TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонците во Албанија ја одбележаа Василица

Слободен Печат - 14.01.2021

Македонците во Албанија го прославија празникот Свети Василиј Велики, со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар. По традиција, празникот се одбележа во духот на македонските обичаи и традиција.

Во Дојран хуманитарна акција наместо василичарски хепенинг

Слободен Печат

Денеска е Василица – Сура догодина повесели!

Gostivarpress.mk

За да не ве следи малер, денес придржувајте се до ова: Славиме Василица!

Убавина и Здравје

За многу години Василица – вечно име Васка, Васил, Весела, Нове

Курир

ДЕНЕСКА ТРИ ПРАЗНИЦИ: Oбрезание Христово, Православна Нова година и Св. Василиј Велики

Денешен

„Најголемите хитови“ - традиционален василичарски концерт во НОБ

24 Вести

Независен NMD Слободен Печат Курир Пулс24 24Инфо Опсервер Нетпрес

Верниците се поклонуваат пред моштите на Свети Василиј во Струмица

ММС - 14.01.2021

Од синоќа православните верници се поклонуваат пред моштите на Свети Василиј Велики. Во црквата „Свети Кирил и Методиј” во Струмица, во чест на големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, традиционално се изложени на поклонение дел ...

Струмичани се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики

Сител

За Василица се слават три празници во еден ден

Н.Македонија

Денес е Св. Василиј Велики: За да не ве следи баксуз цела година, направете го ова

Женски магазин

Славиме Василица: Направете го ова за децата да ви бидат здрави!

Мастило

Вечер се слави Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

Слободен Печат

Вечер е Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

24Инфо

OhridNews Либертас МКД Пулс24 ММС Press24 +инфо Сител

Василичарскиот оган запален во длабочините на Охридското Езеро

Република - 14.01.2021

Ни оваа година не изостана Василичарскиот оган во Охридското езеро. Откако традиционално со китење на подводна новогодишна елка честитаа Новата година, нуркачите на нуркачкиот центар „Амфора“ од длабочините на Охридското езеро ја честитаа и Старата ...

[Видео] Нуркачите на „Амфора“ на необичен начин честитаа Стара нова година

Радио МОФ

ВИДЕО: Вака на дното на Охридското езеро се дочекува Стара Нова година - нуркачите запалија василичарски оган

Press24

Василичарски оган на дното на Охридското Езеро (ВИДЕО)

Expres

ВИДЕО I Нова година по Јулијански календар: Василичарски оган и симболично „печење“ колбаси во Охридското Езеро

Слободен Печат

Нуркачите од „Амфора“ традиционално запалија василичарски оган во водите на Охридското Езеро

Н.Македонија

Запален василичарскиот оган на дното на Охридското Езеро

ТВ21

OhridNews Канал5 Сител +инфо МКД Нетпрес еМагазин MakPress