TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ванчева: Поранешна политичка елита преку лустрацијата се пресметуваше со луѓе кои не ја поддржуваа таа политика

Локално - 14.01.2020

Проблемот со лустрацијата се мултиплицираше кога политичка елита направи узурпација и злоупотреба на законот и отиде во идеолошка политичка пресметка со луѓе кои не се согласуваат со тие политики, изјави пратеничката Снежана Калевска Ванчева.

Ексразузнавач: Груевски ја злоупотреби лустрацијата, голем број луѓе беа жртви, некои завршија во ендеци

Локално - 14.01.2020

Александар Диневски поранешен разузнавач вели дека процесот на лустрација е изместен од првичната идеја. Тој смета дека овој процес наместо да биде исправање од еднопартискиот систем, се искористи за политичка пресметка на Груевски и неговата влада ...

Поништување на лустрацијата нема да има пред избори, тврди ДУИ

+инфо - 14.01.2020

Доколку некоја политичка гарнитура се согласи на вакво законско решение, од позвучните имиња обесштетување би требало да добијат Шптим Положани, Џеват Адеми, Тахир Хани од ДУИ, Гарип Каба од Алијансата за Албанците, но и ексградоначалникот на ...

ДУИ контра СДСМ, не даваат амин за поништување на лустрацијата

Нетпрес - 14.01.2020

Иако предлог законот за поништување на лустрацијата во Собранието пристигна како предлог на Владата, во која заедно учествуваат СДСМ и ДУИ, сепак интегративците не даваат поддршка на законското решение.

ДУИ бара прво решение за статусот на „политичките затвореници“ а потоа ќе се изјаснат за укинување лустрацијата

24 Вести - 14.01.2020

Решавање на статусот на политичките затвореници од претходните системи низ поширока расправа па дури потоа да се дискутира за потребата од евентуалното укинување на лустрацијата. Ова предлогот но и причините поради кои ДУИ вчера немале свој ...

ДУИ не поддржува укинување на лустрација, без решение за жртвите од комунистичкиот режим

Сител - 14.01.2020

Нема поништување на лустрацијата додека не се најде решение за политичките затвореници од комунистичкиот режим и нивните семејства, велат од ДУИ откако вчера пропадна собраниската комисија за политички систем поради тоа што власта не можеше да ...

ДУИ го условува поништувањето на лустрацијата

Телма - 14.01.2020

ДУИ не е против Законот за поништување на лустрацијата. Но, поддршката од пратениците на оваа партија е условена со две барања: прво, широка дебата и второ, истовремено да се понуди решение и за политичките затвореници.

Законот за поништување на лустрацијата се по извесно е дека ќе го чека новиот парламентарен состав

Канал5 - 14.01.2020

Станува извесно дека законот за поништување на лустрацијата ќе го чека новиот парламентарен состав. Откако ДУИ и денеска излегоа со став дека овој предлог закон треба да оди во пакет со законот за рехабилитација на жртвите од претходниот режим, за ...

ДУИ со услов, поништување на лустрацијата заедно со решевање на статусот на политичките затвореници

Алфа - 14.01.2020

ДУИ со услов до коалиционите партнери во власта, лустрацијата може да се поништи, само ако паралелно се реши и прашањето на политичките затвореници од минатиот систем. Откако вчера СДСМ обвини за опструкции, денеска интегративците појаснија.

ДУИ бара заедно со процесот за лустрација да се реши и прашањето за полтичките затвореници

Слободен Печат - 14.01.2020

ДУИ е за лустрација, но бара и поширока дебата на оваа тема. Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) е за процесот за лустрација но бара истовремено да се реши и прашањето за поранешните затвореници.

Партнерите повторно во клинч: Немало договор СДСМ – ДУИ за „бришење“ на лустрацијата

+инфо - 14.01.2020

Законот со кој се предвидува поништување на лустрацијата, најверојатно, ќе има слична судбина како и предложените измени на Изборниот законик и на Законот за јавнообвинителска служба. Иако помина еден месец, се уште не се преведени близу 3.800 ...

Незавнисните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ без став за укинувањето на лустрацијата

Локално - 14.01.2020

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема заземено став за предложениот Закон за укинување на лустрацијата, што владејачката СДСМ го предложи, а го блокираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, заедно со ДУИ и ДПТ.

Злосторствата со лустацијата

iPortal - 14.01.2020

Законот за лустрација требаше да биде одамна поништен. Со измените што во него ги внесоа груевистите тој се претвори во закон за бесрамно оцрнување и клеветење на живи и мртви непријатели на власта на Груевски.

И лустрацијата е покојна и покојникот е жив

CivilMedia - 14.01.2020

од корнер: Што и да е, што цел и да имаше СДСМ со предлогот за закон за огласување ништовност и поништување на актите, дејствијата, мерките и правните последици од постапките за лустрација, е нејасно.

СДСМ: Наместо да се огpaди, ВМРО-ДПМНЕ се става во одбpaна на бpутaлните злoyпотpeби на лустрацијата

365 - 14.01.2020

„Блокирањето на Предлог законот за поништување на лустрацијата од страна на ВМРО-ДПМНЕ потврдува дека во оваа партија ништо не се променило“, велат од СДСМ. Тие oбвинyваат дека Христијан Мицкоски и дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ наместо да се ...

СДСМ: Мицкоски ги брани злоупотребите на процесот на лустрација, ВМРО-ДПМНЕ останува на страната на неправдата

Канал5 - 13.01.2020

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе се спротивстави на Предлог законот за поништување на лустрацијата е само уште еден доказ дека во оваа партија ништо не е променето, се наведува во соопштението на СДСМ.

„Моќникот“ Милошоски пак за „кодошите“ – жртвите бараат негова кривична одговорност

Нова ТВ - 13.01.2020

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ на еден месец пред распуштање на парламентот не го испушта од раце моќното собраниско оружје – арсенал од амандмани за блокирање на законите. Таков е случајот и со предлог- законот за ништовност и ...

СДСМ сами за поништување на лустрацијата - Не добија поддршка ниту од ДУИ, ниту од ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 13.01.2020

Прекината работата на собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците откако СДСМ остана сама и не успеа да собере кворум за гласање на Поништување на лустрацијата. По неколку одлагања и паузи откако најпрвин ВМРО-ДПМНЕ побараа ...

ВМРО-ДПМНЕ не ја дава лустрацијата, откажана седницата за поништување, пратениците на ДУИ не дојдоа

ТВ21 - 13.01.2020

Законот за поништување на лустрацијата остана блокиран. Комисијата за политички систем на која требаше да се разгледува воопшто не ја ни започна расправата, а цел ден пратениците на власта и опозицијата се препукуваа преку прес конференции во ...

Законот за поништување на лустрација не влезе во собраниската Комисија

Сител - 13.01.2020

Заглави собраниската процедура за поништување на лустрацијата што го бараше СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ, но и владините ДУИ и Демократската партија на Турците не учествуваа во работата на матичната комисија за политички систем и не можеше да се обезбеди кворум.

Нема кворум за поништување на лустрацијата

Телма - 13.01.2020

Во Комисијата за политички систем, не почна закажаната расправа за потребата од поништување на лустрацијата. Три часа по закажаниот термин и неколкуте обиди, кворум не беше обезбеден: ДУИ не дојде, а ВМРО ДПМНЕ остана надвор од салата.

Предлогот за укинување на лустрацијата ги скара пратениците

Алсат-М - 13.01.2020

Натегање на пратениците за прекинување на лустрацијата. Не се одржа денешната седница на Комисијата за политички систем каде се ноѓа предлог законското решение. Причина за неодржувањето е немањето кворум.

Законот за поништување на лустрацијата влезе во собраниска процедура, опозицијата најави блокада

Глас на Америка - 13.01.2020

Собранискиот спикер има воздржан став за новата кавга во Парламентот СКОПЈЕ — Лустрацијата пак ги скара власта и опозицијата, иако поминаа неколку години од завршувањето на процесот, кој за ВМРО-ДПМНЕ беше фер начин за утврдување на соработниците на ...

Опозицијата го блокира предлог-законот за поништување на лустрацијата

Слободен Печат - 13.01.2020

Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ читајте: Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ читајте како опозициската партија ќе се обиде со амандмани да го спречи донесувањето на законот за поништување на ...

Никој не застанува со СДСМ во обидот да ја поништат лустрацијата

Нетпрес - 13.01.2020

Социјалдемократите во Собранието остануваат сами во обидот преку законско решение да се поништат решенијата за лустрација. Денеска во парламентот имаше не успешен обид да се почне со комисиска расправа за Предлог законот за поништување на ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротивстави на обидот за поништување на лустрацијата

Сител - 13.01.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори на повикот за присуство на седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и дека кога и да е ќе присуствува на неа, но и дека сериозно ќе се спротивстави на обидот на СДСМ за носење на ...

Законот за поништување на лустрацијата на „тенок мраз“

Канал5 - 13.01.2020

Лустрацијата да се поништи и да се обесштетат лустрираните – ова е предлогот на СДСМ кој уште од првиот ден од собраниската процедура наиде на бурни реакции и блокада на комисиската расправа.

Партиски натегања за и против поништување на лустрацијата

Алфа - 13.01.2020

Колку во сала толку во ходниците.Вака изгледаше дебатата за предлог-законот за поништување на лустрацијата.Власта не успеа да обезбеди мнозинство во собраниската комисија за расправата и официјално да почне.

Во Собрание натегање за Законот поништување на лустрацијата

Алсат-М - 13.01.2020

Пратениците во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, никако да го почнат првото читање на предлог Законот за огласување ништовност и поништување на правни акти, дејствија, мерки и правни последици од постапките за лустрација.

Кирацoвски: Поништувањето на лустрацијата ја кочи и ДУИ

Сител - 13.01.2020

Кон ВМРО-ДПМНЕ, опструкција на поништувањето на лустрацијата се придружија и ДУИ и Демократската партија на Турците поради што не може да се почне комисиската расправа за овој закон, објави претседателот на Комисијата за политички систем Александар ...

(Видео) Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Демократската партија на Турците го кочат поништувањето на лустрацијата

Макфакс - 13.01.2020

Прокрај пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, поништувањето на лустрацијата го опструираат и ДУИ и Демократската партија на Турците, поради што не може да почне комисиската расправа за овој закон, објави претседателот на Комисијата за политички систем, ...

(Видео) Џафери: Не го видов законот, но немам ништо против да се укине лустрацијата

Макфакс - 13.01.2020

Собранискиот спикер Талат Џафери изјави дека дал поддршка на Законот за лустрација и дека нема ништо спорно за него и да се поништи овој закон. „Не сум го видел текстот на законот и немам коментар по него.

Кирацовски: Нема да ме изненадат илјадници амандмани за лустрацијата

А1 On - 13.01.2020

Претседателот на Комисијата за политички систем Александар Кирацовски рече дека ВМРО ДПМНЕ со непојавувањето на расправата, овозможиле да не се обезбеди кворум и започне расправата за законот за поништување на лустрацијата.

Кирацовски ја одложи комисиската расправа за законот за поништување на лустрација

Фокус - 13.01.2020

Почетокот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која пратениците треба да расправаат за потребата за носење на законот за поништување на лустрацијата, денеска е одложен по втор пат.

Калеска - Ванчева: ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотреби лустрацијата за политички, партиски, дури и за лични цели

Сител - 13.01.2020

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира предлог законот за поништување на лустрацијата е само уште еден доказ дека во оваа партија ништо не е променето, изјави денеска Снежана Калеска Ванчева, пратеничка од СДСМ.

Џафери: Не го видов Законот за поништување на лустрацијата, но немам проблем со него

Слободен Печат - 13.01.2020

Џафери вели дека не го видел предложеното законско решение, но и дека нема проблем со истото. Претседателот на Собранието, Талат Џафери по денешното одложување на расправијата за Законот на поништување на лустрацијата изјави дека не сака да го ...

Димовски: Никој освен СДСМ не дава поддршка на поништувањето на лустрацијата

Локално - 13.01.2020

Се навршува 75 годишнина од масакрот во Велес врз политички затвореници, кои биле убиени со мотики кои се залагале партизани да не гинат на туѓи фронтови, туку да се борат за Македонија. Вака пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски ја почна прес ...

Комисиската расправа за поништување на лустрацијата одложена поради немање кворум – Дескоска бара од ВМРО-ДПМНЕ да не ...

360 степени - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, изјави министерката за правда Рената Дескоска, откако на денешната собраниска Комисија за политички систем пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ побараа предлог-законот за ...

Кирацовски: Кон блокадата се приклучија и ДУИ, се надевам дека имаат силни аргументи

Локално - 13.01.2020

Исправувањето на историската неправда направено кон политички неистомисленици мора да ја исправиме. Процесот на поништување на лустрацијата мора да продолжи, се надевам ќе најдеме начин да се направи, рече претседателот на Комисијата за политички ...

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција

Алсат-М - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава ...

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција

Сител - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА, откако на денешната собраниска Комисија за политички систем пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ побараа Законот за ...

Џафери без коментар за укинување на лустрацијата: Не го видов предлог законот

Локално - 13.01.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не сакаше да го коментира Законот за укинување на лустрацијата. Тој истакна дека не го видел предложеното законско решение, но и дека нема проблем со истото.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заглавија на укинување на лустрацијата

А1 On - 13.01.2020

Власта и опозицијата со спротивставени ставови околу предлог законот за укинување на лустрацијата. Откако ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го блокира законот со амандмани, СДСМ обвини дека опозицијата не сака да си ги признае грешките, политички ...

СДСМ за ставот на ВМРО за лустрацијата: Уште еден доказ дека Груевски му шефува на Мицкоски

+инфо - 13.01.2020

На ниту еден начин ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не се дистанцираат од грешките и злоделата на Груевски. ВМРО ја злоупотреби лустрацијата, за политички, партиски, дури и за лични цели. Тоа можевме да го слушнеме и во прислушуваните материјали, каде што ...

Кирацовски: Ги повикувам ВМРО-ДПМНЕ заедно да ја исправиме неправдата од режимот

Локално - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ одлучи свесно да продолжи со истиот начин на делување како во време на режимот, кога лустрацијата се користеше како сатанизација на политички неистомисленици, рече претседателот на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, ...

Калеска-Ванчева: Милошоски, Јанкулоска и Груевски си нарачуваа лустрации, законот беше злоупотребен

Локално - 13.01.2020

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира поништувањето на лустрацијата е доказ дека во партијата ништо не е сменето, реагира пратеничката на СДСМ, Снежана Калеска-Ванчева по најавата на опозициската партија дека ќе поднесе низа амандмани и на сите ...

Илиоски: Поништувањето на лустрацијата е аболиција на кодошите

Сител - 13.01.2020

Партијата на аболицираниот Заев сега прави аболиција на кодошите, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски по повод Законот за поништување на лустрацијата. Опозицијата нема да го поддржи Законот и ќе ги искористи сите законски средства.

Натегање за Законот поништување на лустрацијата, покрај ВМРО ДПМНЕ со ова не се сложува ни ДУИ

Скопје1 - 13.01.2020

Власта и опозицијата со различни ставови за Законот за поништување на лустрацијата. Собранискиот спикер Талат Џафери вели дека нема ништо спорно за него и да се поништи овој закон. „Не сум го видел текстот на законот и немам коментар по него.

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот Заев сега ги аболицира кодошите

+инфо - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи поништувањето на лустрацијата. ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот што предвидува поништување на лустрацијата. Овој став го соопшти претпладнево пратеникот Зоран Илиоски, обвинувајќи дека „аболицираниот Зоран Заев ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за да спречи поништување на лустрацијата

360 степени - 13.01.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде со амандмани да го спречи носењето на законот со кој се поништува лустрацијата, соопшти денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илијоски. Тој обвини дека со ваквото решение власта сака да ги аболира, како што ги ...