TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин сам ќе каже дали и кога сака да ја прими вакцината

Макфакс - 16.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин сам ќе соопшти дали и кога сака да ја прими вакцината против коронавирус, изјави неговиот портпарол, Дмитри Песков. „ Ако сака и кога сака да се вакцинира, сам ќе информира за тоа“ рекол Песков.

Песков: Путин самиот ќе каже дали и кога ќе прими вакцина

Независен - 16.09.2020

Рускиот претседател Владимир Путин самиот ќе соопшти дали и кога сака да прими вакцина за коронавирус, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Самиот ќе информира дали и кога сака да се вакцинира, рече Песков.

Русија на Индија и продава 100 милиони дози на вакцината против ковид-19

Канал5 - 16.09.2020

Рускиот државен инвестициски фонд постигна договор за продажба на 100 милиони дози од руската вакцина против ковид-19 Спутник-V на фармацевтска компанија во Индија, изјави извор близок на договорот, пишува Ројтерс.

Во САД има недостиг на мајмуни поради експериментите со вакцината против корона

Канал5 - 16.09.2020

Глобалната трка за вакцина против коронавирус, која треба да помогне да се стави крај на пандемијата, предизвика недостиг на - мајмуни. Според американските медиуми, пред да се тестираат потенцијалните вакцини врз луѓе, со претклиничкото истражување ...

Американската влада објави кога ќе започне со дистрибуција на вакцината против Ковид-19

Локално - 16.09.2020

Владата на САД во средата објави дека ќе започне со дистрибуција на вакцината против Ковид-19 во рок од еден ден по добивањето на дозволата и планира да ја направи можноста за ограничен број дози на располагање веќе во текот на оваа година.

Ќе можеме да ја вдишеме вакцината за коронавирус наместо да ја добиеме со инјекција!

Убавина и Здравје - 16.09.2020

Британски научници ќе тестираат две водечки вакцини против коронавирус врз пациенти за да проверат дали имаат подобар ефект при вдишување, наместо да се даваат со инјекција. Вакцините што ќе бидат вклучени во тестовите ќе бидат оние од Кралскиот ...

УСПЕХ НА МАЛАТА БАЛКАНСКА ДРЖАВА: Словенците тврдат дека нашле вакцина против коронавирусот

Фактор - 16.09.2020

Словенците тврдат дека веќе имаат вакцина против коронавирусот кој „коси“ во светот и на Балканот. Многу земји се во трка за што поскоро пронаоѓање на ефикасна вакцина која ќе спаси животи.

Путин лично ќе објави дали и кога ќе ја прими вакцината против Ковид-19

Локално - 16.09.2020

„Рускиот претседател Владимир Путин ќе објави дали и кога сака да ја прими вакцина против коронавирусот“, изјавил за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Ако и кога сака да се вакцинира, тој самиот ќе информира за тоа“, рекол ...

Баш пред избори, Трамп тврди дека Америка ќе има вакцина за четири недели

Канал5 - 16.09.2020

Некои службеници од јавното здравство апелираат на претпазливост заради поради забрзаната постапка. Американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека САД би можеле да имаат вакцина за три до четири недели, додека некои амаерикански службеници од ...

Русија потврдила дека вакцината предизвикала нуспојави кај доброволците и кои здравствени тегоби ги имале

Независен - 16.09.2020

Еден од седум волонтери кои примиле руска вакцина против вирусот корона ималe несакани ефекти, објави Министерството за здравство на Русија. Од над 300 волонтери кои учествуваат во трифазното испитување на вакцините, 14 проценти се пожалиле на ...

Руски научник за прекинот во тестирањето на оксфордската вакцина: Правилна одлука, компликациите се многу сериозни

Локално - 16.09.2020

Рускиот центар „Гамалеј“ ја смета за точна одлуката за прекин на тестирањето на оксфордската вакцина против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“, бидејќи компликациите кај волонтерите биле многу сериозни, изјави водечкиот експерт на ...

Кина со експериментална вакцина вакцинирала десетици илјади луѓе

МКД - 16.09.2020

Кина вакцинирала десетици илјади свои граѓани со експериментална вакцина против новиот коронавирус со која го привлече меѓународното внимание, наспроти загриженоста на експертите во поглед на безбедноста на вакцината кои не ги поминала вообичаените ...

Недостиг на мајмуни во САД поради трката за вакцина против Ковид-19

Радио МОФ - 16.09.2020

Глобалната трка за вакцина против коронавирусот која треба да стави крај на пандемијата предизвика недостиг на мајмуни, пренесува хрватски „ Индекс “. Како што јавуваат американските медиуми, пред да се тестираат потенцијални вакцини врз луѓето, во ...

САД се соочуваат со недостиг на мајмуни поради трката за вакцина против коронавирусот

Макфакс - 16.09.2020

Глобалната трка за вакцина против коронавирус, која треба да помогне да се стави крај на пандемијата, предизвика недостиг на мајмуни во САД. Според американските медиуми, пред да се тестираат потенцијалните вакцини врз луѓе, претклиничко истражување ...

Русија испорачува 100 милиони дози вакцина во Индија

Макфакс - 16.09.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) се согласи да обезбеди 100 милиони дози вакцина против коронавирус „Спутник V“ на фармацевтската компанија во Индија „Лабораторија на д-р Реди“, објави фондот, пренесува „Танјуг“.

Германија: „Веројатни“ се повеќе корона-вакцини

Deutsche Welle - 16.09.2020

Постојаната комисија за вакцинација при германскиот институт Роберт Кох очекува дека ќе има неколку различни вакцини против Ковид-19 во Германија. А од кога тие ќе бидат достапни? „Со оглед на големиот број потенцијални кандидати за вакцини против ...

Русија потврди: Вакцината против Ковид 19 предизвикува нус појави кај доброволници

ММС - 16.09.2020

Еден од седумте волонтери кои ја примиле руската вакцина против корона вирус имале нус појави, соопштило руското Министерство за здравство. Повеќе од 300 доброволци кои учествувале во три фазното испитување на вакцината, 14 отсто се пожалиле на ...

Русија ќе продаде 100 милиони дози вакцина на Индија

Независен - 16.09.2020

Фото: АП Рускиот државен инвестициски фонд постигна договор за продажба на 100 милиони дози од руската вакцина против Ковид-19, Спутник-V, на фармацевтска компанија во Индија, изјави денеска извор запознаен со договорот.

Кој прв ќе добие вакцина против коронавирус: Нема да има доволно за секој

Фактор - 16.09.2020

Ако и кога научниците успеат да направат вакцина за коронавирусот, тоа нема да биде доволно за сите. Истражувачки лаборатории и фармацевтски компании моментално работат на промена на правилата за времето потребно за правење, тестирање и производство ...

Руски научник за стопирањето на тестирањето на оксфордската вакцина: Тоа е исправен чекор, компликациите се многу ...

Точка - 16.09.2020

Рускиот центар "Гамалеј" ја смета за исправна одлуката за стопирање на тестирањето на оксфордската вакцина против коронавирус на компанијата "Астра Зенека", бидејќи компликациите кај доброволците биле многу сериозни, рекол водечкиот експерт на ...

Трамп: САД би можеле да имаат вакцина за неколку седмици

Локално - 16.09.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека САД може да ја направат вакцината за три или четири недели, додека некои официјални претставници на јавното здравство во САД бараат претпазливост за забрзаната постапка.

РУСИЈА ПОТВРДИ: Вакцината предизвика нуспојави кај волонтерите, еве кои здравствени тегоби ги имаа!

Локално - 16.09.2020

Еден од седум волонтери кои ја примиле руската вакцина против коронавирусот имале несакани ефекти, објави Министерството за здравство на Русија. Од над 300 волонтери кои учествуваат во трифазното испитување на вакцините, 14 проценти се пожалиле на ...

Кина вакцинира десетици илјади луѓе со експериментална вакцина

Макфакс - 16.09.2020

Кина вакцинира десетици илјади свои граѓани со експериментална вакцина против новиот коронавирус и го привлече меѓународното внимание и покрај загриженоста на експертите за безбедноста на вакцината која не ги помина вообичаените фази на тестирање.

Караџовски: Бидете сигурни дека ова “чудо”, корона – кризата која не зафати на почетокот на годината ќе трае и до ...

Скопје инфо - 16.09.2020

Претседателот на Комисијата за зарзни болести, Жарко Караџовски во вечерашното гостување на МРТ рече дека корона кризата нема да помине брзо и дека ќе трае и наредната година. -Бидете сигурни дека ова ‘чудо’, корона – кризата која не зафати на ...

Путин со одлични вести: Втората вакцинација против корона ја зголемува заштитата на организмот за шест пати!

Во Центар - 16.09.2020

Директорот на центарот „Гамалеја“, Александар Гинцбург, ја истакна важноста на втората вакцинација против вирусот корона, бидејќи, како што рече, таа ќе овозможи одбраната на организмот да се зголеми шест пати повеќе.

Вакцина против ковид-19: Трамп ја најавува за еден месец, Германија со финансиска поддршка за три компании

360 степени - 16.09.2020

Во светот се работи на развивање на околу 170 потенцијални вакцини против ковид-19, покажуваат последните анализи објавени во светски медиуми. Руската вакцина „Скутник V“, е одобрена од руските власти за употреба, а Русија ја понуди и на повеќе ...

Научниците предупредуваат: Сезоната на грип може да го удвои бројот на инфекции со коронавирус, но постои начин да се ...

Pedijatar.mk - 16.09.2020

Истражувачите од институтот „Макс Планк“ во Берлин истакнуваат дека вакцинацијата против грип годинава може да го намали и ризикот од инфекција со коронавирус ♦♦♦♦♦♦♦ Л екарите уште од пролетта предупредуваат дека со доаѓањето на сезоната на грип и ...

Орална вакцина: Се испитува инхалација на лекот против короната

Локално - 16.09.2020

Британски научници ќе тестираат две водечки вакцини против коронавирус врз пациенти за да проверат дали имаат подобар ефект при вдишување, наместо да се даваат со инјекција. Вакцините кои ќе бидат вклучени во тестовите ќе бидат оние од Кралскиот ...

COVID-19. Наместо инјекција, вакцините против короновирус можеби ќе се вдишуваат

Pedijatar.mk - 16.09.2020

Се надеваме дека со директно насочување кон клетките во дишните патишта – вообичаеното место на инфекција за респираторните вируси - ќе предизвикаме подобар имунолошки одговор на организмот против вирусот SARS-CoV-2 “, се вели во соопштението на ...

Вакцината станува главниот адут на Трамп за изборите: Ќе ја добиеме за неколку седмици...

Точка - 16.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите Американски Држави би можеле да ја добијат вакцината за три или четири седмици, додека некои американски експерти апелираат на внимание поради забрзаната постапка.

Барајќи спас, Индонезија одлучи да стане терен за тестирање на кинеската вакцина

Н.Македонија - 16.09.2020

Ми се смачи да гледам како се справуваме со оваа болест. Само сакам да помогнам на каков и да било начин, вели 27-годишниот микробиолог Абинубли Тарисвафи Маварид, кој е еден од доброволците во Индонезија кои се подготвени да ја примат ...

Трамп: За 3-4 недели ќе имаме вакцина против коронавирусот

Слободен Печат - 16.09.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека вакцина против смртоносниот коронавирус може да биде достапна за 3-4 недели. – Многу сме близу до тоа да се здобиеме со вакцина, изјави Трамп на јавен настан во Филаделфија.

Трамп најави вакцина против коронавирус „за три-четири недели“

Expres - 16.09.2020

Американскиот претседател изјави дека САД може да ја добијат вакцината за Ковид-19 за три или четири недели. Говорејќи за Еј-Би-Си , Доналд Трамп рече дека вакцината ќе биде подготвена за дистрибуција до претседателските избори на 3 ноември.

ГЕРМАНЦИТЕ МИСЛАТ СЕРИОЗНО: Нестварно е колку пари вложија во развој на вакцина!

Локално - 16.09.2020

Германија ќе одвои до 750 милиони евра за поддршка на три домашни фармацевтски компании кои работат на развој на вакцина против коронавирусот. Германската министерка за наука Ања Карличек рече дека владата веќе одлучила да ги даде парите на ...

Германија ќе издвои до 750 милиони евра за компании што работат на развој на вакцина против новиот коронавирус

Опсервер - 16.09.2020

Берлин, 16 септември 2020 () – Германија ќе издвои до 750 милиони евра за поддршка на три домашни фармацевтски компании што работат на развој на вакцина против новиот коронавирус. Германската министерка за наука Ања Карличек изјави дека Владата веќе ...

Сезоната на грип ќе го удвои бројот на заразени со коронавирус?

Локално - 15.09.2020

Научниците од институтот „Макс Планк“ во Берлин истакнуваат дека вакцинацијата против грип годинава може да го намали и ризикот од инфекција со коронавирус. Лекарите уште од пролетта предупредуваат дека сезоната на грип и другите респираторни ...

Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

Либертас - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите ...

Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

Press24 - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

24Инфо - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

А1 On - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

ВАКЦИНАЦИЈА: Против грип во Македонија се вакцинираат само 6,9 отсто од лицата над 65 години, а во ЕУ 41,4 проценти

Денешен - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Само 6,9 отсто од Македонците постари од 65 години се вакцинираат против сезонски грип

Слободен Печат - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

Канал5 - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип

Локално - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Кинеските вакцини против Ковид-19 на пазарот можеби во ноември

Точка - 15.09.2020

Вакцините за коронавирус кои се развиваат во Кина би можеле да бидат подготвени за јавноста уште во ноември, изјави официјален претставник поврзан со кинескиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Поразително: Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

Република - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Македонија со 6,9% на дното на Европа за вакцинација на лица над 65 години - НА ВРВОТ Е ИРСКА СО 68,5%

Вечер - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Против грип во земјава се вакцинираат само 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4 отсто

Нетпрес - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.

Против грип во земајава се вакцинираат 6,9 отсто од лицата над 65 години, во ЕУ 41,4

Frontline - 15.09.2020

Само 6,9 отсто од лицата над 65 години во С.Македонија се вакцинираат против сезонски грип. Според податоците на Еуростат, тоа е најнизок процент на имунизација на оваа категорија граѓани меѓу земјите од ЕУ и државите кандидати за членство.