TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апсења во Албанија поради жртвите од земјотресот

Р.С.Европа - 15.12.2019

Албанските власти вчера уапсија девет луѓе кои се товарат за убиство и злоупотреба на положбата поради непочитување на правилата за градба. Овие апсења се поврзани со последиците од земјотресот кој се случи на 26 ноември и во кој загинаа 52 лица, а ...

(Видео) Луѓето се разбегаа во паника од силниот земјотрес на Филипините, шестгодишно девојче загина

Макфакс - 15.12.2019

Шестгодишно девојче загина откако се сруши ѕид за време на силниот земјотрес што денеска ги погоди Филипините, изјави градоначалникот на градот Матанао на југот во земјата. Трикатна зграда се сруши во земјотрес на југот на Филипините, а луѓето ...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,8 степени на Филипини - во трговските центри настанала паника

Press24 - 15.12.2019

Големиот остров Мандинао на југот од Филипините бил погоден денеска од силен земјотрес со магнитуда од 6,8 степени според Рихтерова скала, јавуваат американскиот геоизички институт наведувајчи дека потресот не претставува закана за цунами.

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван во Црна Гора

Макфакс - 15.12.2019

Нов земјотрес од 4,5 степени ја погоди Албанија доцна синоќа, јавуваат медиумите. Според Евромедитеранскиот сеизмолошки институт, епицентарот бил на 22 километри западно од Тирана. Јачината на земјотресот беше 4,5 степени, на длабочина од 10 ...

Инвеститори на нелегални градби во Албанија обвинети за убиство по земјотресот од минатиот месец

Сакам да кажам - 15.12.2019

Деветмина се уапсени во Албанија под обвинение за убиство и злоупотреба на моќта по земјотресот од минатиот месец, во кој загинаа 51 лице. Како што објави полицијата, двајца од нив биле сопственици на нелегално изградени хотели што се урнаа во Драч, ...

Силен земјотрес ги погоди Филипините

Макфакс - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 6,9 степени ги погоди денеска Филипините, со епицентар лоциран југо-западно од градот Давао на длабочина од 53 километри, соопшти геолошкиот институт на САД. Центарот за цунами на Пацификот соопшти дека нема опасност од прилив ...

Тлото во Албанија и натаму се тресе

OhridNews - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, бил регистриран синоќа во 1.18 часот во Албанија. Епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана. Во текот на изминатата ноќ во Албанија биле почувствувани серија послаби ...

Тлото не престанува да се тресе- нов силен земјотрес ја погоди Албанија

Магазин - 15.12.2019

Нов силен земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, ја погоди Албанија. Земјотресот бил регистриран ноќеска во 1.18 часот во Албанија а епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана.

Земјотрес од 4.5 степени ја стресе Албанија

Фактор - 15.12.2019

Земјотрес од 4.5 степени утрово ја стресе Албанија. Епицентарот бил на 6 км од Шијак, односно на 22 км од галвниот град Тирана. Овој земјотрес бил на длабочина од 10 км. Уште еден послаб земјотрес утрово имало во оваа соседна земја.

17 налози за апсење по разорниот земјотрес во Албанија: Се товарат за убиство на 51 лице

А1 On - 14.12.2019

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење со обвинение за убиство и злоупотреба на службената должност, поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина 6.4 степени минатиот месец, кога се урнаа повеќе десетици згради, соопшти полицијата, ...

По земјотресот во Албанија се апсат 17 лица за убиство и за злоупотреба

360 степени - 14.12.2019

По катастрофалниот земјотрес во Албанија во кој загинаа 51 лице, албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење на лица за делата убиство и злоупотреба на службената положба. Полицијата и обвинителството соопштија дека првичните истраги ...

Обвинителството во Албанија гони 17 лица по земјотресот – се градело без почитување на стандардите

Макфакс - 14.12.2019

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина од 6,4 степени минатиот месец кога се срушија десетици згради, соопшти полицијата, ...

ПО БРОЈНИТЕ ЖРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Албанските власти започнаа со апсење на несовесните градители

Слободен Печат - 14.12.2019

Во Драч, три лица се уапсени по обвинение дека се виновни за смрт предизвикана од уривање на објекти по земјотресот на 26 ноември. Четири лица се обвинети за намерно убиство на 24 жртви во земјотресот во Драч. Тројца од нив се градители.

После земјотресот започна серија апсења во Албанија: 17 лица обвинети за смртта на 51 лице во потресите

Магазин - 14.12.2019

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење по обвиненијата за убиство и злоупотреба на службената положба, поради смртта на 51 лице во земјотресот кој ја погоди Албанија со 6,4 степени според Рихтер, каде се срушија повеќе од 10 згради, ...

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес ама го нарекоа луд

А1 On - 13.12.2019

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир ...

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес, ама го нарекоа луд

+инфо - 13.12.2019

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир ...

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес, ама го нарекоа луд

Курир - 13.12.2019

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир ...

Сите го прогласија за луд кога предупреди дека силен земјотрес ќе ја погоди Албанија

Слободен Печат - 13.12.2019

Мета кон крајот јули предупреди дека апокалиптичен земјотрес ќе го погоди Балканот. Мета во функција на претседатаел на Нацоналниот совет за безбедност упати писмо до албанскиот премиер Еди Рама, вицепремиерот Ерион Браче и министерката за одбрана ...

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес ама го нарекоа луд

24Инфо - 13.12.2019

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир ...

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес ама го нарекоа луд

Опсервер - 13.12.2019

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир ...

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес, ама го нарекоа луд

Press24 - 13.12.2019

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир ...

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес ама го нарекоа луд

Либертас - 13.12.2019

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир ...

Круемади: Претседателот Мета предупреди на земјотрес ама го нарекоа луд

MakPress - 13.12.2019

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција(ЛСИ), Моника Круемади задржувајќи се на состојбата по катастрофалниот земјотрес од 26 ноември,ја спомна изјавата на претседателот Илир ...

По земјотресот во Драч, албанските власти започнаа со апсења на несовесни градители

Нетпрес - 14.12.2019

Четири лица се обвинети за намерно убиство на 24 жртви во земјотресот во Драч. Тројца од нив се градители. Во Драч, три лица се уапсени по обвинение дека се виновни за смрт предизвикана од уривање на објекти по земјотресот на 26 ноември.

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

Фактор - 14.12.2019

Албанските власти ќе ги апсат несовесните градители, откако во земјотрес минатиот месец загинаа над 50 луѓе. Во градот Драч, три лица се уапсени по обвинение дека се виновни за смрт предизвикана од уривање на објекти по земјотресот на 26 ноември.

Во Албанија по катастрофалниот земјотрес се апсат градители, инжењери ….

Скопје1 - 14.12.2019

Четири лица се обвинети за намерно убиство на 24 жртви во земјотресот во Драч. Тројца од нив се градители. Во Драч, три лица се уапсени по обвинение дека се виновни за смрт предизвикана од уривање на објекти по земјотресот на 26 ноември.

Се апсат градежници виновни за жртвите во земјотресот во Драч, осомничен и полицаец

24Инфо - 14.12.2019

Четири лица се обвинети за намерно убиство на 24 жртви во земјотресот во Драч. Тројца од нив се градители. Во Драч, три лица се уапсени по обвинение дека се виновни за смрт предизвикана од уривање на објекти по земјотресот на 26 ноември.

Налог за апсење на 17 лица по земјотресот во Албанија

Н.Македонија - 14.12.2019

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина од 6,4 степени минатиот месец кога се срушија десетици згради, соопшти полицијата, ...

Налог за апсење на 17 лица по земјотресот во Албанија

+инфо - 14.12.2019

Полицијата и обвинителите наведуваат дека првичните истраги покажале оти една од причините за жртвите во срушените згради е тоа што градителите, инженерите и инвеститорите не се придржувале кон безбедносните правила, норми и стандарди за градење, ...

Налог за апсење на 17 лица, по страотниот земјотрес во Албанија

Фокус - 14.12.2019

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина од 6,4 степени минатиот месец кога се срушија десетици згради, соопшти полицијата, ...

Ќе се апсат 17 лица по земјотресот во Албанија

Република - 14.12.2019

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина од 6,4 степени минатиот месец кога се срушија десетици згради, соопшти полицијата, ...

Земјотрес од 4.5 степени ја стресе Албанија

Република - 15.12.2019

Земјотрес од 4.5 степени утрово ја стресе Албанија. Епицентарот бил на 6 км од Шијак, односно на 22 км од галвниот град Тирана. Овој земјотрес бил на длабочина од 10 км. Уште еден послаб земјотрес утрово имало во оваа соседна земја.

Серија земјотреси ноќеска ја тресеа Албанија

Фокус - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, бил регистриран синоќа во 1.18 часот во Албанија. Епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана. Во текот на изминатата ноќ во Албанија биле почувствувани серија послаби ...

Земјотрес утрово ја стресе Албанија

Скопје24 - 15.12.2019

Земјотрес од 4.5 степени утрово ја стресе Албанија. Епицентарот бил на 6 км од Шијак, односно на 22 км од галвниот град Тирана. Овој земјотрес бил на длабочина од 10 км. Уште еден послаб земјотрес утрово имало во оваа соседна земја.

Албанија ја стресе нов земјотрес од 4,5 степени

24Инфо - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, бил регистриран ноќеска во 1.18 часот во Албанија. Епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана. Во текот на изминатата ноќ во Албанија биле почувствувани серија послаби ...

Тлото не престанува да се тресе: Нов земјотрес во Албанија, еве со која јачина беше

Курир - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, бил регистриран ноќеска во 1.18 часот во Албанија. Епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана. Во текот на изминатата ноќ во Албанија биле почувствувани серија послаби ...

Серија земјотреси ноќеска ја тресеа Албанија

Либертас - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтер, бил регистриран синоќа во 1.18 часот во Албанија. Епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана. Во текот на изминатата ноќ во Албанија биле почувствувани серија послаби ...

Силен земјотрес од 6,9 степени ги погоди Филипините

Фокус - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 6,9 степени денеска ги погоди Филипините, со епицентар лоциран југо-западно од градот Давао на длабочина од 53 километри, соопшти геолошкиот институт на САД. Центарот за цунами на Пацификот соопшти дека нема опасност од прилив ...

Тлото не престанува да се тресе: Нов земјотрес во Албанија

Press24 - 15.12.2019

Земјотрес од 4.5 степени утрово ја стресе Албанија. Епицентарот бил на 6 км од Шијак, односно на 22 км од галвниот град Тирана. Овој земјотрес бил на длабочина од 10 км. Уште еден послаб земјотрес утрово имало во оваа соседна земја.

Нов земјотрес во Албанија

ТВ21 - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтер, бил регистриран ноќеска во 01:18 часот во Албанија. Епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана. Во текот на изминатата ноќ во Албанија биле почувствувани серија послаби ...

Нов земјотрес во Албанија

Нетпрес - 12.04.2020

Нов земјотрес со јачина од 2 степени утрово ја стресе Албанија. Епицентарот бил на 20 километри од градот Корча. Потресот бил на длабочина од 7 километри. Вчера во истиот град имаше земјотрес.

Ноќеска нов земјотрес во Албанија

+инфо - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, бил регистриран ноќеска во 1.18 часот во Албанија. Епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана. Во текот на изминатата ноќ во Албанија биле почувствувани серија послаби ...

АПСЕЊА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО АЛБАНИЈА: Инвеститори обвинети за убиство и злоупотреба на моќ

Слободен Печат - 15.12.2019

Нелегалното градење е еден од најголемите проблеми во земјата од падот на комунизмот во 1990 година, кога голем број жители се преселија во градови, по што почна масовно да се гради со слаба контрола од власта.

Налог за апсење на 17 лица по земјотресот во Албанија

Либертас - 15.12.2019

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина од 6,4 степени минатиот месец кога се срушија десетици згради, соопшти полицијата, ...

Апсења во Албанија после земјотресот

ТВ21 - 15.12.2019

Обвинителството во Албанија издаде 17 налози за апсење со обвинение за убиство и злоупотреба на службената должност, поради смртта на 51 лице во катастрофалниот земјотрес со јачина 6.4 степени минатиот месец, кога се урнаа повеќе згради, соопшти ...

Албанија апси виновници за загинатите во земјотресот

Expres - 15.12.2019

Деветг лица се веќе уапсени а за уште 8 лица албанското обвинителство издадало налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина од 6,4 степени кој минатиот месец ја ...

Силен земјотрес ги погоди Филипините

24Инфо - 18.08.2020

Едно семејство остана заробено во својот дом, оштетени се куќи, ниски згради и пристаниште се оштетени, а дел од патиштата и мостовите во филипинското место Катаинган се напукнати по силниот земјотрес од 6,6 степени, кој утрово ја погоди оваа ...

Инвеститори на нелегални градби во Албанија обвинети за убиство по земјотресот

Република - 15.12.2019

Деветмина се уапсени во Албанија под обвинение за убиство и злоупотреба на моќта по земјотресот од минатиот месец, во кој загинаа 51 лице. Како што објави полицијата, двајца од нив биле сопственици на нелегално изградени хотели што се урнаа во Драч, ...

Девет лица уапсени под обвинение за убиство и злоупотреба на моќта по земјотресот во Албанија

Сител - 15.12.2019

Под обвинение за убиство и злоупотреба на моќта по земјотресот од минатиот месец во Албанија, во кој загинаа 51 лице, уапсени се деветмина . Како што објави полицијата, двајца од нив биле сопственици на нелегално изградени хотели што се урнаа во ...

Земјотрес ги погоди Филипините

Сител - 15.12.2019

Земјотрес со јачина од 6,9 степени ги погоди денеска Филипините, со епицентар лоциран југо-западно од градот Давао на длабочина од 53 километри, соопшти геолошкиот институт на САД. Центарот за цунами на Пацификот соопшти дека нема опасност од прилив ...