски ќе ве заштитат?

Црнобело - 17.01.2020

Овие честички се всушност мешавина од дим, чад, прашина, киселина и тешки метали… Ова се 6 работи кои би требало да ги знаете за ПМ10 честичките за соодветно да се заштитите од нив во деновите кога воздухот не е доволно чист: ПМ10 честичките се ...

Аерозагадувањето е тивок убиец. Какви сè болести предизвикува, објаснува д-р Соња Петровска од „Жан Митрев“

Деца - 17.01.2020

Аерозагадувањето е наречено тивок убиец. Прим. д-р Соња Петровска, педијатар во клиничката болница „Жан Митрев“ , направи листа со дел од болестите што ги предизвикува Аерозагадувањето е еден од најважните променливи ризици за здравјето, воопшто.

Вучиќ за загадениот воздух во Белград: Не претерувајте, синот го шетам надвор најнормално

Република - 17.01.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ имаше жестока полемика со Јована Јоксимовиќ на тема загадувањето во Србија. Белград со денови е еден од најзагадените градови во светот, но Вучиќ смета дека од тоа се прави преголема фама и дека загадениот ...

Витамин кој може да ги ублажи штетните дејства од загадувањето

Порта 3 - 17.01.2020

Жителите на сите градови на Западен Балкан се соочуваат со алармантно загаден воздух, но тие не се осамени кога станува збор за загадувањето. Според податоците од Светската здравствена организација, повеќе од 90 отсто од популацијата живее во делови ...

Скопјани повторно се гушат: Мерните станици утринава регистрираат високо загадување

Курир - 17.01.2020

Мерните станици утринава повторно покажуваат големо загадување на воздухот во Скопје, но и во Гостивар. Најзагадено е во Центар со 147 ПМ 10 честички, кај Ректорат 115 ПМ 10 честички и Лисиче 103 ПМ 10 честички.

Кула-прочистувач: Воздухот е за 55 отсто почист во Пекинг (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.01.2020

Кулата работи на принципот што ги вшмукува штетните ПМ честички од воздухот, а испушта чист воздух. Успешно тестирана кула за прочистување на воздухот во Пекинг, кинески град кој со години наназад важи за еден од најзагадените во светот.

Би-Би-Си пишува за аерозагадувањето на Балканот: Градовите се меѓу најзагадените во светот

Слободен Печат - 16.01.2020

Во градовите ширум јужна Европа нивото на загадување достигна опасни размери, а тоа се должи на сувото и ведро време, како и недостатокот на ветер, пишува Би-Би-Си. Оваа медиумска куќа јавува и за протестите ширум Босна и Херцеговина.

Загадениот воздух во јужна Европа предизвика протести и забрана на возила

Макфакс - 16.01.2020

Европските градови се соочуваат со опасно високо ниво на смог, предизвикан од подолгиот период на суво и сончево време и умерен ветер, пренесува Би-би-си. Изминатите денови најзагадени градови се главните градови на Македонија, Босна и Херцеговина, ...

Прочистувач за воздух, но за цел град: Кинезите пронајдоа решение да се изборат со загадениот воздух?

Точка - 16.01.2020

Градските власти од Пекинг успешно тестираа кула за прочистување на воздух, град кој важи за еден од најзагадените во светот. Како што пренесуваат тамошните медиуми, воздухот во околината бил почист за 55%.

NYT: „Балканот се гуши во смог, а членството во ЕУ засега е неизвесно“

Точка - 16.01.2020

Драматично високото ниво на загадување на воздухот на Балканот си го најде своето место и во светските медиуми. Угледниот „New York Times“ наведува дека поголемиот дел од балканските градови во последниве денови се соочуваат со опасното ниво смог, ...

Нов закон за квалитетот на воздухот – препораките повеќе не смеат да се игнорираат

Алсат-М - 16.01.2020

Министерството за животна средина до Собранието достави измени на Законот за управување на квалитетот на амбиенталниот воздух, со кој се предвидува препораките за време на високо ниво на концентрациите во воздухот, да се преточат во институцинална ...

До почист воздух со искористување на обновливите извори на енергија

Вечер - 16.01.2020

Единствен начин ефикасно да се справиме со аерозагадувањето е реализирање на долгорочните планови од страна на локалните самоуправи и државата, за што веќе се направени или ќе се прават законски измени што ја тангираат оваа проблематика.

Како големите светски градови се борат со загаденоста на воздухот и што сѐ им забраниле на своите граѓани?

Слободен Печат - 16.01.2020

Главниот град на БиХ е во опасната зона, но ниту Скопје не е во подобра состојба, а има и уште неколку градови на Балканот кои не се во завидна положба. Дака, Њу Делхи, Сараево, Скопје, Милано, Кабул и Краков се дел од градовите кои секојдевно се на ...

Петровска: Потребни се планови за ефикасно справување со аерозагадувањето

Frontline - 16.01.2020

Градоначалникот на Oпштина Карпош, Стефан Богоев истакна дека сите заедно треба да се справиме со проблемот со аерозагадувањето и ги повика граѓаните да пријавуваат случаи каде ќе може да се ...

Петровска: Потребни се планови за ефикасно справување со аерозагадувањето

Денар - 16.01.2020

Единствен начин за да се решаваат проблемите со аерозагадувањето на систематски начин – долгорочно, среднорочно и краткорочно, е да имаме планови кои на ефикасен начин ќе ни овозможат да се справуваме со загадувањето.

Лончар: Никој сè уште не измислил ветер против загадувањето

+инфо - 16.01.2020

По повод загадувањето на воздухот во Србија, што и денеска е големо, се огласи министерот за здравство, Златибор Лончар, кој изјави дека „има загаден воздух, но нема причина за паника, бидејќи тоа не може да доведе до сериозни здравствени проблеми“.

Западен Балкан, смогот и влезот во ЕУ

Р.С.Европа - 16.01.2020

Големите градови во неколку балкански земји беа погодени од опасни нивоа на смог во последниве денови, предизвикувајќи гнев кај жителите и официјални предупредувања да останат во затворено и да избегнуваат физичка активност.

Во Сараево се исклучуваат од сообраќај возила кои загадуаат

24auto - 16.01.2020

Сараево, заедно со Скопје се најзагадените главни градови во светски рамки. Оттука, надлежните во овој босански град последните неколку денови преземаат итни мерки со цел намалување на загадувањето.

Кулата што го усисува смогот од воздухот – после Холандија и Кина пристигнува и во Полска

Градина - 16.01.2020

Холандската компанија Studio Roosegaarde, предводена од нејзиниот основач Даан Рузгард, започна серија урбани иновации кои комбинираат уметност и модерна технологија за создавање урбана и чиста животна средина.

Загадено и во Сараево - чист воздух дишат само во Подгорица и Љубљана

Сител - 15.01.2020

Светската листа на градови со најнеквалитетен воздух со денови се наоѓа и престолнината на Босна и Херцеговина, Сараево. Ситуацијата, меѓутоа не е многу подобра ниту во другите градови на поранешна Југославија.

Брнабиќ: Во Србија нема место за паника поради загадениот воздух

А1 On - 15.01.2020

Српската премиерка Ана Банабиќ, по повод зголеменото ниво на загадување на воздухот во Србија изјави дека нема простор или причина за паника, затоа што тоа не е нешто што е нов феномен, бидејќи со години се повторува како резултат на временските ...

Во Србија огромна загаденост на воздухот, алармантно во Ваљево, а Белград прв во Европа

А1 On - 15.01.2020

Најновите податоци на сајтот Ер Вижуал, кои го прикажуваат загадувањето во светот, покажуваат дека индексот на загадување на воздухот е многу висок во Ваљево и Косјериќ, каде квалитетот на воздухот е во категоријата „многу нездрав“ или „нездрав“.

Вонредни мерки во регионот поради големото загадување на воздухот

ТВ21 - 15.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ го повика министерот за животна средина Горан Триван „малку да живне“ и најави итни мерки на Владата поради загадувањето на воздухот во Србија. – Ја прашав (премиерката) Ана Брнабиќ дали е жив министерот за ...

Балканот завиен во смог – вонредни мерки поради загаденост на воздухот во речиси целиот регион

360 степени - 15.01.2020

Најновите податоци на интернет-страницата „Ер вижуал“, кои го прикажуваат загадувањето во светот, ги позиционираа балканските градови високо на листата на најзагадени во светот. Белград утрово е петти најзагаден град во светот и прв во Европа, по ...

НИ НЕМА РАМНИ: Повторно балкански град е најзагаден во светот

Фактор - 15.01.2020

Босанскиот главен град Сараево, вечерва е најзагаден град на светот. Тој е прв на листата на air visual, a Белград е на 10-то место. Приштина се најде на 17-то место, Загреб е 22-ри, Софија е 23-та, а Скопје е на 24-то место.

Итен состанок во српската Влада за загадувањето на воздухот

Република - 15.01.2020

Српската премиерка Ана Брнабиќ за денеска свика итен состанок во врска со квалитетот на воздухот и мерките што се преземаат. Белградските медиуми наведуваат дека средбата ќе се одржи во 15 часот, а на неа се повикани министрите за заштита на ...

Сараево во сопствена категорија најзагадени градови

Expres - 15.01.2020

Шведската амбасада во Босна реагираше на „Твитер“, наведувајќи дека Сараево се наоѓа во сопствена категорија на загадување. Амбасадата повика на итна акција. Главниот град на Босна и Херцеговина, Сараево, со денови е на врвот на листата на градови ...

Итен состанок во српската Влада за загадувањето на воздухот

iPortal - 15.01.2020

Српската премиерка Ана Брнабиќ за денеска свика итен состанок во врска со квалитетот на воздухот и мерките што се преземаат. Белградските медиуми наведуваат дека средбата ќе се одржи во 15 часот, а на неа се повикани министрите за заштита на ...

Итен состанок во српската Влада за загадувањето на воздухот

MakPress - 15.01.2020

Српската премиерка Ана Брнабиќ за денеска свика итен состанок во врска со квалитетот на воздухот и мерките што се преземаат. Белградските медиуми наведуваат дека средбата ќе се одржи во 15 часот, а на неа се повикани министрите за заштита на ...

Итен состанок во српската Влада за загадувањето на воздухот

А1 On - 15.01.2020

Српската премиерка Ана Брнабиќ за денеска свика итен состанок во врска со квалитетот на воздухот и мерките што се преземаат. Белградските медиуми наведуваат дека средбата ќе се одржи во 15 часот, а на неа се повикани министрите за заштита на ...

Скопје и Сараево најзагадени на Балканот, Љубљана и Подгорица се исклучок

Н.Македонија - 15.01.2020

Главниот град на Босна и Херцеговина, Сараево, со денови е на врвот на листата на градови со најнеквалитетен воздух. Ситуацијата не е многу подобра и кога станува збор за другите градови од поранешна Југославија.