TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција

Фактор - 03.03.2021

Уште еден силен земјотрес вечерва ја стресе Грција. Земјотресот бил со јачина од 5,1 степени, а епицентарот бил на 30 километри од градот Лариса. По овој, с ледувале неколку послаби земјотреси. С илен земјотрес од 6,2 степени утрово ја погоди Грција.

Нема жртви во земјотресот во Лариса, причинета е материјална штета

4NEWS

(Видео) Земјотрес во Грција, луѓето излегоа на улиците во Лариса

MTM

И Скопје се стресе од силен земјотрес кај Лариса, Грција

360 степени

Катимерини – Нема потешко повредени во земјотресот во Грција (ВИДЕО)

Алсат-М

ВИДЕО: Први снимки по силниот земјотрес во Грција – изгледа страшно…

ТВ21

Граѓаните испаничени ги напуштија домовите: Први снимки по земјотресот во Грција

Скопје24

Црнобело Алсат-М Скопје24 Press24 Нетпрес Фактор Слободен Печат 24 Вести

Земјотрес со јачина од 5,1 според Рихтер повторно ја потресе Грција

Точка - 03.03.2021

Нови силни земјотреси вечерва ја погодиле Грција, а најсилниот меѓу нив бил во Еласона. Како што јавува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), потресот бил со магнитуда од 5,1 степен според Рихтеровата скала.

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер ја погоди Лариса во грчкиот регион Тесалија

Сакам да кажам

Низа земјотреси ја погодија Грција

OhridNews

(ВИДЕО) Страшни снимки од силниот земјотрес кој ја погоди Грција предмалку, истиот почуствуван и во делови од нашата држава

Порта

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди Грција: Почувствуван и во Македонија

Точка

(Видео) Снимки од силниот земјотрес во Грција

24Инфо

(ВИДЕО) Првично запишан како 6,9, но земјотресот во Грција бил со јачина од 6,3 степени

Скопје1

Денар Frontline Нетпрес Р.С.Европа Н.Македонија Тера

Снимен моментот на потресот во Грција

ТВ21 - 03.03.2021

На социјалните мрежи се појавија видео снимки и фотографии од срушени куќи и цркви по силниот земјотрес кој ја потресе Грција. Едно од видеата е направено во локален бутик во Грција каде може да се забележи моментот на потресот кој се случи денеска ...

МОРНИЧАВА ГЛЕТКА: Земјотресот во Грција снимен на камера во бутик за облека, вработената панично бега додека сè се тресе (ВИДЕО)

Курир

Земјотресот во Грција снимен на камера во бутик за облека

Сител

Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Битола и во Прилеп

Тера - 03.03.2021

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 11:16 минути во Грција. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар епицентарот е во близина на градот Лариса. Силниот потрес е почувствуван и во Битола и во Прилеп.

(ВИДЕО) Први снимки по силниот земјотрес во Грција, кој се почувствува и во југо-западна Македонија

Акцент

Земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди Централна Грција, потресот почувствуван и кај нас

Мета

Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија и Бугарија

Опсервер

Силен земјотрес од 6,3 степени во Грција, почувствуван и во Македонија и Бугарија

Денешен

Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија и Бугарија

Бриф

Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Кајгана

iPortal 24Инфо Фокус Слободен Печат MakPress

ФОТО | Сведоштво на Македонка за земјотресот во Лариса: Беше морничаво, тресеше и бучеше цело време

Слободен Печат - 03.03.2021

Сега сме надвор, бидејќи тресе цело време. За време на земјотресот беше морничаво, прво бучеше, а потоа тресеше, раскажува Виолета Димкова, Македонка која живее во Лариса, во разговор со дописничката на МИА од Атина, по силниот земјотрес од шест ...

Македонка која живее во Лариса за МИА: Беше морничаво, тресе цело време по големиот земјотрес

Канал5

Македонка која живее во Лариса: Беше морничаво, тресе цело време по големиот земјотрес

ТВ21

Македонка од Лариса со потресно сведоштво за земјотресот: Беше морничаво, тресеше и бучеше цело време

Курир

Македонка која живее во Лариса: Беше морничаво, прво бучеше, па тресеше

Press24

Сведоштво на Македонка за земјотресот во Лариса: Беше морничаво, тресеше и бучеше цело време

Либертас

Македонка која живее во Лариса за МИА: Беше морничаво, тресе цело време по големиот земјотрес

еМагазин

Вечер Прес Скопје24

Грција: Шест лица спасени од урнати куќи по земјотресот

Локално - 03.03.2021

Грчки пожарникари извлекоа шест лица од урнати куќи во селото Месохори денес, откако земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Грција, јавува АНА. Претходно денес беше објавено дека пожарникарите извлекле еден ...

Шестмина спасени од урнати куќи по земјотресот во Грција

24Инфо

Земјотресот во Грција почувствуван во земјава со три до четири степени по Европската макросеизмичка скала

Опсервер - 03.03.2021

– Серијата земјотреси чии епицентри беа во Грција денеска се почувствувани во земјава со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира ...

Земјотресот во Грција почувствуван во Македонија со три до четири степени по Европската макросеизмичка скала

Слободен Печат

Од три до четири степени е земјотресот кој што беше почувствуван во Скопје

МКД

Серијата земјотреси во Грција почувствувани во Македонија со интензитет од 3 до 4 степени

Кајгана

Сеизмолошка со детали за земјотресот - познат епицентарот

Press24

Земјотресот во Грција почувствуван во земјава со три до четири степени по Европската макросеизм

Канал5

Земјотресот од Грција ја стресе и Македонија со јачина од 3 до 4 степени

Фокус

iPortal Република Либертас Скопје24 MakPress еМагазин

ЦРКВИ И КУЌИ СРАМНЕТИ СО ЗЕМЈА: Тлото во соседна Грција не престанува да се тресе од минута во минута (ФОТО)

Курир - 03.03.2021

Откако пред околу еден час земјотрес ја стресе грчката област Лариса, на социјалните мрежи веќе се појавија фотографии од оштетени домови, згради и цркви. На дел од фотографиите се гледа како црква во близина на потресот буквално е срамнета со ...

ЦРКВИ И КУЌИ СРАМНЕТИ СО ЗЕМЈА: Тлото во Грција не престанува да се тресе од минута во минута (ФОТО)

Скопје инфо